Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Странен проблем с повдигачи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Странен проблем с повдигачи

    Добър вечер !

    Писах писах един дълъг пост , ама тела ми бутна нещо и.... както и да е ....
    Мотора е 3 литров ивеко от 2012 година F1CE3481
    Беше оплел малко странно веригите (две са) при което се смениха кубилици с повдигачи(вървят комплект) клапани, всичко по веригите, и още куп дреболии... всичко ОРИГИНАЛНО ... И резултата плачевен за мен... както се казва много убуу пей саму да мой да почни
    С триста зора го запалих ... пренадърви си повдигачите ... остана по някой и друг клапан отворен ... но запали и след 10 секунди замърка кат тигър....до следващото палене... кат врътнаха ключа и и кат чух звука на бормашина ... лошичко ми стана... мотора се въртеше без нито един цилиндър да има компресия...викнах колегата да върти пък аз да гледам веригата дали се върти... И взе че запали боклука... И от там се почна мерене на сомпресия( с диагностика) резултата всеки път липсват от 1 до 3 цилиндъра и винаги различни... ами сега... нахоках шефа щот ме накара на всичко ново и оригинално да налея 10w40 а мотора чудно защо го дават само с 5w30 клас c2 ... смених маслото ... нещата се подобриха ,но не се оправиха... изпратих си буса ( поне палеше ) с мисълта че при малко по мъжко каране ще избута маслото от новите повдигачи и ралтата ш съ успи! Да ама ... нъцки ... студен явно 1 - 2 цилиндъра не му стигат за да запали... мислих мислих... иго измислих ! Свалям повдигачите( след като вече бях свалил дюзите за да меря комерсията наистина а не само с диагностиката...) празня ги наливаме пак ново масло ... И всички ще сме щастливи... И воала! Всички бяхме щастливи! Тоя мотор не го бях чувал да пали кат чук и да върти така стегнато и мазно!с компресия на всички цилиндри! Проверено и с диагностиката! И да ама нали казах ... бяхме... за 15 20 минути... явно докато загря... И всичко свърши.... пак!

    Та сега да поясня мотора КОТАГО запали работи ужасно добре, стегнато , непушещо ,има си мощност, няма излишни шумове и така нататък .... забравих да кажа че при празненето на хидравличните компенсатори( ся правилно ли го написах?) Имаше три толкова 'пренадървени' че на ръка не пружинираха изобщо...( останалите имаха минимално свиване при стискане с пръсти)...
    Малко предистория на трошенето... на един от успокоителите му се беше откачила пластмасата... която от своя страна беше се навила на ангренажното колело след нея . Та тва беше белята. И съответно много пластмасови стружки в кратера...

    Та как ви се струва моята епопея?



    Пс някой идеи или опит? Не че няма да сменя пак повдигачите или маслената помпа ... ама всичко е на такова място че....

    Пс2 мерих масло в момента в който имаше компресия на 1 2 цилиндъра... 2бара тия дни като го докарат ще му закача манометара и няма да го махам...

  • #2
    От: Странен проблем с повдигачи

    Когато са сменяни клапаните измерихте ли изкачването на стеблото на клапана. Изкачването е строго определено , защото хидравличния компенсатор работи в точно определен диапазон( в леглото ми има два маслени отвора ..да не изпадам в подробности). Ако е по високо , компенсаторите остават пренапомпени, защото не може да циркулира маслото.(и тогава няма компресия)... Ако е по ниско не може да се напомпи. От личен опит съм забелязал , че новите клапани идват малко по ниски. При много от съвременните автомобили не се допуска райбероване на гнездата. Бих те посъветвал да видиш какво е заводското изкачване на стеблото на клапана от зададена равнина, да си направиш шаблон и да го преведеш в норми, Имал съм проблеми с пренапомпване на компенсатори от заял клапан на маслената помпа. С тариран манометър измерете налягането маслото по възможно в главата ... на тъмно за това се сещам . Ще съм щастлив да помогна с каквото мога!

    Коментар


    • #3
      От: Странен проблем с повдигачи

      Така радвам се че има поне някой закачил се
      Клапаните са на колбеншмит... нямаше оригинални ... главата е изпратих в специализиран сервиз там си е обслужиха... но днеска мислих точно и в тази насока...и сравнявах данни... клапана оригиналния е с обща дължина 119,9 новите са същите ...
      Налягане на маслото на работещ мотор не съм мерил още но това ще е първото като върнат трупа
      Иначе мисля и в посока за пластмасова стружка попаднала в байпаса... А бе общо взето вече няма са очуда ако видя мома да роди...

