Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Образование в България - ! 1 клас

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Образование в България - ! 1 клас

    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    Боби, няма как системата да е добра и да излизат неграмотни
    Има, има. Всяка система има някакъв максимум. От там нататък се искат усилия от участника в системата. Ако той си насочва поведението правилно системата ще му даде това, за което е направена. Без минимално усилие не става.

    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
    Идеята на тая система не е да научи децата на нещо по-полезно от умения на служител на ниско ниво без управленски функции. Малко колелце в гигантската машина. За какво образование говорим, след като сте забравили над 90 % от материала. Без майтап, освен простата аритметика и някои основни природни закони - всичко се изпарява, защото не се ползва.
    За сметка на това най-необходимите за живота неща не се учат по чиновете.
    Авторът много гадно изброява, че всичко около системата не работи като за хора. Не бях се замислял. Образованието прави всички тия неща приемливи, дава школовка на примирение, набивана методично цели 12 години, всеки работен ден.

    https://chitanka.info/text/34076/4#textstart
    И би ли казал, кои са най-необходимите неща за живота, дето не се учат по чиновете? Един пример само ми се иска да прочета, конкретен и ясен?

    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
    Като каза таблети... дори най-евтиния на цена на 2 учебника (без тетрадките) може да запомни и визуализира цялото учебно съдържание. Ще ли доживеем някога образователната мафия да отпусне хватката с печатниците и 10 килограмовите раници...
    Изобщо нямаш идея за какво говориш виждам. Знаеш ли колко бясни майки ако те чуят какво предлагаш, ще ти изтръгнат езика? Има хора твърдо против електронните устройства. Има деца без телефони, таблети и т.н. Вредното им въздействие е в пъти е сравнение с (гръбначните изкривявания) айде моля ви.... И мойта чанта беше тежка, как па не се изкривих да я нося.

    Коментар


    • #32
      От: Образование в България - ! 1 клас

      Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
      И би ли казал, кои са най-необходимите неща за живота, дето не се учат по чиновете? Един пример само ми се иска да прочета, конкретен и ясен?
      Ето давам ти. Повечето хора не могат да се оправят с финансите. Това е една от причините за финансови цунамита като това преди 10 г. Сума и народ изгубиха домовете си, защото бяха прекалено оптимистични за доходите си.
      Въпреки, че бегло учихме правилника за движение - после се налага да уча и листовки. Дори след това имах познати, дето триъгълния знак "излизане на път с предимство" го тълкуваха, че те самите излизат с предимство.
      В училище не се учи някаква култура на хранене. Лафката е тъпкана с чипс и вафли, и в стола хранят децата с полуфабрикати. До всяко училище има пицария и закуски, които така и не смея дори да опитам. Вони на химически добавки за брашно, а мухите си правят оргия върху готовия продукт.
      В училище не научих и нещата, дето са ми пряко необходими за занаята. В университета също НЕ ги научих.
      Училището не дава занаят, не дава елементарна обща култура, нито социална такава. Зубрачите са поощрявани, а креативните деца са принуждавани да ходят на поправителни.
      Училището НЕ учи какви са ти правата като гражданин и като служител.
      За сметка на това ми натъпкаха главата с простотии, които с радост забравям като ми се махнат от главата. Дори тригонометричните формули не ни даваха да ползваме написани, трябваше да ги зубрим.

      Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
      Изобщо нямаш идея за какво говориш виждам. Знаеш ли колко бясни майки ако те чуят какво предлагаш, ще ти изтръгнат езика? Има хора твърдо против електронните устройства. Има деца без телефони, таблети и т.н. Вредното им въздействие е в пъти е сравнение с (гръбначните изкривявания) айде моля ви.... И мойта чанта беше тежка, как па не се изкривих да я нося.
      Днешните таблети не са мониторите на Правец 8 Д. Имат безвредна светодиодна подсветка. Освен това децата така или иначе гледат телевизия с часове, което е същото като таблета.
      То бясни майки има и дето си хранят децата с треволяци. Не може да се угоди на всички. Хартиените учебници са едно от големите мизерии в училище. Тежеше ми всяка вечер да си подреждам чантата за следващия ден. И все нещо съм забравил, защото от 20 тетрадки и учебници все нещо ще пропуснеш. Тежи и самата чанта. Не сме в 18 век да пишем с калем върху плоча.

