Обява

Свий
Няма добавени обяви.

4x4 системи конкретно наблюдение

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 4x4 системи конкретно наблюдение

    През краткия си Но съдържателен живот съм сменил над 20 коли голяма част от тях 4х4. И винаги съм се изумявал колко различно се държат различните 4х4 системи в различни условия!
    Реших да пиша по въпроса след поредният случай - пред вилата в която прекарваме лятото с децата има ливадка с лек страничен наклон (10-15 градуса макс) - преди много години бях изумен как
    -Мураното буксува там 15 минути и изора тревата (колата на излизане прави десен завой срещу байра и ефективно се окантарва диагонално но съвсем леко!), преди 2 години когато бях собственик на
    -Патрул открих, че без да включа предният мост Не мога да направя тази маневра!!! Вчера
    -Гранда изора 3 метра бразда и за да минимизирам щетите по тревата правих допълнителна маневра, а
    -Маздата (6 AWD) на същото място минава като по асфалт! (както и не жаната паркетника - ама ще пиша само за мойте коли )

    Та да си напиша наблюденията върху 4х4 системите на колите който съм карал с + и -
    -Субару Е12 (бусче) - велика машинка с 800 кубика двигател и парт тайм с копче от скоростният лост се пускаше предното - като за бусче беше добре и поради малките и тънки гуми понякога засрамваше "джипките" - еееех спомени
    -BMW 325ix - Перфектна система - спира и тръгва на лед и сериозен наклон, нищо не я спираше докато не легне на земята/снега цялата и колелата не увиснат във въздуха - бая офроуд видя тзи машинка
    -Лада нива - недоразумение като изпълнение леки и отворени диференциали водеха до спиране при всякакви окантарвания - единственият начин на минаване беше на скорост за кето тя не беше предназначена (много нежна) и ужасно некачествена (но това е друга тема )
    -УАЗ Хънтър - доста по добре от нивата извън пътя но благодрение на размера - липсата на блокажи му пречеше сериозно, парт тайма е кофти идея за мокър/заледен път (само на задно)
    -УАЗ Патриот - по-добре от хънтъра поради дългата база иначе всичко е Същото!
    -Тойота 80-ка - Страхотна система - Фултайм с 3 блокажа - най-доброто (когато говорим за 4х4) лебедката почти не съм ползвал да се вадя себеси
    -Рено колеос (системата е май от Нисан патфайндър, ама не съм сигурен) - страхотно 4х4 няма диагонални окантарвания, няма кал, лед все минава - Докато не прегрее виско муфата и компютъра не изключи задните колела И си До там случи ми се в дълбок сняг на средата на баира, е върнах се надолу на предно
    -Нисан Мурано - Шосеен лъв - страхотно поведение на шосе и близко до 0-та извън пътя, а имаше страхотен двигател и готина скоростна кутия, но 4х4 -то беше трагедия
    -Нисан Кашкай +2 - почти същата система (като Колеоса!), но с много по-кофти двигател (беше с 2 л. бензин със 190 НМ ) и ръчни скорости скопяващи значително възможностите му (гаснеше при качване на тротуар ) Но за минаване минаваше без боксуване на много криви места!!!
    -Фиат фримонт (Додж Джърни) - Трагедия! Боксуваше почти навсякъде, прегряваше виско муфата пред вратат на гаража е по-добре от само предно, но много зле като 4х4 (иначе страхотна кола!)
    -Нисан Патрул - Парт тайма Не го харесвам!!! Но поради страхотното окачване минавах планината и само на задно - най-проходимата ми кола извън пътя до сега! (имаше и блокаж на задния диф), но на пътя си беше напрежонка - въртял съм задница на мокър асфалт не еднократно при това с този слабичък двигател и автомат!
    -Мазда 6 AWD - ако беше по-висока цена нямаше да има - приказна кола за пътувания (минавал съм над 2000 км на един път с нея!), сняг/лед/кал няма проблеми, но при този клирънс си е Само за пътя!
    -Гранд Чероки (фултайм с 3 ЛСД-та) - Перфектния вариант - огромен двигател готин автомат прекрасно поведение и на пътя и извън него, но поради редица фактори (липса на лебедка, че дори кука отзад Няма!) си я усещам и третирам като СУВ-че на всяко по-кофти място - кръгом и пак напред (соред мен макар и със сменено окачване не се и доближава като ходове и "седене извън пътя" до Патрула )

    П.С.
    Не искам да обидя никой собственик на дадено возило, просто споделям свойте дългогодишни наблюдения върху различните 4х4 системи - лично мнение
    Последно редактирано от alex_markov; 24-07-18, 10:26.

