Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Теория и практика по климатична и охладителна техника.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Теория и практика по климатична и охладителна техника.

    Да вземем да открием една такава тема, освен ако няма друга,но поне не намерих.

    Като начало,опита ми с климатиците е много бегъл...опира до това че преди около 15 години си монтирах два климатика абсолютно сам без много да съм наясно точно какво трябва да направя...обаче до днес същите тези климатици ,15 г.си топлят и охлаждат безупречно.Нищо никога не съм им правил,нито зареждане ...нищо.На единия съм сменял два или три пъти кондензатор.Дори мисля че не намерих точния,та нагаждах два за да докарам капацитет.....

    Днес във апартамента,моята къща и на жена ми къщата ,общия брой климатици е над 10 броя...като имам за монтаж още 3 броя,един за местене и разни дребни неща...в тази връзка се оборудвах с инструменти ...теоритично, що годе съм наясно ,на практика не съвсем.

    Та имам няколко въпроса, наясно съм как се прави истинския анализ,колко фреон има в един климатик.Най-вероятно ,на някакъв скорошен етап, ако наистина ми се наложи,ще купя такава станция.

    Досега в безброй пъти когато съм гледал диагностика на климатик,техника закача манометричен блок и мери,какво всъщност мери?

    Пускам пример,закачих днес блока,и си меря...показва си разни работи...ми хубаво..

    https://youtu.be/EF1hx3YHuRo

    Климатика в случая е chigo KFR35 GW ако е важно.12-ка...не е инвертор...фреон R22

    Няма проблем със този,работи като звяр,поне на охлаждане.На отопление работи доста добре,до към -10 топли....На охлаждане понякога заледява питата ,отдавам го на това че имам навика да го набримча на макс в едната стая и така да охлажда почти 60 квадрата жилище... Според мен иска дозареждане...но как да разберем или как по точно разбират тези дето това работят по манометрите?

    Това което показват е..


    В режим покой, климатика не е работил...10 бара..



    В режим топло...26 бара максимум


    В режим охлаждане 2-3 бара..

    п.п От много отдавна не съм имал проблем със качването на снимки за разлика от другите които постоянно се оплакват,но сега и аз не мога да качвам.
    Последно редактирано от Roninn; 09-08-18, 22:53.
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

  • #2
    От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

    Учудвам се на желанието ти всичко да си правиш сам ! Нямаш ли поне малко доверие или поне проверени познати които да могат да ти ремонтират колата , да ти монтират и подържат климатиците . Гледам че и строиш !
    По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

    Коментар


    • #3
      От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

      Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
      Учудвам се на желанието ти всичко да си правиш сам ! Нямаш ли поне малко доверие или поне проверени познати които да могат да ти ремонтират колата , да ти монтират и подържат климатиците . Гледам че и строиш !
      За колите изключено.Още повече това съм учил имам и самочувствие и т.нЗа климатиците обаче ,ми липсва самочувствие, опит и вероятно знания , обаче съм упорит,схващам и имам огромно желание,подкрепа от колегите във фирмата (за сега) както и че тази дейност не е много далече от нашата основна работа.
      По същество ,за последните няколко месеца съм окабелил и изработил и монтирал табла,чилъри ,климатични системи,отоплителни и т.н в промишлен размер,имам възможност както и желание в клиентите да затворя цикъла напълно.В момента тая работа се върши от друга фирма ,с която съм в отлични взаимоотношения и нямат против .За сега обаче съм на етап дай да видим що е туй и има ли почва у нас....За нуждите вероятно ще се изкара курс, обучение ,сертификати ..Искат ми за всичко , удостоверения,професионални квалификации...австрийци идват да сертифицират....Та за климатизацията, няма да стане без документи.За сега не мисля да напускам Бг.

      Та Нека инвестирането във инструменти за няколко хиляди лева ,за да "спестиш" два монтажа общо за 200 лв. На два климатика ,да не буди учудване...В момента в Бг има работа за всеки ,стига да ти се работи,та тази инвестиция се избива за месец.
      Последно редактирано от Roninn; 10-08-18, 00:41.
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • #4
        От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

        Понеже и аз предпочитам всичко да ми минава през ръцете, или поне пред очите, и преди десетина години започнах да си монтирам и местя климатици, които си работят безпроблемно (с едно изключение заради кофти леща изработена с избивач и клещи защото се оказа, че с газаджийски инструмент леща на тръба 3/8" не става ) и до момента, се абонирам за темата.
        Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 10-08-18, 01:27.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #5
          От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

          Второ мерене, климатик MIDEA MSG 12 HR...Фреон R22

          Този климатик съм го монтирал аз, преди около 10-11 години ,особенното при него е че,след монтажа,една година и три месеца ,след едно спиране на тока,му блокира компресора,мъчих го,чуках го ...не ще....