      п.с. Това, на което учи образованието е да изтръгне всякакви наченки на естествено любопитство, критичност и творчество. Не съм имал случай да сме беседвали свободно по някаква тема. Има правилен начин на факти и третирането им. После те оценяват доколко си ги усвоил.
      Най-гнусното е с матурите. Ако ти се случи да не решиш конкретна задача - това ти дава отражение на цялостната оценка. Все едно да оценя реколтата, като бръкна в чувала и извадя само една чепка грозде. Стресът и отвращението от всичко това ми се е запечатал и до днес.
      Последно редактирано от Ivan Terziev; 18-09-18, 12:40.

      Коментар


      • #33
        От: Образование в България - ! 1 клас

        Боби, и аз мога да ти дам примери за неща, които реално предопределят живота на всеки човек и НЕ се учат по чиновете на държавните училища, но някак си са застъпени в частни учебни заведния и религиозни училища:

        Емоционална интелигентност
        Управление на времето
        Практическа ефективност и ефикасност
        Финансова култура
        Умения за преговаряне
        Хигиена на храненето
        Устройство и функциониране на обществен, политически и икономически строй
        Секс и семейни взаимоотношения
        И много други...
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #34
          От: Образование в България - ! 1 клас

          Мъка
          МоН такива ги сътвори....
          последната простотия. От година променят цялостно образУването.
          Навремето и в нормалните територии, това го правят, като заварените набори си завършват по старите програми, новите влизат от 1 клас.
          Да ама не ние бързаме. Какво се получава. Тази година по едни предмети учим неща който са предавани миналата година по старата програм,
          Но по други е точно обратното децата не са взели материал заради старата програма , а сега учат следващи ....
          Кеф абсолУтен.

          Другата стратегия на МУН е даецата да излизат еднакви ( тези четящите да излизат като тези нечетящите) демек таргета е свален и всички да излизат еднакво тъпи ( ака казарма)

          Ъ частните училища не са алтернатива , защото учат по същите стандарти. Донякъде е добре чужди училища с филиали в Бг- руското, американското, френското...


          Е сега ще те зарадвам. 1-4 клас детето трябва да се научи да мисли, да разсъждава , да развива логика и аналитично мислене. Но не нашата стратегия е че в този период всички деца са на училище ( дори и тези от малцинствата) затова се опитват да им натъпчат в главите глупости по история, човека и природа и роден край. абе .. Мислено е за малцинствата .

          В София има няколко силни училища. СМГ, НПМГ, Немска и ТУЕС. Мун първо сринаха НПМГ, миналата година СМГ ( сега са сложили историк за директор????) почнаха и ТУЕСа ...
          Какво да го коментираме. Кунева го започна сегашния.... се занимава с далаверите на Брънзов.
          Как да накараш децата да ходят в частно училище като държавните са по добри. ... как като съсипеш държавното. А кунева го може


          Не можеш в една корумпирана държава да имаш едновременно държавно и частно, било то УбразУвание или Мърцина ( патология)

          Коментар


          • #35
            От: Образование в България - ! 1 клас

            Coри, ама от няколко петилетки частните са по-добри от държавните в периода до седми клас. В пъти по-добри...

            Коментар


            • #36
              От: Образование в България - ! 1 клас

              Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
              ...
              Е сега ще те зарадвам. 1-4 клас детето трябва да се научи да мисли, да разсъждава , да развива логика и аналитично мислене. Но не нашата стратегия е че в този период всички деца са на училище ( дори и тези от малцинствата) затова се опитват да им натъпчат в главите глупости по история, човека и природа и роден край. абе .. Мислено е за малцинствата .
              Човек трябва да мисли и разсъждава през целия си живот. Иначе остава на средна заплата на поточната линия.
              Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
              В София има няколко силни училища. СМГ, НПМГ, Немска и ТУЕС. .
              От къде са тия митове, че гимназиите са най-доброто образование? Една позната изкара някаква гимназия със специализация информатика. Дори програмен език не учиха, само алгоритми на хартия.
              Тия с гимназиите ми бяха колеги у индустрията. Някакви пчелички - търговци, връзка с клиенти, и никаква кариера. Само с гол език не видях някой да прокопса. Ако учиш на запад ще си в пъти по-добре, спрямо езикова.
              Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
              Coри, ама от няколко петилетки частните са по-добри от държавните в периода до седми клас. В пъти по-добри...
              9 бона за дете, на година. Една позната се пробва, после си върна децата на държавно. Има 2 деца, туй са близо 20 хилки годишно. Не ми каза подробности за решението си.

