Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и :) ....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и :) ....

    Здравейте колеги,

    До момента се "възползвам" от форума основно четейки и "трупайки" информация и знания, без да успявам да допринеса с нещо, поради скромните ми познанията. Въпреки това, реших да драсна една темичка по въпроса, споменат в заглавието.

    Преди да опиша ситуацията, направените до момента ремонти, диагностики и становища, са ми казани от майстора занимаващ се с колата .

    Та, случи ни се, да сме със спукана глава между 1 и 2 цилиндър ( нещо, за което бях чел, че е срещано явление при този двигател ).

    Преди всичко, причината: запушена тръба, служеща за рециркулация на антифриз от радиатора към разширителният съд ( снимката е примерна ).

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Disco2_inlet_coolant_tank_new.jpg
Прегледи:1
Размер:64.1 КБ
ID:6149360

    Признаци и установяване: отивайки към колата след работа ( м. Февруари ), под предният мост имаше малко тъмно петно ( а знаех, че диференциалите, както и двигателя не "пропускат" ). По метода "топване на пръст и мирис" се разбра че е антифриз. Първоначално, не успях да видя от къде капе, видимо имаше леко увлажнение под дебелият маркуч, влизащ в в горната лява част на радиатора ( по посока на движение на автомобила ). Закарах я в голям квартален сервиз, като от там установиха, че е имало окисление при маркуча към воднта помпа ( по спомен го казвам в момента ), разкачили го бяха, зачистили и закачили. Тествали и не е капело. Аз доволен, качвам се и потегляме. 2 дни по-късно ( проверявах си, въпреки че беше минала през сервиз ), отново проверка и пак беше мокра гредата, намираща се горе долу под радиатора. Покарах я няколко км така, след което развъртях капачката на разширителния съд. Налягането беше прекалено ( спрямо това, което съм срещал при други автомобили ). В последствие се оказа, че това налягане се задържа поне 9-10 часа - след паркиране до работа и тръгване вечерта, при отвъртане на капачката отново имаш голямо такова. Вече се свързах със сервиз, специализиран основно в ремонти на 4Х4 автомобили, където и е била сервизирана колата от предният собственик. Започнахме с по-лесен тест, нова капачка, резултатът беше същото високо налягане. Няколко дни по-късно, чакайки вечерта жена ми ( колата работеш на място ), изведнъж парното задуха хладно. Изгасих веднага, отворих гуглето и разбрах, че е основен признак за липса / намаляло количество на антифриз. Прибрахме се ( 2 км до вкъщи ) и следващото и каране, няколко дни по-късно беше до сервиза ( с долят предварително антифриз, около 300 - 500 мл. ).

    Ремонт: тук всъщност основното подозрение беше за 2 възможни причини: гарнитура на главата, или самата глава. Последвало разглобяване и тест на главата ( отнели около 3 седмици ), показа, че е спукана между 1 и 2 цилиндър. Имало е безуспешни опити за лепене / заваряване ( не съм запознат какво точно се прави и кой е точният процес ), но това не е дало резултат. И така, се стигна до нова глава ( 2-ра употреба, за което оставих нещата в ръцете на майстора, с идеята, че е врял и кипял в тези неща и следва да има повече познати, за авточасти ). След чакането и монтажа ( отнели около 2 месеца и половина ), колата е заработила прекрасно но е гаснела. В сервиза са видели, че е бил свален някакъв датчик, намиращ се на "връщащата" горивна линия ( физически се намира под задният десен калник, до горивният филтър - явява се между него и двигателя, а не м/у него и резервоара ), който са монтирали. Оказва се, горивната система е под по-ниско от необходимото налягане, което е довело до смяна на горивната помпа, горивен филтър и някаква нано-цедка. Налягането се нормализира, но ситуацията не се променя, пали, работи и гасне след известно време - без да са ми казали някаква засечена зависимост, време, изминати километри или нещо подобно. Правили са тест със същият двигател с механична СК, тествано налягане и при двете еднакво, но моята гасне.

    Резултат: в момента се чака втора глава втора ръка, тъй като подозрението пада върху нея ( и дано е така )...

    Междувременно вмятам, че автомобилът е невероятен и дълго чакан в семейството... Както казваш малкият, докато беше по-малък, "искаме четири по четири джипки, с огромни гуми ". Разполага с всичко искано от нас, началникът го харесва ( този в къщи ) и лично аз искам точно този модел от достатъчно много години ...

    P.S. Благодаря на всички, за проявеното търпение в прочитането на темата и за евентуални съвети ( въпреки липсата ми на опит, се замислям от тук нататък да се понауча и човъркам сам, защото колкото и да е трудоемък този ремонт 5 месеца за смяна на глава и установяване на проблем, включвайки търсенето и чакане на части, ми се струват много - ествествено това е лично мое виждане за нещата ).

