Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

    Здравейте колеги,
    Решил съм тази година да правя ябълкова ракия. Абсолютен лаик съм на тема варене на ракия изобщо. Ако някой от вас е правил такова нещо, моля да помага!
    Ябълката е кисело-сладка, доста е народила тази година. Предполагам, че стотина кила плюс ще обера. Остават няколко дни до пълното узряване. Казан съм намерил - на газ, което е май по-добрия вариант.
    Та, въпросите ми към знаещите са:
    1. Съда ми за ферментация е пластмасов бидон, който се затваря почти херметически. Четох по форумите, че се поставя някаква клапа?! Имате ли идея какво представлява и съответно как се прави?
    2. Семките се отделят. Уф, добре! Може ли плода да се мине през мелничка за месо? Блендер? Или някаква идея за по-бързо смилане.
    3. Нужно ли е да се добавя мая за възбуждане/ускоряване на ферментацията? Нужно ли е да се добавя захар/мед? Да уточня, ракията ще се прави за проба или хоби, така че количеството, изкарано от 100 кила плод, не е водещо.
    4. На едни форуми четох, че ферментацията продължава към 2 седмици. На други 4 до 6. При температура към 20-25 градуса. Колко време да очаквам? Бидона с пулпа ще стои в приземно помещение, с температура, близка до външната.
    5. Ако проекта се издъни, възможно ли е от така приготвения пулп, да се направи оцет? Май много искам, а?
    Ще съм благодарен на мнения!
    Да се ядосваш, значи да наказваш себе си за грешките на другите.

  • #2
    От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

    От клапа няма чак толкова смисъл. Затваряш капака на бидона но не стягаш металния обръч. Отделят се газове и може да думне бидона.
    Захар ще ти трябва понеже ябълка до около 20 захарност не може да даде. Принципа е като на всяка ракия-материала да е около 20-23 захарност като го забъркаш. Половината бидон ябълки а останалото вода и захар.
    Чувал съм че някои първо варят ябълките да омекнат после ги мачкат. В такъв вариант ще ти трябва мая,защото избиваш дрождите.
    Иначе студено смилане и чакаш.
    Ферментацията е готова като потъне захаромера. Не се гледа фаза на луната,точно време и т.н.
    Sent from my Nokia s fenerche

    Коментар


    • #3
      От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

      https://www.offroad-bulgaria.com/sho...F0%E0%EA%E8%FF

      Коментар


      • #4
        От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

        Привет колега,
        Мога да кажа аз как съм правил ябълкова ракия, грешка досега не е имало, но по никакъв начин не твърдя, че това е най-правилният начин.
        1. Никаква клапа нямам на нито един бидон(пластмасови са всичките).
        2. Не отделям семките. Слагам ябълките (много добре узрели) в бидона и ги намачквам директно вътре с бъркалка за строителни смеси.
        3. Не добавям мая, сипвам 15 кг захар разтворена във вода (не студена, не и топла) на 50 кг ябълки.
        4. Изчакавам няколко дни (5-7) на отворен бидон да влязат мушици. Затварям бидона и на казана след 1-2 месеца, а в някои случаи и чак напролет.
        5. Тук не мога да дам мнение, не съм имал случай да не стане.

        Ябълковата ракия става много ароматна и приятна, но е малко слабичка (47-4 градуса.
        Надявам се да съм помогнал поне малко, сигурен съм, че по-начетените и опитни колеги ще ме поправят.
        Успех в начинанието.

        Коментар


        • #5
          От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

          Първоначално публикуван от rulezz Преглед на мнение
          Привет колега,
          Мога да кажа аз как съм правил ябълкова ракия, грешка досега не е имало, но по никакъв начин не твърдя, че това е най-правилният начин.
          1. Никаква клапа нямам на нито един бидон(пластмасови са всичките).
          2. Не отделям семките. Слагам ябълките (много добре узрели) в бидона и ги намачквам директно вътре с бъркалка за строителни смеси.
          3. Не добавям мая, сипвам 15 кг захар разтворена във вода (не студена, не и топла) на 50 кг ябълки.
          4. Изчакавам няколко дни (5-7) на отворен бидон да влязат мушици. Затварям бидона и на казана след 1-2 месеца, а в някои случаи и чак напролет.
          5. Тук не мога да дам мнение, не съм имал случай да не стане.

