Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на ръчна коса за косене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Избор на ръчна коса за косене

    Привет колеги, на селото ни понеже ходим рядко, тревата всеки път когато ходим е към метър висока, препоръчайте ми около 60см стоманена коса, която да не се клепа че нямам опит а да се заточва леко с подходящ бруст.

    Целта ми е косата да не е от големите максумум 60см, да се заточва по-рядко и да върви комплект с олекотен прът и ергономична дръжка, по възможност да го купя от магазин в София, какво ще ми препоръчате?
    Последно редактирано от Еделвайс; 13-07-18, 11:15. Причина: Буква

  • #2
    От: Избор на ръчна коса за косене

    Те такава...Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_7925.JPG
Прегледи:1
Размер:559.7 КБ
ID:5794118...Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_7927.JPG
Прегледи:1
Размер:626.0 КБ
ID:5794119
    На нас клиренс ни трябва , не скорост

    Коментар


    • #3
      От: Избор на ръчна коса за косене

      По ред причини, предпочитам да ми препоръчате истинска стоманена коса до 60см, която не се клепа а само да се заточва с бруст.

      Коментар


      • #4
        От: Избор на ръчна коса за косене

        Въобще има ли коса, която да няма нужда от клепане? Аз не съм чувал за такава. Иначе навремето имаше някакви машинки за клепане, дето се въртят на ръка.

        Заточването с бруст не отменя клепането. Някои на времето минаваха с по-едър камък от шмиргел, уж за да си спестят клепането. Но 2-3 пъти като го направиш, пак си иска клепане.

        Клепането на коса за дворни цели, не е чак такава философия. Виж, ако трябва да косиш цял ден тънка трева на стръмна Родопска ливада - иска си майсторлък при коването. Но за двора, където тревата е едра и висока може и по-аматьорската да с кове
        Nissan Terrano 2,7 TDI

        Коментар


        • #5
          От: Избор на ръчна коса за косене

          Аз като избирах, се оказа че няма какво толкова да се избира. Купих руска , стават горе долу.Не я ползвам. Новите дръжки са отвратителни.И дървени , и метални. Потърсих от възрастните хора и си намерих употребявана, в много добро състояние,комплект с лека , здрава и удобна дръжка. Имам и клепало ,не съм се учил. С тънък брус е ок.

          Коментар


          • #6
            От: Избор на ръчна коса за косене

            Има австрийски много закалени коси,така наречените " сърчанки" ,имам такава и според мен е много добра. Големи треви коси без проблем. Моята е 70 см, но сигурно има и 60 см.

            Коментар


            • #7
              От: Избор на ръчна коса за косене

              Едва ли има вече голям избор на такива коси, така че каквото има в магазините от сорта на Бриколаж, Практикер и подобни, взимай и ползвай...ако можеш.
              В Германия съм виждал в такъв магазин, косилото("пръта", както му казваш), е крива алуминиева(май) тръба, и "дръжките" изглеждат ергономично.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-6c0030992a87570af159884f964f686f-V.jpg
Прегледи:1
Размер:139.5 КБ
ID:5794122 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-1f068dc79a64ed40ca13f091bf359a3d-V.jpg
Прегледи:1
Размер:82.3 КБ
ID:5794123
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-9a0596c4e47967ed0662053bd479c707-V.jpg
Прегледи:1
Размер:90.2 КБ
ID:5794124 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-08d24c57205fc88f458436a9d41869c0-V.jpg
Прегледи:1
Размер:104.5 КБ
ID:5794125
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-d1fa90486408b06d5354d90972499dc3-V.jpg
Прегледи:1
Размер:142.8 КБ
ID:5794126

              Старите руски коси бяха с номера за размера, тия новите явно номера е директно сантиметрите.
              Тия от снимката, ми се виждат излишно широки и тежки, някогашните не бяха така.
              Като дете ми връчиха руска, номер 5 май беше...с косило правено за тогавашния ми ръст. Често я ползвахме после точно нея за косене по двора, че при много препятствия, по-малката е по-удобно.

