Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Новини и любопитно

    Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
    Като ще даваш за пример Хиро Онода, да се беше поинтересувал малко повече. А именно, че една от причините да оцелее 30 години във филипинските джунгли е именно спазването на безупречна лична хигиена.

    Войника принуден да се справя без лична хигиена, храна и нормални дрехи, бавно но сигурно се превръща във въоръжен клошар. Ибо по мое време войниците ги правеха от Хомо Сапиенс. И ги раждаха същите майки, като цивилните унтерменши. По ваше време може и другояче да е било.
    Така де така, оцелял е. И толкова. Тука ставаше въпрос примерно казано да печелиш битки, част от по-глобална картинка. И нищо по-различно относно хигиената не споделям като мнение, напротив. Но хвала на великите японци, бием челО у земи. Да му мислят американците като им свалят галаксито дето им кара водата, да ги питам аз как ще си отработят задачите. И хубаво, че провеждаме съвместни учения, да се научат от нас как се глиба с обща лъжица и се лочи студена водица от ручей бистър.

    Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение

    Войника принуден да се справя без лична хигиена, храна и нормални дрехи, бавно но сигурно се превръща във въоръжен клошар.
    Именно де.

    А по наше време (щото мойто и твойто, то едно и също) коя и майка да ни е раждала, все тая. Току не от всеки ставаше войник (то си е и по принцип така), а тия от нас дето ни направиха войници, не ни направиха бойци. Поради много фактори.
    Последно редактирано от Самодържец; 19-07-18, 12:52.
    Всеки трети е шести

    Коментар


    • #92
      От: Новини и любопитно

      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
      Емо, не съм, но много по-важното е и че не искам да бъда.
      Има една поговорка-"За един бит, десет небити дават".Е БулАф е от битите, а ние с тебе сме от небитите.Не мислиш ли, че е добре да чуем и по-важното-да проумеем какво има да ни каже.
      пп.Да не говорим, че за последните 20-30години света(и войната) доста се промени...
      Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


      "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
      Джон Кенеди

      Коментар


      • #93
        От: Новини и любопитно

        Не е лошо да се отделят в друга тема последните страници.
        Войната сега със сигурност е различна от времената на нашата казарма, още повече с това "атом отляво" концепцията очевидно е била от 60-те...
        Наистина не е лошо хора, които са били професионслисти да разказват, споделят и обясняват защо нещо е така, а не иначе.
        Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
        0887/осемпет 66 4осем

        Коментар


        • #94
          От: Новини и любопитно

          Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
          Не е лошо да се отделят в друга тема последните страници.
          Войната сега със сигурност е различна от времената на нашата казарма, още повече с това "атом отляво" концепцията очевидно е била от 60-те...
          Наистина не е лошо хора, които са били професионслисти да разказват, споделят и обясняват защо нещо е така, а не иначе.
          То онази война си беше и в момента почти невъзможна . И двете страни имат с пъти повече от необходимото да унищожат крехката ни планета няколко пъти . В общи линии в момента се водят единствените възможни сравнително безопасни локални конфликти където малко настрани си мерят пишките . А те са конфликти с чисто конвенционални средства където логистигата се сблъсква с нормалните за нея проблеми които си ги има от едни 500 години насам . И един от тези проблеми е как и с какво да храним воюващите . Ясно е че само с консерви не става дълго време .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #95
            От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

            Нищо не мерят, а просто си хранят оръжейните фирми. Налага се...периодично. Технологичното ниво отдавна е изравнено до степен, в която е абсолютно сигурно, че никой няма да вземе надмощие само с качеството на оръжието си, а всичко зависи от количеството. За лекото стрелково говорим, нали.....Нито в Сирия, нито в Афганистан местните имат достатъчно пари, за да си купят автомати и патрони. Получават ако някой по-голям им ги даде аванта. А това където и да се случи, дори политици не трябват. Все ще се намерят диваци да се хванат за гушите. Оръжейната промишленост е голямо перо във всеки бюджет. Да, тя не може за една година да произведе толкова, че всеки жител на планетата да се въоръжи, но за 10 години е напълно способна да го направи, стига да има кой да плаща. Възможните плащачи са малко, ясно разпознаваеми и известни от години. От ВСВ насам-едни и същи.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #96
              От: Новини и любопитно

              Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
              Има една поговорка-"За един бит, десет небити дават".Е БулАф е от битите, а ние с тебе сме от небитите.Не мислиш ли, че е добре да чуем и по-важното-да проумеем какво има да ни каже.
              пп.Да не говорим, че за последните 20-30години света(и войната) доста се промени...
              Е аз не меря нищо с никого тук, хеле пък кой колко /и къде/ е бит. А BulAf е такъв какъвто е и след като се включи активно в темата с подигравателно-назидателен тон по повод мои разкази и коментари, аз все още не мога да проумея какво иска да ни каже, затова питам и питам - кой доставя мамбото и водата на къра? Да, наясно съм с тегло, състав, външен и вътрешен вид на МРЕта и бутилирани води, напълно наясно съм за какво служат и въобще никога и никъде не ги отричам, напротив - идеални са за определени случаи, ситуации и обстановки. А после, като свършат? Няма смисъл някой да си мисли, че другите са по-прости от него или всички наоколо са чугунени глави. Понеже обичаш поговорките, да кажа и аз една - всичко ново е добре забравено старо. Това в широк смисъл, разбира се, не само по повод храна и доставки

              П.п. Да бе, това дето го казваш за последните 20-30 години - и е така, и не е така.
              И понеже в казуса по-горе ставаше дума за прекъснати комуникации - имам някъде из компютрите запазени едни снимки на стари табла/плакати /на руски, естествено/, точно от годините когато ядрената война е щяла да почне всеки момент. Е там с текст и картинки са дадени варианти как се осигурява територията, с вода например, с ток, кво става с каналите /акото дето тръгват болестите и заразите/ и т.н. и т.н. неща дето се правят на място и с квото има, от неспециалисти и небити, че даже и от жени, без обществена поръчка и т.н. и които тотално са забравени в съвремието.
              Последно редактирано от jordanov sv; 20-07-18, 14:26.

              Коментар


              • #97
                От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                Сега разбирам защо савеЦките другари са ни държали на къс синджир. При такава наситеност на БНА с нинжи и командоси, дето даже вода не пият, ха ни беха казАли „дръж” на Истанбул и щехме да се спреме некъде около Йерусалим (по инерция). С една манерка вода, два леба и три консерви русенско. Ich bin stolz auf ihn Gedient zu haben !!!!
                Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                Коментар


                • #98
                  От: Новини и любопитно

                  [QUOTE=jordanov sv;3347151]
                  ...
                  Понеже обичаш поговорките, да кажа и аз една - всичко ново е добре забравено старо. Това в широк смисъл, разбира се, не само по повод храна и доставки
                  ....
                  /QUOTE]

                  По отношение на чиповете на Intel или генното инжинерство, трябва сериозно да вярваш на Ерих фон Деникен, за да се изпълни поговорката. Вероятно ще се сетя и за други примери.

                  За водата - две елементарни причини защо е добре да идва на бутилки:
                  1. Можеш да я докараш с всичко до дадена точка, а не със специален транспорт.
                  2. Form factor е по-удобен - тъй като най-малката единица е примерно бутилка от литър и половина, можеш да комбинираш различни пакетирания и да закараш от стек до камион с прицеп с палети.

                  Финално, тъй като съм фен на американските другари, чувал си за Amazon. Като световно известна логистична компания, която прекарва това и онова напред-назад в целия свят, защо смяташ, че с това познание няма да измислят ефективен начин за доставка на вода?


                  Коментар


                  • #99
                    От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                    Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                    Сега разбирам защо савеЦките другари са ни държали на къс синджир. При такава наситеност на БНА с нинжи и командоси, дето даже вода не пият, ха ни беха казАли „дръж” на Истанбул и щехме да се спреме некъде около Йерусалим (по инерция). С една манерка вода, два леба и три консерви русенско. Ich bin stolz auf ihn Gedient zu haben !!!!
                    Съветските другари за разлика от нас отдавна са влезли в крак . https://www.youtube.com/watch?v=WGQaiP5YoeQ Нашата армия сигурно е единствената в НАТО която няма собствен такъв хранителен пакет . Освен химна за измокрен ; гладен ; уморен има и една друга пак от онова време : Празна раница не пази граница
                    Първоначално публикуван от blago72 Преглед на мнение

                    По отношение на чиповете на Intel или генното инжинерство, трябва сериозно да вярваш на Ерих фон Деникен, за да се изпълни поговорката. Вероятно ще се сетя и за други примери.

