Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Калкулатор за гуми

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Калкулатор за гуми

    Не знам дали има такава тема, за това смело замижвам и я пускам, ... тук.
    Едва ли са много хората във форума, които карат със заводски предписаните гуми.
    Повечето слагаме по-големи гуми.
    В по-големите сайтове за гуми има калкулатори, които смятат съответствието, съотношението между отделните гуми, височина и т.н. Може ли, обаче, някой да каже как да си смятаме разхода с по-големите гуми. Той определено не е точен, защото сметката я правим при нормални гуми, а не караме с такива. Та, въпроса е: имали такива калкулатори за гуми, които да смятат реално изминатото от по-голямата (или по-малка-сигурно има и такива случаи) гума разтояние и вече на тази база да се смята разхода. А може би има някаква методика?
    Май заглавието трябваше да е друго, ама карай ...

  • #2
    От: Калкулатор за гуми

    Вече почти всеки има смартфон в него, а някои и по повече, та методиката е елементарна:

    1. Сваляш си приложение по избор.
    2. Пълниш резервоара до горе.
    3. Пускаш приложението и/или го нулираш.
    4. Когато ти е кеф пълниш пак резервоара до горе.
    5. Поглеждаш показанията на приложението.
    6. Разделяш сипаното в резервоара гориво на изминатите километри.
    7. Умираш си от кеф или от яд.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • #3
      От: Калкулатор за гуми

      Елементарно е. Изминаваш разстоянието от точка А до точка Б с кола със стандартни гуми. След това изминаваш това разстояние с твоята кола(с по-големите гуми). Делиш първото показание на второто и воала, имаш коефицента по който трябва да умножаваш показанието на твоя километраж за да получаваш реалните километри. Аз карам Нивата с Ласа ОК 144 и коефицента при мен е 1.125.
      Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

      Коментар


      • #4
        От: Калкулатор за гуми

        Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
        7. Умираш си от кеф или от яд.
        И това ще е единственият резултат (полза от цялото упражнение).
        Някак си в мен инстинктивно възниква въпроса - Защо си причинявате това??? Разлика от 0.5 - 1 л/100 толкова важна ли е? Защото не вярвам много хора да карат с разлика като на колегата с Нивата. Пък който кара надали го интересува разхода...
        За мен си знам - с една бутилка изминавам 220-230 км. по километраж както и да карам и това ми стига. И "джипа" и колата не са с фабричен размер гуми. При желание мога да видя и реалния пробег по GPS-a, но никога не съм го правил. Защото - виж по-горе. Важното за мен е да знам кога трябва да заредя.....
        Иначе най- лесно и просто според мен е да се гледа разликата в километража , която я има на всички калкулатори. Не знам дали е точно и правилно, ама така смятам. При мен при 100км/ч би трябвало да показва 96 км/ч (215/70/16 ; 235.75.15). Значи ако ми показва изминати 192 км примерно ще съм изминал реално 200 км. Или коефициент приблизително 1.0417. Демек разходът ми вместо 15/100 "реално" ще е 14.325 - разлика от 675 мл/100 . И какво от това- пак виж по-горе
        Последно редактирано от venciru; 06-07-18, 10:57.
        Венцислав Петров
        Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице.
        Рекстън 2 2.7 165 к.с. ; Лагуна купе 2.0 dci 210 к.с.
        0889 62 8четири 6четири

        Коментар


        • #5
          От: Калкулатор за гуми

          Аз съм го смятал от любопитство, нищо повече. То да е лека кола, еди-ела. Ама да си правиш компромиси с джипката заради разхода, на дали. Все пак колата е необходимост, джипката за кеф.
          Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

          Коментар


          • #6
            От: Калкулатор за гуми

            Първоначално публикуван от bat_pesho Преглед на мнение
            Та, въпроса е: имали такива калкулатори за гуми, които да смятат реално изминатото от по-голямата (или по-малка-сигурно има и такива случаи) гума разтояние и вече на тази база да се смята разхода. А може би има някаква методика?
            "Методологията" е много сложна - всеки калкулатор в нета, ти показва и с колко ще се разминават показанията на скоростомера. Примерно пише, че при показание 100км/ч (показанието е според оригиналните гуми), реално скоростта ще е еди-колко си... примерно 110км/ч (ако си с по-големи гуми), или 90км/ч (при по-малки). Т.е. в единия случай ще показва повече, в другия по-малко от действителното, като същото важи и за изминатото разстояние.
            С по-големите гуми вътре ще показва, че си минал 100км, а всъщност ще са толкова повече, с колкото се разминава и скоростомера. От примера горе - реално 110км. А при примера с по-малките - 90км раелни, при 100км отчетени(ако приемем, че със заводските гуми отчита точно).
            Т.е. На всеки сто километра, губим или печелим толкова път, с колкото ни се различава скоростта с новите гуми при 100км/ч (което както казах го дават всички калкулатори).

            За най-лесно, просто делим стойността на скоростта с новите гуми при показание 100км/ч на скоростомера, на същите 100км/ч. Така получаваме коефициента с който сме променили гумите, и с него си смятаме за произволни километри.

