Обява

Свий
Няма добавени обяви.

BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

    Здравейте, колеги. Решил съм да купя Е53 с 3 литров дизел, след фейслифта и “леко” да го тунинговам и забелязвам, че категорично му е сложен етикет “паркетник”, и в тоя форум, и в много други. Още повече - всички чуждестранни сайтове за офроуд тунинг НЕ предлагат нищо за БМВ, въобще го няма в търсене по марки автомобили. Пуснах търсене в Гугъл “E53 Offroad “, нищо. Един американски дизайнер направил някаква грозотия на живо, един руснак направил нещо симпатично, ама само на рендери (3D ), и един немец му сложил един булбар и шнорхел и до там. Та въпроса ми е -Какво не му в ред? Да, заводски е настроен като шосеен автомобил, да, имиджа му е за използване от домакини от предградията да закарат децата на тренировки...но има ли нещо изначално сгрешено при Е53? Ако се вдигне клиренса, било перманентно, било, както съм решил, с въздушно окачване ( защото искам да запази и отличното си поведение на магистрала, все пак 80% от времето ще се ползва като семеен автомобил )? Ако му се сложат съответните булбари, защити, лебедка, едни хубави по-големи гуми - например DuraTrac ? Двигателя е достатъчно мощен според мен, заводски е 500Nm, много лесно стават 601 или 620, и то на разположение още от 1900 оборота. Може да се помисли и за подобрения в изпускателната система, монтаж на спортен филтър КN, подмяна на колектора с чугунен и прочие. Има и афтърмаркет софтуер за подобряване работата на скоростната кутия, която между впрочем е ZF и е много здрава. Да, малко е тежък, след подобренията ще “понапълнее” още малко, плюс, че мисля да му бодна и една голяма палатка с Hard Shell на покрива, но специфичната му мощност е достатъчна, а високото тегло не видях по дискусиите да е категорично в минус. Xdrive-а е с електронни блокировки, ползвайки датчиците на АВС-а, смятате ли че е достатъчно добър или да се търси вариант за механични блокировки. Ще се радвам за всякакви мнения и коментари, стига да са поднесени с нужното уважение към останалите коментиращи. Какво мислите по темата?

  • #2
    От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

    Основно:
    - 4х4 системата му - няма блокаж на междинния диференциал и чака само на тракшън - на 2-а минута след забоксуване са му прегрели спирачките. Зимата го гледах на живо. Отделно, че не работи много адекватно.
    - няма бавни
    - ходовете на окачването му са по-малки от на лека кола
    Това е достатъчно за да не става.
    Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
    Телефон - в профила!

    Коментар


    • #3
      От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

      Бих изказал моето мнение като човек, който никога е нямал допир до въпросния автомобил.

      Доколкото съм запознат - няма рама. Предполагам, че, ако успееш да сложиш лебедка отпред, при по-силен "налън" и има голяма вероятност да се "откъсне".

      Окачване - независимо. Лично аз не съм фен на такъв тип окачване. За по-сериозен офроуд си е желателен целият мост, дори и само в задната част.

      Това са за момента моите 5 ст. по темата.

      Поздрави!

      Коментар


      • #4
        От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

        Преди да почнеш каквото и да било замисли се какво ще струват въпросните доработки,колко от нещата ще трябва да изработиш сам,понеже не се предлагат,или предлаганите на пазара са кофти и не ти харесват.И накрая срещу тези пари какво ще получиш като възможности и проходимост.Ако искаш да го караш предимно по магистралата запази го във възможно най-близък до заводския вид,пак ще ти върши работа да отидеш за риба или на палатка.Ако се кара разумно по черните пътища и имаш малко усет и опит и по-висока лека кола върши чудеса.За филтри,чиптунинг и генерация въобще няма смисъл да си даваш парите в гората няма да помогнат,джипки с по 90-100 коня правят чудеса,при теб и конете и въртящия момент са предостатъчни.На твое място бих инвестирал в джанти с по-малък диаметър с по-високи и рошави гуми,за моментите,в които ти се наложи да се буташ в калта,ако си със шосейни гуми на 20 цола джанта и 1200 нютона и твърди блокажи няма да ти помогнат.Пък ако не ти хареса как се държи с гумите,винаги можеш да си върнше заводските и да ги продадеш,а ако го накичиш с лебедки,булбари,защити трудно ще го върнеш до заводския вид.

