Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

    В момента в който маслото нагнетено от помпата влезе в лагера този луфт от 2-3 стотни изчезва в следствие на масления филм който се образува , проблема е по скоро в недобър захват в универсала в следствие на износване на челюстите и комплексно от луфтове в надлъжно и напречно подаване на шейната и кръстатия супорт , това в комбинация с неправилно избран режим на рязане.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
    Ат.Буров.

    Коментар


    • #92
      От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

      Първоначално публикуван от pgv64 Преглед на мнение
      В момента в който маслото нагнетено от помпата влезе в лагера този луфт от 2-3 стотни изчезва в следствие на масления филм който се образува , проблема е по скоро в недобър захват в универсала в следствие на износване на челюстите и комплексно от луфтове в надлъжно и напречно подаване на шейната и кръстатия супорт , това в комбинация с неправилно избран режим на рязане.
      И аз така мисля. За сега няма да го пипам. Харесва ми как работи.
      По-прпблемно ми е установяването на правилния ред на наредждане на зъбните колела на лирата.

      Поздрави

      Коментар


      • #93
        От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

        Продължава работата по стругчето. Но малко съм натоварен с други неща и по-бавно върви.
        Липсват ми 3 зъбни колела от лирата - 100,80 и 40 зъба. Ако някой има да дава оферта.
        Пресмасленките са набити, работят перфектно. Нови кечета на чистачите на паралелите.
        Вратичките са на място. Допълнителният болт за лирата и той е на 90% готов. Оказа се че тези стругове с високи центри като моя са с 2 паразитни оси на лирата.
        В общи линий до тук.

        Ето малко матриАл.


        Коментар


        • #94
          От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

          Опитвал ли си да стържеш нещо по-дълго и масивно за проверка на отклонението и износването на парелелите? На последните снимки ясно личи "вкопаването" на водещия паралел при моста. Ако гониш стотни на лагерни легла с дължина над 4-5см. може да излезне бая конус.
          Ако и с тоя дебел фланец ти "дръдра" при по-дебела стружка или рязане и си обрал луфта до 2-3 стотни е възможно да се "разхожда" аксиално вретеното. Малко малоумно е измислено окачването му. При нас така беше и на c5 и c6. Не помня точно какво правихме, но нещо около задния упорен ролково конусен лагер си играхме, понеже заводски неможеха да "блокират" прецизно аксиалното натоварване и май-преработихме и присадихме два лагера, които хващат вретеното аксиално и се обират един спрямо друг! Не си спомням вече, но само това тогава помогна да се махне това дръдране при обран луфт на предния лагер! Така c5 i c6 заработиха като стругове и изкараха бая годинки, сега единия пак вибрира при рязане и по-голямо челосване и ще иска да се отвори за пренатягане. Заводски е недомислено и е възможно, и на тебе да ти прави цигания там, ако всичко друго е наред с луфтовете, заточванията на ножовете и захвата на челюстите на универсала.

          Коментар


          • #95
            От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

            Първоначално публикуван от brad4edat Преглед на мнение
            Опитвал ли си да стържеш нещо по-дълго и масивно за проверка на отклонението и износването на парелелите? На последните снимки ясно личи "вкопаването" на водещия паралел при моста. Ако гониш стотни на лагерни легла с дължина над 4-5см. може да излезне бая конус.
            Ако и с тоя дебел фланец ти "дръдра" при по-дебела стружка или рязане и си обрал луфта до 2-3 стотни е възможно да се "разхожда" аксиално вретеното. Малко малоумно е измислено окачването му. При нас така беше и на c5 и c6. Не помня точно какво правихме, но нещо около задния упорен ролково конусен лагер си играхме, понеже заводски неможеха да "блокират" прецизно аксиалното натоварване и май-преработихме и присадихме два лагера, които хващат вретеното аксиално и се обират един спрямо друг! Не си спомням вече, но само това тогава помогна да се махне това дръдране при обран луфт на предния лагер! Така c5 i c6 заработиха като стругове и изкараха бая годинки, сега единия пак вибрира при рязане и по-голямо челосване и ще иска да се отвори за пренатягане. Заводски е недомислено и е възможно, и на тебе да ти прави цигания там, ако всичко друго е наред с луфтовете, заточванията на ножовете и захвата на челюстите на универсала.
            Отклонение на 150мм е 7 стотни от край в край това при тази износената част с ръба. По цялата дължина и работен ход на супорта имам около 5 десети разлика, разбира се това е на 1100мм. Държа да каже и че НЕ е нивелиран още. За мойте нужди и цели е идеално. Важното те, че износването е равномерно по дължината и няма неравномерни пропадания. Като го нивелирам, ще сложа дълга заготовка ф80 и ще го престържа. Ако запази гореописаните разлики, ще регулирам малко задното седло докато докарам нещата в норими. Но така или иначе, пак казвам, че за моите нужди и цели е идеална машината.
            Дъдренето е именно от конструкцията на лагерните тела на шпиндела. Какво ще го правя все още незнам. Ще мисля решение, но какво. Ако си спомниш добре какво сте модифицирали ще е много добре.

