Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Новини и любопитно

    Българската армия, действително има нужда от качествен, съвременен, полеви дневен порцион (от сорта на МRE).
    Но то... - с кое по-напред да се оборудва ...

    И кЪк да стане тая, като стигне ли се до таз тема, мнението на 80% от лампазлийте-дерибеи е:
    -"Бе к'во МРЕ бе..?!? "Русенско" и обикновенни бисквити ше ядат. Ако не им аресва - ше ми ядЪт уя ..."
    /туй, лично зафиксирана реплика, на заместник-командир на поделение /.
    Как да се не наредим до първенците във военното дело с таквиз стратези отпреде..

    За първия батальон в Ирак всъщност на някой му беше светнала някаква ламичка в тиквата и имаше някакви "ерзац" пакети - две консерви, солени бисквити, някакви дреболии още и .... парче шперплат напоено в масло (като за траверси по моему) - да си стоплиш консервите.
    "Хубав" пакет, ама тоя дето го е мислел, за беда да вземе да прочете мемоарите на Чуйков за зимното настъпление при Сталинград (от там и шперплатчето може би ..), а не тез на Монти при това до Тобрук..
    Накратко - пакетите трябваше да се съхраняват до към 20 градуса температура.
    За целта се влачеше полеви хладилник, а вече "на терен" му беше определен и екипаж, който по няколко пъти на ден имаше задължението да го наглежда, следи температурата и да я записва в нарочен дневник .
    Всичко вървя по мед, масло и вода (дето се ля към три-четири дена от хладилника), ама на петия - шестия температурата вътре упорито се закова на 30 градуса (толкоз можеше да покаже термометъра)...
    Нооо, таквоз едно малко препятствие не може да спъне командирския размах и усет към реалността на българския офицерин .
    Въпреки привидно уместните доводи на "екипажа", че тяхната битка вече е безсмислена (изразени на втората седмица), той не се поддаде и ги застави да извършват високо-важните си дела още към месец
    /тогава не че ги отмени, ами просто отиде в друга база и тез мискини недостойни, без да питат никой сами си свалиха дежурството /

    Коментар


    • #32
      От: Новини и любопитно

      Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
      ... от Русия ... Говядина и Свинина .... Страхотни!!! Като едно време!
      От разни такива съм чувал,че всъщност към момента - истинската тушенка е Белоруската...


      Иначе - едно време за "полето" ни даваха по 2-3 консерви (русенско и нещо друго,боб с нещо, примерно - къде зелен къде зрял...) и един хляб на трима.

      В тези, модерните дневни дажби мен лично ме изумяват... Пластмасовите вилички и лъжички... ))) Някой да е срещал войник без нормална, хубава метална лъжица?? )))))
      Последно редактирано от deyan_h; 19-06-18, 16:13.
      - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
      - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

      Коментар


      • #33
        От: Новини и любопитно

        Деяне, истинските месни консерви са на бай К. от едно село в Средна гора. Телешко в собствен сос, и мляно месо (70% телешко и 30% свинско). Ядеш и грухтиш от кеф.
        Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

        Коментар


        • #34
          От: Новини и любопитно

          Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
          . Пластмасовите вилички и лъжички... ))) Някой да е срещал войник без нормална, хубава метална лъжица?? )))))
          Тези хранителни пакети са не само за хранене на армията а и на мирното население при възникване на някаква криза . Много по лесно и бързо се раздава пакетирана храна . При нас слава богу такива кризи са рядкост но примерно в щатите да ги удари ураган/цунами е нещо нормално . Поне в нашата армия лъжицата ; вилицата ; канчето ; манерката и джобното ножче си бяха задължителни .
          Последно редактирано от sek.1; 20-06-18, 05:58.
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #35
            От: Новини и любопитно

            Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
            ... Поне в нашата армия лъжицата ; вилицата ; канчето ; манерката и джобното ножче си бяха задължителни .
            Така е, но който си е носил кинкалерията и железарията на гърба, може и без вилица Аз и сега чудесно мога да се оправям и само с лъжица...

