Обява

Свий
Няма добавени обяви.

4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

    https://youtu.be/_WIoTGJLMRw?t=557
    Нямам идея да му права реклама на този господин, още повече че НЕ съм му фен. Просто не намерих друг източник на инфото от заглавието на темата.
    Много пъти сме дъвкали за образованието, днес пак, ето вече отварям тема.
    Т.е. огромната част пенсионери с по 40+ годишен стаж не бъркат в хазната колкото някой младок, дето се сеща, че е на училище, чак 15 дни преди сесия.
    Всичката тая работа е да може БАН-ски старци да преподават за якост на бетона, съпромат, чертане с молив и пергел, и история на техниката. 4 тежки математики, коя полезна коя не, 2 силно математизирани физики, 2 електротехники... най-тежките изпити. На хора, дето искат да стават IT специалисти. Това от личен горчив опит.

    Стандарт за ученик в паралелка в неспецилизирано училище без професионална гимназия – 1609 лв.
    За деца със специални потребности - много повече пари - докъм 12,3 хиляди годишно на дете, това при цяло лято ваканция и малко през зимата също неприсъствен.
    https://www.dunavmost.com/novini/nov...na-uchenitsite

    Та, каква може да е целта на това образование, освен намиране на работа на армия преподаватели и съпортващите ги около тях?
    Очевидно целта не е обучени и подготвени студенти. Стажантите (т.е. новоизпечените кадри) излизат без капка практическа подготовка. Освен че не могат да носят принадена стойност първата година - две... и пречат на опитните колеги, занимавайки ги с подготовката си.
    Излизаш на години, на които в древността си бил старец. Примерно на 25. Ако броим детската градина - след 20 и нещо години си като компютър от магазина, само са ти инсталирали операционна система, и тепърва почваш да си търсиш полезния софтуер за живота. Дори се налага да деинсталираш огромна част от заводския софт, щото само заема място и работа не върши.


    Ясене, ако решиш че е политика мести, не се сърди, за мен темата си е за образование.
    Последно редактирано от Ivan Terziev; 01-10-18, 17:29.

  • #2
    От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

    Стига глупости, а?
    По цял свят образованието се дотира и субсидира. С колко, стигат ли, не стигат ли тези пари, е друг въпрос.
    Да върнем задругата на майсторите (еснафа) и само роднини да бъдат назначавани за бъдещи калфи?
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #3
      От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

      За 4000лв само чертане с молив и пергел и бански старци ще има. Еле па у ВИММЕСС и подобните му.

      За образованието трябват пари. Трябват и други неща ама без пари не става.

      Коментар


      • #4
        От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
        Стига глупости, а?
        По цял свят образованието се дотира и субсидира. С колко, стигат ли, не стигат ли тези пари, е друг въпрос.
        Да върнем задругата на майсторите (еснафа) и само роднини да бъдат назначавани за бъдещи калфи?
        Просто давам факти с надлежни линкове. Под тях има въпрос, и разсъждение по всичко това. Може и да са глупости (разсъжденията ми). А можеше и поне половината от времето да ни учат на нещо, дето на работа ми трябва. Или поне да ми бяха дали избор. До 12-ти клас програмата е почти еднаква за всички. Т.е. до зрелостта си ме прекарват през цялата поточна линия, и общия калъп. Че не се знаело какво ще стане от тоя и оня - айде да са торби с цимент. Полуфабрикат. Само добавяш вода и наливаш в кофража, той си заема форма. Близо 20 години са туй, ей! За студентите - близо 25. Четвърт век!
        И накрая нищо.

        Не казвам дали 4К годишно са много или малко. Нека да са 10 К, ама да учат на нещо полезно! Не да ми наливат за поляризиран елипсоид, дето цялата група се чудихме кво аджеба е това, и никой не знае. Цял въпрос от конспекта.
        За 4000лв само чертане с молив и пергел и бански старци ще има. Еле па у ВИММЕСС и подобните му.
        Това е за ФМИ София. От видеото горе. СУ не са по-добре. Понеже си виждам колегите на какво са ги научили.
        И по мое време си имаше достъп до компютри с АутоКад. Ма само молив и пергел, защото лелята зад катедрата не знае от де се пуска компютър. После отивам в индустрията и ми пада ченето - роботи по линията, пък желязото го дялкат на Solid Works и няколко подобни. Излизаме като от гората!
        И най-вече за чий ми е туй чертане? Аз не отивам за механичен инженер. Барем бази данни да ни бяха загатнали кво е туй нещо... Не тъй ами 10 кила математика!
        Старата школа дори решаваха целия задачник на Берман. 384 страници само задачи с Висша математика. Туй е подвиг подобен на тоя на Линус Торвалдс. Добре, че последният не е учил в СУ Сега щяхме да изплащаме ОС на Microsoft както се изплаща ипотека.
        Последно редактирано от Ivan Terziev; 01-10-18, 17:54.

        Коментар


        • #5
          От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

          Това ако е на месец множко ми се вижда,иначе е без пари.

          Номера е наистина какво учат,че иначе 4 бона за пиене и пу$ки се връзва идеално ма на това мога и аз да го науча.
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • #6
            От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

            Иване, това за което плачеш му викат техникум. Никой не ти е виновен, че работиш като техник и не виждаш полза от висшата математика или други подобни дисциплини, които ги има и в програмите на щатско-английските университети​, специалност информационни технологии и сие.
            А че сегашното българско висше не чини е отделен въпрос.