            Нямаш ли случайно излишно едно зъбно колело със 100 зъба

            Коментар


            • #96
              От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20181210_144130.jpg
Прегледи:1
Размер:1.92 МБ
ID:5804598

              Качеството на снимката е кофти, но мисля че това ми е останало от С5.
              В миналото ще остане, каквито сме били...

              Коментар


              • #97
                От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                Първоначално публикуван от Emilppp Преглед на мнение
                [ATTACH=CONFIG]976266[/ATTACH]

                Качеството на снимката е кофти, но мисля че това ми е останало от С5.
                Давай цена и телефон?

                Коментар


                • #98
                  От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                  Следя темата с интерес и завиждам (благородно де!) на мерака, с който правиш всичко! Всичко от снимката е коледен подарък, но ти ще си ги измиеш, че аз едва ли ще успея толкова добре! Телефон на ЛС.
                  В миналото ще остане, каквито сме били...

                  Коментар


                  • #99
                    От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                    Първоначално публикуван от Emilppp Преглед на мнение
                    Следя темата с интерес и завиждам (благородно де!) на мерака, с който правиш всичко! Всичко от снимката е коледен подарък, но ти ще си ги измиеш, че аз едва ли ще успея толкова добре! [emoji14] Телефон на ЛС.
                    Изключително БЛАГОДАРЯ, както за пратката така и за комплиментите

                    Коментар


                    • От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                      Идея си нямам в момента с какви колела сме наредили лирата, понеже никога не сме ги пренареждали повторно. Има някакви още други, които не сме ги слагали въобще, ако се сетя ще погледна утре, какво е заредено и какво има.

                      Ако не успееш да обереш дръдрането с луфтовете по разните му паралели и др. и си убеден, че фланеца държи добре и си изправил челюстите, да знаеш, че е от задния лагер на шпиндела. Наистина не си спомням, какво точно правихме. Просто когато оправяхме машините преди години се видяхме в чудо с това дръдране, отворихме капаците, натягай предния лагер уж да няма луфт, чак почва да тегари да върти и пак тресеше... После след по-подробен оглед и размисъл се оказа, че вретеното никой не го държи стабилно да не се разхожда осово. Става дума за стотни, не десети или милиметри! Нещо беше недомислено заводско, ако отвориш капака и вътре е същата конструкция, като на нашите и се почешаш зад ушото по-сериозно вероятно ще откриеш проблема с захвата на шпиндела отзад. Все си мисля, че присадихме допълнителен ролково конусен лагер отзад или аксиален. Ще се опитам утре да огледам да видя, какво сме правили и да пиша. Стига да не забравя...

                      Коментар


                      • От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                        Така. Отзад фабрично е аксиален лагер, който в общи линии не върши никаква работа поради недомисления начин на натягане.
                        Махнали сме го и там сме присадили два ролково конусни лагери един срещо друг. Тия лагери се блокират по вретеното и като им убереш луфта един срещ друг се получава доста по здраво и прецизно захващане спрямо фабричното. Съжалявам, че нямам, как да го снимам, понеже трябва да разглобявам машините... Ако се видиш в чудо, разглобявай и тогава, като огледаш вниматено ще се присетиш за какво говоря, че сме преправили. То пак зависи отпред с бронзовата втулка-лагер ли си или е от по новите с лагер си. Но и в двата случая отзад е фабрично с аксиален и... Пак си иска преработка.

                        Коментар


                        • От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                          Благодаря за информацията все пак, ще го мисля за напред.
                          Междувременно малко ъпдейт, мисля че г/д доби стойка като за 50 годишен дядка...

                          За днес толкоз!

                          Коментар


                          • От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                            Възхищавам се на ентусиазма и труда ти. Евала!

                            Коментар


                            • От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                              Аааа почваш да ме дразниш .Да вземеш и моя струг да го боядисаш по Коледа!!! Па аз ще почерпя
                              "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                              Ат.Буров.

                              Коментар


                              • От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                                Завист! Общо взето това мога да кажа.
                                Но все пак Благородна завист, пу пу Пу да не го урочасъм. Много добре става, евала.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X