Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Глоба в Румъния

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Глоба в Румъния

    Здравейте,

    Август 2016г. бях тръгнал на екскурзия в Румъния с автомобила си. Малкко след като преминах границата след Русе ме спряха и казаха, че преди няколко километра са ме снимали и ме спират да ми връчат фиша за превишена скорост. Поисках да видя снимка или радар, но казаха, че не могат да ми покажат и ако не разпиша ще ме задаржат в районното управление. Естествено разписах и се примирих, че ще си платя глобата (около 100 лева беше). Казаха, че мога да я платя във всяка банка. Стигнах до Букурещ и започнах да обикалям банките. 1-ва, 2-ра, 3-та и на всякъде ми акзват, че не може да се плати при тях. Видях 2-ма полицаи на улицата и ги попитах къде мога да си платя фиша и те ми казаха, в някаква тяхна народна банка CEC bank. Намерих такава банка, но от там отново ми отказаха да ми вземат парите защото не съм румънски гражданин. Посъветваха ме да потърся помощ в посолствотони. В крайна сметка съм тръгнал на почивка и реших, че няма да се занимавам повече, ако на границата ми поискат парите ще ги платя, ако не значи никъде не ми се води този фиш. Минаха 2 години и ето, че днес 27.06.2018г. получавам писмо в пощата от румънската помиция. Реших да не го приемам защото не знам какво пише вътре и може да са начислили кой знае какви лихви и да дължа някакви хиляди левове. Та писмото си е все още в пощата и казаха, че ако не го приема до 15 дни ще го върнат на там. Някой получавал ли е такова писмо понеже забелязах, че доста често български граждани получават глоби в Румъния? Дали е възможно да са ми начислили някакви огромни лихви за тези 2 години? Ако не си го приема дали могат да ме осъдят в Румъния и да ми наложат някакви запори без да разбера? Дали тези фишове имат някаква давност? До момента съм на мнение, че няма да го приемам, а ако ще трябва наистина да плащам някакви пари ще се свържат с мен чрез местните власти.

  • #2
    От: Глоба в Румъния

    Най-вероятно е с 3 години давност като при нас.

    не намирам друго инфо освен http://bgembassy-romania.org/%D0%BF%...5%D1%82%D0%B8/
    помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

    Коментар


    • #3
      От: Глоба в Румъния

      Можем само да гадаем какво се е сетила за теб румънската полиция. Най-вероятно те подсещат да си платиш доброволно. Принудителното събиране се прави по специален ред - ЗАКОН ЗА ПРИЗНАВАНЕ, ИЗПЪЛНЕНИЕ И ИЗПРАЩАНЕ НА РЕШЕНИЯ ЗА КОНФИСКАЦИЯ ИЛИ ОТНЕМАНЕ И РЕШЕНИЯ ЗА НАЛАГАНЕ НА ФИНАНСОВИ САНКЦИИ. Ако бях на теб бих взел писмото.

      Коментар


      • #4
        От: Глоба в Румъния

        Има доста случаи като твоя с получени писма и то за доста по-големи глоби, но хората продължават да влизат и излизат от Румъния няколко пъти седмично. По принцип глоби могат да се плащат в бензиностанции ОМВ, но аз не успях да си платя моята там нито в банка ,въпреки че имам румънско ЕГН и адрес(на акта ми пише българските данни). Имам и друга глоба от преди 3 години, но нямам писма о тн.


        Коментар


        • #5
          От: Глоба в Румъния

          А от къде знаеш че писмото е от румънската полиция?

          На мен също са ми писали глоба там на една розова бланка беше. Адреса ми на тая бланка го няма. То няма и от къде да го има, в книжката го няма а в личната карта е само на кирилица. Та ако румънската полиция поиска да ми прати писмо не виждам как ще знае къде.

          Иначе мене ме пратиха да плащам на границата където пък ми обясниха че такъв филм няма и това се плаща във всяка община в работно време. После под сурдинка ми казаха че няма никаква система дето да показва тия глоби при тях. Питах в румънския офроуд форум и там ми казаха че румънския КАТ е в каменната ера и няма единна система. Някакъв запис за глобата има само в районното на написалия я ама дори и той да те спре на пътя не е ясно може ли да провери какво и дали ти е писал. По принцип неплатената глоба отива в румънския НАП ама там с чужди граждани нищо не правят.

          Коментар


          • #6
            От: Глоба в Румъния

            Вкарват ги в специална евро система, до която имат достъп всички държави. Първо плащат любезно писмо да платиш и ако се направиш на луд си вадят специален документ който пращат на нашите власти, след което те събират глобата. Тука май ги събира НАП.

            Коментар


            • #7
              Първоначално публикуван от jja Преглед на мнение
              А от къде знаеш че писмото е от румънската полиция?

              На мен също са ми писали глоба там на една розова бланка беше. Адреса ми на тая бланка го няма. То няма и от къде да го има, в книжката го няма а в личната карта е само на кирилица. Та ако румънската полиция поиска да ми прати писмо не виждам как ще знае къде.