                    За водата - две елементарни причини защо е добре да идва на бутилки:
                    1. Можеш да я докараш с всичко до дадена точка, а не със специален транспорт.
                    2. Form factor е по-удобен - тъй като най-малката единица е примерно бутилка от литър и половина, можеш да комбинираш различни пакетирания и да закараш от стек до камион с прицеп с палети.

                    Финално, тъй като съм фен на американските другари, чувал си за Amazon. Като световно известна логистична компания, която прекарва това и онова напред-назад в целия свят, защо смяташ, че с това познание няма да измислят ефективен начин за доставка на вода?
                    Освен това водата в нашите алуминиеви манерки след два часа вътре добива един особен незабравим метален привкус Това лесно може да се избегне с нанасянето на един слой специален лак с който се обработват всички консервни кутии и е на практика вечен . Има една стара теза че войните се губят основно като се провали логистиката . До тук само две държави не са се проваляли с логистиката щатите и руснаците . Зад всеки войник в Нормандия американците предварително са осигурили над 4 тона различни товари .
                    Последно редактирано от sek.1; 21-07-18, 07:42.
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                      По правилно е да се каже американците и немците.При руснаците е имало водка и каша,още с първите доставки по ленд-лиза се доставят предимно храни,процентното количество на доставени храни спрямо военна техника и оборудване е 70/30,и пак е имало проблем с изхранването.От 1942 до 1945 са съществували специални тилови команди/на равнище полк/които са обикаляли прифронтовите села и градчета и са "купували"/забирали де що има зърно,животни,други храни.Първоначално са "плащали" с някакви хартийки дето уж след войната щели да бъдат осребрени но като виждат,че населението масово почва да крие минават на разменна търговия-най често гориво-бензин,газ,трофейни немски униформи/много ценени заради материите от които са били ушити/ и най-вече сол.За тази "търговия" може да се прочете в книгата "Август 44".В една друга книга написана от съветски полкови разузнавач-"Да се залови жив",е описан случай-Нова година 1943 срещу 1944-съветските и немските окопи ги разделят някакви си 150-200 метра,баките с кашата закъсняват а от немските окопи се носи миризма на кренвирши и кисело зеле/най-разпространените немски консерви по това време/.

                      Коментар


                      • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                        Първоначално публикуван от komuso Преглед на мнение
                        ... При руснаците е имало водка и каша,още с първите доставки по ленд-лиза се доставят предимно храни,процентното количество на доставени храни спрямо военна техника и оборудване е 70/30,и пак е имало проблем с изхранването. ...
                        При руснаците, и особено на предната линия, е било страшно. Остави художествената литература! Наскоро четох спомени на един младши офицер - командир на взвод, командир на рота (стрелкова), началник на полково разузнаване (1941-1944) - "Ванька ротный" се казва книгата. Според него в окопите е било пълна трагедия - яко глад с рядка кашица и твърд хляб, но за сметка на това - марш под огъня с по една винтовка, без артилерийска или авиационна поддръжка ...
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • От: Новини и любопитно

                          Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
                          Интересува ме има ли веган MRE?
                          30 години по- късно, едно от любимите ми ястия е "вечерята на артелчика". Половин буркан белени домати, добре намачкани, обилно надробен лук и сирене, с олио и сол на вкус. С половин самун ляб... Сирене, щот не съм веган, де. То и вегетарианец не съм.
                          П.П. Тоя спор за приборите и водата не го схванах. Има правила и методики, вероятно са правилните. Не искам да опирам до тях, не ми и пука за тях. Само се надявам, че в главата ми е останало нещо и при нужда бих се нагодил към текущата ситуация преди да се посера. Мундар би могъл да пукне спокойно и с пластмасови лъжички, и с Перие в стъкло.
                          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                          Коментар


