Обява

Свий
Няма добавени обяви.

4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

    Не мога да разбера, какъв толкова им е проблема на математиките и физиките.
    Завършил съм Компютърни системи и технологии в ТУ-Варна (някъде около 2008-2009).
    Ние също учихме 4 математики, две физики и т.н.
    Нямам спомен да е било нещо толкова непреудолимо или тотално обременяващо ме, за да не мога да си "човъркам" това, което ми е било интересно.
    Завърших си КСТ-то, след 2-3 години ми скимна и изкарах икономическа магистратура.
    Сега се наканих да си подплатя трудовата ми насоченост с допълнителни знания и записах магистратура "Корабни машини и механизми".
    Да, във всяка форма и специалност на образованието има някаква "плява" за дадения индивид, но няма как едно учебно заведение да направи 1001 специалности, според всеки индивид дето нещо не му било интересно.
    Аз също не помня сигурно и 90% от математиките (поне не и без някакво припомняне), ама не мисля, че този хорариум понякакъв начин ме е обременил, отклонил от правия път, или ме е направил клонинг на всеобщия шаблон.
    Казано с други думи, на сила хубост не става и който има желание ще си намери време/начин/средства да прави това, което му е на сърце.
    Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

    Коментар


    • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

      Оффф... и шеги и закачки ли ще ми цитираш?!

      Тоя философ от клипа, говори неща, които си се знаят по прринцип.

      Дай сега ТВОЯТА алтернатива на сегашната система, ама такава, че хем да може да се приложи в момента, хем да е по-добра от сегашната. Аа, да, и след десет години да няма нито един който да може да се оплаче от нея, както ти от сегашната.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

        Алтернативата​ е Софтуер Академи. Завършваш и право на яслата, пардон в кюбикъла. Що ти са ненужни подробности? Мангалор - София!

        Коментар


        • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

          Първоначално публикуван от 4ef4o Преглед на мнение
          .....
          Да, във всяка форма и специалност на образованието има някаква "плява" за дадения индивид, но няма как едно учебно заведение да направи 1001 специалности, според всеки индивид дето нещо не му било интересно.....
          Има как...
          В университетите на сина и щерката сам си избираш предметите/темите/курсовете, които ще учиш... Всеки предмет си има определен брой точки/тежест...
          Трябва да избереш предмети над определена обща сума точки за годината, за да продължиш нататък... Да, някои предмети заради точковата система са с такава тежест, че реално са задължителни - без тях нямаш физическа възможност да избереш толкова много предмети за да събереш нужната сума точки...
          Реално се получават над 1001 специалности/насочености...
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

            Иване,не знам Ежко,ма аз определено се чувствам Убиден.Не ми каза насила ли те държаха във вишуту,че чак и магистратура да изкараш.
            Па после разправяй,че не си бил ориентиран какво ще е в реалния жувот.Ми ти щом до края на бъкълаваърската степен не си се ориентирал какво ти требе,значи си доста зле.
            Та па ш`е ти кажа,това че ти и другите нескопосаници с които нормално си общуваш, не сте успели да на нещо, някъде,не означава,че останалите ора не научават нищо.
            За тебе определено 4000 лв на година са напразно похарчени.
            Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

            Коментар


            • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
              Има как...
              В университетите на сина и щерката сам си избираш предметите/темите/курсовете, които ще учиш... Всеки предмет си има определен брой точки/тежест...
              Трябва да избереш предмети над определена обща сума точки за годината, за да продължиш нататък... Да, някои предмети заради точковата система са с такава тежест, че реално са задължителни - без тях нямаш физическа възможност да избереш толкова много предмети за да събереш нужната сума точки...
              Реално се получават над 1001 специалности/насочености...
              И да и не.
              Адмирирам подобна гъвкавост, която има много плюсове, но сам казвате, че някои предмети имат голяма тежест и дефакто са задължителни.
              И накрая, като се тегли чертата има един набор от 20-тина различни специални предмети, от които трябва всеки да си избере 5 (цифрите си ги измислям, Вие ще кажете конкретно), останалите са си задължителни заради точките, които носят. Никой и не очаква да има милион различни специалности в даден ВУЗ. При условие, че си влязал в даденото учебно заведение, значи ти вече си стеснил кръга до наличните там специалности, като дадем и допълнителната гъвкавост с избор на някои предмети, би трябвало да няма недоволни.
              Винаги има хора, на които това или онова не им е интересно, те винаги знаят повече и това нямало да им трябва. Имам конкретен колега , на който всичко му беше излишно и не си завърши висшето, сега кара такси.
              Имам и колеги, които имат доста големи софтуерни фирми. Всички излезли от "калъпа".
              Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

              Коментар


              • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                Обмислям дали да не предложа да се създаде един фенклуб на Ванката!С непряка цел да не се затварят неговите теми. На въпроса защо?-защото той добре провокира и си ъпва темите, от друга страна бая народ опитва аргументирано да дебатира с него, което е и смисленото!Други пък муат пуканки и се забавляват! Стига да не се настъпва мотиката срещу правилата , всичко е Ок!
                Изобщо това с ключа поражда повече въпроси, отколкото решава.