      Коментар


      • #4
        От: Странен проблем с повдигачи

        Със стружки в байпаса на помпата съм го ял. При мен палеше, но ако се качат оборотите докато е студен гаснеше (стар VW дизел). Ако проблема е там ще ти трябва бърз манометър който може да задържа и показва пика на налягането. С механичен би трябвало да стане щом го прави всеки път на студен мотор.

        А относно коментара по-горе за дължината на клапаните - не гледай дължината. Ако са вкопани леглата повече (при райбероването) и клапана ще стърчи повече. Мери се това "надстърчане" на опашките на клапаните. Не знам дали се изразих правилно, ама това ми е било само хоби и терминологията ми най-вероятно куца...

        Коментар


        • #5
          От: Странен проблем с повдигачи

          Първоначално публикуван от Николай Шишков Преглед на мнение
          Така радвам се че има поне някой закачил се
          Клапаните са на колбеншмит... нямаше оригинални ... главата е изпратих в специализиран сервиз там си е обслужиха... но днеска мислих точно и в тази насока...и сравнявах данни... клапана оригиналния е с обща дължина 119,9 новите са същите ...
          Налягане на маслото на работещ мотор не съм мерил още но това ще е първото като върнат трупа
          Иначе мисля и в посока за пластмасова стружка попаднала в байпаса... А бе общо взето вече няма са очуда ако видя мома да роди...
          Ако се е наложило сериозно отнемане на леглата на клапаните в специализирания сервиз,може да се получи същия ефект,който колегата ти е описал увеличава се надстърчането на клапана от водача и на повдигачите им се сгажда.Не съм запознат с точно този мотор и повдигачи,но при всички останали случаи проблема съм го решавал с тази машинка и леко отнемане от стеблото на клапана,над конусчетата на повечето клапани има доста място за отнемане.Въпросната машинка стяга клапана и го шлайфа,но със същия успех може да се направи операцията и на струг.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0128.jpg
Прегледи:2
Размер:319.7 КБ
ID:5797824

          Коментар


          • #6
            От: Странен проблем с повдигачи

            Добър вече! Буса в момента не при мен чакам го да дойде, работи си ...проблемно му е студеното палене... не че топлото е за свят ама...трябвало да работи . Засега съм замислил да му закача манометър на маслото и да го гледам умно не малко време... И да разглобя байпаса за проверка , ако не ми хареса нещо ... сменям ,новата вече е при мен. Относно надстърчането на клапаните ... или изкачването на стъблото или както и да се казва... мога да го премеря но няма с какво да го сравня... евентуално мога да си играя да меря разтоянието от повърхнината на капака на клапаните до р.в. .... да воловете са в капака и като го злобя нямам никаква видимост... ако капака на клапаните беше отделен елемент ,щеше да е по лесно ,но.... две на ръка е че не ми се вярва да са изрязали леглата толкоз... мотора като цяло е доста добре... говорим за луфтове износвания и каквото се сетите( изгледах де що има клип в тубата за тоя мотор и на кви лешове се нагледах... тоя ми се вижда направо от магазина) и в тоя ред на мисли не ми се вярва да са рязали много... колегата по горе спомена за спецификата на хидравличните компенсатори... много са проклети! Кубилиците... в случая участват пряко в ИЗПРАЗВАНЕТО на повдигача... имат дупчици в зоната на контакт с повдигача , който от своя страна се празни през тях и в момента в който гърбицата натисне кубилицита( тя си променя ъгъла спрямо повдигача ) двете дупки се разминават и се затваря изхода на маслото... ( дано ме разбрахте , незнам дали аз се разбирам) пусто още не съм се научил да качвам снимки...

            Та за сега мен ме дърпа повече към байпаса на помпата... но ще видим...

            Коментар


            • #7
              От: Странен проблем с повдигачи

              Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
              проблема съм го решавал с тази машинка и леко отнемане от стеблото на клапана,над конусчетата на повечето клапани има доста място за отнемане..[ATTACH=CONFIG]968420[/ATTACH]
              Искам лаишки да попитам, как става отнемането на материал с тази машинка от страната на конусчетата или това "упражнение? се прави на друго място? Машинката Ваша ли е и имате ли 5,6мм цанги?

