Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За дългия живот на вещите

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За дългия живот на вещите

    Темата произлиза оттук:
    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    Много мъдро. Обаче да видим обратния случай.
    В България има 100 човека които ползват бойлер. Една фирма ги прави. Значи правят 100 бойлера и затварят завода. Щото в следващите 50 години никой няма да си купи нов.

    Яко, а
    Отчасти и от подобни теми: "На изчезване ли са истинските автомобили?"

    Баща ми, лека му пръст, ми е споменавал за някаква "Теория за дълговечността на вещите" най-вече по повод автопарка в Куба която се била свеждала общо взето до схемата: "колкото е по-недоразвита една страна, толкова по-дълго живеят вещите в нея". Не отдадох голямо внимание над тОзи теориЙ пък сега няма кой да ми го обясни
    Извращения от типа "совершенство не требует изменений", техниката в космическата и ядрена сила КНДР, както и чакането по 20+ години за "Лада" в ДСО "Мототехника" по времето на ТЗВ, ги оставяме настрана. Нека да поразсъждаваме върху общоприетото във форумЪт "желязно" качество на старите автомобили и други вещи (перални, радиоапарати, хладилници и т.н.) съпоставено с "програмираното стареене", "правенето от счетоводители, не от инжИнери" [ (с) ФорумЪт ] на съвременните им аналози.

    Как все така се получава, че своята дълготрайност "олдтаймърите" (тук включваме не само МПС) изявяват все в страни, различни от държавата, в която са направени? Кое е причината? Разглезеността на западния консуматор, сменящ на определен период колата-мебелите-"бялата"-и-"черна" техника вкъщи, най-вече под въздействието на рекламите? Респективно беднотията на "източния" / "южния" човек, за когото същите тия вещи (кола-хладилник-печка-пералня и т.н.) са висше благо, което се поддържа, вкл. чрез "буам с чукО и връзвам с телО" до последен дъх?
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

  • #2
    От: За дългия живот на вещите

    Икономически е изключително неизгодно да се поддържа каквато и да е стара техника в държава с висок стандарт, защото техниката се развива и старата отпада от производство. Съответно-ако ти се скапе програматора на Перлата, в момента единственото място, от където можеш да си вземеш друг, е от друга Перла. Ако ти се скапе карбуратора на ГАЗ-69-ката, много вероятно е да няма къде да ти го оправят, защото по-младите работници в сервизите такова не са виждали и на картинка. За нов въобще не говорим. Ами клапани, бутала....На село някога имахме лампов телевизор "Опера". Беше работил не знам колко години. Като му изгоря една лампа, се оказа, че вече няма от къде да се купи нова.
    За да си причиниш такова нещо, има само една причина-живееш в държава, с която средната заплата е 250 долара, а вноската за нова кола е примерно 300. В държавите, където заплатата е 2500 долара такъв проблем няма и няма как да има. Всичко си има ресурс и живот. Дори ладите. Понеже захапах малко от времето, когато това зло недомислие на соц-а още се водеше кола, знам как се поддържаше- сменяват се някакви части с метета, като се изпотрошат ментетата, всеки си правеше в мазето по един склад с части и сменяше износени с по-малко износени (оригинални), счупени с такива пред счупване, обикаляха се битаци и се ровеха обяви за коли на части... На струга на чичо ми съм правил нова втулка за оста на делкото, понеже то беше толкова износено, че на колата не можеше да се направи центровка.
    КИА от магазина, нова, луксозна...гаранция 150 хиляди или 7 години. Колко по-истинска от това? На нея само гаранцията и е повече от междуремонтния пробег на ладата.
    Има един проблем обаче- струва 50 бона. Вярно, български пари, срещу които никъде другаде по света няма да ти продадат и захарен памук...ама са 50 бона. За тукашния стандарт-много пари.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #3
      От: За дългия живот на вещите

      Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
      КИА от магазина, нова, луксозна...гаранция 150 хиляди или 7 години. Колко по-истинска от това? На нея само гаранцията и е повече от междуремонтния пробег на ладата.
      Не сравнявай круши с ябълки. W123(и другите от семейството) си изкарва милионче(че и повече) одма.
      Гагич, отговора е комплексен-от всичко което си предположил по малко.
      Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