  • #2
    От: 4x4 системи конкретно наблюдение

    Това:
    Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
    -Гранда изора 3 метра бразда и за да минимизирам щетите по тревата правих допълнителна маневра...
    Как кореспондира с това:
    Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
    -Гранд Чероки (фултайм с 3 ЛСД-та) - Перфектния вариант - огромен двигател готин автомат прекрасно поведение и на пътя и извън него
    За куадра-драйФа има много писано из форумЪт. Мнението ми е, че се държи непредсказуемо с това "прехвърляне на въртящ момент от 0 до 90-100 % от единия мост на другия".
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #3
      От: 4x4 системи конкретно наблюдение

      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
      Това:

      Как кореспондира с това:

      За куадра-драйФа има много писано из форумЪт. Мнението ми е, че се държи непредсказуемо с това "прехвърляне на въртящ момент от 0 до 90-100 % от единия мост на другия".
      За мен това е най-универсалното 4х4 задвижване - което не изисква постоянна намеса от водача и в по-голямат част от случайте се справя добре - при мен ЛСД-то на раздатката си е затръгвало (колата е на почти 20 години, та е нормално ) и на това отдавам вчерашната чЕрта по ливадата, нормално се справя блестящо, Но не може да се сравнява (в подобни ситуации) с контролираните от компютъра модерни системи - които пък не мога да се сравняват с него извън пътя където дават фира
      та за всеки влак си има пътници

      Коментар


      • #4
        От: 4x4 системи конкретно наблюдение

        Този гръмък надпис 4х4 трябва да се изтръгне със секач и чук от болшинството жипки и сувове,правилният е 1х3 и в някои случаи 2х2.
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • #5
          От: 4x4 системи конкретно наблюдение

          Много дъвкани теми и абсолютно несравними системи една с друга.Както се казва "пълно щастие няма",истинските и заклети любители на офроЙДА с джип без low gear и поне един заключен мост не тръгват никъде,другото е компромис и малко по- голяма сигурност на пътя,но не и извън него !
          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

          Коментар


          • #6
            От: 4x4 системи конкретно наблюдение

            Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
            За мен това е най-универсалното 4х4 задвижване - което не изисква постоянна намеса от водача и в по-голямат част от случайте се справя добре
            Не е ли по-добре нещо да СПИРА буксуващото колело, вместо "да прехвърля" над 50 % тяга (нарочно избягвам думите "въртящ момент") към зацепеното?
            В този смисъл симетрично 4х4 с три блокажа и достатъчно мощен двигател ми се струва по-разумно от геротори, размятащи "тягата / тракцията" по 4-те колела. Ето какво ми се случи с WH преди повече от пет години:
            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            И, да споделя един гаф: колата си върви в калта, както и по шосето, нищо вълнуващо освен джвакане и пръски... надъхан от разни девизи "Сичката газ ! Развърти го тоя осмак !" дадох газ в една по-дълбока локва и вместо елегантно да профуча през нея (както обикновено прави "Либъртито") туй нещо "Хемито" се завъртя точно на 180 градуса и си тръгна в обратна посока ? Бях изключил ESP, на бързи. Усетих и колко кофти е да имаш ABS в кал. Дали пък не е по-уместно тази животинка и в кал да си се кара с включен ESP, освен при катерене ?
            Оттогава имам наблюдения, че "тръгва настрани" при хлъзгаво, може и да е от възстарите ми вече гуми, затова дойде ли някакъв тежък терен, включвам "бавните" и си го правя "парт-тайм", при който съм забелязал, че преден и заден блокаж си работят. Т.е. повече от 50 % "тяга" на един от мостовете за сметка на другия - не, благодаря, колата почва да се върти!
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #7
              От: 4x4 системи конкретно наблюдение

              Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
              Този гръмък надпис 4х4 трябва да се изтръгне със секач и чук от болшинството жипки и сувове,правилният е 1х3 и в някои случаи 2х2.
              Между другото правило ми е впечатление , че не запознатите със системите 4х4 масово си мислят едно и също.

              А то е , че всички 4 колела са зацепени постоянно .
              Който търси , намира !
              Човекът е човек, когато е на път !

              Коментар


              • #8
                От: 4x4 системи конкретно наблюдение

                Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
                Между другото правило ми е впечатление , че не запознатите със системите 4х4 масово си мислят едно и също.

                А то е , че всички 4 колела са зацепени постоянно .
                Ми да! Затуй братушковците му викат на фуллтайма "честный полный привод". Другите схеми са си чиста проба измама на потребителя.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #9
                  От: 4x4 системи конкретно наблюдение

                  Не е само от системите. Важно е и какво има между волана и шофьорската седалка. Със тъпо А4 куатро съм засрамвал доста "жипки" с повече от един лост посредата. Както и съм брал срамове със доста "насъскан" джип.
                  На сърбела майката му е чесането.
                  Борислав Борисов Русе О885 О37815

                  Коментар


                  • #10
                    От: 4x4 системи конкретно наблюдение

                    3х1 е най-точно.
                    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                    Коментар