            При нас канчетата и лъжиците си бяха по мешките, с бойната готовност.
            Правим веднъж тактическо батальонно учение, по това време някъде... През нощта ни вдигат по тревога, думба-лумба тихомълком и сме по камионите. Всяка рота излиза с три Газки и един ЗиЛ-131, нашта рота имаше и БТРи, но те за спецзадачи. Кашимерията с личния багаж у Газките, на Зила се дундурка Старшината с целия катун на ротата - палатки, печки, шалтета, возимия шанц, инвентара за офицерската палатка и т.н. и т.н. Стигаме района с минимални загуби както винаги, ротният разрешава да оставим шинели, мешки и платнища по камионите и фащаме гората. Нашият "елитен" взвод пак го играем нещо бамбашка, дозор ли беше, застава ли някаква и съвсем се забутахме из хендеците, далееко от фронтовата линия Към 10 часа водата свърши окончателно /из къра вода - йок/, 11 часа спрях да се потя, 12 часа намерихме една зелена ябълка че хапнахме по 2-3, към 2 следобед се тръшнахме на една юнашка сянка и почнахме да се чудим на кой новобранец да изпием кръвчицата, гладът казват е по-силен от тока...
            Хеле по едно време се дигна пушилка и гледаме нашият Зил пристига, старшината Марков и редник Проданов... Брях - Еей, бомбета, виждате ли как се изпълнява заповед, шест часа обикалям да ви търся, карам ви закуската Филми с пирати нали сте гледали, как скачат на плячка? Глъчка и радост велика, сигурно и разузнаването на Първа Турска са ни усетили... Как да е, Старшинката беше печен, обрал всичкия хляб на филии от закуската, 2-3 термофорни казанчета с чай и една тава с дебели парцали кашкавал. Капакът на тавата някъде беше заминал из офроуда и кашкавалът станал като паниран - полутечен и с три-четири милиметра прах отгоре, тавата светна за нула време. Манерките ни бяха с шаечен чохъл - махаш чохъла, топиш в баката с чая и следва обилно хидратиране /егаси думата/. Филиите и тях ги топим и набиваме. Сичко точно, Старшината ни гълчи бащински, но дяволчето нали си няма работа и сигурно от келешлък някой предложи - Абе я стига сме яли като прасета, дайте да си надробим попара. Да беше гръмнал, нямаше да направи такава тишина, само погледи се разменят на всички посоки... Ам де са канчетата, маменцето му /е всички знаят де са/... Някой се престраши - е те останаха у Газката, и лъжиците, той Ротния дагуе... /Плевен дагето -/. Айде пак нарочихме Проданов - Тубаа, пали и отивай за канчета лъжици, че ще ядеш бой! Проданката и той печен - Свободно киртаци, почеши коня, у склада сичко има - и вади зад седалката една крива лъжица... Ам канчета, няма у каските да сърбаме? Вади от сандъка и едно канче, дето сме бъркали боя за пейките - айде сега който е гладен, ще яде! 18-19 човека ядохме попара от едно канче и с една лъжица, гурме угощение ви казвам. Половината бяхме на по 22 месеца служба, младите се зарекоха че само да се върнем веднага набиват по една лъжица в сумките при пълнителите. Не знам дали са го спазвали после, ама верно някои правила са писани с пот, че и с кръв, пази Боже!

            П.п. По тъмно вече устройвахме лагер, докараха обяд и вечеря наедно, десерт - една ябълка, няма да я забравя, и пакет сухоежбина за другия ден. Сршинката верно беше печен - на връщане през стърнищата беше набил целия свободен обем под брезента с бали слама. Раздаде по две бали на всяка палатка, за подложка под пода и се наспахме царски.
            Последно редактирано от jordanov sv; 03-07-18, 14:14.

