Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на мотор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Избор на мотор

    Здравейте на всички. Има много писано из форумите...но преди много години. Следвайки максимата "Никога не е късно да станеш на резил", аз се запалих по моторите. Предвид компетентното мнение на "Offfoad-bulgaria" имамам едно питане. Мечтата ми е да отида до южна Италия, а после до Иран. Аз съм 190см. и 120кг, съпругата ми около 80кг. +100+кг. багаж(или нещо подобно). Гледах, четох, мислих и/или разсъждавах, според мен правилния избор е Ендуро, или Ендуро-Турист. Нямам опит при тези машини, карал съм скутери(250, 400 и 650). Бюджета ми е 5, максимум 6к.(готов за каране). Мотора трябва да е лесен...и евтин(сравнително) за подръжка. Гледах разни Varadero, V-Strom, F650 и т.н. но незнам дали не са много амортизирани, поне тези, които са обсъждани. Нямам намерения да карам offroad. Не съм фен и на магистралите, даже ги отбягвам дори и с кола. Не съм фен и на големи скорости - 120- 140макс. За мен е важено кефа и удоволсвието от гледката. "Който кара бавно - винаги стига". Не съм фен на лъскавото, а на здравото и сигурното. От скутерите съм привърженик на високата слюда. Комфорта е несравним(поне за мен). Благодаря ви предварително.

  • #2
    От: Избор на мотор

    В момента и аз съм на подобна тема. Според мен, така поставени нещата, под 1000 кубика мотор няма смисъл. От изчетеното V-strom-а на характеристики е по-добър /най-важното, с около 25кг мисля че беше по-лек от Varadero-то/ НО Varaderо трябва да е инжекция, демек след 2004 година, където има Abs и комбинирана спирачна система. За справка V-strom получава Abs чак 2010 година. Няма много мнения относно разхода на гориво на инжекционното Varadero, но навсякъде се пише, че V-strom-а е по-икономичен и по-нервен. V-strom-a колкото е по-нов, толкова повече болежки са изчистени. От изчетеното разбирам, че част от моделите на V-strom до 2006/2007 година имат проблеми с горивните карти на ижекцията и то в 2000-3000 оборота - претриса, като това го поправят с Power Commander. Много мнения има и на собственици, които нямат такива проблеми. Във Varadero мисля не се правят особени промени. Varadero е по-скъпо от v-strom, ако са едни и същи години. За 6-7 хиляди лв се появяват напълно подготвени мотори /имам впредвид - три куфара, подгреви, крашбарове/. Не мисля, че не са разпространени модели в България, но по българските форуми няма някаква конкретика относно тях. Аз съм се ориентирал към V-strom и забелязвам, че когато се появи някои хубав екземпляр, доста бързо изчезва.
    Абонирам се за темата. Успех !

    Коментар


    • #3
      От: Избор на мотор

      Здравей, аз ще ти дам лично мнение, без да те ангажирам с него. За целта и бюджета ти може да разгледаш също BMW R 1150 RT или BMW R 1150 GS, първия е с малко повече пластмаси от втория и е отиентиран повече към асфалта. Моделни години 2000-2002-2003 споерд парите, състоянието. Съветвам те да го пробваш и с втори човек, за да разбереш как се представя, точно както ще го ползваш. Разхода им при добър синхрон на цилиндрите, скорости до 120- 130 да речем, може да е около 5-6, (може някой да сподели от първа ръка, аз нямам такъв) зависи как го караш. Търси и карай и двата модела, за да разбереш, кой точно е за теб. Повече инфо има тук в темите за BMW R 1150 GS, аз мисля, че са на една платформа и двата. В R 1150 RT мисля има и радио, за повече комфорт по време на път, нещо което аз нямам на моя и мисля за варианти, за да ми е по-готино пътуването
      Повечето от двата модела вече се продават и с куфари, които ще са ти необходими. Не забравяй, всеки един мотор (а и кола) е една скрита картинка, няма да е лошо преди такива пътувания, да се направи едно по-пълно обслужване (повече разходи и време в гаража) за да намалиш вероятността това да се случи на пътя, където времето и парите за същото нещо, направено в гаража, няма да са същите.
      Успех и да се похвалиш скоро
      LZ1NIM/P
      B pos