              Аз деца нямам, но бих го пратил дето е най-лесно, и да си учи каквото на него му е интересно. Учебният материал е шит, и малко им е това, по-труден искат да го правят. Много им е важно историята на френския парламент по Наполеоново време. Пък на изборите си виждаме политическата култура. Все дават Азис за мажоритарен пример, и не е далеч от истината.
              Последно редактирано от Ivan Terziev; 18-09-18, 15:20.

              Коментар


              • #37
                От: Образование в България - ! 1 клас

                Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                Ч

                От къде са тия митове, че гимназиите са най-доброто образование.
                Не гимназиите, някои гимназии. Щото вече техникуми няма.

                Коментар


                • #38
                  От: Образование в България - ! 1 клас

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  Ето давам ти. Повечето хора не могат да се оправят с финансите. Това е една от причините за финансови цунамита като това преди 10 г. Сума и народ изгубиха домовете си, защото бяха прекалено оптимистични за доходите си.
                  Въпреки, че бегло учихме правилника за движение - после се налага да уча и листовки. Дори след това имах познати, дето триъгълния знак "излизане на път с предимство" го тълкуваха, че те самите излизат с предимство.
                  В училище не се учи някаква култура на хранене. Лафката е тъпкана с чипс и вафли, и в стола хранят децата с полуфабрикати. До всяко училище има пицария и закуски, които така и не смея дори да опитам. Вони на химически добавки за брашно, а мухите си правят оргия върху готовия продукт.
                  В училище не научих и нещата, дето са ми пряко необходими за занаята. В университета също НЕ ги научих.
                  Училището не дава занаят, не дава елементарна обща култура, нито социална такава. Зубрачите са поощрявани, а креативните деца са принуждавани да ходят на поправителни.
                  Училището НЕ учи какви са ти правата като гражданин и като служител.
                  За сметка на това ми натъпкаха главата с простотии, които с радост забравям като ми се махнат от главата. Дори тригонометричните формули не ни даваха да ползваме написани, трябваше да ги зубрим.

                  Днешните таблети не са мониторите на Правец 8 Д. Имат безвредна светодиодна подсветка. Освен това децата така или иначе гледат телевизия с часове, което е същото като таблета.
                  То бясни майки има и дето си хранят децата с треволяци. Не може да се угоди на всички. Хартиените учебници са едно от големите мизерии в училище. Тежеше ми всяка вечер да си подреждам чантата за следващия ден. И все нещо съм забравил, защото от 20 тетрадки и учебници все нещо ще пропуснеш. Тежи и самата чанта. Не сме в 18 век да пишем с калем върху плоча.

                  п.с. Това, на което учи образованието е да изтръгне всякакви наченки на естествено любопитство, критичност и творчество. Не съм имал случай да сме беседвали свободно по някаква тема. Има правилен начин на факти и третирането им. После те оценяват доколко си ги усвоил.
                  Най-гнусното е с матурите. Ако ти се случи да не решиш конкретна задача - това ти дава отражение на цялостната оценка. Все едно да оценя реколтата, като бръкна в чувала и извадя само една чепка грозде. Стресът и отвращението от всичко това ми се е запечатал и до днес.
                  Виждам, че си скаран със смисъла на училището. Няма как на този етап в живота да се учат нещата за които говориш. Целта на училището е даде основата, онзи минимум след който да можеш да надграждаш, когато достигнеш необходимата лична и социална зрялост. Децата се характеризират с неустойчивост на личността и почти никакъв социален опит, за каква тогава финансова култура говориш да ги учат? Напълно достатъчно е да ги научат на необходимото да могат да пресичат безопасно, не е работа на училището да им придаде необходимите знания за да изкарат определена правоспособност, каквато е тази за шофирането. Културата на хранене пък е задача на семейството. Децата се хранят с това, с което се хранят родителите им и в крайна сметка е личен избор на всеки. Да не говорим, че начинът на хранене е цяла наука, която е достатъчно спорна. Неща, които са се смятали за вредни преди, сега се твърди, че са полезни и обратно. По отношение на таблетите, никой не говори за директната вреда върху очите, че да ми обясняваш за дисплейте на правеца. Самият начин на поднасяне на съдържанието, по такъв интерактивен способ се твърди, че нарушава когнитивните способности на подрастващите. Те стават мързеливи и трудно учат.
                  В крайна сметка ти си човек, който нито училщето, нито университета го е научил на нещо. Напушва ме смях като те чета, къде ли е причината за образователния ти крах се питам? Дали щото не ти се учеше, или щото мислиш, че знаеш повече от всичко? Няма да те анализирам де, не ми е работа ама бъга е в твоя телевизор май.