            Коментар


            • #36
              От: Новини и любопитно

              На лъжицата се реже дръжката, навива се резба и за дръжка се ползва разглобяемата дръжка от самобрасначка. После в джоба на куртката.
              Това за алуминиевата посуда до 71/72 г. После смениха посудата с алпака и постепенно "съоръжението" отмря.
              сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
              dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

              Коментар


              • #37
                От: Новини и любопитно

                То..., с приборите за еднократна употреба хората са се опитали да решат няколко проблема:

                1.) силно да затруднят разни и разнообразни благости като холера, дизинтерия и пр.
                /за които т'ва - двайсе човека да бъркат с лъжици (кой си я мушнал в джеба, пък джеба - скъсан..; кой я "измил" с плюнка и пр., и пр. още неизвестности) в обща бака и да "мазнят мустаките" е дар и покана от провидението просто/

                2.) да не се разходва излишен ресурс в борбата с горните гостенки, а в бойни условия пък - и на десеторна цена (меко казано)
                /допълнително осигуряване на вода (също пречистена и обеззаразена) за миене на въпросната посуда - като най-елементарен пример/

                3.) да няма:
                - "Ам' гос'ин фелтфебел - загубил съм си нейде лъжицата... Не мое ли да ми намерите нек'ва ?!?" , на което естественият отговор би бил:
                - "Изчезвай бе, говедо!"
                и "говедото" да отиде да се наяде с пръсти (90% също немити), с което шанса му за среща с лазарета вече е дубъл

                Та затова, от как е изобретена пресата и найлона, в 98 % от случаите се ползва еднократна посуда. Ядеш, облизваш се, фъргаш.
                /Аз лично не съм видял различна от такваз..., и генералите маат кифтетата с пластмасови "набод(т)ки" (вилици ) /

                На полето - от пакетО.
                В базата, на масата - пак с пластмасата

                Ама то това са - "пиндо-евро-гейски изгъзици и лиготии"

                - БА (на Н.В.) тоз урок го е изучила на Чаталджа примерно. /па и чисто обективно, не е имала много полезен ход, понеже тез работи още не са били изобретени/ ;
                - БНА пък, явно шото *ПоБайТошовоВремеБешеПоДобреДееба* така и не е разбрала за тез нюанси..
                /лошото е, че и днес..., в 21 век..., все още има индивиди с лампази дето смятат това (двайсет тревопасни да "тракат с лъжиците" в единствената бака като трънски майстори) за: връх на "службата и дълг към родината"... /


                P.S.: Ще перифразирам един:
                "Ям чорба с лъжица. Ям мусака с лъжица. Ям туршия с лъжица... Щото нямам вилица... Ми няяам бе! Шибана вилица няяам...
                А ми разправят, че служа в най-яката армия на Балканския полуостров дето ще смаже всички (без турците! на тех само тряя се "опънем" до кат' дойдат братушките) наоколо!
                Най-яката армия, дето няма една шибана вилица да ми даде... "

                /попадна ми подобен откъс от книгата на някакъв дето описал живота си в БНА (Карловската бригада)/

                П.П.2: Случайно си набавих индивидуален комплект за хранене от ЮНА (Югославска Народна Армия):
                - пластмасова манерка влизаща точно в голямо алуминиево канче;
                - над манерката първо едно пластмасово капаче (за чашка)
                - после още едно по-голямо, пак пластмасово (да ти сипят ако има нещо за гарнитура,десерт или там каквото се яде студено...);
                - комплект прибори: нож, вилица и лъжица;
                Всичко това - точно поместено в акуратно чохълче със същата форма (правоъгълна). Това е било за всеки войник.

                Добре че си вярваме колко сме били "велики" ...
                Последно редактирано от BulAf; 03-07-18, 22:38.

                Коментар


                • #38
                  От: Новини и любопитно

                  Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение
                  ...
                  Ама то това са - "пиндо-евро-гейски изгъзици и лиготии" ...
                  Купищата пластмаси за еднократна употреба са точно такива изгъзици.

                  И съвсем наскоро от Брюксел повя друг вятър:

                  Европейската комисия предложи нови правила за намаляването на пластмасовите отпадъци.