              За клепането има в ютюб, макар че като видях някои клипчета за точене и косене, леко ме напуши смях.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • #8
                От: Избор на ръчна коса за косене

                Павка, ако не си хващал коса досега не се занимавай с несвойствени дейности. Иначе на въпроса - в хоуммакс има руски коси, които едно време бяха читави. Има и някакви дръжки и дървени рогове, та можеш да си купиш всичко на куп. Сега, след преустройството, не знам как е ситуацията на женския пазар, но можеш да го пообиколиш. Ако не са разгонили обитателите на старите сергии, по тях със сигурност ще има окомплектовани коси от едновремешните. Едно време, докато аз си играех да клепам косата, комшията точеше неговата с малък флекс и диск с едра шкурка, или диск за рязане от 3-милиметровите. С други думи, твоята идея за точене без клепане не е съвсем безпочвена.
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • #9
                  От: Избор на ръчна коса за косене

                  Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                  ... Новите дръжки са отвратителни.И дървени , и метални. Потърсих от възрастните хора и си намерих употребявана, в много добро състояние,комплект с лека , здрава и удобна дръжка....
                  До преди 20-тина години на село (с. Манастир в Родопите) се косеше само на ръка. Просто ливадите са стръмни, трактор почти никъде не може да влезне, а тези по-малките моторни палцови косачки бяха доста скъпи.

                  На целия инструмент му казваха коса или "търпан", а само на дървената дръжка - "Косило". Та дядо ми, за да направи косило, търсеше точно определено дърво - хем да е много леко, хем да е здраво, хем да е дълго и право, без много чепове. Мисля че от Осика (Трепетлика) ги правеше. Отсича, бели кората, оформя го с инструмент - Рукан. После пробиваше дупка с ръчно свредло и слагаше рог от крава. В долният край ги скосяваше, правеше кама и гривна. Всеки косач си имаше негова си коса и трудно я предостъпваше на друг. Косилото трябва да е съобразено с височината на косача. Като се изправиш прав и сложиш косилото до себе си, рогът трябва да е на височината на хълбока. Самите коси бяха основно руско производство. Но някои старци си пазеха разни стари, немски, които режеха по-добре от останалите. Спомням си, че имаха щампован знак - имаше с Феникс, имаше и такива с глава орел.

                  Понеже селото е високо в планината, се косеше от средата на Юли до края на Август. Ливадите бяха отдалечени и стръмни. Мъжете косяха, жените разстилаха сеното на по-тънко, за да съхне бързо. После всички събираха заедно. Където можеше се прекарваше с камион - ГАЗ-ка, но на други места се вързваха бали на ръка и се товареха на мулетата.

                  Павка, извинявай! Знам, че не питаше за това, но просто ми върна доста спомени. Сега и нашият двор на село обрасва в трева. Останали са ми 2 коси от дядо ми.
                  И аз кося като си отида. От време на време кова на ръка, но не мога като старите майстори.
                  Nissan Terrano 2,7 TDI

                  Коментар


                  • #10
                    От: Избор на ръчна коса за косене

                    Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                    До преди 20-тина години на село (с. Манастир в Родопите) се косеше само на ръка. Просто ливадите са стръмни, трактор почти никъде не може да влезне, а тези по-малките моторни палцови косачки бяха доста скъпи.

                    На целия инструмент му казваха коса или "търпан", а само на дървената дръжка - "Косило". Та дядо ми, за да направи косило, търсеше точно определено дърво - хем да е много леко, хем да е здраво, хем да е дълго и право, без много чепове. Мисля че от Осика (Трепетлика) ги правеше. Отсича, бели кората, оформя го с инструмент - Рукан. После пробиваше дупка с ръчно свредло и слагаше рог от крава. В долният край ги скосяваше, правеше кама и гривна. Всеки косач си имаше негова си коса и трудно я предостъпваше на друг. Косилото трябва да е съобразено с височината на косача. Като се изправиш прав и сложиш косилото до себе си, рогът трябва да е на височината на хълбока. Самите коси бяха основно руско производство. Но някои старци си пазеха разни стари, немски, които режеха по-добре от останалите. Спомням си, че имаха щампован знак - имаше с Феникс, имаше и такива с глава орел.

