Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предавки, включване, превключване, междинна газ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Стари автомобили на служба

    Направо стана, шест предни и седемнадесет задни скорости...

    Коментар


    • #32
      От: Стари автомобили на служба

      Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
      Това което се опитваш през цялото време да ни обясниш по въпроса, се нарича "двойно амбрииране, с(или без) междинна газ". Междинната газ си съществува и без двойното амбрииране.
      М'нем - съвсем не'м! Двойно амбриране, си съществува и без междинна газ (когато нагоре), ама междинна газ без двойно амбриране, не е дефинирана.

      ПП
      И така, със всичкия си патос, не каза нищо по въпроса, ако разглеждаме само кутията, или само коляновия вал - с кфо ги изравняваме. Може би с атмосферното налягане...
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #33
        От: Стари автомобили на служба

        Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
        На мотоциклетите като не можеш и без друго да минаваш през неутрална, правиш точно това - подаваш газ, преди да пуснеш съединителя, щото като си включил по-ниската предавка, ако го пуснеш без газ, задното колело през трансмисията ще трябва да ускори двигателя до доста високи обороти, за доста малко време, което обикновенно може да доведе до загуба на сцепление на задното колело.
        .
        Това е така, спор няма.

        или ще изравниш само оборотите на двигателя (при описания случай с едно натискане на съединителя, по време на което се подава газ), за да не се получи ударно зацепване на съединителя при голяма разлика в оборотите,
        И това е така, но не мисля, че трябва да се нарича "междинна газ", а си е обикновенно подаване на газ защото се подава след като си включил понижаващата предавка.
        Ти по-добре от мен знаеш защо е възникнала тази практика "двойно амбриране и междинна газ" при несинхронизираните скоростни кутии каквито са били в началото.
        сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
        dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

        Коментар


        • #34
          От: Стари автомобили на служба

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          М'нем - съвсем не'м! Двойно амбриране, си съществува и без междинна газ (когато нагоре), ама междинна газ без двойно амбриране, не е дефинирана.

          ПП
          И така, със всичкия си патос, не каза нищо по въпроса, ако разглеждаме само кутията, или само коляновия вал - с кфо ги изравняваме. Може би с атмосферното налягане...
          Дай пък да видим, къде точно е дефинирано, че баш, само и единствено, подаването на газ при двойно амбрииране се казва междинна газ?! Освен, нали, в твоите твърдения, че името идвало от "между две натискания(баш в такъв случай) на съединителя"...
          Щото като го направим при превключване без съединител, не служи може би за същото, както и при двойното амбрииране?!
          Или пък когато е с едно натискане на съединителя, и върши поне част от ползите/функциите при двойното амбрииране - изравнява оборотите на двигателя, с нужните на трансмисията при включването на друга предавка, тогава вече сигурно не може да е междинна газ, така ли?!

          А е толко просто и логично - междинната газ, служи за изравняване на обороти(а не примерно за да се натисне съединителят втори път). Тя е основното действие, вече дали плюс двойно амбрииране, дали никакво, дали с еднократно за изравняване само на оборотите между двигател-трансмисия, е без никакво значение.
          Междинна, защото се осъществява между превключванията на скоростите. И даже в случая
          когато се включи скорост в кутията при еднократно натискане на съединителя, и чак след това се подаде газ за изравняване на оборотите двигател-първичен вал на скоростната кутия, пак си е междинна, защото предавката се включва по отношение на автомобила, чак когато съединителят се пусне. Преди това предавката е "включена" само по отношение на скоростната кутия, но все още не си изпълнява функциите и като свързващо звено между двигателя и задвижващите колела на автомобила/мотоциклета/трактора или кара.
          Последно редактирано от cecoa1; 16-07-18, 02:56.
          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

          Коментар


          • #35
            От: Стари автомобили на служба

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            М'нем - съвсем не'м! Двойно амбриране, си съществува и без междинна газ (когато нагоре), ама междинна газ без двойно амбриране, не е дефинирана.