      Коментар


      • #4
        От: Избор на мотор

        Благодаря ти за отговора. Разглеждам и тях. Притеснението ми за за тази марка са цените на резервните части(поне при колите е така), както и наличието на качествени майстори на боксер двигателите. От друга страна са с кардан, което пък е евтино и лесно за подръжка. Пълното обслужване и преглед преди дълъг път е правило, което не се пренебрегва. Така или иначе, какъвто и мотор да взема, първо ще навия километри из Бг за да му свикна. Под "Готов за каране" имах предвид, че не искам да изхарча бюджета и да имам паметник в гаража за който трябва да се изръся още пари за да мога да го подкарам. Предполагам, че ще купя мотор за който имам някаква информация относно предишен собственик и грижата му за мотора. Но пък съм и наясно, че избор на мотор, кола и жена винаги крие рискове.

        Коментар


        • #5
          От: Избор на мотор

          Това, че частите за моторите на БМВ са скъпи, а тези за японски мотори са евтини е мит, който не отговаря на истината! Всички части и за японски мотори, и за БМВ са скъпи, особено пък тези, оригиналните части, предлагани от официалните вносители.
          Евтини са само частите за Харли Дейвидсън, но там пък самият мотор е доста скъп, особено извън Щатите.
          Такива са фактите за съжаление.
          Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
          Златомир Попов - Forry

          Коментар


          • #6
            От: Избор на мотор

            Благодаря ти, сега ще разгледам по-обстойно.
            Последно редактирано от kanasta_z; 09-09-18, 15:02.

            Коментар


            • #7
              От: Избор на мотор

              На първо четене gs.... но 5-6 бона ( ако са лева ) трудно ще стигнат за покупка и да го вкараш в пътя за дълъг път.
              Дори и 1100, такъв като на Владича... колега няколко поста по-горе ти е предложил 1150, там центата е още по-висока защото е по-нов
              За тези пари да речем, че може да се купи мотора, но от там до подготовката за път трябват още пари.

              Коментар


              • #8
                От: Избор на мотор

                И аз бях в подобна дилема до скоро и се сдобих с Honda Deauville.И ние пътуваме само 2мата с жената,само дето сме малко по-дребни.Карахме и пробвахме какво ли не….От Хонда Хорнет,Сузуки Бандит.....та до тази.Още след първите няколко километра с жената и двамата почти едновременно казахме-"това е мотора".И готово.Поръчахме най-скъпия в БГ (2007г)по еконт от Дупница и... го върнахме-пълна скръб.Всичко му работеше,но куфарите му бяха лепени,амортисьорите изтекли,пластмасите побелели-изобщо се виждаше,че не е полагана необходимата грижа.Беше около твоя бюджет.Наложи се да почакаме 1 месец и се сдобихме с машина от Германия,но за близо тройни пари,но 2013г и на 10х.км с ТЮВ, сервизна книжка...От там нантатък цяло лято само газ.
                Ужасно удобен мотор за всякакви условия без офроуд-голям и тежичък е-около 260кг.С двамата+багажа=+_150кг. на магистрала Тракия поддържа 180-повече от достатъчно.Никога не съм имал проблем с изпреварване,но карам кротко до умерено бързо.
                Разход на гориво:
                2 човека умерено каране до 120-пада на 4/100
                Магистрала 140 до 180 точно 6/100
                Смесено за последните 2000км около 4,5/100
                Мисля,че този мотор отговаря много пълно на твоите изисквания.С кардан е.След 2006 има и регулируема слюда,която става доста висока и позволява доста комфортно каране до 120км/ч.
                За мен единствения недостатък е,че е тежичък и малко трудно го маневрирам,когато го бутам-аз съм 180см/75кг.Но веднъж яхна ли го е много приятен и лесен за каране.За теб обаче това май няма да е никакъв проблем.
                Силно препоръчвам!
                Последно редактирано от Младен Стоянов; 09-09-18, 17:29.
                2023 Honda CRF 300 Rally,2017 Dacia Duster 1,5dci 4x4 леко пипната, 2013 Honda NT700 Deauville,ABS

                Коментар


                • #9
                  От: Избор на мотор

                  Може да греша , но за наличния бюджет бих предпочел по нов мотор пред 15-18 годишно БМВ .
                  емил златков
                  паджеро 2.5тд
                  ве стром 650