                  С новите правила ще се въведат:
                  - Забрана за използването на пластмаса в определени изделия: когато дадено изделие може да бъде предлагано от друга суровина, ще бъде забранена продажбата на пластмасови стоки за еднократна употреба. Забраната ще се отнася до пластмасовите клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки и пръчки за балони.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #39
                    От: Новини и любопитно

                    Чичо, сега се сетих, че такова "съоръжение" имаше един младши /габровец/ от другия взвод, май от баща му... При нас /85-7/ посудата беше изцяло неръждавейка и всичко се водеше по бройка, но за вкарана нещатна отвън не е имало проблем. То пък и за железните самобръсначки ще трябва да се обясняваме, вкъщи ми се смеят понякога че се бръсна с една такава близо четерийсегодишна, как да е.

                    BulAf, успокой топката. Различни поколения сме и за различни времена говорим, онова няма да се върне и никой не е казал че сме били велики, стига с тия Избрани съчинения. Били сме някога много отдавна и тепърва няма да бъдем. Просто това сме имали, това сме ползвали. Тъй мряха, тъй ги ровеха, както се казва и всеки знае, че винаги може да бъде по-добре. А даже и мокри кърпички нямаше, карахме на Народна армия и носната кърпа в джоба беше и тя задължителна, но аз и сега си нося. Стомашно-чревни заболявания - абсурд - за такова нещо ще има звездопад, ама явно е било друго тогава. Това пък, дето си мислиш, че някой може да отиде при Старшината /с Фелдфебелите не знам как е било, само съм чувал/ и да му се оплаква, че загубил лъжица, хехе, верно си объркал сезона... Ако загубиш нещо, оправяш се - или сам, или с другарчетата. Друг път ще разкажа как съм намирал загубения автомат на един новобранец. Виж, ако имаш произшествие, докладваш на по-старши, няма как. Сега сигурно трябва първо на 112 да се звъни...
                    Да питам? На полето, пакетите като свършат, кой ги носи? Боклука какво го правите? С вас, копате, горите, или някой го прибира? В базата, на масата, с какво е по-различно от всяко едно заведение за обществено хранене? Ръцете преди и след ядене не ги ли миете с нещо си там и какъв е проблема по същия начин да се обработва и посудата? При положение че всяква техника има на днешно време... В скоби, аз в продължение на една седмица съм измивал по 1500 чинии дневно, башка тавите, и сега мога да го направя, но това разбира се, изобщо не го броя за велико - да не се раздразни някой, затварям скобите.

                    За Чаталджа какво имаш предвид, холерата ли? Там нещата са други и не е по темата въобще.
                    И една забележка, ако позволиш. Това БА(на Н.В.) го няма никъде, освен може би в някои агитпроп материали след 9.9.44, но не съм чел такива. Има Българска Войска, имало е и някои полкове на Н.В. /един прадядо е служил седем години в такъв полк/, но войската не е била на В.-то.
                    Благодаря за определението "тревопасни". Жив и здрави.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Новини и любопитно

                      Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение
                      /допълнително осигуряване на вода (също пречистена и обеззаразена) за миене на въпросната посуда - като най-елементарен пример/
                      Вода освен за миене задължително трябва и за пиене . На времето си карахме една цистерна странно защо беше кръстена Спартак . Отзад на големия кран се навиваше една тръбна разводка с 5-6 чешми и грижи с водата нямахме . Грижа на бацила беше да следи водата в цистерната да е годна за пиене и от него съм запомнил че малко калиев хиперманганат е достатъчен да убие всички болестотворни микроорганизми . За моите 2 години служба в БНА 1988 - 1990 година не помня някой да е имал стомашни проблеми нито на занятие нито в поделението . Когато занятието беше повече от седмица химиците разпъваха ДДУто та си имахме и полева баня .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #41
                        От: Новини и любопитно

                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        ...
                        BulAf, успокой топката. ....
                        Охоо - "топката" въобще не съм я вдигал .
                        Няма и как..., къде съм тръгная Я с никаквия си опит и мироглед акъл да ръся, деева ...
                        /и се старая да изправя тая си грешка - ама е на...., слабост човешка/

                        Обяснения с какво, как и прочие се обеззаразяват ръцете (и не само) на полето (без пилеене на вода например) и в човешка среда и защо пластмасата още дълго (докато не се изобрети нещо ново - по-добро) ще бъде без алтернатива в армейският живот не мисля да пиша... - няма смисъл.
                        С ръце от баката е най-добре и най-сладко .

