Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Снаждане на арматурни пръти

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Снаждане на арматурни пръти

    Ами аз, понеже не намирам никой. Казаха ми, че всеки циганин знае да прави кофраж, ама после добавиха, че като поддаде кофража и циганите бягали преди него. Та, за това реших сам, защото от вариантите, които имам, нито един няма завършено образование по професията, така да се каже. самия пояс ще около 4 тона, както съм го смятал- около 2,5 кубика бетон. Знам, че има тънкости както във всеки занаят, но съм принуден да действам сам. Относно връзването на арматурата, мисля, че няма да има проблем, но кофража малко ме притеснява, за да не поддаде.

    Коментар


    • #17
      От: Снаждане на арматурни пръти

      Тъй гъй, един тон на всяка страна, общо четворка..., те май и затова колегите спряха да пишат... Как ще се налива бетона? Ако е с бетонпомпа примерно, има и там едни напрежения... Гаражите дето ги споменах горе, като наливахме плочата и на съседния поддаде кофража уж строители го бяха гласили - подпорите отдолу бяха дървени колове и натънаха в пръстта. За късмет нашия го бях преосигурил, че устиска. Не е сложна работата, но все си мисля че трябва да има там някой покрай тебе дето си има практически опит в класическото строителство /не само в сухите системи/, може и пенсионер да е, остави образованието. Навремето това точно си беше занаят с разрядите и т.н.
      Слагай разпънки в кофража, стягай с тел или шпилки, горният край на кофража да е укрепен срещу странично изместване.

      Коментар


      • #18
        От: Снаждане на арматурни пръти

        И защо колегите спряха да пишат? Кое точно ги стресна?
        Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

        Коментар


        • #19
          От: Снаждане на арматурни пръти

          Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
          Застъпва се 50 х ф /усреднено/. Заваряването също е вариант , но за пояс не е необходимо. Нямаш такива усилия в опънни нишки.
          Куки не са необходими. Снажданията се разминават да не са в едно сечение. В случая гледай да не са в средата на прав участък.
          Заварява се само по мостове и панелни конструкции и то планки .При стандартна арматура заварки няма.
          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

          Коментар


          • #20
            От: Снаждане на арматурни пръти

            Там където се снаждат си ги поръчай с 10 см. по-дълги, и тея 10 см. завъртяни на 90 гр. Може и кука да му казват.
            При мен беше така от проектант.
            Бетона ти е около 2.2 т.е. надхвърляш 5 тона.
            Не трябва да лягаш върху зида и в горната част трябва да има поне 2 см. над желязото. Бигли.
            Кофража може със шпилки-ако ги развиеш след ден си ги ползваш отново. Шпилките през "кушаците"-късите дъски с които си съединил основните.
            Накрая трябва да можеш да ходиш риташ блъскаш по кофража без да мърда особено ако е с помпа.
            За разкош може фибри да сложиш.
            Последно редактирано от //Радо//; 24-08-18, 07:22.
            Sent from my Nokia s fenerche

            Коментар


            • #21
              От: Снаждане на арматурни пръти

              Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
              За разкош може фибри да сложиш.
              Това с фибрите ме заинтригува. Дай подробности кои са добри, колко се слагат на кубик и някаква ориентировачна цена. С колко подобряват качествата на бетона? А гледам че има различни дължини, коя е оптималната?
              Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

              Коментар


              • #22
                От: Снаждане на арматурни пръти

                Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                Заварява се само по мостове и панелни конструкции и то планки .При стандартна арматура заварки няма.
                Faster , с теб може да се разберем коректно аз да не ти опонирам за басейните, ти за неща , с които се сблъквам ежедневно. Мога да събера и пусна множество и такива проектни решения, които са се налагали обикновено във форсмажорни обстоятелства . Едно от тях е и прекъсване на армировка на кофти място/във връзка щото нали в руски сайт неможело/. Както писах, просто случая не е такъв.

                Иначе ,както вече са писали колегите един такъв пояс не е работа за сам човек. Циганин може само за общак. Капацитет за друго в случая нямат. Най -елегантно става с пумито, бавно се обикаля , внимава се къде бие маркуча,вибрира се и толкоз.Това е минималният екип-2-ма знаещи и подготвени.
                Другото иска човешки ресурс да качи и положи тонажа горе ръчно.Което повдига други въпроси- при земновлажен допълнителни грижи за приготвяне, да не прегори, при готов - трябва до 2 часа да е в кофража и прочее.

                Колега , ако си около София обади се да ти дам и стеги, и платна и шугболтове, стига си се мъчил.

                Коментар


                • #23
                  От: Снаждане на арматурни пръти

                  Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                  Това с фибрите ме заинтригува. Дай подробности кои са добри, колко се слагат на кубик и някаква ориентировачна цена. С колко подобряват качествата на бетона? А гледам че има различни дължини, коя е оптималната?
                  Не съм специалист по бетонови изделия. Тази зима лях бетони,рових,гледах,четох,но това което разбрах е по-добре да ги има ,отколкото без.
                  Тези които аз купувах бяха полипропиленови и приличат на милиони котешки косми. Пакет на кубик- ок. 10 лв. пакет.
                  Скоро гледах как правиха под на ново хале и слагаха доста по-дебели възлести фибри. Виждал съм метални като тел и като нагъната тънка пластинка.
                  Един шофьор на бетоновоз ни каза че са правили натоварена алея без армировка а само с метални фибри по проект.
                  Предполагам че колкото по-здрави- толкова по-добре.
                  Sent from my Nokia s fenerche

