Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направа на влагоуловител с пелтие елемент

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Направа на влагоуловител с пелтие елемент

    Здравейте,
    Идеята е да си направя влагоуловител за гаража и намерих малко информация как да се случи с пелтие елементи (до тук добре)
    Започнах да търся самите елементи и стана страшно - цени от 12 до 40лв, а нещо не хващам разлика в параметрите (по скоро не е описана добре от продавачите)
    за момента съм се спрял на това:
    • модел - TEC1-12712;
    • работно напрежение - до 12 VDC;
    • мощност - 120W;
    • размери - 40х40х3.7 mm;
    • дължина на изводите - 190 mm;
    • червен "+"
    • черен "-"
    • максимална работна температура - 200 ℃;
    • ресурс - 200 000 часа.

    цената е 27лв
    Дали ще е достатъчно?
    Предполагам ще мога да ползвам компютърно захранване с което да храня въпросния елемент + един вентилатор.

    Приемам всякакви съвети и критики

    п.с. ето клип как се случват нещата в общи линии
    https://www.youtube.com/watch?v=pX1v9PHMxow
    I'm not Lost, I'm Discovering !

    088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

  • #2
    От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

    Честно казана нямам представа дали ще работи, но съм до голяма степен сигурен, че това ще харчи едни 20 лева за ток.

    Коментар


    • #3
      От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

      Вземи си компресорен и не се занимавай с глупости.

      Коментар


      • #4
        От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Вземи си компресорен и не се занимавай с глупости.
        От моето разбиране и спомени от нАуките - пелтие-елементите се отличават с особенно ниско КПД, в което и сам ще се убедиш. Ако е за предназначението, за което казваш послушай мнението по-горе.

        Коментар


        • #5
          От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

          Все се надявах, че ще мина по-евтино, но явно ще трябва да се бръкна малко повече...
          Щеше да е хубаво за 40-50лв да сглобя нещо, което да работи...

          Втора употреба компресорен намирам за около 150, нов скача на 300...
          някой да е ползвал и да сподели нещо за марки и модели, гаража е 20квадрата, не ми трябва нещо голямо
          I'm not Lost, I'm Discovering !

          088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

          Коментар


          • #6
            От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

            За хладилна кутия горе-долу стават, ама за влагоуловител...забрави!
            По номера може да се ориентираш за броя преходи и мощността.
            Твоя както е 12712, значи 127 броя преходи, максимален ток 12А. Ватовете са 120, ама електрически. Охладителните ще са под 10.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #7
              От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

              Виж с влагомер колко ти е влажността. Виж и отвън колко е. Миналата година с добър влагоуловител от 75 % свалих на 55% за 3-4 седмици. Около 4л. вода на денонощие в началото.... Направих хидроизолация. Сега покрай дъждовете вдигна до 70%, но оправи ли се времето, за ден-два пада до 45-55 % с естествена вентилация. Ако намериш назаем - да видиш кое -как и какъв е резултата при теб. ПОсле си взимаш според помещението и влагата.

              Коментар


              • #8
                От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

                Прежалих 300лв. и не съжалявам,работи перфектно .Заводското си е заводско.Иначе ентусиазма трябва да се поощрява!
                Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                Коментар


                • #9
                  От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

                  Първоначално публикуван от mmtrance Преглед на мнение
                  Все се надявах, че ще мина по-евтино, но явно ще трябва да се бръкна малко повече...
                  Щеше да е хубаво за 40-50лв да сглобя нещо, което да работи...
                  Преди години сглупих и закупих някаква подобна джаджа - фабрична, оригинална, китайска. Общо взето, боклук - шуми и не прави почти нищо. За сметка на което адаптерът и стана на топка пластмаса. При по-хладно време, кондензът замръзва, при което спира да върши каквато и да било работа. Ако съм забравил да споменал, да го направя - китайски боклук.
                  Ако все пак се спреш на самоделен вариант - тънкият момент е да се регулира дебита на въздуха и "студопроизводството" така, че да не се получава скреж по студената част.