              Иначе мене ме пратиха да плащам на границата където пък ми обясниха че такъв филм няма и това се плаща във всяка община в работно време. После под сурдинка ми казаха че няма никаква система дето да показва тия глоби при тях. Питах в румънския офроуд форум и там ми казаха че румънския КАТ е в каменната ера и няма единна система. Някакъв запис за глобата има само в районното на написалия я ама дори и той да те спре на пътя не е ясно може ли да провери какво и дали ти е писал. По принцип неплатената глоба отива в румънския НАП ама там с чужди граждани нищо не правят.
              Обадих се в пощата и питах от кой ми е писмото и те провериха и казаха, че е от полицията в Румъния. На моето розово фишче ми пише адреса по лична карта, явно от там са ме издирили. Не мисля да го взимам, пък ако стигне до българските власти и ми поискат парите от тук тогава ще ги плащам.

              Познаваш ли някой на който да са му изискали от българските власти глобата от Румъния?
              Последно редактирано от CarTest™; 29-06-18, 08:13.

              Коментар


              • #8
                От: Глоба в Румъния

                Първоначално публикуван от ro6av Преглед на мнение
                Обадих се в пощата и питах от кой ми е писмото и те провериха и казаха, че е от полицията в Румъния. На моето розово фишче ми пише адреса по лична карта, явно от там са ме издирили. Не мисля да го взимам, пък ако стигне до българските власти и ми поискат парите от тук тогава ще ги плащам.

                Познаваш ли някой на който да са му изискали от българските власти глобата от Румъния?
                Преди няколко години бяха над 10 000 души. Не само от Румъния разбира се, целия ЕС.
                После да не рониш крокодилски сълзи, разноските по принудителното събиране ще надхвърлят в пъти глобата.

                п.С
                Ха, и други санкции имало, ако може да се вярва на статията;
                българи, пътували зад граница, се разделят всяка година с книжките си най-често заради превишена скорост в чужбина. Ако не платят, ги грози конфискация на колата, съобщи началникът на отдел "Пътна полиция” Бойко Рановски.

                "Всеки български шофьор, който е бил заснет в нарушение в някоя страна - членка на Европейския съюз, отива в специална система, до която имат достъп колегите от Пътна полиция от другите държави. Ние също имаме такъв достъп. Тогава до собственика на автомобила се изпраща писмо от съответната страна. То пристига на домашния му адрес. Ако не го плати доброволно или ако наказанието за нарушението му предвижда отнемане на свидетелството за управление, то ние му го взимаме”, обясни още Рановски пред "Монитор".

                Най-често глобите идвали от Гърция и Германия. При неплащане законът дори предвиждал конфискация на движимо и недвижимо имущество. Това е заложено в Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции.
                https://www.dnes.bg/stranata/2017/10...hujbina.357460

                Коментар


                • #9
                  От: Глоба в Румъния

                  Малко ме изненадва че са успели да ти прочетат адреса на кирилица. Но от същата статия по-горе:

                  За да се стигне до конфискация на каквото и да е имущество, страната, в която е извършено нарушението, трябва да изпрати акта на български език до съответния окръжен съд по местоживеене на шофьора.

                  и също

                  Съдилищата могат да откажат да признаят решенията за изпълнение. Това много често се случва у нас, тъй като магистратите изискват определени документи, за да издадат постановлението. Основното е те да са преведени на български, а много от страните - членки на ЕС, изпращат документите на майчиния си език. Друг проблем бил, че те не са в пълен комплект. Така често глобите, наложени на нашенци, оставали несъбираеми.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Глоба в Румъния

                    Първоначално публикуван от jja Преглед на мнение
                    ...Малко ме изненадва че са успели да ти прочетат адреса на кирилица....
                    С оглед на факта , че у ромънИя са писали на кирилица да средата на 19-ти век - нищо изненадващо няма . Цяла тема има тук . Отделно , справка : Търтея .

                    Иначе по- сериозно : все пак сме 21-ви век .
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Глоба в Румъния

                      Писали са ама още не съм виждал някой там дето може да я чете сега в момента. И никъде другаде всъщност. Навсякъде в ЕУ където ми се е налагало да доказвам адрес кирилицата на личната карта е сериозен проблем.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Глоба в Румъния

                        давайте им задграничен паспорт - там няма адрес
                        помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                        Коментар


                        • #13
                          От: Глоба в Румъния

                          Някакви новости по случая има ли?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Глоба в Румъния

                            Румънците, както и ние и още двайсетина държави, са член на EUCARIS и могат да установят собственика само по рег, номер. Както ние пращаме честитки от камери на румънци, така и те могат на българи (и не само). Не знам как изглежда румънската честитка, но тя е типова бланка и би трябвало да е като нашата, затова там трябва да има посочена банкова сметка за глобите. И ако е като при нас, пазете си квитанцията, че системата не отразява плащанията по тая сметка. Иначе ако не се плати отива в НАП по някое време да си ги приберат. Разликата е, че ако се плати по сметка парите отиват към съответната държава, а ко НАП или местния еквивалент ги прибере, остават в бюджета на страната на нарушителя. Това го знам от първо лице, единствено число, защото последната година преди на напусна полицията се занимавах точно с това .....
                            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                            Неизвестен мъдрец

                            Коментар


                            • #15
                              От: Глоба в Румъния

                              Здравейте, имам един въпрос,нов съм във форума и незнам дали го задавам на правилното място. Получих фиш на 17.08.2019за превишена скорост в Румъния на който няма банкова сметка за плащане на глобата та знае ли някой как да процедирам, писмо ли да чакам или да питам в някоя банка, понеже имам гратисен период от15 дена в който мога да платя полувината от сумата а той вече тече. Ако има някой с опит нека сподели ще съм безкрайно благодарен

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X