Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За дългия живот на вещите

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: За дългия живот на вещите

    Как може зрял човек в този век и ера да зададе този въпрос - от поне 50 години ВСИЧКО, което се случва в индустрията е продиктувано от една единствена цел -> печалба.

    Всичко и навсякъде по света се случва поради една причина - печалба, и всяко действие в индустрията тръгва от печалбата.

    Едно време майсторите си слагаха имената защото знаеха, че тяхните изделия ще са най-удобни, най-красиви, най-здрави и най-продуктивни, и като такива ще са най-търсени и като най-търсени ще са най-скъпи и като най-скъпи ще носят най-голяма печалба, нищо повече нищо по-малко.

    Защо швейцарските часовници са скъпи защото са ценени, а защо са ценени защото са надежни и здрави и като такива са подобаващо скъпи.

    Всичко което е евтино и хубаво е субсидирано, няма друг начин, вижте хубавите китайски неща, те са изкуствено евтини, инак няма начин хубаво нещо да е евтино.

    Ако не ми вярвате, ми покажете колко хубави, страхотни, красиви жени има свободни, неангажирани, или са хубави и читави или са свободни, природата не търпи вакуум и ако нещо е евтино е такова защото е шит, а ако нещо е хубаво то е такова защото в него е инвестирано доста време, което е пари и следователно няма как на тоя свят да има хубави и евтини неща.

    А понеже масата иска евтини неща за това и масово нещата са шит, хубавите неща струват скъпо и обикновенно не са в същите магазини с евтините неща, ако не ми вярвате, моля покажете ми къде се продават Бентлита и Ламборгинита в едно с 10 годишни опели и шкоди.
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #17
      От: За дългия живот на вещите

      По тая точка имам известни резерви. Статистически, печалбата от единица продукт в индустрията е намаляла значително в сравнение със 70-те години. Това, което се повишава, е оборотът. Печалбата се е вдигнала примерно 3 пъти, но за да се случи това, оборотът е вдигнат 6-7 пъти. Компании с оборот колкото целия годишен бюджет на държава като БГ по света отдавна не са изключение. В края на годината я успеят да раздадат между акционерите 20-30 милиона, я не. Тези, които работят със стоки, за които потребителите ползват кредит, са силно привилегировани в сравнение с тези, които продават в брой. Защото парите в обръщение навсякъде са ограничен ресурс. Докато банковият кредит е неограничен. Съотношението пари в брой: виртуални пари е минимум 1:10. Така кредитът става един вид прехвърляне и трансформиране на риска- рискът от намалени продажби при търговеца се трансформира от риск за неплатежоспособност при потребителя. От там и всички се стремят да продават на кредит.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #18
        От: За дългия живот на вещите

        Молим ти се за жените недей,че примери много,за другото съм съгласен.

        Някои от тия са кобри и никой ги не ще.

        Иначе да- какво съм купил евтино да го пробвам съм го платил втори път.Е сега търся да заменя старата 140ката осмак с някой джипка и ЕДИНСТВЕНОТО което си заслужава парите тук е Секвоя като размер,цена,ремонтни,подръжка,здравина и качество.Има Мерцедеси ГЛ на половината пари ма нещо 1300 кинта за амортесьор и смяна на всеки 5 смени на маслото много ми се вижда,аз не съм монтьор пък и не разбирам за чий просто нещо ‘е кляка на по 50 000 километра и ще струва майка си и баба си.

        Идеята е да я карам поне едно 10 години или докато стане на 20 годинки,това сьвременните таралясници не го могат или за да ги докара до там ще ми с каса задника от цифри
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • #19
          От: За дългия живот на вещите

          Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
          Молим ти се за жените недей,че примери много,за другото съм съгласен.

          Някои от тия са кобри и никой ги не ще.

