Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

    Първоначално публикуван от brad4edat Преглед на мнение
    Дай email
    robotics@dir.bg
    Благодаря!

    Коментар


    • #32
      От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

      Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
      Успех, видя ли моята тема, аз съм - г/д на същия хал като теб .

      Моята шайба на ел. мотора я извадих с голяма скоба за лагери с 3 рамена и малко помощ с чука.

      След това лагерите с пресата че иначе нямаха мърдане.

      Това е моята тема :
      https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=229812


      п. П. Моя също бе живал 20г. при дърводелец
      Да.Внимателно следя темите за ремонт на машини.Черпя много идей и информация.
      Смятам,че си свършил много и добра работа.Браво!
      Имам още колебание,дали да боядисвам.Когато почистих краката и двигателя се показа сравнително добра боя.Разбира се има петна със свалена боя,но не е толкова зле.
      Проблема при мен е с "лигена"(тавата)за охлаждащата течност.Там задължително ще трябва да се боядиса.Има ръжда.
      Имам и питане към всички, които са минали по този път.
      Шабаровахте ли ?Има ли, някой ,който разбира,за да сподели опит и даде,някой урок?
      С удоволствие бих се учил.За всички прилагам два канала които си заслужава да се следят.
      Този обяснява защо трябва да положим услия и да възстановим определени машини и то с шабароване.
      Казва го не кой и да е , а богатия американец.Аз поне съм съгласен с него.
      Директно клипа:
      https://www.youtube.com/watch?v=REeGn4hN1Bg&t=812s

      Това е руски канал.Момчето е много подробно и споделя опита си.
      https://www.youtube.com/channel/UCO3...cviRojw/videos
      Почти целият канал е за шабароване и екипировка.
      Аз вече посъбрах инструменти и впечатления и ще направя скоро първи опити.
      Надявам се да има и други , които ще искат да се научат.
      Можем да обменим идеи и техники.

      Коментар


      • #33
        От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

        Ти какво смяташ шабриш?

        И аз се бях запалил, че мойте паралели са поизносени, ест. нещо нормално на 50г. машина. Но бързо ми мина мерака. Реших да я пусна в действие сглобена и отремонтирана както трябва с всички регулирани хлабини. Оттам насетне да видя колко е точна, да меря и да реша кое как. На приятел ц10-тката е със същите паралели като мойте и работи повепе от точно за 99% от нуждите. В останалия един процент ползвам или чисто нов CNC струг HAAS или шлайфистите

        - относно боята - въпрос на избор. Аз лично съм педант, маняк и голям любител на изпипаните неща. От кола до жена , затова и съм на този хал... Но реших че сега е момента да направя стругчето както си му е реда, готов и изправен за следващуте 50години.


        Поздрави

        Коментар


        • #34
          От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

          При нас паралелите на C5 и на C11 ги шлайфахме на място. За целта се маха всичко от паралелите! Между паралела за супорта и този за задното седло има едни междинни канали, които са идеални бази! Те са фабрично шлайфани в завода с цялите паралели. Там нищо не се движи и не се износват с времето. Взима се от задното седло само основата ( ако преди това не се наложи да и се пусне един лек шепинг отдолу да изправи-зачисти основата. Тази долната част от седлото си се слага на място, закрепва се индикаторен часовник върху нея и почваш на плъзгаш напред назад по паралелите! Първо проверяваш паралелите на седлото и до колко са износени спрямо тези междинни улеи за, които казах! Сравняваш внимателно, бележиш пишеш по паралелите с молив и накрая преценяваш дали и къде да шлайфаш! След като се изправи паралела за седлото (ако се налага въобще) се започва с измерването на паралела за супурта! Тук вече пада основното мерене, шлайфане и така.
          За шлайфане ползвахме пак долната основа на седлото, като за нея се захваща малък електромотор 300-400w на, на който се закрепва малка диамантена шайба в форма на купичка. Нагласяш електромотора така, че диамантената шайба да ляга по паралелите хубаво и пускаш електромотора да се върти и почваш внимателно да приплъзваш цялата чудесия напред назад по паралела. Така бавно и внимателно става работата идеално на место! Диамантените шайби за много финни и не може да нарани лесно паралела, ако работиш внимателно и с акъл ще направиш паралелите стрела прави и да светят!
          По принцип не е и нужно от край в край да е перфектно прав паралела за супурта ( до стотна или две)! Ако имаш тук таме леки неравности до десета да кажеме, те едва ли ще повлияят много, понеже супурта стъпва на широко и компенсира тези леки неравности! Ако са леки и къси. След като си готов с паралелите, сглобяваш и теглиш стружка за проверка, ако трябва пак ще пилнеш тук таме. Нещата стават бавно и с търпение, но стават.