    Живи и здрави и до нови "срещи" на всички.
    " As slow as possible, as fast as necessary "

    +359 895 401 425 - Цецо, Disco 2, Td5 P10, 01'

  • #2
    От: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

    Здравей и добре дошъл.
    Минах по същия път, само че в по - кратки срокове. Пукането на главата се дължи по - скоро на технологията помпа - дюза. При нея върху дюзите се оказва голям натиск, за да нагнетят и впръскат горивото в горивната камера.
    Това с гасненето определено е проблем в горивната система и за него главата едва ли е виновна. При свалянето на главата се сваля и ограничителя на налягането на горивото. Горивото върви по отделни канали в главата до всяка дюза, затова и на всяка дюза има по две уплътнения - едното към главата, другото към горивната камера. Дизелът се мандахерца по средата. Търсете там „кучето“ преди да Ви хвърлят на поредната глава. Под задния десен калник има само горивен филтър и основата на която се навива. Датчик има на филтъра отдолу, който показва кога има вода в горивото. В основата на филтъра има два клапана.
    А камилата си я бива. И на нас и на много други е семеен любимец. За съжаление иска четене и ровене във форумите, защото се навъдиха много „майстори“ и често се стига до подобна ситуация.
    Не бързай ако искаш да стигнеш
    __________________________________
    Discovery II TD5 10P

    Коментар


    • #3
      От: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

      Първоначално публикуван от Михаил Преглед на мнение
      Здравей и добре дошъл.
      Минах по същия път, само че в по - кратки срокове. Пукането на главата се дължи по - скоро на технологията помпа - дюза. При нея върху дюзите се оказва голям натиск, за да нагнетят и впръскат горивото в горивната камера.
      Това с гасненето определено е проблем в горивната система и за него главата едва ли е виновна. При свалянето на главата се сваля и ограничителя на налягането на горивото. Горивото върви по отделни канали в главата до всяка дюза, затова и на всяка дюза има по две уплътнения - едното към главата, другото към горивната камера. Дизелът се мандахерца по средата. Търсете там „кучето“ преди да Ви хвърлят на поредната глава. Под задния десен калник има само горивен филтър и основата на която се навива. Датчик има на филтъра отдолу, който показва кога има вода в горивото. В основата на филтъра има два клапана.
      А камилата си я бива. И на нас и на много други е семеен любимец. За съжаление иска четене и ровене във форумите, защото се навъдиха много „майстори“ и често се стига до подобна ситуация.
      Привет,

      Благодаря много за ответната реакция.

      Втората, така или инак е поръчана, ще мине през хора проверяващи / оправящи глави ( същите, които бяха пробвали да лепят оригиналната ) и ще разберем резултата, надявам се скоро. Съгласен съм с коментара за най-вероятен проблем от самата горивна система, въпреки което се надявам да се оправи с главата .

      Като споменахте "..ограничителя на налягането на горивото...", майсторът ми спомена, че е сменен и такъв регулатор ( това което той ми показа, се намира в горната дясна страна на двигателя, частта от към купето - отново по посоката на движение ). Спомена ми още и за някаква джаджа в самата глава , но не запомних точно. За да не злепоставям човека, цитирайки го за неща, които не съм сигурен че ми е казал, първо ще се запозная с горивната система на колата ( описаната в 1-вият пост информация ми е казана и я помня ).

      Ще се постаря да потърся информация по въпроса като цяло, но има и други неща на дневен ред .

      Приятен ден на всички !
      " As slow as possible, as fast as necessary "

      +359 895 401 425 - Цецо, Disco 2, Td5 P10, 01'

      Коментар


      • #4
        От: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

        Чакай сега - кой ти е сменил първият път главата?
        Ти плати ли му или беше приятелска услуга?
        Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

        Коментар


        • #5
          От: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

          Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
          Чакай сега - кой ти е сменил първият път главата?
          Ти плати ли му или беше приятелска услуга?
          Здравей,

          ( надявам се нямате против, че минавам на ти ).

          Към момента съм платил само първата глава. Втората ще бъде замяна на 1-вата ( тя ще се връща ), за сметка на човека от който са купени. "Двойно" плащане има само за преглед от страна на монтьори, поправящи / проверяващи главите ( драснах за тях в предходният си отговор към колегата Михаил, но все още не е публикуван ). За останалите части и труд, все още нямам представа за точната сума ( човека не ми ги казва, докато не стане готов). Скоро ще разбера и стискам палци за извън-космически стойности - финансите все още не растат по дърветата.