          Иначе да- какво съм купил евтино да го пробвам съм го платил втори път.Е сега търся да заменя старата 140ката осмак с някой джипка и ЕДИНСТВЕНОТО което си заслужава парите тук е Секвоя като размер,цена,ремонтни,подръжка,здравина и качество.Има Мерцедеси ГЛ на половината пари ма нещо 1300 кинта за амортесьор и смяна на всеки 5 смени на маслото много ми се вижда,аз не съм монтьор пък и не разбирам за чий просто нещо ‘е кляка на по 50 000 километра и ще струва майка си и баба си.

          Идеята е да я карам поне едно 10 години или докато стане на 20 годинки,това сьвременните таралясници не го могат или за да ги докара до там ще ми с каса задника от цифри
          Някои от тях даже си мислят, че са като цигулките Страдивариус - колкото по-дърти стават, толкова са по-ценни .

          Бах маа'му, Андре Рийо ползва цигулка Страдивариус на 350 години

          https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90...B8%D0%B9%D0%BE
          Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
          Само DIESEL !!!

          Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

          Коментар


          • #20
            От: За дългия живот на вещите

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Има много, ама много просто обяснение цялата тази работа и то е че икономиката и в частност производството на повечето материални блага върви в експоненциална прогресия.

            Пряко следствие: даже и да не се повреждат/изхвърлят/бракуват/продават в бедни страни старите неща, новите ще са повече на брой - и разликата ще се увеличава с времето. По някое време на фона на новите няма да забелязваш старите даже и да са не са намаляли.
            Как се връзва това с "необходимостта да затвориш завода ако правиш бойлери, изкарващи по 50 години"?
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #21
              От: За дългия живот на вещите

              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
              По тая точка имам известни резерви. Статистически, печалбата от единица продукт в индустрията е намаляла значително в сравнение със 70-те години. Това, което се повишава, е оборотът. Печалбата се е вдигнала примерно 3 пъти, но за да се случи това, оборотът е вдигнат 6-7 пъти. Компании с оборот колкото целия годишен бюджет на държава като БГ по света отдавна не са изключение. В края на годината я успеят да раздадат между акционерите 20-30 милиона, я не. Тези, които работят със стоки, за които потребителите ползват кредит, са силно привилегировани в сравнение с тези, които продават в брой. Защото парите в обръщение навсякъде са ограничен ресурс. Докато банковият кредит е неограничен. Съотношението пари в брой: виртуални пари е минимум 1:10. Така кредитът става един вид прехвърляне и трансформиране на риска- рискът от намалени продажби при търговеца се трансформира от риск за неплатежоспособност при потребителя. От там и всички се стремят да продават на кредит.
              Та това с кредитите, си е чисто политическо - лобистка стратегия, която масово се налага сред масите.Всички работещи са лимитирани и обвързани до лимита на...вещите предимно.Банковото лоби е толкова мощно, че практически определя дневният ред на обществото и политиците.Та туй на времето не е било така в БГ, щото е имало една Държавна Спестовна Каса и толкоз!Тогава крепостните селяни - новата работна сила на соца се е заробвала с жилище.Днес ...малцина имат нужда , а и възможност да изплащат жилища, те живеят на наем, защото работата им не е сигурна с годините.Собствениците на капитала, и техните най-големи партнери - едрият и среден бизнес винаги мислят в една посока и имат една цел - дългосрочно обвързване на клиентите им!-или ново съвременно робство - лизинг,кредит, рефинансиране. Това е супер удобно за тях, но се продава/рекламира/, като лесна възможност за масите.Така, без да плащат реални заплати- за да могат масите да заделят/спестяват/ и да купуват в последствие нещото кеш, директно се прескача на - вземай нещото/то за нас е безценно, а за теб е Нужно/ и го плащай бемти колко години напред!Та, тази култура се култивира, защото покрай нея се създават куп репресивни допълнителни институции - дето като кърлежи цицат масовият ползвател, изкушил се да има вещите.Е, как да ме убеди някой, че сега трудът е адекватно платен, щом за всичко се взема кредит!Е, как при тоталната соц. експлоатация масово се строеше, не само основно жилище ма и вили и гребули ...Това силно контрастира на сегашното положение.Тоталното финансово робство днес е стратегия, която дава резултат - срещу реализация на откровена ширпотреба/или боклук-качество/, населението робува маса години, дори без да му е платено или дадено нещо стойностно!Е, медиите също са в играта, за да формират психиката за потребителите, че така е достъпно и лесно - неусетно почти.
              Е, след като масово се стига до придобиване, чрез бъдещо изработване на вещите - логично е да изчезват тотално кешовите парички, защото, на заплата се плаща - остатъка, а той е тотално мижав!Е, па за този мижав остатък, започва една борба- от монополистите, доставчици на услуги/ и като остане нещо кеш, а то не остава се захранва реално бизнеса..Та за туй оборотите тотално се сринаха, щото тунджа няма достъпна за масите...ма има стоки.Е, трябва само да измислят, как бързо оборотните - храната и напитките да ги направят на лизинг схема официално, че то в кварталните бакалии, отдавна е на вересия/ма риска го носи ентусиастът-бизнесмен, отворил бакалията..туй е проблемът/кой да носи риска...
              СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