            Коментар


            • #7
              От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

              Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
              Иване, това за което плачеш му викат техникум.
              Абе и в такова съм учил. Общо профилни специалности. Разни там географии, история, органична химия. Последната ми беше приятна наука, макар и 100% тебеширена. Жалко, че нищо не помня. Щото работата за химик е като за такава на пилот. По 100 кандидата на място. И парите никакви, визирам военните пилоти. Чешеш си егото и крастата, ама това къща не храни особено.
              Никой не ти е виновен, че работиш като техник и не виждаш полза от висшата математика или други подобни дисциплини, които ги има и в програмите на щатско-английските университети​, специалност информационни технологии и сие.
              Може и така да се разглежда писането на софтуер. Я да вдигне ръка кой си вади хляба с висша математика? Само да не е някой даскал на студенти!
              А че сегашното българско висше не чини е отделен въпрос.
              Сега последно каква ти е тезата? Учили са ни правилните неща както застъпваш горе, или неправилните, както твърдиш долу?

              "Интересни сме това българският народ. Говедата си броим на глави, а учените си - на членове... "
              Последно редактирано от Ivan Terziev; 01-10-18, 18:49.

              Коментар


              • #8
                От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                Образование без пари не става.

                Здравеопазване, също.

                Всеки може да си направи справка в някои други страни как е.

                Поздрави на Корнелия и подобните й популисти, т.е. вече и на Радан.
                Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                LZ1EMS

                Коментар


                • #9
                  От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  ... Я да вдигне ръка кой си вади хляба с висша математика?
                  Аз. Пиша софтуер

                  Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                  Образование без пари не става.

                  Здравеопазване, също.

                  Всеки може да си направи справка в някои други страни как е.

                  Поздрави на Корнелия и подобните й популисти, т.е. вече и на Радан.
                  Само не знам защо точно тия двамата оглавиха популистите. Не че не са де, ама и в двайсетицата не се класират.

                  Коментар


                  • #10
                    От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                    Дааамммм . Тя и тая тема като оная ...
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • #11
                      От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Аз. Пиша софтуер
                      ...
                      Ха, я раздуй! Ама да не е въртене на матрици. Имам предвид нещо от Анализите. Разни му там решаване на интеграл и диференциално уравнение. Ама ти да ги решаваш с компа, не да заместваш по готова формула. Ще си първия, дето срещам ако го правиш.

                      Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                      Образование без пари не става.
                      ..
                      Акцентът не беше за цената като пари, ами за файдата от всичко това.
                      Преведено на наш жаргон - държавата бърка от кацата, същата дето ни взема над половината от доходите и ги хвърля вътре. После подарява един жип от тия де ги караме повечето, и го подарява на някакво хюмне, дето го мързи да учи. Всека година така. После хюмнето с тия 5 подарени жипа от вишото и още 6 от основно-средно - заминава за Германия, да бачка за тяхната икономика.
                      За нас - поредно затягане на коланите, двуцифрена инфлация, щото пари нямало! И все нова пенсионна възраст.
                      Последно редактирано от Ivan Terziev; 01-10-18, 19:41.

                      Коментар


                      • #12
                        От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                        Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                        ...После хюмнето с тия 5 подарени жипа от вишото и още 6 от основно-средно - заминава за Германия, да бачка за тяхната икономика.
                        Ааааа, какво искал да каже поетът. Гагииииииич, идвай помагай. Трябват ни граничари.

                        Интересно.

                        Ако се сметнат тия на които Германия е платила пари за образование (дето хич, ама изобщо не са по 4000лв годишно) и после са дошли да бачкат за нашата икономика, дали няма да се окажат повече парите? Не щото са много хората (макар че не са малко училите в Германия), ами щото годишната субсидия сигурно е поне с един порядък повече.

                        ---

                        Аз правя неща дето математически неграмотен програмист не може да ги направи. На повечето не успявам да обясня и ЗАЩО не им се получават.

                        Та, няма и да опитвам през Форума.

                        Коментар


                        • #13
                          От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          ...
                          Аз правя неща дето математически неграмотен програмист не може да ги направи. На повечето не успявам да обясня и ЗАЩО не им се получават.

                          Та, няма и да опитвам през Форума.
                          Общи приказки... Толкова е сложно, че никой дори не може да вдене за какво иде реч. Няма да питам повече, ама да знаеш, че не ти вярвам да ползваш Анализите. Най-много някое 3Д, което си е ЛААГ.
                          Пак да кажа и на тебе, че не визирам колко пари се дават и къде отиват. Имам предвид, че след 22 години по държавните изправителни заведения (вкарват ни у правия път) - излиза полуфабрикат, дето дори му се налага да забрави някои простотии, и да учи наново. Торба цимент за 45 хиляди лева!

                          Коментар


                          • #14
                            От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                            Е, щом знаеш по-добре от мене какво работя, ...

                            Коментар


                            • #15
                              От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                              На някои може висшата математика да е излишна. На мен ми е вършила работа... Първо - за да знам как да работя с материята...
                              И второ - да знам приблизително какви методи се ползват, и точно - къде да намеря точната информация...
                              Така между другото се наложи програмиране, което бе пълно с едни Фурие трансформации и т.н... Който работи със спектър, резонанси и т.н. ще се сети за какво

                              За парите - за висшето образование на сина плати чужда държава. За университет в топ двадесет на университетите по света...
                              Дали са вътре там? За местните таксата бе около 4000лв годишно ако не завършат - т.е. да върнат парите на университета ако не им се учи... Иначе ако им се учи - и за тях е безплатно (държавата плаща)...
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X