                  Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                  Боби, и аз мога да ти дам примери за неща, които реално предопределят живота на всеки човек и НЕ се учат по чиновете на държавните училища, но някак си са застъпени в частни учебни заведния и религиозни училища:

                  Емоционална интелигентност
                  Управление на времето
                  Практическа ефективност и ефикасност
                  Финансова култура
                  Умения за преговаряне
                  Хигиена на храненето
                  Устройство и функциониране на обществен, политически и икономически строй
                  Секс и семейни взаимоотношения
                  И много други...
                  Джорджоне.. Емоционална интелигентност? Какво е това ? Практическа ефективност и ефикасност!? Ма това ми звучат изпразнени от съдържание понятия. Дори и аз не разбирам какво имаш в предвид. Определени човешки качества се придобиват, други са вродени. Тези които се учат, се учат от опита, който се предава от други хора или от самосебе си. Финансовата култура, държавен и обществен строй, икономика... това са неща, които се учат в университетите. Не им е мястото в училище, ако някой който няма желание да учи и да се развива го занимаваш с федеративно устройство на държавата, унии и т.н. няма никакъв шанс дори да го научиш да пресича правилно.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Образование в България - ! 1 клас

                    Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
                    Виждам, че си скаран със смисъла на училището. Няма как на този етап в живота да се учат нещата за които говориш. Целта на училището е даде основата, онзи минимум след който да можеш да надграждаш, когато достигнеш необходимата лична и социална зрялост. Децата се характеризират с неустойчивост на личността и почти никакъв социален опит, за каква тогава финансова култура говориш да ги учат? Напълно достатъчно е да ги научат на необходимото да могат да пресичат безопасно, не е работа на училището да им предаде необходимите знания за да изкарат определена правоспособност, каквато е тази за шофирането. Културата на хранене пък е задача на семейството. Децата се хранят с това, с което се хранят родителите им и в крайна сметка е личен избор на всеки. Да не говорим, че начинът на хранене е цяла наука, която е достатъчно спорна. Неща, които са се смятали за вредни преди, сега се твърди, че са полезни и обратно..
                    И какво, училището не ги научило, после животът не ги научил, после с хилядите на палатка пред бившия си дом! Купуват си най-доброто масло на лачената кола на изплащане, и после на кренвирши от 4 лева, и имитиращите продукти...
                    И закво ме гърбиха да решавам тригонометрични уравнения? Учи се у всяко средно училище. За чий ми е тоя кошмар? Хеле пък да помня формулите за преобразуване. Аз си работя инженер и програмист, и повече от линейно уравнение (1-ва степен) не ми се е налагало да решавам. И едно най-малко общо кратно ми се наложи, веднъж.
                    По отношение на таблетите, никой не говори за директната вреда върху очите, че да ми обясняваш за дисплейте на правеца. Самият начин на поднасяне на съдържанието, по такъв интерактивен способ се твърди, че нарушава когнитивните способности на подрастващите. Те стават мързеливи и трудно учат.
                    Е па колкото книги съм чел по занаята - 90% са били в електронен вид. Т.е. туй дето ми върши работа го чета от монитор/таблет. Докато отпечатат книгата - и тя вече морално остаряла...
                    За тоновете изхабена хартия няма да отварям приказка, че не е по темата. Не е и за пренебрегване, още и че има по няколко вида отпечатани учебници за всеки предмет. Повечето заминават за велпапе.