      "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
      Джон Кенеди

      Коментар


      • #4
        От: За дългия живот на вещите

        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
        Икономически е изключително неизгодно .......
        ...ама са 50 бона. За тукашния стандарт-много пари.
        Не е само това , което си написал.
        Манталитетът е доста виновен, ама нали пък битието определя съзнанието, от друга страна съзнание въобще липсва у маса народонаселение.
        Взаимовръзки, взаимно изключващи се, но пък и диалектически материализъм.
        Иииии, стигнахме до ракията и юнаците.
        подаръци за мъже от FACOM
        промоция на читави инструменти

        и на хоби такива

        тел. О879 Ч8Ч 2З5

        Коментар


        • #5
          От: За дългия живот на вещите

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение

          Как все така се получава, че своята дълготрайност "олдтаймърите" (тук включваме не само МПС) изявяват все в страни, различни от държавата, в която са направени? Кое е причината? Разглезеността на западния консуматор, сменящ на определен период колата-мебелите-"бялата"-и-"черна" техника вкъщи, най-вече под въздействието на рекламите? Респективно беднотията на "източния" / "южния" човек, за когото същите тия вещи (кола-хладилник-печка-пералня и т.н.) са висше благо, което се поддържа, вкл. чрез "буам с чукО и връзвам с телО" до последен дъх?
          За другите представители на олдтаймерството не мога да кажа,ма за автомобилите ич не си прав...Просто не са преобладаващото количество от автопарка в страните с нормални доходи.В гаража дето си държа колата първоначално имаше едно ФВ Т2 и една костенурка кабрио.Сега гледам и една Алфа и едно доста странно Порше 914.А и собственика на костенурката си купи Т3.Може да съм попаднал на място населено с люде с леки ине толкова психични отклонения (щото се чуствам комфортно )...знам ли...
          Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

          Коментар


          • #6
            От: За дългия живот на вещите

            Дългият живот на всяка вещ зависи единствено и само от съзнанието и ценностната система на онези дето я притежават!Както бе споменато, всичко за което се е чакало дълго, което е бленувано и мечтано, което е купено с дълги години спестявания..е логично да бъде обичано и ценено нали.Нашето поколение помни и онези времена, когато за един цветен телевизор се чакаше със записване, а за бордеро в Мототехника с десетилетия чакаха хората без връзки за руска Лада. Родителите ни са били лишавани, и са ценели нещата/пазели са ги / за по-дълго.Нашето поколение има шанса да опита и двете епохи..Днес също има вещи и качество, което много трудно се купува..и не е за всеки, обаче има и братя Китайци, дето направиха всичко достъпяно постижимо и прилично качествено за да служи добре за парите си..един вид масовост за ежедневието и масите.Там няма как да се говори за сантименталност, за привързаност и чувства, след като всеки може да си позволи подмяната на почти свичко бързо и лесно/или с някой кредит примерно/Днес има различна култура на потреблението - която се изгражда не от мечти , а от тв. реклама, от масова кредитиране и още по масово търкане на билетчета..с надежда за милиони печалба..
            Е, обаче базовите и основни неща в живота, като храната, водата,природата,енергията...те станаха ужасно НЕКАЧЕСТВЕНИ..за масовите потребители естествено!
            Днес едно животно струва колкото автомобил - една крава примерно..Да не говорим, че изхранването на едно четиричленно семейство с качествени и истински храни и напитки , месечно също струва колкото един автомобил!!Та, качеството на тези продукти стана бутиково, само за отбрани и богати индивиди, за разлика от преди 30години примерно!
            Цената на съществуването/защото в БГ - винаги малцина са живеели качествено - и преди и сега/ се покачи драстично, за сметка на качеството!
            Приоритети, монополи, политика ...и стратегия отговаряща финансово на онези дето я прилагат и налагат!Днес за качество се говори - проформа, а за стоките - се гледа единствено и само като средство за печалба - толкоз!
            СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