          Ябълковата ракия става много ароматна и приятна, но е малко слабичка (47-4 градуса.
          Надявам се да съм помогнал поне малко, сигурен съм, че по-начетените и опитни колеги ще ме поправят.
          Успех в начинанието.
          Колега доста груби грешки имаш в технологията!
          Първо за какво са ти тези мушици!? Те се появяват когато хигиената не е на ниво или както при теб, на отворени съдове. Това са оцетни мушици и най-много да направиш оцет от материала когато присъстват.
          Второ, специално за плодовите пращини е препоръчително да се дестилира възможно най-скоро след приключила ферментация, това може да бъде след 5 ден до 15 приблизително.
          Който търси , намира !
          Човекът е човек, когато е на път !

          Коментар


          • #6
            От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

            Благодаря ви колеги за мненията. И аз четох (пак да кажа, че нищо не разбирам), че ферментацията трябва да е около 2 седмици. На затворен бидон.
            Благодаря на колегата за идеята за разбиване с бъркалка за строителни смеси! Щях да си меля с месомелачката...
            Да ви попитам за семките в ябълките. По-добре ли е да се махнат?
            Да се ядосваш, значи да наказваш себе си за грешките на другите.

            Коментар


            • #7
              От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

              И аз съм ги варил ябълките на 9-тия или 21-вия ден.На 9-тия щото ми подмирисаха на оцет.
              На 60 литров бидон пълня със счукани с дървен чук ябълки и наливам вода, колкото да покрие материала и два-три пръста отгоре.Слагам 10 кг захар и с дрелката разбърквам.Закапачвам против виненки.Изкарва си захарта в литри и литър-два отгоре.Впечатли ме, че пуска много хубаво патоки, което мирише по-приятно от истинската ракия, а и е доста като количество.
              Впоследствие се изучих да бъкна ябълките на огъня, колкото да се нацепят и после процедурата е същата.Така си спестих чукането.Проблема, че при ябълковата и крушовата ракия е по-голям процента на метиловия алкохол-2%.

              Коментар


              • #8
                От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                Най-добре е да се смелят , примерно на фуражомелка . Може и на машинка за мелене на месо , просто е по-трудоемко и бавно.

                Докато трае ферментацията , бидоните ги затваряй само с капака ( без обръча ) , че инъче ще си търсиш капаците....

                Бъркай по два пъти на ден и като се избистри отгоре , към казанЯ .
                Който търси , намира !
                Човекът е човек, когато е на път !

                Коментар


                • #9
                  От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                  Напълно съм съгласен. Мушиците не са ми нужни, просто са ми ориентир, че ферментацията е започнала.
                  Оцет никога не ми се е получавал, винаги резултатът е бил пивка и ароматна ябълкова ракия(както вече писах по-слаб градус и по-малко количество).
                  Относно кога трябва да се дестилира, не намирам разлика дали ще го направя непосредствено след приключване на ферментацията или когато имам време (1-2-6-7 месеца по-късно), но за това може вкусовите ми рецептори да не са толкова чуствителни
                  За всичко това говоря само от опит, който в най-близко бъдеще мисля да обогатя благодарение на твоите съвети
                  Нздр!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                    Така, решил съм да нарежа грубо ябълките, после да ги мина с бъркалка за гипс. Доколкото разбрах, се слага 10кг захар на 60кг пулп? А вода да ги покрие. Ами ако изплуват? Ще взема спиртомер и чакам. Ще послушам съвета ви да не затварям херметически бидона.
                    Да ви питам пак за семките. Да ги махам ли?
                    Да се ядосваш, значи да наказваш себе си за грешките на другите.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                      Първоначално публикуван от Ato Преглед на мнение
                      Така, решил съм да нарежа грубо ябълките, после да ги мина с бъркалка за гипс. Доколкото разбрах, се слага 10кг захар на 60кг пулп? А вода да ги покрие. Ами ако изплуват? Ще взема спиртомер и чакам. Ще послушам съвета ви да не затварям херметически бидона.
                      Да ви питам пак за семките. Да ги махам ли?