                Ванка, нещо подхвърли за богатствата на църквата! Ся , днес звъни някаква дамска църковна особа от Светият синод на колежките в офиса, и агресивно и настоятелно иска помощ за училищата в Северозапада! Опитали са се да и озаптят емоциите , хеле от третият път е разбрала че ако искат нещо да постигнат, следва поне да се постарят да го изложат писменно.Ще видим какво ще пратят... Мисля да обсъдим в духа на темата техните мотиви , какво ще кажеш?

                Коментар


                • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                  Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                  ...
                  Ванка, нещо подхвърли за богатствата на църквата!
                  В този Форум не може. Първо е забранено обсъждането на религията и църквата - даже и в материален аспект. И второ е забранено псуването, а за материалната страна на църквата трудно се води разговор без молитви към езическата богиня-майка.

                  Коментар


                  • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                    Впрочем не знам за фен-клуб на Иван Терзиев, ама има верен последовател - zax987 или както беше там от темата за филипинските булки.

                    Коментар


                    • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                      Първоначално публикуван от 4ef4o Преглед на мнение
                      И да и не.
                      Адмирирам подобна гъвкавост, която има много плюсове, но сам казвате, че някои предмети имат голяма тежест и дефакто са задължителни.
                      И накрая, като се тегли чертата има един набор от 20-тина различни специални предмети, от които трябва всеки да си избере 5 (цифрите си ги измислям, Вие ще кажете конкретно), останалите са си задължителни заради точките, които носят. Никой и не очаква да има милион различни специалности в даден ВУЗ. При условие, че си влязал в даденото учебно заведение, значи ти вече си стеснил кръга до наличните там специалности, като дадем и допълнителната гъвкавост с избор на някои предмети, би трябвало да няма недоволни....
                      С голяма тежест бяха само базовите науки - математика, основи на нещо и т.н.... Специалните предмети - избираш каквато си искаш тематика от списъка... Тематиката - разбира се една - IT, но в цялото разнообразие на спектъра...
                      На сина например бяха интересни предимно квантовите компютри, виртуална реалност, роботика и компютърно зрение... Затова си избираше предмети с такава насоченост...

                      Затова и дипломата прилича малко на нашата - няколко страници... Но разликата е, че при нас 'всичко е по калъп' - през 92г ме караха да държа Философия (на Марксизма и ЛенинизЪма ).... Защото в хорариума за моя випуск и специалност имало такъв предмент и се знаело, че ВСИЧКИ от тази специалност са държали изпит по него... Нищо, че времената вече се бяха променили..
                      Т.е. при нашите дипломи поне по наше време всички от специалността получавахме еднакви дипломи, в които се различава само оценките...
                      Докато при сина и щерката - дипломата на всеки е напълно индивидуална и указва какви предмети реално е учил студента...
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Впрочем не знам за фен-клуб на Иван Терзиев, ама има верен последовател - zax987 или както беше там от темата за филипинските булки.
                        Така е щото и двамата имат уклон към IT-сектора .
                        Без значение че единия вече е врял и кипял дет` се вика , а пък другия е мераклия (и тепърва му предстои да се гмурне в дебрите на двоичната система) ...
                        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                        Коментар


                        • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                          Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                          Така е щото и двамата имат уклон към IT-сектора .
                          Без значение че единия вече е врял и кипял дет` се вика , а пък другия е мераклия (и тепърва му предстои да се гмурне в дебрите на двоичната система) ...
                          Чак пък да се гмурне Прави си сметки за 1г да стане програмисТ... Да кажем, че до 3г се водиш junior с доходите за такъв. За remote, изискванията са години "доказан професионален опит", т.е да си писал повече от контолери върху MVC върху готов фреймуърк (е*си думата на бг ), който отгоре на всичко работи през ORM към DB. Ще се окаже още по-космато от колкото си мисли ...