              Коментар


              • #22
                От: За дългия живот на вещите

                Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                ...от поне 50 години ВСИЧКО, което се случва в индустрията е продиктувано от една единствена цел -> печалба...
                Така както е написано 50, спокойно може да се напише 500, и 5000 - изобщо откак въобще съществува индустрия, или каквато и да е стопанска дейност.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #23
                  От: За дългия живот на вещите

                  Кредитът в икономиката не е лошо нещо. Сравнението с нашата система не е добро, защото тя първо е страхотно недоразвита. Второ-тук всичко е рисково. Обаче от риск се печели! Особено както правят у нас, с целенасочено създаденото общо усещане за несигурност. Сещаш се...непрекъснато слушаме колко много длъжници има, колко милиона били събрали съдебните изпълнители, колко дела били водени и т.н. Повтаряни дълго, тези психоатаки все пак постигат немалък ефект-когато кредитната институция ти отпусне кредит, се чувстваш богоизбран, радваш се, че са те "одобрили" и т.н. Самочувствието на индивида се покачва. Ето, мен ме имат за сигурен, за разлика от Пешо, дето се е набълбукал яко и всяка седмица му лепят призовки на вратата. Това е пътят да започнеш да харчиш повече. Психоефект. Не е чисто пазарен метод. Но при определени обстоятелства това нещо работи. Защото при кредита рискът се разпределя относително върху всички.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #24
                    От: За дългия живот на вещите

                    Aз толкова години не схванах къде е логиката да си купиш някакви стоки на кредит, че да гъзарееш с тях. Цяла индустрия и гръбнак на икономиката ми остава непонятен. Като те набара шефът, че си се овъртолил у заеми и почва да те гърби като магаре, имах един колега почти всяка нощ го будеха по аварии. И му плащаха по 5 мин. надница или колкото там се е въртял, без дори бензина на личната кола да поемат. Сутринта обратно да си поеме редовната смяна.
                    Тука дори някой спомена, че имало изискване за работната позиция да си "стабилен", т.е. да имаш ако не ипотека - то поне кредит за нещо. Че после да носиш поне още 2-3 парашутисти колеги на гърба си.
                    Виж от кредит за жилище почти няма мърдане, ако и засега да се оправям без ипотека.

                    п.с. След малко ще почвам да си ремонтирам 25 годишната пералня... Въпрос на манталитет.
                    Последно редактирано от Ivan Terziev; 31-07-18, 10:29.

                    Коментар


                    • #25
                      От: За дългия живот на вещите

                      Има и друг двигател на пазара на нови вещи - желанието да си в крак с модата. Най силно изразено е при телефоните - използваш модела година, напълно функционален е, без повреди, в гаранция но го махаш защото вече на пазара е новия модел и твоя не е актуален.
                      Примерно така постъпих и със стария си телевизор - работеше коректно, без дефекти и тн, но просто реших че искам малко по голям и малко по модерен.

