Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет за избор греди за навес/гараж

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съвет за избор греди за навес/гараж

    Здравейте,

    най накрая завърших стената и започнах стъпки за колоните на гаража да правя. Сега се чудя как точно (с какъв размер греди да го изпълня)

    Ситуацията е следната. От едната страна има стена висока към 2.8м от другата страна е къщата и там ще е на 4м. В най широката си част гаража е 3.8м , а в най тясната 2.9м. Дължината на стената е към 15м. От към страната на къщата ще имам 8бр колони със стъпки в земята 80х80см бетон на около метър дълбоко. Над тези колони мисля да сложа греда към къщата на която ще лягат другите греди. Чуденката ми е колоните които ще ползвам като основи (сиви на цвят) дали да са стоманени 120х120х5 или 100х100х6 или дървени (но там ще трябва да е сигурно поне 150х150) Те са през 2м и 2.40. Горните (опорни греди-оранжевикаво) мисля да са 120х120 или 120х140 дървени анкерирани към къщата. Зелените ребра и за тях имам чуденка дали да са 100х100 или 100х120. Те са пред 60см.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:garaja.jpg
Прегледи:1
Размер:51.5 КБ
ID:6149933

    гледано челно мисля през 5 метра взето от началото да сложа и стоманени греди по този начин: 60х80х5

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:chelno.jpg
Прегледи:1
Размер:13.5 КБ
ID:6149934


    За плоскости на покрива си мисля OSB2 18мм дебел, битумен грунд върху него и воалит с посипка за финал. Какво бихте ме посъветвали? За сега го смятам към 13-15 градуса че ще е наклона.
    LR Discovery 300Tdi 1996
    Subaru Outback 2.5 1998
    Subaru Legacy 2.2GX 1995 - продадено ;(

  • #2
    От: Съвет за избор греди за навес/гараж

    Първоначално публикуван от bestbg Преглед на мнение
    ..... В най широката си част гаража е 3.8м , а в най тясната 2.9м. .......
    2.9 широк гараж е крайно недостатъчно.
    Това значи че оставяш колата плътно вдясно и наполовина отваряш шофьорската врата.
    Нормална ширина е 4 метра.
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

    Коментар


    • #3
      От: Съвет за избор греди за навес/гараж

      За да уточня, първите 9.5м са на широчина 4м ( в края е на 3.9 до стената), а останалите 6м са от 3 до 2.8м. Питането ми е за гредите. Задната част по тясната а и самите тези 18кв.м. ще се използват за градински инструменти. В момента си вкарвам колата и караваната на тези 9.5х4м без проблем и има разстояние.
      LR Discovery 300Tdi 1996
      Subaru Outback 2.5 1998
      Subaru Legacy 2.2GX 1995 - продадено ;(

      Коментар


      • #4
        От: Съвет за избор греди за навес/гараж

        Първоначално публикуван от bestbg Преглед на мнение
        (с какъв размер греди да го изпълня)
        Те такаНатиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC06527.JPG
Прегледи:1
Размер:245.6 КБ
ID:5798789големите (горе) и малката фермичка скрита от лозницата
        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

        Коментар


        • #5
          От: Съвет за избор греди за навес/гараж

          За ребра на 3.8м. не става да се ползват греди 100/100-120мм. , трябва ти 50-60/200-250мм.
          В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

          Коментар


          • #6
            От: Съвет за избор греди за навес/гараж

            Важното е да са бичени от сухи трупи, иначе ще се изметнат.
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #7
              От: Съвет за избор греди за навес/гараж

              Зависи , ако от нещо с ф15см. бичиш греда 10/10 , става да го чакаш да изсъхне , но ако е труп с ф70-80 , като изсъхне ще се нацепи и не става за бичене , ще изкараш само брак.
              В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

              Коментар


              • #8
                От: Съвет за избор греди за навес/гараж

                50/200 си е талпата от скелето ми. Защо да трябва да е с такива талпи
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_8135.JPG
Прегледи:1
Размер:424.4 КБ
ID:5798796

                Аз повечето ги направих на пейки

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_8138.JPG
Прегледи:1
Размер:272.9 КБ
ID:5798797Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_8140.JPG
Прегледи:1
Размер:477.5 КБ
ID:5798798
                LR Discovery 300Tdi 1996
                Subaru Outback 2.5 1998
                Subaru Legacy 2.2GX 1995 - продадено ;(

                Коментар


                • #9
                  От: Съвет за избор греди за навес/гараж

                  А защо не покриеш с покривни теемопанели?
                  GSM 0877 08 99 19
                  Jeep Grand Cherokee 5.2 V8

