Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Схема за контрол на вибро-помпа

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Схема за контрол на вибро-помпа

    Здравейте.
    Дайте идея за схема ( или направо готов модул ) за контрол на дебита на вибро помпа.
    Ето какво представлява вибро-помпата:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ulka.gif
Прегледи:1
Размер:47.4 КБ
ID:6149774 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:maxresdefault.jpg
Прегледи:1
Размер:35.2 КБ
ID:6149775
    На кратко - котвата играе ролята на бутало, на намотката се подават директно 220 волта на 50херца от ел.преносната мрежа, съответно котвата се движи в синхрон с фазата.
    Идеята ми е да мога да контролирам дебита на помпата. Предполагам трябва да се търси контрол върху амплитудата ( демек по-малък ход на котвата )... Подобни схеми могат да се намерят и в поялните станции, където се ползват въздушни помпи на същия принцип.

  • #2
    От: Схема за контрол на вибро-помпа

    Контрол на амплитудата според мен е по-нереалистичен ама можеш да пробваш с тиристорен регулатор.

    Иначе аз повече си представям контрол на честотата.

    А доста от тия помпи са резонансни и работят читаво само с амплитудата и честотата на мрежата.

    Коментар


    • #3
      От: Схема за контрол на вибро-помпа

      Течност или газ помпа? На точния модел помпа какви са характеристиките?
      Дебита трябва да се намали или увеличи ?
      Примерно с брояч пропускаш х-броя периода и пускаш помпата за по един "цък" /1- период/ примерно на всеки 5 периода /или на колкото те устройва/.

      Коментар


      • #4
        От: Схема за контрол на вибро-помпа

        Почти сигурно ще изгори след ,,тунинг", Ясен е казал защо.
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • #5
          От: Схема за контрол на вибро-помпа

          Първоначално публикуван от stefsab Преглед на мнение
          Течност или газ помпа? На точния модел помпа какви са характеристиките?
          Дебита трябва да се намали или увеличи ?
          Примерно с брояч пропускаш х-броя периода и пускаш помпата за по един "цък" /1- период/ примерно на всеки 5 периода /или на колкото те устройва/.
          Течност, намаляване. Помпата е някаква стандартна, 20-30 вата, кафеджийска. Няма диод на входа и разчита на цялата фаза да "разхожда" котвата. При пропускане ще имам струя на пресекулки, което не ме устройва.


          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Контрол на амплитудата според мен е по-нереалистичен ама можеш да пробваш с тиристорен регулатор.

          Иначе аз повече си представям контрол на честотата.

          А доста от тия помпи са резонансни и работят читаво само с амплитудата и честотата на мрежата.
          И мен се съмнява да работи акуратно с по-различна честота. Сега се зачетох по някакви кафеджийски форуми - реализират заданието с реостат.

          Коментар


          • #6
            От: Схема за контрол на вибро-помпа

            Трябва си и чиста синусоида.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • #7
              От: Схема за контрол на вибро-помпа

              Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
              Почти сигурно ще изгори след ,,тунинг", Ясен е казал защо.
              Ами прави се, при това доста успешно... в краен случай ще хвана и ще разглобя отново поялната ми станция и друга подобна машина и ще правя ривърс инженеринг да видя какво точно се ползва. Все пак искам първо да видя дали този контрол не е нещо стандартно и разписано или пък направо готов модул за продажба.

              Коментар


              • #8
                От: Схема за контрол на вибро-помпа

                Обърни внимание на типа/приннципа на помпане на помпата от станцията. Иначе в нета има много схеми на станции с фазово тиристорно управление. По отворени станции в нета - слагат резервоар за въздух. Има вибрационни помпи да работят с "кранче". Можеш и "хидрофор" да си конструираш. Ама много зависи с наличното какви цели гониш .
                Последно редактирано от stefsab; 12-09-18, 23:06.