                      Коментар


                      • #26
                        От: За дългия живот на вещите

                        Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                        ...
                        п.с. След малко ще почвам да си ремонтирам 25 годишната пералня... Въпрос на манталитет.
                        Да ти подаря 16год. тънък бош, с вероятност за смяна на четки?
                        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                        Суперспам - спама на суперите

                        Коментар


                        • #27
                          От: За дългия живот на вещите

                          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                          Кредитът в икономиката не е лошо нещо. Сравнението с нашата система не е добро, защото тя първо е страхотно недоразвита. Второ-тук всичко е рисково. Обаче от риск се печели! Особено както правят у нас, с целенасочено създаденото общо усещане за несигурност. Сещаш се...непрекъснато слушаме колко много длъжници има, колко милиона били събрали съдебните изпълнители, колко дела били водени и т.н. Повтаряни дълго, тези психоатаки все пак постигат немалък ефект-когато кредитната институция ти отпусне кредит, се чувстваш богоизбран, радваш се, че са те "одобрили" и т.н. Самочувствието на индивида се покачва. Ето, мен ме имат за сигурен, за разлика от Пешо, дето се е набълбукал яко и всяка седмица му лепят призовки на вратата. Това е пътят да започнеш да харчиш повече. Психоефект. Не е чисто пазарен метод. Но при определени обстоятелства това нещо работи. Защото при кредита рискът се разпределя относително върху всички.
                          Аз съм на друго мнение за кредитите в икономиката, защото те създават привидната илюзия че нещата са наред!Достигна се времето, в което само на кредити се продават масово някои по крупни стоки, за да има смисъл от това производство от една страна, а от друга - хората са докарани до там, че само чрез кредит могат да си позволят елементарни вещи!Цялата тази илюзия е превърната в наука, която методично скрива достъпът до реалните пари от масовите потребители, просто защото на тях им се дава задлъжнялост срещу вещи.Да се чувстваш " богоизбран ", че са те одобрили за да ти отпуснат кредит...е меко казано перверзия на системата.Да питам, защо работиш тогава...щом не можеш да си позволиш срещу заплатата ти ..нищо съществено!?Да те превърнат в просяк, молещ за кредит..от институция в институция, не е привилегия, а е унижение за мен!Иначе, да не отварям темата, как това е пътят ..към сигурен фалит.Икономистите виждат този начин за да насърчават потреблението, без грам да се замислят..кой може да понесе цената и масрафа на тази илюзия!?Клиента - храни със импулсивното си решение маса кърлежи по системата, а не само производителя на стоката дето взема!-то не са кредитни институции, то не са регул. органи, после адвокати,съдебна система,ЧСи-та...и те така.Така не се прави!Измамата, облечена в инструмент - кредитиране има краткотраен ефект - едва няколко години, защото тя се продава на бедни и недоразвити общества до време - максимум няколко пути, докато не се пренавие кредитоползвателя-и не се скъса.Така достигайки своя максимум на набълбукване - системата спира да функционира, просто защото тези който са склонни да вземат - са взели по-няколко и са стигнали максимума, а другите - те не участват в тази игра!Е, какво правим тогава!?Тогава започва - обратният ефект - спират вноските по кредитите - от там всички по веригата съкращават разходи,а от там цялата икономика се срива - просто, ма не е за проЗти ора.Тогава започва да лъсва реалното състояние на отлагането, чрез кредитирането на практически мъртвата отдавна икономическа среда, тотално негодна да се самоиздържа и съществува от своята дейност..за да дава и храни нормално, индивидите работещи в нея!Пагубното е обаче в друго нещо, много по съществено - психиката на хората се възпитава в тоталната липса на финансова култура и основният навик - да спестява/т.е. да контролира сам себе си какво и как да харчи, заделяйки едни средства във времето/Разбирам, че е ОПАСНО за всички населението да се научи да контролира средствата си, а камо ли да Спестява такива/да ги скрие от икономиката - разбирай от банковата и пол.система/Това, вече води до Самочувствие и независимост, както и е начало на Свободата на личността! - е такива хора не са нужни, защото те трудно се манипулират, а още по трудно се управляват от откровени крадци и мошеници!
                          СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                          Коментар