          На човека при който е колата, се доверявам, т.к. е била отремонтирана при него преди това ( съединител, обслужване, мисля и подмяната на възглавниците с пружини и амортисьори ), води се сервизна история, автомобили ( Land Rover-и и не само ) има постоянно там, както и работа. Неща, които ме навеждат на мисълта, че е съвестен и си разбира от дейността. В момента, както и той призна, не знае на 100% какво и е и сме в очакване на главата. Ако се закучат нещата, ще се търси алтернатива, защото месеците чакане, вече ми станаха малко в повече.

          Хубава вечер.
          Последно редактирано от tstephanov_; 22-08-18, 19:08.
          " As slow as possible, as fast as necessary "

          +359 895 401 425 - Цецо, Disco 2, Td5 P10, 01'

          Коментар


          • #6
            Re: От: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

            Здравеи в семеиство Land Rover.

            савсем те разбирам... минах през този филм. од мои опит за глава и налягане в охладителна система. Има една тема със детаили и кво и дане.... Ако имаш вазможност разбери колко пъти е била глава шлаифана. при мен наивероатно е това проблем че повече като ровим тук по форума и броим жлаифове... поне 6 пъти... което води до проблема при мен. само да кажа не се повече опитам да го оправим... продавам по части след 2.5 години усилиа да си направим хубава кола... само савет, за ЛР частите неса ефтини и като цяло кола не си харесва менте части.

            Ако ти потриабва нещто пиши. може да направим и диагностика и Live data със наноком.
            Наимного ше научиш за кола като сам си е гледаш и провериш много он-лине теми.

            Поздравим Грегор

            П.П. извиниявам се за грешки в правописа
            o89 sedem sedem 33 986

            Коментар


            • #7
              От: Re: От: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

              Здравей Грегор,

              Между другото, казвам се Цецо, приятно ми е.

              Правописа си е екстра , а инфото още повече...

              По темата, първата глава втора ръка, не зная дали е била шлайфана преди закупуването, нито и дали въпросните майстори "по главите", са пипали нещо - ще гледам да питам, но тя е история. т.к. така или иначе си заминава. За втората, която очаквам, ситуацията е същата - но ще питам.

              В момента, проблема с над-налягането е заличен по думите на майстора ( работила е 30-40 минути на място и е била с адекватно налягане ) и на дневен ред е въпросното гаснене.

              Благодаря за съвета с частите. Като цяло, се старая и за старата ни ( в момента ползвана кола, Пунто 1, 94г ), частите да са хубави и с добро име, все пак не возя някой недоброжелателен съсед, а фамилията ... Относно Диското, в момента се вземат хубави такива ( от сервиза си ги купуват ), та се надявам в това отношение нещата да са изрядни, поради което приемаме, че възможна причина от калпава част отпада - така си мисля аз де .

              Приятна вечер на всички ...
              " As slow as possible, as fast as necessary "

              +359 895 401 425 - Цецо, Disco 2, Td5 P10, 01'

              Коментар


              • #8
                От: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

                Там откъдето влиза горивото в главата има микроскопична цедка/филтър и О - пръстен пред нея който уплътнява отвора откъм регулатора на налягането. На самият регулатор се сменя капсулата и гарнитурата.
                Цялата процедура по свалянето на главата и качването е описана в подробности в ремонтното ръководство - вече имате такова, качете го на една флашка и оттам на компа на сервиза, да си го гледат и четат. Няма нищо срамно в това.
                Виждам че за съжаление не сте в час и с устройството на колата и с частите, затова няма да задълбавам повече. Каквото възникне като въпроси - питайте, но да чакаш цяла глава за едно гаснене ми се струва прекалено и измамно откъм оправдание за проблема.
                Не бързай ако искаш да стигнеш
                __________________________________
                Discovery II TD5 10P

                Коментар


                • #9
                  Re: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

                  В този случаи като гаси колата..... поне виждам че си од София; ела да направиме диагностика със Нанокома и да погледнеме живи дани диокато работи. Може да се покаже нещо. Ако искаш телефона ми е в подписа, А и триабва да се случи до наикусно 29.8. Или след 11.9.
                  o89 sedem sedem 33 986

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

                    В този случаи като гаси колата..... поне виждам че си од София; ела да направиме диагностика със Нанокома и да погледнеме живи дани диокато работи. Може да се покаже нещо. Ако искаш телефона ми е в подписа, А и триабва да се случи до наикусно 29.8. Или след 11.9.
                    o89 sedem sedem 33 986

                    Коментар


                    • #11
                      От: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

                      Звънни му на Грегор - ще понаучиш и по нещо за всички познати майстори в София
                      Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

                        Здравейте,

                        Първоначално публикуван от gferen Преглед на мнение
                        В този случаи като гаси колата..... поне виждам че си од София; ела да направиме диагностика със Нанокома и да погледнеме живи дани диокато работи. Може да се покаже нещо. Ако искаш телефона ми е в подписа, А и триабва да се случи до наикусно 29.8. Или след 11.9.
                        Прекрасно. Благодарен съм за готовността, ще се чуем.