                  Впоследствие закупих такъв чарк с компресор. Като гледам как работи, при него променят оборотите на вентилатора за да не се получава замръзване.
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

                    Първоначално публикуван от stefsab Преглед на мнение
                    Виж с влагомер колко ти е влажността. Виж и отвън колко е. Миналата година с добър влагоуловител от 75 % свалих на 55% за 3-4 седмици. Около 4л. вода на денонощие в началото.... Направих хидроизолация. Сега покрай дъждовете вдигна до 70%, но оправи ли се времето, за ден-два пада до 45-55 % с естествена вентилация. Ако намериш назаем - да видиш кое -как и какъв е резултата при теб. ПОсле си взимаш според помещението и влагата.
                    Аз пък някаква странна зависимост наблюдавам - колкото е по-горещо времето навън, толкова по-висока влажност имам в сутерена. При дъждове дехидраторът вади макс. литър вода на денонощие, в жегите - 2 до 4 литра. Зимата - по 200 грама.
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #11
                      От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

                      Имаш точка на кондензация, която зависи от температурната разлика и относителната влажност. При по-голяма темп. разлика и сравнително постоянна влажност, ще имаш по-добра кондензация -> повече вода.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

                        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                        Аз пък някаква странна зависимост наблюдавам - колкото е по-горещо времето навън, толкова по-висока влажност имам в сутерена.
                        Нищо странно няма в тази зависимост, всички мазета така правят - и колкото по-проветряеми, толкова по-влажни.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Нищо странно няма в тази зависимост, всички мазета така правят - и колкото по-проветряеми, толкова по-влажни.
                          Warm air can hold more water than cool air... казват тука, па тука казват, че не било верно: A oft-repeated water vapor myth is that warm air can “hold” more water vapor than cool air ...Миналата седмица бях в мокра ХУландЯ, дето всичко наоколо е вода, някоЙ канали текат над главата ти, па некво приложение за смартфон ми дава "относителна влажност - 10 %" Тука в големите жеги същото ми дава "относителна влажност - 70 %"
                          В несъстоялия се "нов форум", дето на някаква нова платформа щеше да бъде, бях пуснал тема - бех се подюрил да си кОпувам офис преди две години. Гледам един - яко! Огромно мазе, с тоалетна и кухненски бокс, били го ползвали също за офис преди време (личеше си) па решили да го ремонтират, налепили някакви гипсокартони, под тях - нова ел. инсталация, викам си - ще го довърша и ще нахакам целия си архив вътре и т.н. Когато го гледах беше март-април, валеше из ведро, мазенцето едно такова приветливо, с големи прозорци... "Финализирах сделката" през юли в адските жеги, слизам във въпросното мазе с наивната мисъл да разполагам стелажи и - по стените водорасли, по пода огромни гъби ма не им разбирам - може и ядливи да са били... Вдигнах на ура новите съседи - нъц, теч нямаше.
                          Та, идва alex052 от форума с някаква термокамера, даде предписания и контакти на някакъв човек, дето можел да ги изпълни, онзи ми върза тенекия, намерих друг строител, изпълнихме ги едно към гьотере (дренаж и мембрана отвънка, топлоизолация на стените отвътре) но си взех и един дехидратор, та оттогава наблюдавам - когато е топло и сухо времето, дехидраторът се къса да вади вода от въздуха, когато със седмици валят дъждове и всичко навън подгизва - я извади 200 грама, я не...
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • #14
                            От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

                            Миии, някой да иска кило-две от излишъците ми на CaCl2 ...? Не помня колко имам в мазето....

                            Първоначално публикуван от кака Вики
                            Because the anhydrous salt is hygroscopic, it is used as a desiccant.[9]

                            - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                            - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Направа на влагоуловител с пелтие елемент

                              Това си е аномалия.В къщи имам сутерен ,по време на валежите по литър и половина събира за 4 часа и постига настроената влажност,след 8-10часа го пускам пак .При жега и поне няколко дена без валежи ,няма признаци на влага а и "вади " много малко пак за 4 часа.При тебе мазето нещо не "диша"както трябва.....,не знам!?
                              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X