            ПП
            И така, със всичкия си патос, не каза нищо по въпроса, ако разглеждаме само кутията, или само коляновия вал - с кфо ги изравняваме. Може би с атмосферното налягане...
            Ако си карал мотор ще го разбереш колегата,а си включил от трета на втора по-рязко без междинна газ,а си обърсал пътя.Поне при по-старите мотори,при новите може да има нещо по-така,но на тези,които съм карал си важи.На синхронизирана кутия изравняваш оборотите на двигателя с тези на вторичния вал,на първичния не влияеш докато ти е натиснат съединителя,но много по-лесно е да се ускори първичния вал при отпускане на съединителя от 1000 до 2000 оборота,отколкото да се ускори двигателя от 1000 до 2000 оборота.

            Коментар


            • #36
              От: Стари автомобили на служба

              Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
              Дай пък да видим, къде точно е дефинирано...
              Ми виж си учебниците (с впечатление съм, че си учил техникум, аз само едногодишен курс и учебниците бяха "оборотни")


              Но какво пък. Значи се разбираме и за това:
              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Инак, газ се подава и между натискания на спирачката, и между въртения на волана, и между какви ли още не действия (защо не и между две оригвания)...
              да е все междинна газ.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #37
                От: Стари автомобили на служба

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                Ми виж си учебниците (с впечатление съм, че си учил техникум, аз само едногодишен курс и учебниците бяха "оборотни")


                Но какво пък. Значи се разбираме и за това:

                да е все междинна газ.
                Кой какво е учил, не е аргумент в случая, но ако беше, пак няма смисъл да упорстваш, с твърдения на някой закостенял даскал-философ, само защото на теб така ти е било казано, или така си го бил възприел.
                В учебниците няма нищо по въпроса, в подкрепа на твоите обяснения на понятието. Дори ако вземеш някой стар учебник за мотоциклетисти(има такива издания), ще видиш, че и там се обяснява за междинна газ при низходящо превключване, макар и без двойно амбрииране(и дори само факта, че аз пиша правилно думата с две "и", е показателен кой е чел, и на кой "нещо са му казвали").

                Глупостите които си се самоцитирам, там "между две натискания на спирачката" и пр. не ми се коментират. Казал съм ти между какво е - превключване на скоростите.

                Ако не вярваш, кажи ти за какво служи междинната газ?! По твоето определение, правим ли двойно амбрииране, с подаване на газ, то тя е междинна. Ама това че го правим някак, все още не означава, че изравняване някъде, някакви обороти, с някаква цел. И какво излиза, че всъщност целта да го правим, е да изравним обороти някъде(дали между валове в скоростната кутия, или между двигател и първичен вал на скоростната кутия). Е, за да изравним тия обороти, съединителя каква роля играе?! Като изключиш от скорост(със или без съединител), подадеш междинна газ, и включиш друга скорост уцелвайки оборотите, толкова ли е важно(и къде е разликата за скоростната кутия), ако не си натиснал пак съединителя след подаването на газ?!
                А при еднократното натискане с даване на газ, постига ли се ефектът на по-плавното зацепване на съединителя с вече ускорения двигател, за да се предотврати рязко натоварване на трансмисията с голям спирачен въртящ момент(обусловен и от инертността на частите на ДВГ, освен от спирачният му момент), което обикновенно се постига и при класическия вариант на междинна газ с двойно амбрииране?!
                Да, ясно, че при единия вариант помагаш и за включването на предавката в скоростната кутия, а в другия само към двигателя, но газта пак си е "междинна", защото е между превключване на предавките(и именно заради това е необходима, защото компенсира и изравнява точно разликите в оборотите между двете предавки).

                В крайна сметка все пак трябва да признаеш(дори и ти), че предназначението на междинната газ, не е просто да е подаване на газ между две натискания на съединителя, ей така за идеята, да има и такъв термин и да е баш заради двете натискания на съединителя между които да се прави, а е изравняване на обороти. За което си предназначение, натискането или не на съединителя, въобще не е определящо.
                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                Коментар


                • #38
                  От: Стари автомобили на служба

                  Стига ве, таман се зарадвах, че ще изкараш и снимка на аварийния влекач /некой БАЗ например/ дето трябва да може да евакуира тоз броневик и ти се изметна...