                        Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
                        Звънни му на Грегор - ще понаучиш и по нещо за всички познати майстори в София
                        Разбрано, действам и също благодаря

                        Първоначално публикуван от Михаил Преглед на мнение
                        Там откъдето влиза горивото в главата има микроскопична цедка/филтър и О - пръстен пред нея който уплътнява отвора откъм регулатора на налягането. На самият регулатор се сменя капсулата и гарнитурата.
                        Цялата процедура по свалянето на главата и качването е описана в подробности в ремонтното ръководство - вече имате такова, качете го на една флашка и оттам на компа на сервиза, да си го гледат и четат. Няма нищо срамно в това.
                        Виждам че за съжаление не сте в час и с устройството на колата и с частите, затова няма да задълбавам повече. Каквото възникне като въпроси - питайте, но да чакаш цяла глава за едно гаснене ми се струва прекалено и измамно откъм оправдание за проблема.
                        Казано ми е, че този О-пръстен е проверен и цедката сменена ( тя продълговато метално цилинрично тяло с дължина около 5-6 см. ли е? ).
                        " As slow as possible, as fast as necessary "

                        +359 895 401 425 - Цецо, Disco 2, Td5 P10, 01'

                        Коментар


                        • #13
                          Re: От: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

                          Първоначално публикуван от tstephanov_ Преглед на мнение
                          Здравейте,


                          Прекрасно. Благодарен съм за готовността, ще се чуем.


                          Разбрано, действам и също благодаря


                          Казано ми е, че този О-пръстен е проверен и цедката сменена ( тя продълговато метално цилинрично тяло с дължина около 5-6 см. ли е? ).
                          Да това е цедка коиа е във глава при регулатора за налягане на гориво. Там умира самия регулатор.

                          o89 sedem sedem 33 986

                          Коментар


                          • #14
                            От: Re: От: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

                            Привет,

                            Спрямо писаното до момента от Вас, се подготвям затруднението да остане и след поставяне на следващата глава.

                            По този въпрос, Ви моля да ми препоръчате, естествено по лично усмотрение и от личен опит, сервиз, колега, майстор, към когото мога да се обърна, т.к. Диското няма да остане там след това ( стига ми толкова ). Съзнавам, че е възможно и най-вероятно е трудоемък и по-сложен за откриване проблем, въпреки което за мен - стига толкова.

                            Имам своите наблюдения и впечателения по въпроса, от форумни теми и не само, но ми се иска да чуя и Вас - "2 глави мислят по-добре от една", се казва от едно време. Всеки предполагам, е минал през някакви перипетии и е патил и опитвал и търсил по метода проба / грешка и опитът е безценен ( макар и финансово солен понякога ).

                            Т.к. нямам право на лични съобщения към момента, не желая да темата да мине в графата рекламни материали и определено не искам да създавам повод за евентуални пререкания и дразги, можете да ме намерите на:

                            Телефон: +359 895 401 425 ( Viber, WhatsAspp, SMS );
                            E-mail: tstephanov_@abv.bg.

                            Благодаря Ви много отново, т.к. в един момент ми хрумна, че колата няма да я бъде, но след мненията Ви, очевидно има още неща да се проверят / пипнат и шансът е налице.

                            Пожелавам успешен ден !

                            Поздрави,
                            Цецо.
                            " As slow as possible, as fast as necessary "

                            +359 895 401 425 - Цецо, Disco 2, Td5 P10, 01'

                            Коментар


                            • #15
                              От: Re: От: Disco 2 Td5 със спукана глава, причини, резултати и ....

                              Първоначално публикуван от tstephanov_ Преглед на мнение
                              ...Т.к. нямам право на лични съобщения към момента, не желая да темата да мине в графата рекламни материали и определено не искам да създавам повод за евентуални пререкания и дразги, можете да ме намерите на:

                              Телефон: +359 895 401 425 ( Viber, WhatsAspp, SMS );
                              E-mail: tstephanov_@abv.bg...
                              Здравейте,

                              Корекция, личните съобщения са се увеличили , така че и те са налични. Естествено посочените по-горе варианти си остават.

                              Лека вечер на всички...
                              " As slow as possible, as fast as necessary "

                              +359 895 401 425 - Цецо, Disco 2, Td5 P10, 01'

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X