Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

    Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
    От семки, костилки, че и от чепки или гнило/зелено по плода, ракия не става. Виж, други работи от тях може и да станат, та час-два заигравка за отделяне предварително, според мен си струват. Французите са я кръстили калвадос тази ракия.
    Май ще си поиграя със семките. Има едно домакинско приспособление - като замба е. Цилиндър, подострен в единия край. Ще пробвам с него. Дано нервите стигнат :-(
    Да се ядосваш, значи да наказваш себе си за грешките на другите.

    Коментар


    • #17
      От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

      Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
      При нас на много места има преси за ябълков сок. И аз имах за малко. Ябълките се минават на фуражомелка и после се изстискват на хидравлична преса. На едно пресоване излизат около 10 л сок и взимат 1 лв. Не може да няма и при Вас. Да си играеш с мелачка за месо да спестиш 1 лев си е ...
      Внимавай със захарта! Миналата година сложих на 300 л сок към 100 кг захар и няма никаква ферментация. Все още. Три пъти им слагам дрожди за плодови ракии. Пет пъти мая за хляб... Все в сериозни количества. Сега слагах 2 баки намачкани от новите ябълки (дрождите били в кората). Температура постоянно следя и топля, ако трябва. Никс ферментация. По последния съвет вчера и днес сварих двата бидона (да заврат). Щяло да убие нещата, които пречат на дрождите да превърнат захарта в алкохол. Утре нова мая и ако пак не стане вече нямам теория.

      ПП. Тая дето захар беше някаква пловдивска.
      За изстисквачката за сок си прав, колега. Ама не ми се ходи по борсите (тук май само там ги има) с пълна баничарка с ябълки... Иди ми, доди ми. Плюс това, ще бера ябълките на едно място, а ще ги правя на ракия на друго, на 30тина км разстояние. По-добре да се науча да пия нафта :-)
      Да се ядосваш, значи да наказваш себе си за грешките на другите.

      Коментар


      • #18
        От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

        ... и мойте 5 с'тинки...

        Рецептата е за 120 л бидон :
        - 60 кг смляни на ситно ябълки
        - 15 кг захар разбита в 45 литра вода
        - всичко се смесва и всеки ден бъркане с бъркалка строителна
        - добре е бидоните/ покрити с капак/, да са в затворено помещение, щото става хладно нощес ...
        - краят на ферментацията се установява с рефрактомер или с ... близване на сока от джибрето
        Щото имам налична техника за мелене и пресоване, а и доста ябълки съм решил да отида и по- далеч:
        - меля и пресовам - излиза около 50 % сок
        - 3/4 от сока озахарявам, ферментация и ... калвадос
        - другата част отива за оцет / ,,завъдил'' съм оцетна гъба /
        Ако на някой му се занимава, може да си направи и сайдер... Такива ми ти работи...
        П.П. На 80 км съм от Сф и мога да помогна със смилането и не само.

        Коментар


        • #19
          От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

          По подобен начин правя ябълково вино . Понякога на ракия мирише, може калвадос да е било , или шери. Понякога като отворя бутилка се оказва оцет. Многофункционална рецепта


          Първоначално публикуван от Ato Преглед на мнение
          1. Съда ми за ферментация е пластмасов бидон, който се затваря почти херметически. Четох по форумите, че се поставя някаква клапа?! Имате ли идея какво представлява и съответно как се прави?
          3. ...Нужно ли е да се добавя захар/мед?
          5. Ако проекта се издъни, възможно ли е от така приготвения пулп, да се направи оцет?
          1.Клапата позволява да излиза СО2 като предпазва при това да не влиза въздух. Става и с тръбичка от бидона до буркан с вода:
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:FFRL8JNFT3K6S86.LARGE.jpg
Прегледи:1
Размер:45.9 КБ
ID:5798108
          3. медът доста забавя ферментацията
          5. може, много е лесно, но за разлика от ракията, при правенето на оцет се борави с чисти съдове и здрави плодове.

          Коментар


          • #20
            От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

            [QUOTE=Asteri;3367630]По подобен начин правя ябълково вино . Понякога на ракия мирише, може калвадос да е било


            Не може да бъде калвадос, щото не си го дестилирал..., виното.

            Коментар


            • #21
              От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

              "Колега" Ato, радвам се, че не искаш да правиш взривни материали!
              От всичките ти писания лъха изключителна некомпетентност, на която никой не може да помогне. От цялата тема може да ти бъде полезен единствено пост 18, стига разбира се да го разбираш. Иска ми се да не се обиждаш, а да си изясниш първо какво е ферментация, материален баланс, уреди за измерване и после задавай нужните ти въпроси.
              И съвсем между другото ябълкова ракия ми беше дипломната работа и поназнайвам малко и за нея.

              Коментар


              • #22
                От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                "Колега" Ato, радвам се, че не искаш да правиш взривни материали!
                От всичките ти писания лъха изключителна некомпетентност, на която никой не може да помогне. От цялата тема може да ти бъде полезен единствено пост 18, стига разбира се да го разбираш. Иска ми се да не се обиждаш, а да си изясниш първо какво е ферментация, материален баланс, уреди за измерване и после задавай нужните ти въпроси.
                И съвсем между другото ябълкова ракия ми беше дипломната работа и поназнайвам малко и за нея.
                Колега chrichri, това полезно ли беше?