          Пи нас C-11c след тази процедура даде 0.01мм. отклонение на 1.5м. детайл! Което разбира се в работни условия е трудно постижимо, понеже по време на работа има и други фактори, и няма кой да се заиграва толкова със струговането на такива детайли, а и такива не се е налагало никога да струговаме с такива дължини и точност.

          C8 който взехме тази година ми се види с хубав паралел, но като почна ремонта ще видиме дали няма да го шлайфаме и него.

          Както казах, първо се шепинговат основите на супорта и седлото ако се налага! Чак тогава се прави горната процедура с паралелите.
          Трябва да се има в предвид, че после ще се наложи вероятно да се повдигнат с тънки пластинки горните части спрямо долните, както на супорта така и на седлото!!!

          Коментар


          • #35
            От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

            Първоначално публикуван от brad4edat Преглед на мнение
            При нас паралелите на C5 и на C11 ги шлайфахме на място. За целта се маха всичко от паралелите! Между паралела за супорта и този за задното седло има едни междинни канали, които са идеални бази! Те са фабрично шлайфани в завода с цялите паралели. Там нищо не се движи и не се износват с времето. Взима се от задното седло само основата ( ако преди това не се наложи да и се пусне един лек шепинг отдолу да изправи-зачисти основата. Тази долната част от седлото си се слага на място, закрепва се индикаторен часовник върху нея и почваш на плъзгаш напред назад по паралелите! Първо проверяваш паралелите на седлото и до колко са износени спрямо тези междинни улеи за, които казах! Сравняваш внимателно, бележиш пишеш по паралелите с молив и накрая преценяваш дали и къде да шлайфаш! След като се изправи паралела за седлото (ако се налага въобще) се започва с измерването на паралела за супурта! Тук вече пада основното мерене, шлайфане и така.
            За шлайфане ползвахме пак долната основа на седлото, като за нея се захваща малък електромотор 300-400w на, на който се закрепва малка диамантена шайба в форма на купичка. Нагласяш електромотора така, че диамантената шайба да ляга по паралелите хубаво и пускаш електромотора да се върти и почваш внимателно да приплъзваш цялата чудесия напред назад по паралела. Така бавно и внимателно става работата идеално на место! Диамантените шайби за много финни и не може да нарани лесно паралела, ако работиш внимателно и с акъл ще направиш паралелите стрела прави и да светят!
            По принцип не е и нужно от край в край да е перфектно прав паралела за супурта ( до стотна или две)! Ако имаш тук таме леки неравности до десета да кажеме, те едва ли ще повлияят много, понеже супурта стъпва на широко и компенсира тези леки неравности! Ако са леки и къси. След като си готов с паралелите, сглобяваш и теглиш стружка за проверка, ако трябва пак ще пилнеш тук таме. Нещата стават бавно и с търпение, но стават.

            Пи нас C-11c след тази процедура даде 0.01мм. отклонение на 1.5м. детайл! Което разбира се в работни условия е трудно постижимо, понеже по време на работа има и други фактори, и няма кой да се заиграва толкова със струговането на такива детайли, а и такива не се е налагало никога да струговаме с такива дължини и точност.

            C8 който взехме тази година ми се види с хубав паралел, но като почна ремонта ще видиме дали няма да го шлайфаме и него.

            Както казах, първо се шепинговат основите на супорта и седлото ако се налага! Чак тогава се прави горната процедура с паралелите.
            Трябва да се има в предвид, че после ще се наложи вероятно да се повдигнат с тънки пластинки горните части спрямо долните, както на супорта така и на седлото!!!
            Нещо такова мисля и аз, но това едва като го пусна ще реша дали да го правя или не. То така или иначе на моя струг му дават +/- 0.2мм точност от край до край, така че....
            А всичко от оаралелите се сваля за има няма 20 мин


            Поздрави
            Последно редактирано от I.Stoyanov; 14-10-18, 09:28.

            Коментар


            • #36
              От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

              Пи нас C-11c след тази процедура даде 0.01мм. отклонение на 1.5м. детайл!


              И как го рендосахте този детайл!?
              Или е бил ф/200мм примерно...
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • #37
                От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

                Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                И как го рендосахте този детайл!?
                Или е бил ф/200мм примерно...[/COLOR]
                Нямам спомен вече за дебелината на детайла, но трябва да било поне ф100. На универсала подпрян с задното седло, като последните 2-3 стружки се "тънят" много за да е възможно най-леко усилието на ножа спрямо детайла. Все пак се цели проверка на точност на паралела и центровката на седлото, и не се бърза за никъде в такива моменти.
                Аз за това казах, че това е точност, която се постига при специфично условия, които не са приложими по време на раборта, щото тогава се гони и време. Но въпреки всичко такава точност е абсолютно постижима с тези стругове, не е абсурд. Ако машината е стопанисвана и в добро състояние е възможно да го постигне.