                          • #28
                            От: За дългия живот на вещите

                            Много поучително.
                            Идеално показва защо герб минават за десни и защо ги избират.
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #29
                              От: За дългия живот на вещите

                              Момент сЯ! Не осирайте темата с глупости за кредити, че е интересна. Кредита е допълнителна възможност да се сдобиеш със стока, а не форма издръжка. Тоест, за да ползваш услугата кредитиране, трябва да си поне малко активен член на обществото и със собствени усилия да можеш днес да произведеш 5.00лв. Ако си мизерник и не можеш, не трябва да взимаш кредити. Та по темата:

                              Дълготрайността на една вещ зависи най-вече от усилията на собственика й да я поддържа изправна. Всяка вещ се изхабява, тъй като тя задоволява някакви потребности, работи и старее. Колко ще "живее" зависи само от експлоататора и правилното и/ или неправилното ползване. Както са казали умните ора "по предназначение". Изобщо не съм съгласен с гагичовата констатация, че олдаймерите се изживявали като такива единствено в държави различни от мястото където са направени. Напротив, особено при колите масово най-запазените екзепляри са точно по местонаправата им. Причината поради която, вече не се влагат толкова средства в това да се правят дълготрайни вещи е много проста. Както вече казахме, веща задоволява конкретна потребност, но науката и техниката се развиват, поради което и потребностите на хората се увеличават. За какво му е на един производител да инвестира във вечен програматор на пералня, като само след 2г. ще има десетки перални с нови функции и възможности и потребителя масово ще ги търси? За това и качеството рязко спадна. И с елементарния програматор пералнята ще изкара достатъчно, че да дочака новия модел, който предлага и самоизваждане от коша примерно.

                              Коментар


                              • #30
                                От: За дългия живот на вещите

                                Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
                                .... W123(и другите от семейството) си изкарва милионче(че и повече) одма....
                                Първата ми кола след 10-ти беше W123 200D . Разликата с москвича и жигулата дето бях карал преди : от земята до небето .
                                Обаче след известно време ми се стори слаб и му мушнах един мотор 300D. Разликата между 200 и 300 : пак от земята до небето. Убаво , ама гОри ( с моя десен крак 9-10 /100 . Минах на две 190-ки . Бензинова и дизелова , в зависимост от конюнктурата в цената на горивото .
                                До тук : все милионници. Обаче пък немат климатици и ABS. Аре скачам на един Е320 cdi ,дето си има всичко .Разликата с предходните пак от земята до небето . Благодарение на айдуците не можах да му се порадвам много ...
                                Сега поддържам две "Ц-едки" : 150td и бензинов 200 компресор . По-икономични от предходните , с климатик и ABS , с десния крак ме залепят за седалката . Обаче пък са с по 5 скорсти , немат ESP , бас-туба , сензор за дъжд , круиз контрол и разни други благинки .... и пак се ослушвам , нищо че половин милион км. ги нямат за нищо .

                                ПС. ...а на времето кат се качих на 123-та си викам : "Баси , те сега ако някак си ми падне от небето един чисто нов 123 , дето за 2 живота нема да мога да му взема здравето - за друга кола нема и да помисля! "
                                Да , ама не !
                                .... те така е и с другите вещи . И тук идва ролята на счетоводителите ! В смисъл да дават задание на инженерите какво и колко да изкарва като живот.Щото требе не само да се произвежда , но и да се купува . Иначе нема печалба за производителя.

                                Хората непрекъснато искат все по- модерно , все по-удобно и все по-готино .На това му казват "прогрес" . ... което обезсмисля производството на "вечни стоки" . Не че не може .
                                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X