            Коментар


            • #7
              От: За дългия живот на вещите

              Разправя ми един застрахователен брокер: "Като поиска някой да сключи застраховка за имот и му кажа, че почти никой застраховател не иска да застрахова обзавеждането, а само сградата, всеки си изцепва:"А-а-а-а-а-а, ама знаеш ли какъв хладилник съм си купѝл? Кат гардероб е голям, прави лед на кубчета, студена, че и студена газирана вода отделно!" Викам му: "Абе, човек, ти как си представяш крадците да ти отмъкнат такъв голям хладилник?""
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #8
                От: За дългия живот на вещите

                Така де..със застрахователите..
                Сега хората трудно могат да възстановят едно покривче примерно, ако не дай-боже мине стихия..
                ..камо ли да построят дом за децата си без кредит до гроб!/че и след това/
                Та за качеството на вещите..и хорта бих добавил..
                Добре, че имаше нужда от работна ръка за соца, та масово след казармата младите от селата се заселваха в градовете във ведомствени жилища/ към заводите дето бачкаха/За по работливите и спестовни имаше и типови планове от книжарниците за по 10лв/цялата строителна документация/ и место от съвета , купено на общинска цена в покрайнините на градовете..и след година, две и сговорен труд на приятели, близки и роднини-младото семейство се сдобиваше с къща, за да има къде да се множи, живее и работи за общината и предприятието в нея!
                Та, така се сдоби народо населението с собствени жилища масово, дето сега по наследство идват към нашето поколение..дето за един основен ремонт кредити вземаме!!!
                Като отида на село и гледам, къща строена в началото на миналия век, запусната...ма здрава, уютна, а няма стойност, защото е в нищото!!Та, качеството е , как го погледнеш-с какви очи и с коя душа искаш да видиш стойността на нещата...Друго е днес, днес панелна кутийка у София - въздух на 12етаж в Дианабад е цена фантастика - колкото десет таквиз - истински къщи!Та, цената на вещите е сбРъкана, кат хората дет я плащат друже!
                СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                Коментар


                • #9
                  От: За дългия живот на вещите

                  Първоначално публикуван от pe4en Преглед на мнение
                  Добре, че имаше нужда от работна ръка за соца... ..... имаше и типови планове от книжарниците за по 10лв...
                  Та, така се сдоби народо населението с собствени жилища масово, дето сега по наследство идват към нашето поколение..дето за един основен ремонт кредити вземаме!!!
                  М-м-м-м мисля, че пропускаш нещо?
                  КражбАта, кражбАтааааа.
                  При соца беше невъзможно по законен начин да се снабдиш с количеството строителни материали за една къща, нито да го прекараш до строежа. Това сме го обсъждали в други теми - как се снабдяваше народо със стройматрял, как се "пазареше" "частпром" услуга с багер или самосвал, как се строяха къщи "по стопански начин". Най-малкото, "last but not least" се отклоняваше трудов ресурс - вместо да отдават вси сили в строЙтелството на светлото бъдАще, хората си бачкаха по къщите и вилите или плащаха (подкупваха) други "на държавна работа" да им правят "черни курсове" и др. "услуги на черно". Стопанската мЕлицЯ ги дебнеше, щото тъй забавяха идването на туй светло бъдАще. Па като ги фанеше, обикновено намазваше и тя некой рушвет.
                  Но тук достигаме до друго едно прозрение - в неразвитите страни трудът е евтин!
                  Никой не цени личното си лежане под "мОсквича", вложения свой труд и изгубеното свое време. Накрая се хвали, че си "поправил колата сам". И не си дава сметка колко пари би изкарал, ако това време беше работил това, което му е професия. При соца - обикновено нищо не би изкарал. Това става било в общество, където масата хора са "на заплата" на принципа "они ме лАжат, че ми плащат, я ги лажем, че им рАбутим", било в общество, където ремонт на вещта би струвал много по-малко от покупката на друга такава.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #10
                    От: За дългия живот на вещите

                    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                    М-м-м-м мисля, че пропускаш нещо?
                    КражбАта, кражбАтааааа.
                    При соца беше невъзможно по законен начин .....Това става било в общество, където масата хора са "на заплата" на принципа "они ме лАжат, че ми плащат, я ги лажем, че им рАбутим", било в общество, където ремонт на вещта би струвал много по-малко от покупката на друга такава.
                    Разлика?
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • #11
                      От: За дългия живот на вещите

                      Предвид на плановия живот на вещите имам чувството, че всяка купена стока ми е на изплащане! Като разделя съществуването на предмета, спрямо платените пари се получава, примерно- за хладилник 5лв./месец, за телевизор 8лв./месечно, пералня 8лв./месечно и т.н. с малки изключения разбира се... А по повод на храната, май е основното нещо за което изпитвам носталгия по предишната държава!