                  За междинната газ, чак се чудя че досега не сме се чепкали по въпроса... Аз си я знам за междинна, щото е между две предавки, а не щото между други неща, но май не съм срещал точна дефиниция. Курс съм карал преди повече от 25 години на ГАЗ 53, мисля българска, с оригиналната синя кабина. 3-та и 4-та синхронизирани доколкото помня, но инструкторът държеше задължително нагоре с двойно амбриране /нека да е -ииране/, надолу с двойно амбрииране с междинна газ. Имало скорости и без синхронизатори и много било важно да се изградят правилни навици. Лирично отклонение - и на камиона, и на мотора, и на жигулата преди това, инструкторите ми бяха от старо поколение, видяли гладни години и много държаха техниката да се пази - кога трябва бой по ръка, по коляно, по врат... Затова и не мога да бъда състезател - не мога да троша машина, хеле па да е чужда или служебна, край на отклонението. Та, за Газката не помня, но за Молотовка почти съм сигурен че съм чел инструкции, може и на руски да е било, че това е правилният начин. Снощи вкъщи отворих Учебник за шофьора III клас, 62 година, но там пък за експлоатацията не пише нищо. Дават подробно устройство на ГАЗ-51 и ЗиЛ-164 /на другите съвременници само някои особености/, ТО и дребни неизправности. Значи Молотовката е със свободни зъбни колела, прави зъби и там няма хънта-мънта. ЗиЛ-164 първа, втора са прави зъби, нагоре вече са с наклонени, постоянно зацепени, синхронизирани, четвърта-директна, пета-"Свръхдиректна". Предполагам, че и на 53 е аналогично, но имам още няколко учебника от онова време и всичко ми е в библиотечката на село. Отворих и Учебника за мотоциклетиста, 72 г. мисля, но там никъде не видях за междинна газ, единствено плавно отпускане на съединителя при понижаваща... Ще видя и по другите учебници дето са на село де.
                  Та така, аз си ползвам отвреме навреме по колите междинната и двойното амбрииране, даже и на синковеца ще го покажа тия дни. Междинна без двойно или веднъж съединител също правя понякога, за синхронизирана кутия мисля че няма разлика. Даже имам един колега, завършил автоучилище и работил на влекач с полуремарке - той междинната я прави само без съединител и също казва, че няма никакъв проблем.

                  П.п. Да бе, нещо такова имах предвид, па то ни било под носа... От мнение 14, надолу

                  https://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=97902
                  Последно редактирано от jordanov sv; 17-07-18, 13:04.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Стари автомобили на служба

                    Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                    ... Аз си я знам за междинна, щото е между две предавки, а не щото между други неща, но май не съм срещал точна дефиниция...
                    Общо взето е така . В смисъл газ между 2 предавки . Ся , дали в тази операция ше участвува и пидала на "амбреажа" е друг въпрос . Може да участва , може и да не .
                    Чудно ми е обаче от какъв зор ше превключваш без съединител при наличие на изправен такъв ?!
                    За Газ-ката : 3-та и 4-та са със синхронизатори , ама кво от това - без междинна газ в болшинството от случаите си хъркат и 3-та и 4-та А има и друго : много ми е любопитно при натоварена с 4 тона и нагорнище по баир като стария път на "Витиня" примерно как ше превключиш без съединител от 3-та на 2-ра , още повече от 2-ра на първа . И по надолнище най-много да се запали "феродото" на спирачките .

                    Московичът пък е със синхронизатори и на четирите скорости , ама руски . И без междинна газ издържат къмто 50-60 хил. км.

                    ..те така със съвецката техника , дето се произвеждаше от истински индженери и джендър счетоводители не е виждАла. Боклук отвсекъде , ма немаше друго тогава .
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Стари автомобили на служба

                      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                      Чудно ми е обаче от какъв зор ше превключваш без съединител при наличие на изправен такъв ?! .
                      По щатите повечето камиони са ръчкарки без синхронизатори, и всички карат без съединител. Даже "половинките" са им направени да превключват при отпускане на газта, а не като при нас с натискане на съединителя.
                      Казват, че и съединителя е доста по-тежък в техните камиони. И по Европа се срещаха но доста рядко, някои американски кутии например на Фулер, даже някои им казваха полуавтомат.