                  Коментар


                  • #24
                    От: Снаждане на арматурни пръти

                    Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                    Заварява се само по мостове и панелни конструкции и то планки .При стандартна арматура заварки няма.
                    Това не е вярно. Даже армировка N28 и нагоре задължително се заварява.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Снаждане на арматурни пръти

                      Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                      Там където се снаждат си ги поръчай с 10 см. по-дълги, и тея 10 см. завъртяни на 90 гр. Може и кука да му казват.
                      При мен беше така от проектант.
                      Бетона ти е около 2.2 т.е. надхвърляш 5 тона.
                      Не трябва да лягаш върху зида и в горната част трябва да има поне 2 см. над желязото. Бигли.
                      Кофража може със шпилки-ако ги развиеш след ден си ги ползваш отново. Шпилките през "кушаците"-късите дъски с които си съединил основните.
                      Накрая трябва да можеш да ходиш риташ блъскаш по кофража без да мърда особено ако е с помпа.
                      За разкош може фибри да сложиш.
                      За шпилки не бях се сетил, то май ще е по-здраво отколкото с тел. През колко да слагам кушаците- 50см добре ли е или по-нагъсто и какво Фи за шпилките? Само по една спилка минаваща през средата на кушака, или по две- една в горния край и една в долния край на кофража. Същота така за дебелината на кушаците- мога ли да ги режа направо от кофражните дъски(2,5см дебели) или трябва да са по-дебели. Иначе да, арматурата няма да ляга директно на зида, а на 2-3см над него и ще имам около см бетон над арматурата. Биглите ще са 20х20, макар от мястото където ще правят заготовките да ми препоръчаха 22х22. Фибри купих някакви от Хоуммакс, щото в Практикер нямаше(имам познат в Плевен и той ги взе, че при мен не са и чували за такива). 600гр уж за 200кг бетон, но тези в практикер ги дават същия грамаж, но за 1 кубик.
                      Но ако съм с бетонпушка не знам как ще се сложат. Иначе обмислях да поръчам сух разтвор и на място само да добавим вода като сме готови с кофража, но май си е пак голяма хамалогия.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Снаждане на арматурни пръти

                        Разкажи от начало какво искаш да направиш и как виждаш нещата, за да ти се даде съвет. В момента искаш да си купиш кола и питаш какви гуми да сложиш.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Снаждане на арматурни пръти

                          Искам да излея пояс 25х25см със страни 8,5м, на който ще легне новия покрив. Това трябва да стане следващата седмица. За арматура ми предложиха ф10 за правите пръти, като всяка страна на пояса ще има 4 пръта по 6 метра и 4 по 3 метра, така като се презастъпят 50см, ще имам точно 8,50. За ъглите ще ползвам огънати пръти с рамена 50см, по горната схема, на страница едно, детайла вдясно. Мисля да направя и куки в крайщата както ме посъветваха по-горе, но не съм сигурен на къде трябва да са завъртяни при поставяне в пояса(навътре или надолу). Арматурна тел 1,5мм мисля да ползвам, бигли Ф6,5 през 20см, като на местата на снадките ще са през 10см. Та, с арматурата мисля, че всичко ми е ясно, но кофража ме притеснява, защото както казахте по-горе, трябва да е стабилен, за да издържи наливането с бетонпомпа, ако реша да ползвам такава. Та, как да го направя кофража. Утре един човек ми обеща да дойде да огледа и да ми даде насоки, но най-верояно няма да присъства на самата направа на кофража, защото ще е зает. Та, ще разчитам изцяло на себе си. Утре ще ходя да купувам кофражните дъски, но все още не знам с каква ширина са и дали ще ползвам по две или три за кофражните стени/платна. Ако са две как ще е закрепването, ако са три- как?

                          Коментар


                          • #28
                            От: Снаждане на арматурни пръти

                            Пак почваш от средата. Тоя пояс на кокошарник, къща, ядрен реактор ли ще е ?

                            Коментар


                            • #29
                              От: Снаждане на арматурни пръти

                              Аз използвах шпилки 8 с възможно най-големите шайби.
                              Кофражните дъски са такива каквито има в близката борса. Според ширината ще видиш колко ще снаждаш. От тях си правиш и кушаците.
                              По принцип и с тел става и с желязо ф6 става ,но трябва да мухванеш цаката.
                              Sent from my Nokia s fenerche

                              Коментар


                              • #30
                                От: Снаждане на арматурни пръти

                                А така. "Новияг покрив" ще лежи снободно върху пояса или се предвижда нещо друго? Проект някакъв има ли? Кое градче около Плевен е това?

                                П.п. Арматурата ако е рифел /рибя кост, прищипнато желязо/ вътре в такъв пояс няма нужда от "куки", освен ако проектанта не го е предвидил Куките са ако желязото е гладко - едно време, дефицитните години...

                                П.п.п. Ей сега си отворих един стар учебник от началото на 80-те. Категорично, по тогавашните правила е Напълно нормално да има заварени арматурни пръти, по различни начини и машини, но вкл. и контактно-челно Изрично пише, че това се извършва от правоспособен кадър Покритието при такъв пояс /греди/ при арматура под №20 - минимум 1.5 санта бетон. Връзването на арматурата е с черна горена тел - 1 - 1.4 мм.
                                Последно редактирано от jordanov sv; 24-08-18, 20:38.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X