                          Коментар


                          • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                            Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                            Алтернативата​ е Софтуер Академи. Завършваш и право на яслата, пардон в кюбикъла. Що ти са ненужни подробности? Мангалор - София!
                            Аз не съм фен на повечето софт. академии, щото им наливат през едното ухо по 6 чАса на ден, през другото излиза. Иначе материалът там е почти на 100% смислен. В университета имаш КПД около 10%, което за 5 години почти прави софтуерна академия. Той също води до кюбикъл и Мангалор. Само дето не води директно дотам, ами по спирала.

                            Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                            Оффф... и шеги и закачки ли ще ми цитираш?!

                            Тоя философ от клипа, говори неща, които си се знаят по прринцип.

                            Дай сега ТВОЯТА алтернатива на сегашната система, ама такава, че хем да може да се приложи в момента, хем да е по-добра от сегашната. Аа, да, и след десет години да няма нито един който да може да се оплаче от нея, както ти от сегашната.
                            Е па алтернатива - да се учат предмети по специалността. Математиката да остане до ЛААГ, вероятности, Фурие трансформации. Всичко това да следва от практиката, текстови задачи дето му казват у прогимназията. Може един предмет да остане с интегрално и диференциално смятане, ама просто да покажат що годе за кво иде реч, не да решавам сборника на Берман.

                            Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
                            Терзиев - ПОЛИТИК !

                            Как само разлайва кучетата и гледа сеир .

                            Признавам , в това е много добър !

                            Във всичко останало си е кофа без дъно ..................

                            Не знаеш в кой момент , какъв фокус ще извади и каква глупост ще напише .

                            Май само от църквата в БГ все още не се е оплакал (май защото не е учил теология ) и добре че няма вече ергенски и църковни данъци , че и за тях щеше да мрънка .

                            Чудя се само как все още му се връзваме ????????????????? И как не намери сили за толкова време да почне поне една тема в която да има нещо позитивно , а не само храцане , мръкнане и плюене .....................................

                            Гледам , Ванка лайномета ти се поизпразни на тема казарма и сега тръгна нови хоризонти да покоряваш ...................
                            Казармата е строго забранена тема у както го наричате БгТатко. Лайнометът ми по задължителната каторга дори не е загрял, кво остава да се е изчерпал. За сметка на това теми за бебешорковци са строго разрешени.
                            Щом ми четеш и пишеш у темата значи ти е интересна.
                            Срещу църковен и ергенски данък бих мрънкал, разбира се. Не е тяхна работа как ще си прекарвам живота и в какво вярвам. Чудя им се на немците дето кихат по 90 евро месечно на дядо поп, и то доброволно.

                            Първоначално публикуван от 4ef4o Преглед на мнение
                            Не мога да разбера, какъв толкова им е проблема на математиките и физиките.
                            Завършил съм Компютърни системи и технологии в ТУ-Варна (някъде около 2008-2009).
                            Ние също учихме 4 математики, две физики и т.н.
                            Нямам спомен да е било нещо толкова непреудолимо или тотално обременяващо ме, за да не мога да си "човъркам" това, което ми е било интересно.
                            ...
                            Тука отварям въпроса за смисъла от файдата. Колко е трудно зависи от самите даскали. На мен предметите дето се извежда нещо като Анализ, ел. техника и физика ми бяха мега отвратителни. Отделно дето за някои въпроси дори не знаеш какво извеждаш. Назубряш квото там са ти сипали, и вечерта след изпита вече си забравил на къв изпит си бил. Случвало ми се е.
                            Последно редактирано от Ivan Terziev; 03-10-18, 16:51.

                            Коментар


                            • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                              Ето актуалната програма за бакалавър КСТ на ТУ-Варна
                              http://www.tu-varna.bg/tu-varnaumo/images/stories/uchebni_planove/bak_mag_sled_sredno/kst_rb.pdf

                              Има четири предмета, които са по-общи така да се каже:
                              1 базова математика за инженери
                              2 електротехника
                              3 измервания в електрониката.
                              4 Математика за компютърни науки

                              Всичко останало са си специализирани предмети.
                              Нека не сравняваме програма за компютърни науки от преди 10-15 години със сегашната ситуация в ИТ бранша.
                              Всеки, който знае как да си пусне компа, знае ,че в света на IT-то нещата се развиват ежедневно.
                              Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

                              Коментар


                              • От: 4 000 лева годишно за държавна издръжка на студент в България.

                                И какъв е толкова важен спортния мениджмънт? Че и в няколко части.
                                Иначе повечето предмети са ми познати. Учил съм ги. За един компютърджия повечето са шит. А базите данни не учат SQL а бичат някакви диви формули. После червени от срам бузки като отидеш на стаж.
                                Барем UML моделиране и патърни учите ли, че по мое време даскалите още влакове взривяваха.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X