            От примера горе - при показание 100, се движи със 110 реално. Делим реалното на показаното 110/100=1,10
            И с тоя коефициент 1,10 си смятаме реалните километри. По километраж сме минали 100 по 1,10= 110 реални. Или по километраж применно 256км по 1,10=281,6км, реални.
            За по-малки от заводските гуми, коефициента ще е под 1, примерно 0,9 (от примера горе).

            А разхода, като си сметнал раелните километри, се получава, като разделиш литрите гориво, на километрите, предварително разделени на 100.
            Примерно 30л за 281,6км реални, означава 30/2,816=10,65л/100км.
            Другия вариант е да си смятаме с километрите, които показва, и накрая разхода да го разделим на същия коефициент, получава се същия резултат.
            Пример: 30л, показва 256км (реално са 281,6, но в този вариант не ги смятаме). Делим 30л на 2,56(256км разделени на 100), и получаваме 11,72л/100. За да го приведем към реалното разстояние, резултата делим на 1,10. 11,72/1,10=10,65л/100км.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • #7
              От: Калкулатор за гуми

              Защо някои хора си го причиняват, и не знам, особено ако караш неква джипка ?!

              Мойта статистика е чисто информативна заради работата на техниката при различните режими.
              В момента който подкараш джип разбираш, че разхода на гориво ти е най-малкият проблем.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • #8
                От: Калкулатор за гуми

                Подробно и правилно !

                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                "Методологията" е много сложна - всеки калкулатор в нета, ти показва и с колко ще се разминават показанията на скоростомера. Примерно пише, че при показание 100км/ч (показанието е според оригиналните гуми), реално скоростта ще е еди-колко си... примерно 110км/ч (ако си с по-големи гуми), или 90км/ч (при по-малки). Т.е. в единия случай ще показва повече, в другия по-малко от действителното, като същото важи и за изминатото разстояние.
                С по-големите гуми вътре ще показва, че си минал 100км, а всъщност ще са толкова повече, с колкото се разминава и скоростомера. От примера горе - реално 110км. А при примера с по-малките - 90км раелни, при 100км отчетени(ако приемем, че със заводските гуми отчита точно).
                Т.е. На всеки сто километра, губим или печелим толкова път, с колкото ни се различава скоростта с новите гуми при 100км/ч (което както казах го дават всички калкулатори).

                За най-лесно, просто делим стойността на скоростта с новите гуми при показание 100км/ч на скоростомера, на същите 100км/ч. Така получаваме коефициента с който сме променили гумите, и с него си смятаме за произволни километри.

                От примера горе - при показание 100, се движи със 110 реално. Делим реалното на показаното 110/100=1,10
                И с тоя коефициент 1,10 си смятаме реалните километри. По километраж сме минали 100 по 1,10= 110 реални. Или по километраж применно 256км по 1,10=281,6км, реални.
                За по-малки от заводските гуми, коефициента ще е под 1, примерно 0,9 (от примера горе).

                А разхода, като си сметнал раелните километри, се получава, като разделиш литрите гориво, на километрите, предварително разделени на 100.
                Примерно 30л за 281,6км реални, означава 30/2,816=10,65л/100км.
                Другия вариант е да си смятаме с километрите, които показва, и накрая разхода да го разделим на същия коефициент, получава се същия резултат.
                Пример: 30л, показва 256км (реално са 281,6, но в този вариант не ги смятаме). Делим 30л на 2,56(256км разделени на 100), и получаваме 11,72л/100. За да го приведем към реалното разстояние, резултата делим на 1,10. 11,72/1,10=10,65л/100км.

                Коментар


                • #9
                  От: Калкулатор за гуми

                  Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                  ...В момента който подкараш джип разбираш, че разхода на гориво ти е най-малкият проблем...
                  То и не сам о при джиповете е така, а и при всяко дву или четири колесно ППС. Какъв е смисълът да гори 3,5 (неясно какво) след като се разваля когато не трябва, или ремонтът дава много заден ход с финикийските знаци?!?!?

                  Лично аз предпочитам и по-височък разход, но попроста за ремонт, и по-надеждна и здрава кола. А не супер-дупер, ау, ама спре ли и ти се доревава.
                  Последно редактирано от KingofROAD; 06-07-18, 13:33.
                  -Чем занимаетесь по жизни?
                  -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                  -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Калкулатор за гуми

                    Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
                    То и не сам о при джиповете е така, а и при всяко дву или четири колесно ППС. Какъв е смисълът да гори 3,5 (неясно какво) след като се разваля когато не трябва, или ремонтът дава много заден ход с финикийските знаци?!?!?

                    Лично аз предпочитам и по-височък разход, но попроста за ремонт, и по-надеждна и здрава кола. А не супер-дупер, ау, ама спре ли и ти се доревава.
                    Ако имаш много возене по асфалтови пътища джипа не е оправдан икономически, освен ако не ти е необходим имиджов паркетник, но е друга тема.

                    С моят стил на каране при градският офроуд в София разход 10-12 напълно ме устройва, при положение, че за 30К, освен първоначалното обслужване, съм сменил комплект накладки и сега долни шарнири, какато и не мисля за комплект зимни гуми.
                    Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 06-07-18, 13:46.
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X