Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на ръчна коса за косене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Избор на ръчна коса за косене

    Така е, при идеалните условия с класическата коса се коси по-бързо и по-качествено, но и се потиш повече. Има приставки към моторните коси, които събират откосите, у нас им викат "комбайн".

    Аз до преди 3 години не бях пипал моторна коса, бях скептичен към тях... От 3 години не съм пипал класическата коса.


    [COLOR=inherit !important]
    [/COLOR]

    Коментар


    • #92
      От: Избор на ръчна коса за косене

      И тази тема ми харесва как върви, тъй че ще се включа, ако позволите.
      От последния линк на Христо, тия уредчета дето са по 34 евро - един колега си донесе неговото, останало от дядо му и го ползваме наред в служебния гараж, викаме му клепалце, не знам дали е правилно. Даже на обяд ако го видя - ще го снимам /колегата не, че не е фотогеничен/. Много е удобно - стяга се на менгемето и бой с токмака отгоре. Има две положения - за малък и за по-голям ъгъл, демек за коси, лопати, мотики и т.н. Аз мойто инструмент го прекарах всичкия. Старите ни коси са мноого отънели, от десетилетията работа, но имам една руска, отпреди петнаесетина години - тогава първо я дадох на селския ни ковач да я прекара и той каза че е много серт стоманата. После май само веднъж се опитах да си я наклепя и чак сега на уредчето, иначе само с бруса. Първото косене в двора го правя с ръчната - изчаквам малко да порасте тревата, че да има за зайците и нататък вече карам с Маккулоша. Интересно нещо обаче - миналата година лятото по една време моторката ми остана в града, че кося пред блока с нея и си подкарах в двора пак с ръчната. jordanova и jordanov junior ме гледаха, скимтяха "дай да пробвам", "дай да опитам", па на края не издържах, показах им някои основни неща и им я връчих, че да си гледам другата работа. Ами много добре се справиха и двамата, не знам ген ли е, аз ли съм мноо добър или и двете. Много е важно човек да се учи и да свиква първо на хубава, права трева, на добър терен... Мен дядо навремето ме учи на люцерната - 1 декар - в един момент нагласи две коси и докат напече слънцето и да се изпотим и сме я оправили. После декарите станаха два и т.н.
      Клепането е много важно, но там не можах да стана добър. Това си е ковашки процес и освен изтъняване и серетиране, се променя и структурата на метала в обработваното място, закалка един вид. Навремето железата бяха други и всичко се клепаше - мотики, лемежи на плугове и култиватори и т.н., че и брадвите.
      За ръчните коси също имахме едни приставки, кафез им викаме на наше село и още си пазя две. Слага се кога се коси много висока трева и искаме да не се пилее а направо да я оформим в откос. Навремето, по спомени на дядо така са косили ръж, а по чужбинско и житата. После направо се връзват снопите, на кръстци и т.н.

      Коментар


      • #93
        От: Избор на ръчна коса за косене

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        След 3 дка с китаец така ми треперят ръцете че ме е страх да се изпикая
        Отделно че това са 3л бензин.

        Затова и казах да вземе да пробва и да си прецени.
        Това за моторна коса с презрамка (или там сбруя) става дума, нали така? Колко време ти отнемат три декара? Питам, щото и аз трябва да избера уред за подобна площ.

        Коментар


        • #94
          От: Избор на ръчна коса за косене

          Да се окосят 3 дка с ръчна моторна коса си е вид мазохизъм, освен ако сроковете нямат значение. С обикновена е много по-лесно, тихо и евтино.
          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #95
            От: Избор на ръчна коса за косене

            Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
            Да се окосят 3 дка с ръчна моторна коса си е вид мазохизъм, освен ако сроковете нямат значение. С обикновена е много по-лесно, тихо и евтино.
            Само да ви питам кво правим като стигнем до клечките, да ги наречем. Издънки от дървета, лешник, дебели треви? Щото аз ги режа с повечко газ, докато с ръчната най-много да ходиш пак да клепаш, и после да носиш други ръчни инструменти.
            С циркуляра към тая косачка режа дървета над 10 сантиметра, и то жилави сортове.

            Коментар


            • #96
              От: Избор на ръчна коса за косене

              Има колега дал правилния отговор по-напред - мотиката. Ръчната коса е за тревисти /до определена степен/ растения, значи що годе култивирана площ. По същия начин кордата /вече модел, дебелина, кубици, к.с. са фактори в уравнението/ е до определена дебелина/вид, нагоре - диска. С диска също си до определен диаметър/вид, нагоре брадва/трион и т.н.