                      А за целенето на обороти, всичките нови кутии по камионите, ги измислиха да го правят сами с управление от компютър. Даже някои от първите такива, бяха без синхронизатори, после пък им сложиха пак в следващите поколения. Отделно, в повечето от тях си има спирачка на междинния вал, която също се командва от компютъра за да се синхронизират нещата. Междинна газ също си подават сами точно колкото трябва, както и си управляват сами класически съединители. Наскоро излязоха и не баш класически - с двоен съединител, с превключване на предавките без загуба на тяга при превключването - едните предавки се предават през единия съединител, а други през втория - следващата предавка е вече включена предварително, и само отцепва единия съединител и зацепва другия.
                      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                      Коментар


                      • #41
                        От: Стари автомобили на служба

                        Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                        .
                        Чудно ми е обаче от какъв зор ше превключваш без съединител при наличие на изправен такъв ?!
                        За Газ-ката : 3-та и 4-та са със синхронизатори , ама кво от това - без междинна газ в болшинството от случаите си хъркат и 3-та и 4-та А има и друго : много ми е любопитно при натоварена с 4 тона и нагорнище по баир като стария път на "Витиня" примерно как ше превключиш без съединител от 3-та на 2-ра , още повече от 2-ра на първа . И по надолнище най-много да се запали "феродото" на спирачките .
                        И аз винаги съм се чудел защо да не се използва съединителя, при изправен такъв, ама ей го на - технически грамотни хора си го практикуват и ни казват що така. Не казвам, че останалите коментирали в темата са неграмотни, без интерпретации по думите ми.
                        Учебната ГАЗка на 100% си беше технически изправна и си влизаха скоростите перфектно. А както каза и Стария в онази тема, има Газки без синхро. Затова и уточних по-горе, че инструкторът държеше на правилните навици. Всичко останало е съобразно пътните условия, поставените задачи и техническото състояние на ППС, нали така? По Витиня нагоре или надолу въобще не бих си позволил нещо по-различно от това което е написано в книжката на конкретния автомобил, а и от това на което са ме научили всъщност. има си полигони за тая работа или подходящи пътни участъци/условия.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Стари автомобили на служба

                          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                          ...
                          Учебната ГАЗка на 100% си беше технически изправна и си влизаха скоростите перфектно.....
                          Учебната Газ-ка си я карАл празна . И аз де
                          Ама из "Витиня" с 4 т. ( и малко отгоре) го казвам от собствен опит , нееднократно експериментирано. То със съединител трудно влизат като вземе да се запъва като магаре на кръстопът , камо ли с целене на обороти ...

                          ПС. Цецо , мани ги компютрите , там е друга бира .

                          Както и да е, нека да оставим Драгомир да продължава с ДАП-овете , ега се изчерпат вече снимките от носталгиясоц.ком
                          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Стари автомобили на служба

                            В някои книги пише,че наклона трябва да се изкара на предавката,на която сме влезли в него.Аз не съм твърде сългасен,но от гледна точка на безопасност звучи най-добре,особено ако се спускаме и на газката не са и перфектни спирачките.Техниката без съединител е за нормално каране в ежедневни ситуации и до колкото съм чел,не съм я срещал в книгите,просто след като му умалее левия крак,шофьора вика неволята.А иначе противно на общото схващане при старите правозъби кутии едно прехъркване нищо не чупи,нито скъсява живота на кутията осезаемо,чак когато карането от каруцар е редовно имаме проблем.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Стари автомобили на служба

                              Много интересна тема сте заформили в последните 3 страници. Нека си кара всеки както знае. Има много нещо изписано и всеки си има своето виждане за нещата. Карал съм стар трактор и там скоростите се блокират от една щанга, която се управлява от педала на съединителя. Случвало ми се е съединителя да е отделил, а скоростния лост да е заключен и да не мога да го мръдна. И обратното ми се е случвало. В някой случай се налага използване на подаване на газ в други не. Почети винаги при превключване от голяма на малка се ползва, и в много случай от малка към голяма също се ползва, само че с по малко форсиране или по-скоро не се допуска да паднат оборотите на минималните.
                              На автомобилна ск. кутия не е препоръчително да НЕ се използва съединител. Без съединител се увеличава триенето в синхронизаторите и скъсяване на живота им.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Стари автомобили на служба

                                Карал си ЮМЗ нали?При тракторите е още по-страшно,като остареят включват по свой собствен начин и всичко е до усета на водача.За автомобилна кутия си позволявам единствено да изключа от скорост без съединител и то не винаги,само когато се пускам по инерция и няма да включвам скоро друга скорост.При леките коли има кутии при които едно по-сериозно изхъркване може да е фатално.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X