                Коментар


                • #9
                  От: Схема за контрол на вибро-помпа

                  Първоначално публикуван от stefsab Преглед на мнение
                  Обърни внимание на типа/приннципа на помпане на помпата от станцията. Иначе в нета има много схеми на станции с фазово тиристорно управление. По отворени станции в нета - слагат резервоар за въздух. Има вибрационни помпи да работят с "кранче". Можеш и "хидрофор" да си конструираш. Ама много зависи с наличното какви цели гониш .
                  Въздушните помпи от станциите са на същия принцип. Разликата е котвата - там котвата е с постоянни магнити и е позиционирана между две последователно свързани бобини. Ето нагледно:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:hot-airgun-repair-8.jpg
Прегледи:1
Размер:364.6 КБ
ID:5797902
                  Това бялото между двете намотки е котвата, която се фиксира от по една мембрана във всеки край.
                  Между другото сега се замислих, че като правих калибровката, само мерих напрежението ( някъде около 200в на макс позиция с евтин мултицет без настройки/индикация за честота ), но не съм гледал какво реално става с вълната и честота ( то не че и имам с какво ).

                  В конкретния случай ( ако на някои му е интересно ) става въпрос за машина за пушек. Устройството е елементарно - нагревател+термостат, помпа и реле. Оригиналната помпа беше като статичната картинка в първия пост ( в спокойно положение буталото седи в единия край на намотката, фазата се филтрира с диод и полувълната "дърпа" буталото само в посока на по-силната пружина, която пък после го връща в начално положение ). Поради запушване в награветеля, помпата бе изгоряла и я замених с по-мощна и от варианта. в който вълната не се филтрира, а буталото се движи изцяло от магнитното поле ( като показаните помпи на картинките, но без пружини в тръбата ).. просто такава имах под ръка. Очаквано, по-мощната помпа вкарва повече флуид в нагревателя, което води до по-бързото му охлаждане, а и неоправдано висок разход на флуид за такъв тип машина.
                  Между другото абсолютно същите помпи се ползват в кафе-машините. Ето тук някакъв ентусиаст е решил същият проблем с реостат/потенциометър, но нещо не мога да намеря да се продават такива в по-известните онлайн магазини за ел.компоненти - https://www.home-barista.com/espress...ka-t14153.html
                  На една друга пушек машина, заводски си има изкарана на дистанционното ( жично ) врътка за дебита, та явно не е проблем да се бъзика помпата по волтаж?...честота?...импулс?... как па не се сетих да я снимам докато ми беше на операционната

                  Коментар


                  • #10
                    От: Схема за контрол на вибро-помпа

                    Първоначално публикуван от stefsab Преглед на мнение
                    ...
                    Примерно с брояч пропускаш х-броя периода и пускаш помпата за по един "цък" /1- период/ примерно на всеки 5 периода /или на колкото те устройва/.
                    Между другото, сега ми попадна схема на HAKKO и там контролът на въздушната помпа е реализиран точно с "555".
                    Последно редактирано от _kalata_; 13-09-18, 04:42.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Схема за контрол на вибро-помпа

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot_20180913_060446.jpeg
Прегледи:1
Размер:86.8 КБ
ID:5797903


                      Това е схемата на Magnum Pro 2000.
                      Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
                      Suzuki Grand Vitara 1.6
                      LZ1ZPM

                      Коментар


                      • #12
                        От: Схема за контрол на вибро-помпа

                        Супер, мерси много.
                        Ясно... същият принцип на управление като при HAKKO-то - тиристор управляван с импулси през фотодвойка... сега остава някой да каже, че е виждал и готов модул с "врътка" и работата заспива .
                        p.s. ето и въпросната схема на хакко - https://www.eevblog.com/forum/repair...;attach=202327

                        Коментар


                        • #13
                          От: Схема за контрол на вибро-помпа

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:klreg1a.jpg
Прегледи:1
Размер:22.7 КБ
ID:5797904

                          Всеки димер за лампа ще ти свърши работа. Нагревателя се управлява с пропускане на полувълна ( TLP3041 е с вграден zero-crossing ). Помпата се управлява фазово.

                          Принципно при използване на оригинален флуид нагревателя и помпата са вечни.

                          Единствения случай в който има проблем е повреда или вмешателство в регулирането на температурата на нагревателя. При по-висока температура флуида изгаря в нагревателя и го запушва.

                          При изправна машина нагревателя се запушва от ползването на неоригинален флуид или добавянето на "екстри" към оригиналния: ароматизатори, течности против комари, боя за оцветяване на пушека и подобни.
                          Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
                          Suzuki Grand Vitara 1.6
                          LZ1ZPM

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X