                        /с риск да се засегнеш (без нужда!) - преди месец имаше случай на оплакване от затворник в една руска колония (затвор). Та едно от нещата беше, че като пристигнали в затвора (всички стари рецидивисти) и охраната ги карала да ядат каша с една единствена обща лъжица (част от "входен тест" ).
                        Естествено повечето отказвали.
                        /което пораждало други действия на охранителите, дето няма да описвам .. (ще загубим детската аудитория)/

                        Та - вие сте по-корави и от руските "Вор в законе"

                        П.П.: каквито и директиви да спуснат еврочиновниците, за армията се отнасят винаги малко по-настрани сложени параграфи (обикновенно - 22 номер ).
                        Между другото целият отпадък генериран от базите се преработва по някакъв начин. Най-елементарният е да се запали .
                        И целта е не толкова - екологичност, а да не попаднат и "специални" неща изтървани по случайност, в ръцете на тия тия дето работата им е да ровят в тоя боклук

                        П.П.2: Именно закарването на цистерната с водата до частите (хеле па на предна линия) е логистичен и финансов кошмар!
                        /качеството и годността за пиене на водата в нея пък е отделна тема/
                        Последно редактирано от BulAf; 13-07-18, 23:46.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Новини и любопитно

                          Кадъра не е от учЕния:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11.jpg
Прегледи:1
Размер:51.7 КБ
ID:5794164
                          Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                          "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                          Джон Кенеди

                          Коментар


                          • #43
                            От: Новини и любопитно

                            Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение

                            П.П.2: Именно закарването на цистерната с водата до частите (хеле па на предна линия) е логистичен и финансов кошмар!
                            /качеството и годността за пиене на водата в нея пък е отделна тема/
                            Едва ли е чак пък логистичен и финансов кошмар да закараш такава цистерна където и да било . Сигурно на МКС в действителност е финансов и логистичен кошмар Натиснете снимката за да я уголемите

Име:640_84402.jpeg
Прегледи:1
Размер:27.1 КБ
ID:5794170
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #44
                              От: Новини и любопитно

                              Нее, въобще не може да бъде!

                              Щом като виден експерт по бесенето с опънат тел на моторджии из гората, той и ВАРЕМ-аджия във ВВС (демек - майстор по ремонта), той и О.З. ... твърди, че няма проблем да се закара - значи няма проблем .
                              /"войника трябва да понася несгодите на военната служба" - дет' се вика./

                              Смирено си посипвам главата с пепел, та и на гърба ще си хвърля малко !

                              П.П.: Но може ли все пак, едно експертно мнение - в е тая ситуация и обстановка, бъчонката за бетеера ли ще я закачим или за БМП-то.. ?!?

                              Коментар


                              • #45
                                От: Новини и любопитно

                                Освен ако нещо много не ме лъже паметта - водата (бутилирана) за ISAF я караха от щатите. С кораби до Рига, и от там по земя до Афганистан.

                                Т.е. БулАФ е прав - логистичен и финансов кошмар. Накрая бутилка минерална вода сигурно им е стъпвала на цената на шише джони. При среден размер на контингента 10 000 души и разчет 5-6 литра вода на човек на ден само за пиене... три тира на ден, деведе'се на месец, хиляда и сто годишно. Това без загубите по пътя, изоставени запаси и т.н. И само за пиене. А за готвене, миене?
                                Последно редактирано от windwarrior; 14-07-18, 22:34.
                                Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X