                    В крайна сметка ти си човек, който нито училщето, нито университета го е научил на нещо. Напушва ме смях като те чета, къде ли е причината за образователния ти крах се питам? Дали щото не ти се учеше, или щото мислиш, че знаеш повече от всичко? Няма да те анализирам де, не ми е работа ама бъга е в твоя телевизор май.
                    Хептен на нищо е пресилено да кажа. Но 90% от времето дето ме занимаваха от 7-мата до 25-тата ми година беше плява, дето я забравям още като мине изпита. Имам 5 предмета накръст от магистърството, дето са ми полезни в живота. Другото нито ми трябва, нито го помня. Смешно КПД за толкова изгубени години!
                    Няма образователен крах при мен. На изпит не съм късан, и така и не се научих да преписвам. Учиха ме на глупости, а важните неща пропуснаха.
                    Последно редактирано от Ivan Terziev; 18-09-18, 15:38.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Образование в България - ! 1 клас

                      Дали е възможно заглавието да се вкара в някви правописни норми?

                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #41
                        От: Образование в България - ! 1 клас

                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        Дали е възможно заглавието да се вкара в някви правописни норми?

                        Вероятно може , ама к`ва файда ?!
                        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Образование в България - ! 1 клас

                          Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                          9 бона за дете, на година. Една позната се пробва, после си върна децата на държавно. Има 2 деца, туй са близо 20 хилки годишно. Не ми каза подробности за решението си.
                          Аз деца нямам, но бих го пратил дето е най-лесно, и да си учи каквото на него му е интересно. Учебният материал е шит, и малко им е това, по-труден искат да го правят.
                          И аз имам две деца. До седми клас беше по 11 бона на година за двете. След това стана 25. Факти, а не "една жена каза".
                          При цялото ми уважение, ако нямаш деца, защо смяташ за възможно да даваш мнение по темата? Все едно аз да съветвам жена си как да ражда и кърми...
                          Колкото до учебния материал какъв бил... Къде, какъв е, дали знаеш? И колко е труден или лесен също?
                          Не е опит за заяждане от моя страна.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Образование в България - ! 1 клас

                            Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                            При цялото ми уважение, ако нямаш деца, защо смяташ за възможно да даваш мнение по темата? Все едно аз да съветвам жена си как да ражда и кърми...
                            Колкото до учебния материал какъв бил... Къде, какъв е, дали знаеш? И колко е труден или лесен също?
                            Не е опит за заяждане от моя страна.
                            Минал съм през тая образователна месомелачка. Имам опит и от първо, и от второ лице, че имам 2-ма даскали в родата.
                            Мнението по темата е преживяно и изстрадано, файдата от всичко това - още повече. Засяга ме съвсем пряко. Понякога съпортвам компютрите на едно даскало, та имам идея какво е днес.
                            17 години наливане от пусто в празно! Значителна част от съзнателния живот. Най-много съжалявам, че си давах зор и имах доста добри оценки. Нямаше тогава презрения от "бесните майки" нет, да прочета, че не само аз го намирам за безсмислено.
                            https://www.youtube.com/watch?v=J9fsyWrNDHw
                            Последно редактирано от Ivan Terziev; 18-09-18, 16:17.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Образование в България - ! 1 клас

                              Едно време си е за едно време. Сега е мнооооого различно.
                              Освен това: аз съм учил по това време. И не намирам ученето си за загубено време.

                              А сега по повод парите и времето:
                              До 7-ми клас - около 80 хиляди лева.
                              До 12-ти клас - около 120 хиляди лева.
                              Общо: 200 хилки
                              Цена за щатски университет - 60 бона за година на човек. За двама - 120. Учи се 4 години - 500 хилки. Ако не получат стипендия. Която гарантирано нямаше да получат, ако учеха в държавни училища. А сега 100 бона вече са получени и изразходвани. Живот и здраве и другите ще дойдат. А после - каквото сабя покаже. За сега: стартова заплата - 100 хил на година (това в България - навън е цифромания).

                              За други професии - други пътища...
                              Последно редактирано от ezhko; 18-09-18, 16:19.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Образование в България - ! 1 клас

                                Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                                Едно време си е за едно време. Сега е мнооооого различно.
                                ...
                                Ъхъ, учат много повече неща, и излизат функционално неграмотни. Поне като слушам рева на всички въвлечени, без изключение.
                                У армията има един лаф "пренатягане на гайките". Лучшее - враг хорошего.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X