          Купих подобна мидея,не същия модел...този новия има нагревател във външното тяло...

          Измъкнах външното и на негово място сложих новото тяло,вътрешното си остана старото.

          Вакумирах и така десет години си бачка безотказно.Даже и в момента духа през ноща на 23 градуса че жега и не се спи.

          Та налягане на изключено 10 бара.

          Налягане на студено 2-3 бара

          Налягане на топло 22 бара... максимално и компресора спира.

          За чигото в нета е пълно с противоречиви мнения.От пълен боклук до жесток климатик.

          Мойто мнение е че е най-добрия в целия блок.
          Когато панасоника и мидеята почват да духат зимата хладно ,чигото прави 30 градуса за 10-15 минути.Охлажда жестоко лятото.Зимата във големи студове,само той не отказва да тръгне,мидеята съм я топлил вън с маркуч вряла вода,вътре духалка в питата ....

          Чигото вдига 26 бара за около 1-1.5 минути



          Мидеята 3-5 минути 22 бара ..


          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • #6
            От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

            Това са на чигото



            Чигото стига до 26 бара преди да изключи.
            Последно редактирано от Roninn; 10-08-18, 03:57.
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • #7
              От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

              Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
              ...заради кофти леща изработена с избивач и клещи защото се оказа, че с газаджийски инструмент леща на тръба 3/8" не става [emoji38]
              Аз ползвах една стара скоба,обаче нещо не ме кефи,и взех това...





              Конусна дъска за цолови и метрични размери.

              Има фиксатор със легло и сачма и застава абсолютно точно.Конуса се върти ексцентрично и е на иглен лагер ... много добре стават нещата.

              Обаче със компресорите нещо удрям на камък.

              Имам в гаража 4 бр.от хладилник.

              И четирите работеха.Вчера пускам единия,няма никой на пусковата намотка,как е прекъснал от стоене ,незнам

              Втория и третия са монтирани на вакуум помпи за масло и нафта,и двата искрят на работната и пусковата но не развъртат.Пълнил съм ги по невнимание и с нафта и масла всякакви...разбираемо е , особенно като не се ползват дълго.Четвъртия го ползвам да помпя гумите на колелата,тоя пък тръгна от втория път,но работи 2 минути и спря да помпи,върти но не прави налягане.Този е от фризер и съм го отварял,правих му клапанчетата... вероятно съм го налял и със м10д масло,щото такова имам доста...Ще го оправя,ама ядове...
              Последно редактирано от Roninn; 10-08-18, 03:49.
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар


              • #8
                От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

                В кратките ми опити да меря нещо ,за което се чудя какво ще разбера...отработих това че развивам (откачам) манометрите само на студено, когато налягането е 2 бара,а не на топло когато е 20-25 бара.

                Виждал съм монтажници да откачат на 20 бара и става облак от фреон и масло.

                На два бара изсъска незабележимо.
                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                https://dvrbg.com/

                Коментар


                • #9
                  От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

                  Откога се каня да пусна такава тема

                  Коментар


                  • #10
                    От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

                    За мен е бизнес грешка да се занимаваш с много и различни дейности . За сравнение са всесезонните или алл терейн гуми .
                    По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

                      Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
                      За мен е бизнес грешка да се занимаваш с много и различни дейности . За сравнение са всесезонните или алл терейн гуми .
                      Това категорично не е вярно! Или поне за повечето неща!
                      Солидния ми аргумент е :
                      Когато разбираш от всичко или си се нагърбил с всичко тогава нещата винаги стават по добре по оптимално по качествено.Причината е че знаеш всичко лесно се напасват отделните дейности(защото е един човек и няма кво да обсъжда). И както често се случва налага се да се вземе спешно решение за ситуация.С повече знания и умения се взима правилно решение!
                      Минуси:
                      Уморително е.И изтощително.Верно че разнообразието помага ама пак си е уморително.
                      П.П
                      Миналата седмица имах такъв казус.Трябваше да се поръча спешно изработка на даден продукт на фабрика.Аз понеже знам всички аспекти( цени параметри подръжка сервиз) лесно взех решение! Сиреч поръчах партида като промених параметър с цел да ликвидирам слабо място!
                      Конкурента ми който е отличен тесен специалист (търговец) се набута с стандартните параметри.Уж щял да се допита до сервиза ама човека бил на море и просто пропуснал!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