                Лъхало некомпетентност, при положение че още в първия пост човекът си е казал колко разбира от варене на ракия. Че ти "поназнайваш" - браво, за дипломната работа - пак така, ма ако вместо да пишеш за взривни материали беше отделил три минути по въпроса на темата - цена нямаше да имаш.
                Иска ми се да не се обиждаш, а да си изясниш защо изобщо пишеш във форум.

                Коментар


                • #23
                  От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                  Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                  Колега chrichri, това полезно ли беше?

                  Лъхало некомпетентност, при положение че още в първия пост човекът си е казал колко разбира от варене на ракия. Че ти "поназнайваш" - браво, за дипломната работа - пак така, ма ако вместо да пишеш за взривни материали беше отделил три минути по въпроса на темата - цена нямаше да имаш.
                  Иска ми се да не се обиждаш, а да си изясниш защо изобщо пишеш във форум.
                  Я, пак осмисли ситуацията.
                  Нищо обидно не съм написал.
                  Както добре знаеш, рецепта за ракия няма, има разбиране на нещата.
                  А тук пиша по определени теми, когато обикновено се дават грешни насоки, което теб обаче не те дразни. Включвам тук незнанието ти какво е калвадос.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                    Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                    Я, пак осмисли ситуацията.
                    Нищо обидно не съм написал.
                    Както добре знаеш, рецепта за ракия няма, има разбиране на нещата.
                    А тук пиша по определени теми, когато обикновено се дават грешни насоки, което теб обаче не те дразни. Включвам тук незнанието ти какво е калвадос.
                    Не твърдя че си написал нещо обидно, просто ми става малко криво хора, дето знаят кое-как, хем да не пропускат да кажат че знаят, хем да не искат с две-три приказки да покажат пътеката на заблудените. Мен ме остави, ето на - и калвадос не знам какво е, ма ти като знаеш, какво направи за неграмотните четящи?

                    Коментар


                    • #25
                      От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                      Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                      Не твърдя че си написал нещо обидно, просто ми става малко криво хора, дето знаят кое-как, хем да не пропускат да кажат че знаят, хем да не искат с две-три приказки да покажат пътеката на заблудените. Мен ме остави, ето на - и калвадос не знам какво е, ма ти като знаеш, какво направи за неграмотните четящи?
                      Ето ти нещо:
                      https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=168407 , 'дето си струва да се прочете...и после да се пита.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                        Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                        Ето ти нещо:
                        https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=168407 , 'дето си струва да се прочете...и после да се пита.
                        Темата ти е прекрасна и знаеш, че съм я чел още тогава.

                        Просто с това трябваше да се включиш, пък който може да чете и малко да мисли, всичко останало е в негови ръце.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                          Пост 3 дава отговр на всички въпроси.
                          пп: Колега сто...трудно е да учиш другите. Преди n-000 години/ BeforeCh, е указано от Патанджали как да се филтрира правилната информация...Е, от тази тема няма какво да се научи...поне досега.
                          Последно редактирано от chrichri; 18-09-18, 12:29.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                            Да не разваляме хубавата тема с кавги

                            Няма да заключвам темата за сега, но излишните коментари ще бъдат изтрити.
                            А от колегата Ато, очаквам да сподели резултата (макар и само виртуално).

                            Коментар


                            • #29
                              От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                              Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                              По подобен начин правя ябълково вино . Понякога на ракия мирише, може калвадос да е било , или шери. Понякога като отворя бутилка се оказва оцет. Многофункционална рецепта
                              е.
                              Никак.

                              От ябълките се прави вино, сайдер оцет. Но не се прави ракия.
                              В ябълките има много протеин, пектин. При ферментацията води до освен многото метил и други гадости .
                              Това води до специална дестилация (както на зърнен спирт) което като изхвърлиш аромата , обезсмисля целта.
                              Къде по евтино е да се ползва царевица..

                              Още един отговор. Ракия (Уиски) по същата причина не се правят от пшеница.

                              Ако си изкарал много ябълки, опитай се да ги запазиш колкото се може повече, раздай на приятели , яж и бъди здрав и хубав.
                              Домашния ябълков оцет е изключително полезен ( лесно се прави) полезен за стомаха , кръвно , черех дроб и т.н.
                              Ако излезе повече можеш да стерилизираш със серниста киселина или аспирин в шишета и да му се радваш дълго време.
                              Лесно се прави, има много рецепти в нета , допреди година две дори си подържах в шише специално оцетна гъба, но лесно се хваща.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Как се прави ябълкова ракия, някой знае ли?

                                Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                                По подобен начин правя ябълково вино . Понякога на ракия мирише, може калвадос да е било , или шери. Понякога като отворя бутилка се оказва оцет. Многофункционална рецепта



                                1.Клапата позволява да излиза СО2 като предпазва при това да не влиза въздух. Става и с тръбичка от бидона до буркан с вода:
                                [ATTACH=CONFIG]968828[/ATTACH]
                                3. медът доста забавя ферментацията
                                5. може, много е лесно, но за разлика от ракията, при правенето на оцет се борави с чисти съдове и здрави плодове.
                                Май клапата ще я пропусна... И без това няма да е затворен херметически съда
                                5. Ще боравя с чисти съдове и здрав плод. Тъй, че ако се издъни работата ще търся съвет за правене на оцет.
                                Да се ядосваш, значи да наказваш себе си за грешките на другите.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X