                Коментар


                • #38
                  От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:post.jpg
Прегледи:1
Размер:99.6 КБ
ID:5804022
                  Здравей,
                  чета с интерес всяка твоя публикация защото и аз съм със струг С8М и съм в пред пускова подготовка на машина . В момента съм счупен крак и нищо не правя по машината, но се надявам скоро да продължа напред. Моята машина е в доста по-добро състояние, взета от ликвидирането на техникум в Димитровград и преди да я взема отидох с човек, който разбира от стругове да огледаме. Не можах да пробвам на място всички функционалности, вече ги бяха изкарали навън, но я взех и не сбърках. Машината наистина не е работила много. Специалиста с който бях с пот на челото проверява 1 час машината за недопустими луфтове от разбити паралели, за удари по време на работа или други износвания и накрая като я одобри направо си отдъхнах, щото от 6 машини преди това толкова кусури намери, че бях скептичен въобще имали машина дето да става според него. Транспортирах я на части , върху палета. Първата ми работа бе да отворя капака на скоростната кутия и да проверя защо лостчетата превключват трудно, а средното дори не помръдва и с изненада установих (след източване на остатъците от маслото), че по дъното е покрито с клей от разложилото се масло, който възпрепятства движението на лосчетата. Чистих го със хирургически щипки, като откъсвах парче по парче от "джифта", който се бе оталожил на дъното на с.к. Огледах зъб по зъб всяко зъбно колело за счупени зъби, за видимо износване на закаления слой и прочие, но нищо. Накратко , стигнал съм някъде до където и ти. С радост бих се включил редом до теб за да продължим напред.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

                    Какво представлява механизма в супортната кутия който не позволява едновременно включване на задвижване от вала и от винта за резби? Би трябвало да има такъв.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

                      В най-простия вариант е зъбна предавка-предава движение или към вала, или към винта. Няма как да ги включиш едновременно. Това ако правилно съм разбрал въпроса...
                      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

                        Не, става дума за кутията на подвижния супорт, която се задвижва или от вала или от винта .Зацепването към тях става от отделни лостове, би трябвало да има защита от едновременно включване. Купих си струга в насипно състояние и сега редя пъзел. Никога не съм работил на струг.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

                          Аз в момента възстановявам такъв струг, същия. Оказа се, че всички зъбни колела в скоростната кутия на шпиндела са меки, като сирене! Пълна трагедия! Толкова са меки, че челата на зацепване странично са се заплескали на някои от тях, сега ги вадя, зачиствам, закалявам и нормализирам обратно. Заводски не са циментирани а закалката с ТВЧ е била пълна пародия! Никакъв здрав повърхностен слой няма! Жас! Имам документацията точно за модела, сканирана!

                          Коментар


                          • #43
                            От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

                            В нея има ли конструктивни чертежи, параметри за регулиране? Защото това което имам аз е по скоро инструкция за експлоатация. От къде намираш части?

                            Коментар


                            • #44
                              От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

                              Първоначално публикуван от plamkata Преглед на мнение
                              Не, става дума за кутията на подвижния супорт, която се задвижва или от вала или от винта .Зацепването към тях става от отделни лостове, би трябвало да има защита от едновременно включване. Купих си струга в насипно състояние и сега редя пъзел. Никога не съм работил на струг.
                              Това е механизма.
                              Само зъбчатката е на обратно.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01592.JPG
Прегледи:2
Размер:138.2 КБ
ID:5804501
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:03102012649.jpg
Прегледи:1
Размер:451.1 КБ
ID:5804502

                              Коментар


                              • #45
                                От: Струг С-8М на ЗММ „Металик“ гр. Пазарджик

                                И
                                Първоначално публикуван от plamkata Преглед на мнение
                                В нея има ли конструктивни чертежи, параметри за регулиране? Защото това което имам аз е по скоро инструкция за експлоатация. От къде намираш части?
                                Има уж разни луфтове и др. Как и колко се регулира. Най добре дай email да ти я изпратя и дано ти е полезна.
                                Има няколко тънки зъбни колела, които също бяха подбити, зачистих ги, но не смея да ги закалявам и нормализирам, че да не се изкривят... Не ми хваща око... а са меки, като сапун!
                                Последно редактирано от brad4edat; 07-12-18, 18:49.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X