        Коментар


        • #5
          От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

          Със сигурност няма да е за тежък офроуд или състезания, но със съпругата ми обичаме планината и трекинга и е хубаво да се доберем до по-високо, по някакъв черен занемарен път, или с изровени коловози от горското. Парите дето ще набия, директно ще ги пиша “невъзвръщенци” и едва ли ще тръгна да го продавам. За гумата съм писал - “Goodyear Wrangler DuraTrac”, като че е най-добрия компромис между АТ, МТ и шосе. За вероятността да се “откъсне” - толкова ли е слаба конструкцията?!

          Коментар


          • #6
            От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

            “- 4х4 системата му - няма блокаж на междинния диференциал и чака само на тракшън - на 2-а минута след забоксуване са му прегрели спирачките. Зимата го гледах на живо. Отделно, че не работи много адекватно.
            - няма бавни
            - ходовете на окачването му са по-малки от на лека кола”

            И какво е решението според вас?

            Благодаря на всички колеги за бързата реакция!

            Коментар


            • #7
              От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

              За откъсването много зависи и от монтажа на лебедката. Според мен, когато се монтира, ако се захване на повече точки и на по-голяма площ, вероятността за откъсване намалява. Но тук говоря за хард условия. Не говоря за закъсване на трева с лек наклон. Там няма да има проблеми.

              Коментар


              • #8
                От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

                Първоначално публикуван от Стефан Данаилов Преглед на мнение
                “- 4х4 системата му - няма блокаж на междинния диференциал и чака само на тракшън - на 2-а минута след забоксуване са му прегрели спирачките. Зимата го гледах на живо. Отделно, че не работи много адекватно.
                - няма бавни
                - ходовете на окачването му са по-малки от на лека кола”

                И какво е решението според вас?

                Благодаря на всички колеги за бързата реакция!
                Решението е друг автомобил, този просто е много далеч от джип. Изобщо не е мислен да се доближава до джип, повече леки коли 4х4 са по-подходящи за тунинг.

                Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
                За откъсването много зависи и от монтажа на лебедката. Според мен, когато се монтира, ако се захване на повече точки и на по-голяма площ, вероятността за откъсване намалява. Но тук говоря за хард условия. Не говоря за закъсване на трева с лек наклон. Там няма да има проблеми.
                Освен ако директно не се забие със засилка някъде, няма как по друг начин да стигне до голямо окопаване. Просто няма да стигне до там .
                Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                Телефон - в профила!

                Коментар


                • #9
                  От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

                  X5 е малко повдигната лека кола 4х4. Успешно умира в 10см. сняг. Дърпал съм го с буса (със заедно). Иначе вътре не е зле като за БМВ. Хич даже.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #10
                    От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

                    Добре де при положение че не ти трябва нещо с което да катериш 90 градусови наклони защо не пробваш да го покараш в близък до заводския вид отначало.Няма нужда преди да си опитал пътя да набиеш една 5 цифрена сума за лебедки,блокажи,редуктори и прочее.Иначе както и да го киприш уазка няма да стане,тракшъна в кал наистина е нещо ужасно,особено ако трябва да преодолееш по-дълъг участък.Накрая ако успееш да направиш нещо прилично за калта,много е голям шанса като го изкараш на магистралата да изпиташ ужас,висока машина с гуми за кал хич не обича високите скорости,даже на гумите си пише.Имай впредвид,че разходите да го караш в гората също са умопомрачителни,особено ако държиш на добрия външен вид и да запазиш поне част от електрониката работеща.Първо че си по-широк от повечето джипки,които минават по козите пътечки и веднага в списъка ще фигурират странични огледала,броня,пастиране и т.н.Хубавото е че ако коловозите и на вашите горски са правени от лада нива,можеш да караш върху коловоза,понеже стъпката ти е доста по широка от на нивата,но пък почти няма да имаш право на грешка,понеже при падане в коловоз сметката по ремонта ще набъбне.Ако коловозите са оставени от какъвто и да е камион по-добре остави джипа в началото им и продължи пеша,успееш ли да се навреш навътре по тях,повечето джипки,които се навират по тея места не могат да те изтеглят като си опрял по корем и ще се налага да търсиш по-сериозна техника.

