Обява

Свий
Няма добавени обяви.

4x4 системи конкретно наблюдение

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: 4x4 системи конкретно наблюдение

    Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
    С риск да изпаднем, за пореден път, в полемика, ма първото ти изречение не се връзва с второто...
    Това го усетих още щом прочетох какво съм написал. Ма нали не съм ЕнжИнер (туй съгласно форумния правопис, налаган с червени картони и банове), не знам как да си го представя. Просто емпирично усещам парт-тайма по-сигурен от централния диференциал "прехвърлящ" тракцията от избуксувал заден мост ИЗЦЯЛО на предния - получава се все едно си дръпнал ръчната спирачка на кола с предно предаване. За странното "недозавиващо-презавиващо" поведение на механичния "куадра-драйФ" при "Гранд Чероки" има две-три тема във форума. За още по-странното поведение на "електронния" quadra-drive II при Гранд Чероки WK/WH има една две-теми, където плахо се опитвам да опиша явлението, но веднага ми скачат с "Абе нищо не разбираш, бе! Няма по-добра 4х4 система измислена, бе?!" Факт, че тази система ползва компоненти от външни производители - Eaton, Magna (при WK2) и едва ли е патентно-защитена, че само заради това да не я влагат от "Тойота", "Ленд Ровър" или "Даймлер" например. Втори факт е също, че машините за по-тежък офф-роуд не я ползват, а залагат на парт-тайма. А трети факт е, че не се ползва за влагане при "зимни бегачки"...
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #17
      От: 4x4 системи конкретно наблюдение

      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
      ... А трети факт е, че не се ползва за влагане при "зимни бегачки"...
      Обяснявал съм и пак да се опитам да обясня.
      При хлъзгава настилка и при по-висока скорост все някое колело губи сцепление и при QD1 все някой диференциал е частично заключен независимо от електрониката QD2 и също заключен но това е в следствие на електронното управление, но и в двата случая без участието на водача и без възможност от негова страна това да се корегира. Затова се получава недозавиване и при по- високи скорости невъзможност да се управлява адекватно автомобила. Също при използване на спирачка при зацепени героротори и особено на бавни тя не хваща, не спира адекватно това съм забелязал и при WJ и при WK.
      Тези неща някога съм ги писал, но не помня в коя тема.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #18
        От: 4x4 системи конкретно наблюдение

        Така е Светославе...
        Точно заради нуждата от различна реакция на 'хардуера', повечето 'пластмасови' съвременни СУВ-ове вече имат и ръчно управление на електрониката в зависимост от това на каква повърхност се опитваш да се движиш... (при Джипа е TERRAIN SELECT )
        Разликата в поведението на автомобила е огромна... Променя 'графиката' на реакция на педала на газта, променя точките и начина на превключване на предавки, начин на сработване на АБС, ТС и ЕСП. И разбира се - променя процента 'заключване' на раздатка и диференциали... АУТО-то също се справя добре, но ръчно избраният режим позволява много по-добро водене на автомобила, защото има по-добро постоянство в поведението...
        Което според мен е предимство пред чисто механичните решения при умерено използване, защото реално разполагаш с 'няколко типа механични системи с напълно различно поведение', и можеш да си избереш най-доброто за асфалт (основно един мост), или за пясък , или за лед (плавно поведение, чувствителен АБС/ЕСП/ТС и доста заключена раздатка), или за кал, камъни (напълно заключена раздатка и диф, стараещи се да въртят 4-те колела с абсолютно еднаква скорост) и т.н. и т.н. След превключване на нужният режим поведението е много предвидимо...
        Зимата при хлъзгаво (набит сняг и лед) почти винаги карам на режим СНЯГ - колата започва да върви по релси... Докато посоченият от теб ефект за нужда от постоянни корекции или непредвидимост го има при режим АУТО (и при другите, ама те правят нещата доста по-екстремни при хлъзгаво и не са препоръчителни за такава тежка машина)
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #19
          От: 4x4 системи конкретно наблюдение

          Диагнозата за заминаващо си ЛСД на раздатката се потвърди - в най-големия дъжд за експеримент включих на бавни (блокира диференциала) и колата излезе от въпрсната ливада като на асфалт - ще се търси раздатка или само ЛСД

          Коментар


          • #20
            Страхотна тема!
            Много ми помогна в разсъжденията и рисърча!

            И все пак - кой е най-подходящият 4х4 за лед и сняг - супер хлъзгаво и под наклон? От дълго време рисърчвам и мислех, че е Сузуки Гранд Витара и Субару - кое-да-е с висок просвет (B9 Tribeca??), но попаднах на някакви руски материали, в които се хвалят мерцедеси, туарези и Грандове..

            Може ли препоръка в тая насока? Бюджета е 13-14 макс.

            И всъщност - Алекс Марков, имаш ли наблюдения за поведението на Туарезите до 2010-та точно по тоя параграф?

            Коментар


            • rosen_offroad
              rosen_offroad коментира
              Редактиране на коментар
              BatGeorgeone:
              "....автоматика е супер добре за катерене, за хлъзваво и за лед, и за пясък също, но за спускане е много зле особено на стръмно и натоварен, там ръчката печели...."

              Това е вярно но всички автоматици имат ръчен режим на кутията и тогава се слиза толкова безпроблемно колкото с ръчна кутия.

              Въпроса е да знаеш как да боравиш с кутията

              Аз лично на много стръмно и заледено надолнище съм на ръчен режим и бавни скорости.

            • BatGeorgeone
              BatGeorgeone коментира
              Редактиране на коментар
              rosen_offroad Черокитата XJ нямат ръчен режим за включване на 1ва скорост, за останалото сме единодушни с теб

            • бат'Марто
              бат'Марто коментира
              Редактиране на коментар
              Отеделно вече почти всички имат системи за спускане.

          • #21
            rosen_offroad коментира
            Днес, 13:45
            BatGeorgeone:
            "....автоматика е супер добре за катерене, за хлъзваво и за лед, и за пясък също, но за спускане е много зле особено на стръмно и натоварен, там ръчката печели...."

            Това е вярно но всички автоматици имат ръчен режим на кутията и тогава се слиза толкова безпроблемно колкото с ръчна кутия.

            Въпроса е да знаеш как да боравиш с кутията

            Аз лично на много стръмно и заледено надолнище съм на ръчен режим и бавни скорости.
            "Изпускат" най-коварно някоЙ кОтиЙ при спускане и ограничение на 1 напр., вкл. и на бавни. Като станат много високи оборотите, бодро си включват на по-висока предавка, независимо от ръчното ограничаване.
            Така прави "Хемито" ми (крайслерова 545RFE кОтия), "Либито" (крайслерова 42RLE) не го прави. Първо си мислех, че на "Хемито" ми е прецакана кутията нещо, но попрочетох тук-там - било си заложено нарочно в софтуера, пазело кутията и предотвратявало да не се хлъзнела колата...
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X