              П.п. За три декара одма минавам на нещо самоходно, не бих си го причинил с храсторез, а и нямам такова време.

              Коментар


              • #97
                От: Избор на ръчна коса за косене

                Самоходна ако може. Ако е криво само коса става.
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • #98
                  От: Избор на ръчна коса за косене

                  Ако е криво - залесяваш, захраставяваш и т.н., предполагам не гониш добив на сено, тъй че улесняваш си живота и всичко го правиш за удоволствие. А самоходка имах предвид не операторът да е яхнал отгоре, ами да върви отзад. Има такива двуколки палцеви, от типа на БЧС и разни такива за криви терени. Хората по Италия и Швейцария от десетилетия косят планински ливади механизирано. Е, и на ръка все още, ама май държавата им плаща за това.

                  Коментар


                  • #99
                    От: Избор на ръчна коса за косене

                    Коментар


                    • Избор на ръчна коса за косене

                      Човека пита за ръчна коса а вие му давате космически технологии.....
                      Иначе моите 5 стинки по темата:
                      Кося от скоро но терена е голям.
                      1,5 дка двор повечето на необлагородени плевели равно место но с камънак.
                      Плюс около двора още 1,5 дка.
                      Почнах с моторна коса Щил с диск и корда.
                      Голяма мъка е то бръмчене то вибрации че и разхода на гориво голям.
                      Купих моторна самоходна косачка от тези дето имат собствен ход напреде.
                      Отначало косях само благородната трева но после метнах всичко наред.
                      Двигателя е 4 тактов Бригс - супер доволен само дето докато очистя мястото от камънак ми се разказа играта.
                      В момента кося с нея като само покрай оградите обирам с кордата.
                      Удоволствие е да се коси.
                      Зора е ако не си косил от много време и плевелите са по метър да пробиеш [emoji4].
                      От време навреме заточвам ножа и това е.
                      Разход на гориво наполовина от двутактовото недоразумение [emoji4]
                      Недостатък че иска здраво чистене преди косене на благородната трева иначе пълниш райграса с всякакви модели трева [emoji4]
                      Последно редактирано от rosen_offroad; 21-07-18, 07:33.
                      Land Rover Discovery II, V8 4.0
                      VW Golf VI variant
                      Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                      Коментар


                      • От: Избор на ръчна коса за косене

                        А някаква палцова косачка няма ли давърши работа?
                        Нещо от този тип.
                        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                        0878 79 20 61 Борис

                        Коментар


                        • От: Избор на ръчна коса за косене

                          Добра техника, ама както вчера ни се наложи да косим из буренясало селско гробище, тази техника там не би минала. От цялата тема става ясно, че универална косачка за домашно ползване май няма.
                          Освен ако IvanTerziev не изобрети нещо.
                          Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                          Коментар


                          • От: Избор на ръчна коса за косене

                            Първоначално публикуван от Danika Преглед на мнение
                            Добра техника, ама както вчера ни се наложи да косим из буренясало селско гробище, тази техника там не би минала. От цялата тема става ясно, че универална косачка за домашно ползване май няма.
                            Освен ако IvanTerziev не изобрети нещо.
                            За буренясало селско гробище ползвам мотика 45-ти номер, моторна резачка и моторна коса


                            Land Rover Discovery II, V8 4.0
                            VW Golf VI variant
                            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                            Коментар


                            • От: Избор на ръчна коса за косене

                              Универсалната косачка е един мощен храсторез със съответните му няколко приставки. Шумен, миризлив, подскачащ, иска масло и бензин и някаква поддръжка. Иначе от векове универсалният комплект е коса, мотика, брадва. Искат някои умения за ползване /сега го броим за умение, тогава е било начин на живот/ и това е, е и някаква поддръжка също, разбира се.
                              Ей го комплектчето за клепане на инструмент, дето е 35 евро. Снимката е с краката нагоре, това по-острото се стяга на менгеме, отгоре се нанизва гилзата, острието дето ще го работим се прекарва между гилзата и основата и бой с чука отгоре. С едната черта е за малък ъгъл на заточване, двете за голям.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180722_185213[1].jpg
Прегледи:1
Размер:281.8 КБ
ID:5794782

                              Коментар


                              • От: Избор на ръчна коса за косене

                                Трудно ще се върне колелото......... то и магарешки,конски,волски и биволски транспорт имаше,НО остана в "историята" с малки изключения.
                                Въпеки, че имам изброената "триада" + необходимите умения за работа и подръжка (пазя наковалнята и чукчето )-залагам на моторната коса,моторния трион и мотофрезата-мързел..........................

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X