              Коментар


              • #8
                От: Странен проблем с повдигачи

                Където се вижда черната врътка има има една планка,която се върти,тя натиска клапана в леглото,което е тип лястовича опашка и го фиксира.След това с поклащане на стойката,която държи клапана го шмиргели челно там където се виждат сиво черните следи по камъка.Машинката е моя,но трябва утре като отида на работа да погледна какво има като наличност,до колкото си спомням патронника не беше с цанги а някаква идиотщина със съчми,даже се канех да го сменям,но не съм работил на нея от 2 години сигурно и сега не ми е на дневен ред.Малко като се освободя ще хвана един помощник да го заснеме на клипче,машинката може да направи всичко,което може да се направи по един клапан и доста хляб съм ял от нея.Не знам до колко добре го обясних,но мисля че от снимките може да се добие представа.Много често го позлвах този номер при по-старите коли с кашкавалени клапани,където кобилицата издълбава леко стеблото на клапана и после дори след реглаж клапана пак чука,при съвременните техники не съм срещал такъв проблем.
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0027.jpg
Прегледи:1
Размер:421.0 КБ
ID:5797859Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0128.jpg
Прегледи:2
Размер:319.7 КБ
ID:5797860Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0130.jpg
Прегледи:1
Размер:349.4 КБ
ID:5797861Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0131.jpg
Прегледи:1
Размер:354.5 КБ
ID:5797862Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0133.jpg
Прегледи:1
Размер:461.0 КБ
ID:5797863Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0134.jpg
Прегледи:1
Размер:302.9 КБ
ID:5797864Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0135.jpg
Прегледи:1
Размер:353.8 КБ
ID:5797865

                Коментар


                • #9
                  От: Странен проблем с повдигачи

                  И така буса от снощи е при мен . Закачих му манометара на мястото на датчика за маслото и налягане повече от 4.5 било не видях, без пикове , без колебания.... студен на стартера го докарва 2 бара... някой няква идеи....

                  Коментар


                  • #10
                    От: Странен проблем с повдигачи

                    Някакви разлики има в налягането между моментите в които пали на 2-3 цилнидъра и моментите в които работи добре.Ако няма проблем с надстърчането на клапаните,другото за което се сещам е финни стружки да са попаднали в повдигачите.Такъв съм го ял с опел кадет преди доста години,като загрее и се кара юнашки работи добре,като остане на празен ход започва да губи цилиндри.Наложи се мотора да се разглоби на съставни части за да се промие и продуха от край до край,повдигачите,които правеха белята бяха нови,на ръка се движеха добре,чистих ги сигурно 10-тина пъти и все същото но в крайна сметка проблема се реши,когато смених повдигачите.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Странен проблем с повдигачи

                      Веднъж запали ли ... работи кат часовник независимо как ще се кара или дали ще работи и два часа на празен ход... разлики или нещо смущаващо в наляганията за почти половин ден не видях. Изпратиха ми старите части и след дисекцията на един от повдигачите теорията ми пропадна ... имат си възвратен клапан . Но се потвърди май теорията за изкачването на клапана и стърженето на леглата на клапаните... само че май май... без да отнемат от опашките на клапаните... ся големия въпрос за мен е колко трябва да е това надстърчане? Някой някаква информация? От сервиза обслужи главата ,коментара на шефа :беше остържи си малко дъната на повдигачите и е готов... то ясно че това е такъв компромисен вариант ама?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Странен проблем с повдигачи

                        Първоначално публикуван от Николай Шишков Преглед на мнение
                        От сервиза обслужи главата ,коментара на шефа :беше остържи си малко дъната на повдигачите и е готов... то ясно че това е такъв компромисен вариант ама?
                        Ей това искам да го видя на живо ! И колко точно ще успее да остърже?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Странен проблем с повдигачи

                          Мога да ти дам идеи как да измериш колко трябва да е. Ама ще ти трябва спецификация на работният даиапазон на повдигачите .

                          В Аутодата нещо няма ли за тия неща?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Странен проблем с повдигачи

                            В датата (3.38 ) го няма даже конкретния мотор. Гледам данни от предишния модел.... И те са много оскъдни...въобще голяма мъка...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Странен проблем с повдигачи

                              Няква развитие. Разпарчетосах сичко... имам криви разпределителни валове... на око с дълбокомера нашублера и въртене...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X