Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

    Ато, то и оцета от ябълки си е хубав.На зелени салати си е направо чуден така, че и да се провалиш с ракията имаш резервен вариант.

    Коментар


    • #32
      От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

      Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
      Никак.

      От ябълките се прави вино, сайдер оцет. Но не се прави ракия.
      В ябълките има много протеин, пектин. При ферментацията води до освен многото метил и други гадости .
      Това води до специална дестилация (както на зърнен спирт) което като изхвърлиш аромата , обезсмисля целта.
      Къде по евтино е да се ползва царевица..

      Още един отговор. Ракия (Уиски) по същата причина не се правят от пшеница.

      Ако си изкарал много ябълки, опитай се да ги запазиш колкото се може повече, раздай на приятели , яж и бъди здрав и хубав.
      Домашния ябълков оцет е изключително полезен ( лесно се прави) полезен за стомаха , кръвно , черех дроб и т.н.
      Ако излезе повече можеш да стерилизираш със серниста киселина или аспирин в шишета и да му се радваш дълго време.
      Лесно се прави, има много рецепти в нета , допреди година две дори си подържах в шише специално оцетна гъба, но лесно се хваща.
      До някъде съм съгласен с теб. Обаче пък съм пил ябълкова ракия еликсир ?
      Аз лично до сега такава не съм правил , но както и виждам от темата доста хора правят.

      Та къде е истината се пита в задачата ?
      Който търси , намира !
      Човекът е човек, когато е на път !

      Коментар


      • #33
        От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

        Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
        ... и мойте 5 с'тинки...

        - всичко се смесва и всеки ден бъркане с бъркалка строителна
        ....
        Връщайки се назад и без въобще да отричам строителната бъркалка, за тези, дето строителството им е чуждо, нямат дрелка и бъркалка, ето един елементарен уред за бъркане:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:burkalki1.jpg
Прегледи:1
Размер:135.8 КБ
ID:5798162

        Става въпрос за дървото под бъркалката. Просто е - избирате си една дива джанка, млада, с корона, чиито основи приличат на длан с протегнати напред пръсти. Реже се от основата и от основите на разклонението за короната. Не точно се бърка с това приспособление, по-скоро се натиска шапката към дъното. Върши работа, проверено.

        Коментар


        • #34
          От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

          Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
          Никак.

          От ябълките се прави вино, сайдер оцет. Но не се прави ракия.
          В ябълките има много протеин, пектин. При ферментацията води до освен многото метил и други гадости .
          Това води до специална дестилация (както на зърнен спирт) което като изхвърлиш аромата , обезсмисля целта.
          Къде по евтино е да се ползва царевица..

          Още един отговор. Ракия (Уиски) по същата причина не се правят от пшеница.
          Прави се, и още как.
          За сведение, в гроздето има над два пъти повече протеин. Пектина не е никакъв проблем, ако знаеш как да заложиш джибрите.
          Как се ползва царевица?
          Това, че пшеницата не присъства в производството на уиски, оставям без коментар.

          Коментар


          • #35
            От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

            След доста време удължители,дрелки бъркалки...разбрах че парче кофражна дъска върши перфектна работа и става доста бързо.
            Sent from my Nokia s fenerche

            Коментар


            • #36
              От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

              Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
              ...Пектина не е никакъв проблем, ако знаеш как да заложиш джибрите...
              Любопитно ми е, ако не е секретно или прекалено дълго за обясняване, обичам да се уча на всякакви работи.
              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

              Коментар


              • #37
                От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                А защо постоянно се спряга точна пропорция за плод и захар. От ябълка до ябълка има разлика,от грозде до грозде също. Само аз ли меря ,след като съм съм заложил материала, колко ми е захарноста в бидона?
                Как да тръгне ферментация със 100 захар на 300 материал?
                Sent from my Nokia s fenerche

                Коментар


                • #38
                  От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                  Не, Радо и други мерим. Но за пектина това май няма много общо. Мисля играе роля нагласянето на киселинността, ама нека знаещите да кажат.
                  Ако е машина, нека бъде немска!
                  XJR 1200
                  ETZ 150
                  Kawasaki Ninja ZX10R