                    Коментар


                    • #11
                      От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

                      Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                      Добре де при положение че не ти трябва нещо с което да катериш 90 градусови наклони защо не пробваш да го покараш в близък до заводския вид отначало.Няма нужда преди да си опитал пътя да набиеш една 5 цифрена сума за лебедки,блокажи,редуктори и прочее.Иначе както и да го киприш уазка няма да стане,тракшъна в кал наистина е нещо ужасно,особено ако трябва да преодолееш по-дълъг участък.Накрая ако успееш да направиш нещо прилично за калта,много е голям шанса като го изкараш на магистралата да изпиташ ужас,висока машина с гуми за кал хич не обича високите скорости,даже на гумите си пише.Имай впредвид,че разходите да го караш в гората също са умопомрачителни,особено ако държиш на добрия външен вид и да запазиш поне част от електрониката работеща.Първо че си по-широк от повечето джипки,които минават по козите пътечки и веднага в списъка ще фигурират странични огледала,броня,пастиране и т.н.Хубавото е че ако коловозите и на вашите горски са правени от лада нива,можеш да караш върху коловоза,понеже стъпката ти е доста по широка от на нивата,но пък почти няма да имаш право на грешка,понеже при падане в коловоз сметката по ремонта ще набъбне.Ако коловозите са оставени от какъвто и да е камион по-добре остави джипа в началото им и продължи пеша,успееш ли да се навреш навътре по тях,повечето джипки,които се навират по тея места не могат да те изтеглят като си опрял по корем и ще се налага да търсиш по-сериозна техника.
                      Може би така ще е най-разумно в началото. Със сигурност ще го взема с въздушно окачване и връщането на магистралата няма да е проблем, а и гумите DuraTrac не са МТ и отзивите за тях на шосе са отлични. Аз и за УАЗ Хънтър много мислих, но цената му като нов много е скочила, изчетох доста руски форуми и изгледах доста клипчета в Ютюб с проблеми и решения...цифрите пак не са малко, а основния минус е че не става за евридейка семейна кола, отделно че е и по-малък, а аз съм с три деца. Добре, колеги, попитах защо не става, отговорихте ми, разбрах, много ви благодаря!

                      Коментар


                      • #12
                        От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

                        Загледай МЛ. Много по-подходящ е за целите ти. А с УАЗ просто няма база за сравнение, нямат нищо общо.
                        Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                        Телефон - в профила!

                        Коментар


                        • #13
                          От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

                          https://www.youtube.com/watch?v=jIB_cEAu9DI&t=102s
                          Ако си гледал това клипче,едва ли настояваш много за нов УАЗ.Ако си карал Х5 и се качиш да караш стара уазка ще останеш потресен.С МЛ-а също ще влезе с доста цифри вътре.Ако трябва да се кара по асфалт аз бих се спрял на терано,ленд крузер,рав4 абе нещо дето няма да ти е толкова бързо и комфортно по магистралата,но като влезеш в калта няма баш веднага да ти потрябва въжето.

                          Коментар


                          • #14
                            От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

                            А, що? ИдЯлен е:



                            Коментар


                            • #15
                              От: BMW X5 E53 - защо да не става за офроуд?

                              Ако така и така имаш излишни пари, МЛ е по-подходящ. Най-малкото-на рама е.
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X