                  Коментар


                  • #10
                    От: Съвет за избор греди за навес/гараж

                    абе човека ми изглежда в час долу горе! Така е решил такова има такова ще направи!
                    Аз лично мисля че за дървени колони 150х150 е много.. 120х120 или 140х140 ще свършат добра работа.По големи вече е излишно!
                    За оранжевите греди (трегери един вид) е достатъчно 120х120 или 120х100 високата част нагоре! Може да изглежда малко ама е подпряно на през 2 метра! Достатъчно е!
                    За ребра 100х100 през 60 санта е достатъчно обаче имаш 4 метра дължина което не е малко без подпиране!Затова препоръчвам по широката част(3.8м) през 50 санта да речем!-ако има солиден сняг може леко да провиснат но няма да паднат!
                    Зависи какво точно целиш! Дали красотата и естетиката ти са важни! Ако искаш да се презапасиш без да допираш до изчислителни сметки на конктруктор и да минеш тънко може да ползваш за всичко стандартните греди 10х10 см дето ги има навсякъде!
                    И примерно правиш усилена колона като съединяваш две греди една до друга и става колона 10х20..За трегери същото.Две греди една върху друга става трегер 10х20 см.Носимоста е много голяма в този случай и носи всичко!
                    По принцип зависи къде е мястото и дали ще вали много сняг.Сиреч смята се за натоварването със сняг ама ако се презапасиш (колони+трегери)няма да сбъркаш щото не е скъпо- в твоя случай мисля че става дума за 50-100 лв повече! Което е нищо! И е дърво все пак - има вероятност да гние да те домързи да го третираш и прочие!
                    Каква е идеята на хоризонталните греди не знам?!
                    Битумна посипка и осд аз лично не бих направил! Като сумирам цената е същата ако сложа керемиди! А керемидите са по естетични и по лесни за ремонт!
                    Последно редактирано от mishomishev; 26-09-18, 22:50.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Съвет за избор греди за навес/гараж

                      Първоначално публикуван от barzashki Преглед на мнение
                      А защо не покриеш с покривни теемопанели?

                      Не съм го обмислял и никога не съм слагал такива. Докато миналата година си направих навес 5х3 и но 3 беше дължината... сега е малко по голямо за гаража, но ще се консултирам и на още няколко места и може и 8/14 , за ребра...
                      LR Discovery 300Tdi 1996
                      Subaru Outback 2.5 1998
                      Subaru Legacy 2.2GX 1995 - продадено ;(

                      Коментар


                      • #12
                        От: Съвет за избор греди за навес/гараж

                        От метал:
                        http://house-lab.ru/wp-content/uploa...B5%D1%80-1.jpg
                        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Съвет за избор греди за навес/гараж

                          Ако си тръгнал по пътя на дървото, аз бих посъветвал да намериш малко ползвано ОСБ3(18мм) или структурен/кофражен материал на листове, ако се наложи леко почистване и отгоре мембрана, аз сложих ЕПДМ защото:

                          1. слага се лесно
                          2. гаранция 30-50 години БЕЗ подръжка
                          3. размери каквито си пожелаеш
                          4. не изисква инструменти и умения
                          5. супер бързо, за 2-3 часа си я налепил и наковал на ОСБто

                          Битума има гаранция 8-10 години и живот ако е поставен добре малко повече и е скъп и се поставя с пот и бавно и иска инструменти и яко гърбене и риск да не е сложен правилно.

                          Пластмасовите панели са скъпи и много играят при температурни разлики, не ме питай от къде знам

                          Ламарината, поцинкована е добре и лесно се слага ама е скъпа, изисква скъпи фиксинги и пак има риск да протече.

                          Гумата(ЕПДМ мембраната) се лепи(поправя) за секунди и може би единствения минус е ако нямаш отдолу изолация, черния цвят ще прави парник лятото в жегите.
                          Бъдете живи и здрави!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Съвет за избор греди за навес/гараж

                            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                            Ако си тръгнал по пътя на дървото, аз бих посъветвал да намериш малко ползвано ОСБ3(18мм) или структурен/кофражен материал на листове, ако се наложи леко почистване и отгоре мембрана, аз сложих ЕПДМ защото:

                            1. слага се лесно
                            2. гаранция 30-50 години БЕЗ подръжка
                            3. размери каквито си пожелаеш
                            4. не изисква инструменти и умения
                            5. супер бързо, за 2-3 часа си я налепил и наковал на ОСБто

                            Битума има гаранция 8-10 години и живот ако е поставен добре малко повече и е скъп и се поставя с пот и бавно и иска инструменти и яко гърбене и риск да не е сложен правилно.

                            Пластмасовите панели са скъпи и много играят при температурни разлики, не ме питай от къде знам

                            Ламарината, поцинкована е добре и лесно се слага ама е скъпа, изисква скъпи фиксинги и пак има риск да протече.

                            Гумата(ЕПДМ мембраната) се лепи(поправя) за секунди и може би единствения минус е ако нямаш отдолу изолация, черния цвят ще прави парник лятото в жегите.