                  Коментар


                  • #39
                    От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                    Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                    "Колега" Ato, радвам се, че не искаш да правиш взривни материали!
                    От всичките ти писания лъха изключителна некомпетентност, на която никой не може да помогне. От цялата тема може да ти бъде полезен единствено пост 18, стига разбира се да го разбираш. Иска ми се да не се обиждаш, а да си изясниш първо какво е ферментация, материален баланс, уреди за измерване и после задавай нужните ти въпроси.
                    И съвсем между другото ябълкова ракия ми беше дипломната работа и поназнайвам малко и за нея.
                    Колега, писал съм в началото не темата, че нищо, ама нищо не разбирам. Затова и питам. Да, некомпетентен съм, ама защо слагаш колега в кавички? Колега съм по офроуд, а не по варене на ябълкова ракия.
                    Да се ядосваш, значи да наказваш себе си за грешките на другите.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                      Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                      Ато, то и оцета от ябълки си е хубав.На зелени салати си е направо чуден така, че и да се провалиш с ракията имаш резервен вариант.
                      Е, това беше идеята! Като гледам, с набирането, нарязването и поставянето в бидони ще се справя. Но, бъркането два пъти дневно ще ми е грижа. Трябва да бръмча до вилата два пъти дневно... Нищо де, ако не стане, ще подарявам оцет на колегите от форума :-)
                      Да се ядосваш, значи да наказваш себе си за грешките на другите.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                        Първоначално публикуван от Ato Преглед на мнение
                        Колега, писал съм в началото не темата, че нищо, ама нищо не разбирам. Затова и питам. Да, некомпетентен съм, ама защо слагаш колега в кавички? Колега съм по офроуд, а не по варене на ябълкова ракия.
                        За което моля бъда извинен!

                        Коментар


                        • #42
                          От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                          Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                          Връщайки се назад и без въобще да отричам строителната бъркалка, за тези, дето строителството им е чуждо, нямат дрелка и бъркалка, ето един елементарен уред за бъркане:

                          [ATTACH=CONFIG]968900[/ATTACH]

                          Става въпрос за дървото под бъркалката. Просто е - избирате си една дива джанка, млада, с корона, чиито основи приличат на длан с протегнати напред пръсти. Реже се от основата и от основите на разклонението за короната. Не точно се бърка с това приспособление, по-скоро се натиска шапката към дъното. Върши работа, проверено.
                          Сигурно е така, ама като гледам в съда има грозде. То, май е по-меко от ябълките? Има едни бъркалки за варов разтвор, които са доста по-здрави от тези за гипс. Май с нея ще пробвам. Перките им са плоски, т.е. могат да се подострят
                          Да се ядосваш, значи да наказваш себе си за грешките на другите.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                            Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                            За което моля бъда извинен!
                            Е, значи като стане нещо от пулпа, ще те черпя! Дано само да не стигне до оцет...
                            Да се ядосваш, значи да наказваш себе си за грешките на другите.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                              Първоначално публикуван от Ato Преглед на мнение
                              Е, това беше идеята! Като гледам, с набирането, нарязването и поставянето в бидони ще се справя. Но, бъркането два пъти дневно ще ми е грижа. Трябва да бръмча до вилата два пъти дневно... Нищо де, ако не стане, ще подарявам оцет на колегите от форума :-)
                              Първоначалното бъркане на кашата е за да се вкарва кислород, необходим за размножаването на дрождите. Това около 4-5 дни.
                              След това не се нуждаят от него, затваряш херметично и на воден клапан. Евтини са, и би трябвало да ги има в селскостопанските аптеки, ако не, от специализираните магазини и сайтове. Ако не намериш, в клипа има и вариант да си направиш, върши същата работа.
                              Колко ти е голям бидона, защото ще събереш 100+ кг. плод. А това е силно пенлив материал. Имам случай, около 70 л. джибри в 120 л. бидон да ми кипи така, че на два пъти го изпуснах и преля.

                              https://www.youtube.com/watch?v=Hu5Eh9VAsEk
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:007.JPG
Прегледи:1
Размер:161.7 КБ
ID:5798183

                              Коментар


                              • #45
                                От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                                Малко лични наблюдения за бидоните, че стана въпрос - вероятно мнозина знаят, че виното се почва в каца, не в буре. Двеста литра бидон може да е тесен и висок, може да е нисък и широк. Определено за мен вторият съд е по-подходящ за бъркане и за мирно съвместно съществуване на дрождите и храната им.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X