                      Коментар


                      • #12
                        От: За дългия живот на вещите

                        Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                        Разлика?
                        Това ми се вижда добър отговор, още в началото на темата:
                        Първоначално публикуван от Ясен
                        Няма такова нещо като ниска цена на труда в България. Има ниски заплати. Ниските заплати, държавата като ги нагърби с високи осигуровки, високи административни разходи и други такива благинки, става дявол на магаре....
                        Първоначално публикуван от v.kostov Преглед на мнение
                        Предвид на плановия живот на вещите...
                        Всяка вещ има някакъв планиран експлоатационен ресурс. Нормално е да намалява с поевтиняването на съответния вид вещи. Пр. десктоп компютър не струва $ 666.66 ($ 2,867 по покупателна способност през 2017 г.), нито дори днешни 666 $, пък е на светлинни години като възможности в сравнение с "Apple I" от 1975 г.
                        С колите е нещо подобно - днес са достъпни, а се коментират като "истински" оцелели екземпляри от време, когато са стрували майка си и баща си и е било немислимо да я хвърлиш и да си купиш друга.
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • #13
                          От: За дългия живот на вещите

                          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                          ...
                          Баща ми, лека му пръст, ми е споменавал за някаква "Теория за дълговечността на вещите" най-вече по повод автопарка в Куба която се била свеждала общо взето до схемата: "колкото е по-недоразвита една страна, толкова по-дълго живеят вещите в нея". Не отдадох голямо внимание над тОзи теориЙ пък сега няма кой да ми го обясни
                          Има много, ама много просто обяснение цялата тази работа и то е че икономиката и в частност производството на повечето материални блага върви в експоненциална прогресия.

                          Пряко следствие: даже и да не се повреждат/изхвърлят/бракуват/продават в бедни страни старите неща, новите ще са повече на брой - и разликата ще се увеличава с времето. По някое време на фона на новите няма да забелязваш старите даже и да са не са намаляли.

                          Ако на фона на това наложиш нормалното овехтяване и намаляване на броя и на новите, и на старите с течение на времето - получаваш това, което получаваш. Даже без никакви усилия.

                          Това в цивилизования свят, обаче. Т.е. там където нещата или се произвеждат, или се купуват.

                          Останалото е цената на вещите към цената на хората.

                          Коментар


                          • #14
                            От: За дългия живот на вещите

                            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                            Разправя ми един застрахователен брокер: "Като поиска някой да сключи застраховка за имот и му кажа, че почти никой застраховател не иска да застрахова обзавеждането, а само сградата, всеки си изцепва:"А-а-а-а-а-а, ама знаеш ли какъв хладилник съм си купѝл? Кат гардероб е голям, прави лед на кубчета, студена, че и студена газирана вода отделно!" Викам му: "Абе, човек, ти как си представяш крадците да ти отмъкнат такъв голям хладилник?""
                            Либер фройнде, притежаването на вещи има емоционална стойност, освен чисто матрялна. Ако утре ме нападнат крадци да ми изнасят хладилника или теуевизора - ми е през лангата, даже ще им помогна при изнасянето. Виж ако рекат да ми отмъкнат ножа подарък от покойния ми дядо (на стойност 20 лева) определено ще се сбиеме.
                            Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                            Коментар


                            • #15
                              От: За дългия живот на вещите

                              Абе, че сума и неща сега ги правят от говнолин, е ясно. Както е и ясно, че аз няма да се завра под някоя бангия както се завират из затънтените места на Латинска Америка. И не е само до мързел- простата математика не ми позволява да стоя под някоя бангия цял ден. Ама и същата тая математика ме кара да се возя на W140 и да подминавам R classe със запушен нос.

                              Някой да е чупил 30 годишна месомелачка... Ама тежи колкото акумулатор. И е струвала едни пари...
                              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X