                          • От: Новини и любопитно

                            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                            ... А BulAf е такъв какъвто е и след като се включи активно в темата с подигравателно-назидателен тон по повод мои разкази и коментари, аз все още не мога да проумея какво иска да ни каже, затова питам и питам - кой доставя мамбото и водата на къра? .....
                            Коментирането беше по повод, че имаше чуденка защо се влагат и прибори за еднократна употреба в дневните порционни пакети, а не нечии "разкази и коментари"...
                            /особенно пък такива, пресъздаващи правилната, "не-дрисльовска" закалка на старата (ехх...), яка армия. Такива неща не може да се коментират - те се отпечатват на бумага, обрамчват се в рамка и се окачват на стената в столовата /

                            Пък за "мамбото" - то като такова възниква в Карибите, широко се разраства благодарение на латиносите живеещи в САЩ, от където тръгва и по света.
                            Но Ваша милост каза, че: "Не ме интересува какво правят и американците", та малко изпадате в нонсенс с питанията

                            ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                            Инак - не разбирам за какво е и питането? Какво значение има, кой доставя припасите до частите... ?!?

                            До разпределителните центрове и складове (за нагледност - логистичните поделения) материалите (вода, храна, бомби, оръдия и ... ) се доставят обикновенно от фирмите изработили ги или спедиция някаква. От там до частите се разпределят от логистичните звена на армията (собствени на частта "на къра" или общи някакви).
                            Така е (естествено с нюанси и изключения понякога) и у нас и по света.
                            Като "по света" (НАТО/ NSPA) се предпочита материалите да бъдат закарани директно от фирмата производител/доставчик колкото е възможно по-надолу по веригата към войника "на къра". Така не е необходимо да държиш, обработваш и съответно - разхищаваш пари на данъкоплатеца в големи складови площи и наличности, на високо ниво в структурата - (NSPA да речем)

                            /това последното е за тия дето им е от някакъв интерес, просто ползвам един пост, та да не се пълни излишно сървъра на форума.
                            Г-н Йорданов моля да го пропусне, защото уважавам мнението му, a именно:
                            -"говоря единствено и безусловно за действия на наша територия, въобще не ме интересува какво става на чужд терен - това си е проблем на отишлия там и на командировалия го. Не ме интересува какво правят и американците, тяхното е друго" /
                            Последно редактирано от BulAf; 21-07-18, 18:07.

                            Коментар


                            • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                              Ние издавахме техниката на военните представители директно в завода . Ходови и стрелкови изпитания се правеха на заводския полигон Марково поле а като искаха да плуваме карахме машините на язовир Телиш . Там обикновено изпитанията приключваха с обиколка на язовира с една вързана мрежа между две МТЛБта
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                                Първоначално публикуван от komuso Преглед на мнение
                                По правилно е да се каже американците и немците.При руснаците е имало водка и каша,още с първите доставки по ленд-лиза се доставят предимно храни,процентното количество на доставени храни спрямо военна техника и оборудване е 70/30,и пак е имало проблем с изхранването.От 1942 до 1945 са съществували специални тилови команди/на равнище полк/които са обикаляли прифронтовите села и градчета и са "купували"/забирали де що има зърно,животни,други храни.Първоначално са "плащали" с някакви хартийки дето уж след войната щели да бъдат осребрени но като виждат,че населението масово почва да крие минават на разменна търговия-най често гориво-бензин,газ,трофейни немски униформи/много ценени заради материите от които са били ушити/ и най-вече сол.За тази "търговия" може да се прочете в книгата "Август 44".В една друга книга написана от съветски полкови разузнавач-"Да се залови жив",е описан случай-Нова година 1943 срещу 1944-съветските и немските окопи ги разделят някакви си 150-200 метра,баките с кашата закъсняват а от немските окопи се носи миризма на кренвирши и кисело зеле/най-разпространените немски консерви по това време/.
                                Нормално е в началния етап на войната да имат проблеми със снабдяването . В този етап от войната никой още не се е адаптирал към немския блицкриг . През цяла Европа до Берлин не се стига без читава логистика . После за 10 дена омитат цялата японска армия в Манджурия . И това не става без много добра логистика .
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X