                  Коментар


                  • #10
                    От: Избор на мотор

                    Ямаха ТДМ 900 за този бюджет също става.
                    Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                    Коментар


                    • #11
                      От: Избор на мотор

                      Не е нужна голяма кубатура ако се пътешества сам. Е въпрос на вкус, но аз през годините в които карам ,често се замислях за по лек мотор. Но пък от друга страна "дърпането" на голямата кубатура си е кеф. /BMW 1100 GS - вече за продан по здравословни причини/
                      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Избор на мотор

                        Имам В-Стром 1000 '03. И съм от Варна. И отдавна ми минават мисли за смяна на машината (ама все сърце не ми дава). И аз си мисля за твоята ценова рамка - оборудван и готов за каране - другата седмица мисля да му навъртя няколко хил.км на изток.
                        Та ако искаш да го разгледаш и разкажа (за моя и други) - дай сигнал. Без никакви ангажименти - всъщност не бързам да го давам (въпреки че в последните години го ползвам така, че макси скутер би ми бил много по-удобен) - по-скоро за ориентация какво да гледаш...
                        Иначе като гледам килограмите и дестинциите - не че и с друг няма да стане, ама работата си е за голямо ендуро.
                        SUZUKI V-STROM 1000
                        Jeep Cherokee 2.5CRD
                        TOYOTA PREVIA 2.4 'youngtimer
                        о889 525 о74 - Владо

                        Коментар


                        • #13
                          От: Избор на мотор

                          И аз да си похваля моето. ;-) Карам ТрансАлп 650. За дълго и с двама + багаж, за мен е ок. (не съм карал по-големи кубици).В Иран обаче от това лято не пускат с повече от 250 куб. По сведение от СБА. Бях пуснал тема с инфо тук. Успех с покупката!
                          Honda TransAlp 650 '02

                          Коментар


                          • #14
                            От: Избор на мотор

                            Благодара на всички. Имам тъжното усещане, че бюджета ми недостига за достатъчно читава, за моя проект, машина. Но най-голямата глупост е да се предам. Явно трябва да мина на вариант "Б". Да си купя нещо що годе здраво, да го покарам още един сезон, и после полека-плека да го дооборудвам(
                            стегна) за дълъг път. Предполагам не съм първия, нито поседния, който(от моята черга) е стигнал до тази дилема. Най-вероятно, предвид и липсата ми на опит, така е трябвало да стане. Мита, че на есен цените падат, също не ме радва, еле пък за този род мотори. Така или иначе, ако "не ми мине котка път" (жената да не намери по-добро приложение на парите) искам да си взема мотор, стига с тия скутери. Гледам следните доказани в "боя" машини.
                            BMV K 1200 RS, BMW R1150RS, HONDA DEAUVILE NT700VA - за която не знам дали се махат куфарите и YAMAHA TDM900. Всичките с цена в БГ около 5 хил.лв. с изключение на Rката-около 6хилки. Изчетах пак целия форум за тях, лошото е, че информацията е много стара. Сега са на по 50-70+хил.км.
                            Въпросите ми са дали си струват инвестицията? Колко пари трябва да се вложат в тях за комфортно(сигурно) каране из БГ, евентуално колко още след това за дълъг трип? Не са ли морално остарели? Къде са им салабите места? Естествено, че зависи от подружката на предишния собственик, разграничете се и дайте вашите съвети/опит, все едно са подържани при еднакви условия. Тук от БГ ли да търся или Англия, Германия(заради TUFa) или от някъде другаде? Абе всичко, което е хубаво да знам... ако може де.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Избор на мотор

                              То голяма разлика няма дали ще джиткаш из България (дълго - 1000-1500 км) или из Европата. Аз поне нямах никакви притеснения. Мотора си го купих сам (първи мотор) от България, имаше накакви средно малки ядове (HISS-a ме предаде на третото палене), мина си през майстор да го обслужи и толкоз. Куфари си имаше (китайски), които почти издържаха първото пътешествие. Разпуках ги след няколко падания. После си взех втора ръка истински и така. Аз лично не смятам и не съм подготвял мотора специално за далечните пътешествия. Иначе си е дърт де. Километрите не ги гледай колко пише. За моя вече със сигурност знам, че е над 100 к. (превъртях километража). Успех и да се похвалиш после! :-)
                              Honda TransAlp 650 '02

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X