                    Понеже селото е високо в планината, се косеше от средата на Юли до края на Август. Ливадите бяха отдалечени и стръмни. Мъжете косяха, жените разстилаха сеното на по-тънко, за да съхне бързо. После всички събираха заедно. Където можеше се прекарваше с камион - ГАЗ-ка, но на други места се вързваха бали на ръка и се товареха на мулетата.

                    Павка, извинявай! Знам, че не питаше за това, но просто ми върна доста спомени. Сега и нашият двор на село обрасва в трева. Останали са ми 2 коси от дядо ми.
                    И аз кося като си отида. От време на време кова на ръка, но не мога като старите майстори.
                    Да , за този усет към всичко говорих. След като купих и дървена , и метална дръжка, знам че нямат нищо общо със старите.
                    Павка, не знам дали не ги изхвърлихме всичките нови боклуци.Мога да потърся , ако ги пазим , ще ти ги дам.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Избор на ръчна коса за косене

                      Моите пет стинки. Или спам.
                      Ако не можеш да косиш си вземи моторна. Иска си майсторлък иначе ще си отрежеш нещо. Аз се пробвах навремето, но явно не е за мен
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #12
                        От: Избор на ръчна коса за косене

                        Моя прадядо, Бог да го прости, ме учеше да кося с косата като бях ученик, е минали са 20-тина години от тогава, но мисля че ще е като карането на колелото, помня основните правила, в началото все забивах косата като пирон в тревата та чак счупих дръжката тогава , после бях хванал цаката и се получи. Не понасям бензиновия тример, шумен,миризма на двутактова смес под носа ми, вибрациите, целия се покривам с треволяци, добре че имам защитни очила че и там как ми е щипало по лицето от хвърчащи треви и понеже е китаец, колана му е неудобен, накрая сдаде багажа, абе с косата смятам да си кося, не ми се дават 500-700 лева за марков тример който ще го ползвам 5 пъти в годината.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Избор на ръчна коса за косене

                          То обикновенно се учи тоя занаят още от дете. И тогава, все някой те учи кое как. Иначе да се научиш сам, пък и вече на друга възраст...не знам, не ми се вярва. А може и наистина да е опасно, има си техника и на косенето и на всички съпътстващи го дейности, които като няма кой да ти ги каже, може да ги учиш по трудния начин.
                          Да не говорим, че почти не познавам хора практикували този занаят(дори от деца), които никога да не са се наранявали. Включително и аз съм се порязвал поне два-три пъти, за щастие не много сериозно.
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • #14
                            От: Избор на ръчна коса за косене

                            Клепането на косата е задължително.
                            По този начин се получава промяна в структурата на метала ( нарича се наклеп) в областта на режещата част, като тя става по-твърда, и съответно се налага да се точи с бруса ( бруст е стил в плуването).
                            Наковалнята, на която се кове, е с форма на тъп секач, и с удобен за забиването шип или два в някой пън, или в земята, в краен случай.
                            Когато клепеш, се стараеш да получиш Х-образна форма на следите от клепането - така режещата част става подобна на трион, и косенето е много по-успешно. С гладка коса не става.

                            И си пази краката - косата и да стане на тирбушон, ще си купиш нова.

                            И най-добре си вземи бензинова коса.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Избор на ръчна коса за косене

                              Вени е прав,косата иска клепане и не е на всеки работа.
                              С флекса не се получава този режещ ръб,както при клепането.И чукчето за клепане,е специално изработено за целта.
                              Иска се опит и майсторлък,имам още няколко коси в село,но не съм ги пипал с години.
                              .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                              Киа спортаж2000тди 98г
                              Ауди А3 1.9ТДИ
                              Каравана Аdria 390Q

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X