                        Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                        ...Досега в безброй пъти когато съм гледал диагностика на климатик,техника закача манометричен блок и мери,какво всъщност мери...
                        Ключовата фраза тук е: "Температура на изпарение" на хладилен агент.
                        Ако искаш да ти се поизясни малко стъпи първо на теоретична основа на цикъла на Карно.
                        Инъче, нали знаеш защо кучето не е най-добрия месар.

                        пп:И започни да спиш през нощта.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

                          Та имам няколко въпроса, наясно съм как се прави истинския анализ,колко фреон има в един климатик.Най-вероятно ,на някакъв скорошен етап, ако наистина ми се наложи,ще купя такава станция.
                          "Професионалистите" дето идваха при мен просто доляха R22 по мое настояване. Бръмчеше и си бръмчи нетърпимо, иначе работи. Иначе ползвали някакви везни за количество фреон вътре, за каквито аз бях чувал, профитата - не.
                          И за чалъма как се разрежда обезскрежаването обяснявах на момците, докато очаквах те да го знаят.
                          Фащат от гората монтажници, който там се навие за 1000 лева цял ден да търчи по стълбата. Та си напълно прав да искаш да хванеш и тоя занаят. Чувал съм, че някои монтажници дори не вакуумират, т.е. и по-зле от моите има. Още 1 г. профилактика имам с тия, и после мисля и аз като тебе с манометрите.
                          Компресор от хладилник за вакуумиране - имам един, и хвърля масло за страх. Колегите дето си помпят гумите с такива правят цял хладилник около него, разни му там обезмаслители и каквото още. Идва ми прекалена играчка.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

                            Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
                            Това категорично не е вярно! Или поне за повечето неща!
                            Солидния ми аргумент е :
                            Когато разбираш от всичко или си се нагърбил с всичко тогава нещата винаги стават по добре по оптимално по качествено.Причината е че знаеш всичко лесно се напасват отделните дейности(защото е един човек и няма кво да обсъжда). И както често се случва налага се да се вземе спешно решение за ситуация.С повече знания и умения се взима правилно решение!
                            Минуси:
                            Уморително е.И изтощително.Верно че разнообразието помага ама пак си е уморително.
                            П.П
                            Миналата седмица имах такъв казус.Трябваше да се поръча спешно изработка на даден продукт на фабрика.Аз понеже знам всички аспекти( цени параметри подръжка сервиз) лесно взех решение! Сиреч поръчах партида като промених параметър с цел да ликвидирам слабо място!
                            Конкурента ми който е отличен тесен специалист (търговец) се набута с стандартните параметри.Уж щял да се допита до сервиза ама човека бил на море и просто пропуснал!
                            Напълно съм съгласен че всеки частен случай си има и своите изключения и че при твоя бизнес е може би е полезно и печелившо да има всеобхватност , но приеми че при занаятчиите не е много приложимо . Също така съм съгласен че ако един човек извършва например всичко при ремонта на една баня има по-голяма вероятност всичко да бъде по-евтино и по-качествено за клиента и тук идва момента да запитам , дали това ще има и същият резултат за изпълнителя . За да мога да изпълня бързо и качествено саморъчно всичко при ремонта на една баня , на мен са ми необходими много и различни инструменти и знания . Отделно че за да гарантирам качество и добри цени , трябва да имам добри отстъпки от доставчик . Това с покупката на санитария за една баня месечно не може да се гарантира . Имам месеци с три или четири бани на месец само с плочки и имам месеци с по 400 кв.м. различни настилки и облицовки . Ако се залутам да правя цялостен ремонт на баня , губя повече време и пари . Отделно че ако искам да имам професионален и качествен инструмент за всяка дейност е излишно губене на пари , място за съхранение и транспорт .
                            По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Теория и практика по климатична и охладителна техника.

                              Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
                              За мен е бизнес грешка да се занимаваш с много и различни дейности . За сравнение са всесезонните или алл терейн гуми .
                              Ако и да е много вярно за някои конкретни бизнеси, за хоби категорично не е.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X