                            Сега ще поразгледам за тази гума. Покрива ще го правя на пролет така или иначе, че имам още 4 стъпки да направя, но се подготвям малко по от рано. Това се пада северна страна на къщата и практически напича първите 4метра сутрин за по 3 часа и после всичко е на сянка до късния следобед когато успява да огрее 2-3 метра от задната част.

                            И ще поразгледам още за материалите. Ще меря пак какъв е наклона , но е не повече от 14-15 градуса.

                            Сега виждам и mishomishev какво е писал. Точно поради дължината от 4м мисля да са 10х12 през 60см и не би трябвало да увисне. Мислех за битумен покрив заради сравнително малкия наклон. А относно хоризонталните сиви греди. Гледам че на всяка такава конструкция се слагат. Аз мислех да са в началото, по средата и в края. Принципно имота се намира около София в Равнината част (близо до Равно поле) и пада толкова сняг, колкото в София. Това няма да остава навес, а ще си се затвори от всякъде и ще си стане гараж към къщата. С голяма (3м) ролетна врата и в края с достатъчно голяма да мога да си вадя инструментите към двора. Затова за мен поликарбонати и такива неща отпадат. Принципно преди години имах идеята да го изравня с втория етаж на къщата ( високата част в момента идва точно на ниво източна тераса) и така щеше да е една голяма тераса (северна)
                            Последно редактирано от bestbg; 27-09-18, 08:08. Причина: mishomishev
                            LR Discovery 300Tdi 1996
                            Subaru Outback 2.5 1998
                            Subaru Legacy 2.2GX 1995 - продадено ;(

                            Коментар


                            • #15
                              От: Съвет за избор греди за навес/гараж

                              За този наклон наистина е малко малък за керемидите но въпреки всичко ще стане.Ще имат малко повече застъпка 8-9см и това е! Не е по скъпо от алтернативите но е почти вечно лесно ремонтируемо и естетически красиво!
                              Що се отнася до сечението на трегери и колони отначало и аз като тебе ползвах различни сечения но после установих че е безсмислено и скъпо! Защото трудно се намират и са по скъпи! Затова препоръчвам масовите 10х10 греди!
                              Просто където имаш натоварване слагаш две една върху друга и се получава 20 см височина на греда което дава носимост далеч по голяма от нужната! И всички опасения изчезват!
                              Единствено за ребрата на 4 метра 10х10 са малко под въпрос за евентуално леко провисване и то само ако има обилен сняг! Що се отнася до снега то не е само снеговалеж.Поради факта че гаража е залепен за къщата има вероятност вятъра да навее пряспа точно на покрива на гаража и тогава рязко се усилва натоварването! Верно че това са малко екстремни ситуации но аз обичам да се застраховам.
                              Затова ако бих го правил за късата част ще заложа ребра през 50 санта а за широката част на около 40 см. И ще работа само със стандартния размер! Ще отиде не повече от един кубик повече!
                              Не препоръчвам да се ползва желязо поради факта че по трудно се работи после! В смисъл като имаш дървени колони и трегери те после много лесно се обличат я вагонна шарка я друга облицовка и само с едни видии и гвоздеи! Ако е метал е доста трудно!
                              Ако избереш дървения вариант който посочих тогава може наведнъж и носещата конструкция и естетиката!
                              Примерно трегерите и ребрата предварително обработени (бохемит или лак) се слагат и вече са видими! Върху тях няма да слагаш ОСБ-то ами едра дървена вагонна шарка също обработена от едната(отдолу) страна! На практика едрата вагонна шарка играе един път естетиката като погледнеш отдолу и втори път вместо ОСБ-то.Върху нея вече слагаш или летвите за керемеди или битума!И си наведнъж готов с всичко! Като погледнеш отдолу виждаш дървената облицовка която се държи на ребрата! И седи много красиво! И в последствие за тия ребра може да закачиш всичко!Висящи дървени джундурии декоративни дървени елементи и прочие! Самия таван става гъвкав и използваем!
                              И цената е почти същата просто имаш малко повече работа ама седи много красиво!
                              Гаража за мъжа е най важното помещение в една къща Там държиш коня(колата) инструментите там лятото може да седнеш да починеш ако трябва да скриеш нещо от жена си пак там е най удобно! Ако ли пък се скараш с благоверната къде ще спиш?! Правилно! Пак там И ще гледаш тавана! Затова тавана го правим красив
                              Това не е точно гараж! Това си е мултифункционално помещение което е гараж склад работилница! А тука е и дълъг което значи че има потенциал!
                              Затова и трябва и вратата да се помисли! В идеалния вариант и автоматична за колата и нормална 80-90 см за ежедневни нужди!
                              Последно редактирано от mishomishev; 27-09-18, 09:25.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X