                    • #11
                      От: 4x4 системи конкретно наблюдение

                      Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                      \-Нисан Кашкай +2 - почти същата система (като Колеоса!), но с много по-кофти двигател (беше с 2 л. бензин със 150 НМ ) и ръчни скорости скопяващи значително възможностите му (гаснеше при качване на тротуар ) Но за минаване минаваше без боксуване на много криви места!!!
                      Хм... Че какъв е бил този двигател.... Моят не е +2, но е с около 200Нм... Ръчните скорости са много добре за извънградско, но май му идват малко дълги при лош път
                      Наистина много проходима машинка за ежедневно каране - добър просвет като за автомобил (20см), лек... Интересното бе, че при него за повишаване проходимостта в някои модели се вгражда ABLS - 'фалшива' офроуд блокировка, която се включва когато изключиш ЕСП Прави ЕСП много чувствителна и чуква спирачката рано рано при започване на превъртане на колело... Иначе муфата му се заключва електрически и работи доста добре - буксувал съм на лед с летни куми - и четирите гуми се въртят с еднаква скорост
                      Последно редактирано от alex_markov; 23-07-18, 14:51.
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #12
                        От: 4x4 системи конкретно наблюдение

                        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                        Хм... Че какъв е бил този двигател.... Моят не е +2, но е с около 200Нм... Ръчните скорости са много добре за извънградско, но май му идват малко дълги при лош път
                        Наистина много проходима машинка за ежедневно каране - добър просвет като за автомобил (20см), лек... Интересното бе, че при него за повишаване проходимостта в някои модели се вгражда ABSL - 'фалшива' офроуд блокировка, която се включва когато изключиш ЕСП Прави ЕСП много чувствителна и чуква спирачката рано рано при започване на превъртане на колело... Иначе муфата му се заключва електрически и работи доста добре - буксувал съм на лед с летни куми - и четирите гуми се въртят с еднаква скорост
                        Прав си 196 НМ при 3800 об/м това до сега е най-лошият двигател в кола която съм карал за последните години - слаб ми беше особено при потегляне в кобинация с ръчните скорости - но да на пътя си беше ок
                        Навъртях му 30К км - прекрасна кола, но двигателя и скоростите ме накараха да го продам в първият момент когато можех - да не говорим, че разхода му беше невероятен за това което даваше - при мен за 30000 км средният беше 9.54 л/100км (водя си екселче с всички зареждания, така, че разхода е абсолютно точен). Между другото спомням си, че тествах късият кашкай със същият двигател, но с вариатор - Много ми хареса, но като купувах , нямаха, а вече бях продал предишната... абе дълга и тъжна история

                        Само да уточня, конкретен повод ме накара да систематизирам мойте си наблюдения за 4х4 системите който съм карал, Не да съдя, в различните ситуаций някой имат предимства в други други и те са само един от аспектите който оценяваме в една кола

                        Коментар


                        • #13
                          От: 4x4 системи конкретно наблюдение

                          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                          Не е ли по-добре нещо да СПИРА буксуващото колело, вместо "да прехвърля" над 50 % тяга (нарочно избягвам думите "въртящ момент") към зацепеното?
                          В този смисъл симетрично 4х4 с три блокажа и достатъчно мощен двигател ми се струва по-разумно от геротори, размятащи "тягата / тракцията" по 4-те колела.
                          С риск да изпаднем, за пореден път, в полемика, ма първото ти изречение не се връзва с второто. Заключеният деференциал, за разлика от отворения, може да прехвърли към сцеплението почти цялата тяга/в. момент. Нещото, дето обикновено "спира" буксуващото, са спирачките и целта е, при обичайно отворен диф, да се създаде изкуствено сцепление, че да се "издърпа" повече тяга от мотора, която пък двете колелета си разпределят по равно - 50 на 50.

                          Коментар


                          • #14
                            От: 4x4 системи конкретно наблюдение

                            Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                            През краткия си Но съдържателен живот съм сменил над 20 коли голяма част от тях 4х4. И винаги съм се изумявал колко различно се държат различните 4х4 системи в различни условия!
                            Реших да пиша по въпроса след поредният случай - пред вилата в която прекарваме лятото с децата има ливадка с лек страничен наклон (10-15 градуса макс) - преди много години бях изумен как
                            ..................
                            Я дай снимка на тая "ливадка"...

                            От тия всичките, които си изброил, съм карал само БМВ-нското 4х4 и Патрол. С xdrive-a на една петица съм ровил един сняг над вратите. Нема наклони маклони, като от реклама вървеше тая кола, само клирънс няма. В Драгалевци по едни баири имаше закъсали доста високи мпс-та, но тая гад изкопа всичко и мина. Виж с Патрола не съм закъсвал също никога и никъде. Де да можеше и да върви поне малко тоя боклук скапан, щеше да е джипа мечта.

                            Коментар


                            • #15
                              От: 4x4 системи конкретно наблюдение

                              Първоначално публикуван от Борислав Ангелов Преглед на мнение
                              Я дай снимка на тая "ливадка"...

                              От тия всичките, които си изброил, съм карал само БМВ-нското 4х4 и Патрол. С xdrive-a на една петица съм ровил един сняг над вратите. Нема наклони маклони, като от реклама вървеше тая кола, само клирънс няма. В Драгалевци по едни баири имаше закъсали доста високи мпс-та, но тая гад изкопа всичко и мина. Виж с Патрола не съм закъсвал също никога и никъде. Де да можеше и да върви поне малко тоя боклук скапан, щеше да е джипа мечта.
                              от снимка наклон не личи а и тя изглежда като футболно игрище но редовно изненадва и се оказа основание за тази тема

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X