                      Ще изплуват със сигурност, особенно като почне ферментацията след втория ден. Това е нормално, затова разбърквай по два пъти на ден за да не се покачи прекалено много температурата в "шапката" и да се вкисне. Примерно слагаш 60 кг ябълки, 10 кг захар и 30 л вода. Все пак трябва да оставиш едни 15-20 см до гърлото на бидона за да има къде да отиде матряла като почне да ферментира.
                      Семките няма смисъл да ги махаш. Прекалено голяма занимавка е, която не оправдава целта. Лично мнение.
                      Който търси , намира !
                      Човекът е човек, когато е на път !

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                        За раздробяване бях направил една "перка" от сърп - 2 парчета острие заварени на пръчка желязо 10 мм и с голямата дрелка - като миксер . Ако се чудиш дали е време за казана - гребваш от чорбата с джезвето малко и на котлона - като заври поднасяш запалена клечка кибрит - ако пламне стабилно със син цвят е готово .

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                          От семки, костилки, че и от чепки или гнило/зелено по плода, ракия не става. Виж, други работи от тях може и да станат, та час-два заигравка за отделяне предварително, според мен си струват. Французите са я кръстили калвадос тази ракия.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                            При нас на много места има преси за ябълков сок. И аз имах за малко. Ябълките се минават на фуражомелка и после се изстискват на хидравлична преса. На едно пресоване излизат около 10 л сок и взимат 1 лв. Не може да няма и при Вас. Да си играеш с мелачка за месо да спестиш 1 лев си е ...
                            Внимавай със захарта! Миналата година сложих на 300 л сок към 100 кг захар и няма никаква ферментация. Все още. Три пъти им слагам дрожди за плодови ракии. Пет пъти мая за хляб... Все в сериозни количества. Сега слагах 2 баки намачкани от новите ябълки (дрождите били в кората). Температура постоянно следя и топля, ако трябва. Никс ферментация. По последния съвет вчера и днес сварих двата бидона (да заврат). Щяло да убие нещата, които пречат на дрождите да превърнат захарта в алкохол. Утре нова мая и ако пак не стане вече нямам теория.

                            ПП. Тая дето захар беше някаква пловдивска.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                              Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                              При нас на много места има преси за ябълков сок. И аз имах за малко. Ябълките се минават на фуражомелка и после се изстискват на хидравлична преса. На едно пресоване излизат около 10 л сок и взимат 1 лв. Не може да няма и при Вас. Да си играеш с мелачка за месо да спестиш 1 лев си е ...
                              Внимавай със захарта! Миналата година сложих на 300 л сок към 100 кг захар и няма никаква ферментация. Все още. Три пъти им слагам дрожди за плодови ракии. Пет пъти мая за хляб... Все в сериозни количества. Сега слагах 2 баки намачкани от новите ябълки (дрождите били в кората). Температура постоянно следя и топля, ако трябва. Никс ферментация. По последния съвет вчера и днес сварих двата бидона (да заврат). Щяло да убие нещата, които пречат на дрождите да превърнат захарта в алкохол. Утре нова мая и ако пак не стане вече нямам теория.

                              ПП. Тая дето захар беше някаква пловдивска.
                              За захарта сега се сетих! Добре,че ме подсети, колега. Взимал съм от тая захар за домашни нужди. Тя не е сладка, колкото нормалната... Кой знае какво и слагат.
                              Да се ядосваш, значи да наказваш себе си за грешките на другите.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X