Обява

Свий
Няма добавени обяви.

СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

    От това което имахме по градините едно време: Шираз е добро за вино, има наситен вкус, става и за ядене. Памид, Каберне и Мавруд. Димят е хубаво десертно, също Рубин.

    На мерлото май му излезе име след един снобски филм, и от там плъзна мълвата по интернет. Иначе си е популярно сред народа защото виното е на ниски цени и с добро качество.

    Коментар


    • #32
      От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

      И ся след филма да чакаме хората да хукнат да си изкореняват лозята ли!? Сорт номер едно по площи в България. В световен мащаб доближава кабернето, според някои има вероятност и да го мине. Близо половината от площите са у Франция, представям си какво ще стане като ни видят темата.
      Днес отворих една книжка от проф Митко Ников. 85-та година, не знам кое по ред издание, не се чете вече от прелистване
      За н.в. Професорът казва " в отделни случаи може и до 800-900, дори и до 1000 метра."
      Сортовете - ранни десертни и от винените - Ризлинг италиански, Мискет Отонел, Алиготе, Пино Шардоне /бели/, Пино ноар, Гаме ноар /червени/.
      Последно редактирано от jordanov sv; 31-08-19, 21:23.

      Коментар


      • #33
        От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
        И ся след филма да чакаме хората да хукнат да си изкореняват лозята ли!? Сорт номер едно по площи в България. В световен мащаб доближава кабернето, според някои има вероятност и да го мине. Близо половината от площите са у Франция, представям си какво ще стане като ни видят темата.
        Днес отворих една книжка от проф Митко Ников. 85-та година, не знам кое по ред издание, не се чете вече от прелистване
        За н.в. Професорът казва " в отделни случаи може и до 800-900, дори и до 1000 метра."
        Сортовете - ранни десертни и от винените - Ризлинг италиански, Мискет Отонел, Алиготе, Пино Шардоне /бели/, Пино ноар, Гаме ноар /червени/.
        Там където четеш няма да намериш за "Мърльото". Аз съм го чул в разговорна реч и то от хора прекалили с напитката. Така му викат на галено. А ти къде отиде да изкореняваш... Това е казано с чувство за хумор, ако ме разбираш.
        А иначе пак да попитам, есента или пролетта да засадя вкоренените лозички. Какво казва книгата и практиката ти?
        Nissan Pathfinder 4.0L

        Коментар


        • #34
          От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

          С мойта практика и в моя район става и по двата начина. Зависи от много работи, на първо място от посадъчния материал. Ако на мястото ти ще има много студ на зима - садиш напролет, Ако на мястото ти на лято няма да има влага - садиш есента.
          При нас при всички случаи сме осигурили поливане поне за първите две години. Задължително изчиствене на росните корени поне през първата година, два пъти.
          Отделно и най-голямата екстра - лозето като го засаждахме - мястото беше риголвано. С асмите е по-лесно.

          Коментар


          • #35
            От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

            Благодаря. Нещата отиват към на пролет. Още не съм зимувал на това място и нямам представа за зимата. А на мястото, на което предвиждам асмите излиза една дренажна тръба и дори в най-големите жеги е леко влажно. А и не говорим за декари лозе, а за десетина лози.
            Nissan Pathfinder 4.0L

            Коментар


            • #36
              От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

              Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
              От това което имахме по градините едно време: Шираз е добро за вино, има наситен вкус, става и за ядене. Памид, Каберне и Мавруд. Димят е хубаво десертно, също Рубин.

              На мерлото май му излезе име след един снобски филм, и от там плъзна мълвата по интернет. Иначе си е популярно сред народа защото виното е на ниски цени и с добро качество.
              Здравейте,само една поправка. Димята и както му казват и старите гърци по морето Дамят е винен сорт. Получава се непоправимо вино подходящо също така за стареене. Като се каже Каберне обаче , трябва да се имат в предвид ,че са различни видове, както и Димята де...

              Коментар


              • #37
                От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                Това "непоправимо" предполагам е "неповторимо"?
                Димят е винен, но и десертен сорт. Не бих го препоръчал в случая, защото си има особености. Ражда по много, узрява късно и есента ако е дъждовна тръгва да гние. Зимата ако е студена - мръзне, после бързо се възстановява. Три-четири асми имам от него /за Центр. Сев. България става въпрос/ и са си на това място откак се помня. При мен узрява след края на септември. Дотогава съм обрал всичко друго и ядем от него. Ако не съм прореждал обаче чепките през лятото, едвам-едвам узрява. А и за вино сме отделяли от него в някои години като направи градус.

                Коментар


                • #38
                  От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                  Имаше и едно "Кардинал", с много големи зърна и зрееше рано. Май не беше голяма реколтата но беше много вкусно. Ако е само за няколко лози, може и да се питат съседите какви сортове гледат по тези места, да се види какво вирее добре. Току-виж някой дал и клечка разсад. За винения сорт зависи какво вино предпочиташ, сладко, сухо и т.н. но най-добре е сорт който дава най-голяма реколта Иначе хубавото вино си е и въпрос на майсторлък, не само на сорт.

                  Коментар


                  • #39
                    За бяло десертно грозде препоръчвам един неизвестен сорт грозде, казва се " -RZ". Преди 4 години реших да го пробвам и съм впечатлен от него. Устойчиво на болести и на студ до -25гр. Много хрупкаво и вкусно(но вкус приятел няма). В Плевен- около150метра надморска- узрява към 25-30 август. Стига да не е реклама- закупих го от "АМВ агро". Имат и сайт. На друго място не съм го срещал да го продават.
                    Другия бял десертен сорт върху който имам наблюдения е "Дружба"- узрява около 15-20 август, издържа на местния студ, но като узрее, освен хората, много го харесват и усите.
                    И двата сорта ги имам и на асми - като вземат да зреят са много красиви с кехлибарените си гроздове. Поздрави!
                    Suzuki Grand Vitara 2.0 TD 99г.
                    Opel Corsa 1.7д 98г

                    Коментар


                    • #40
                      Да продължа.. Сега експерементирам с Румънския сорт "Виктория". Много ми харесва, но как ще вирее при нас зимата, ще пиша, живот и здраве, догодина по това време. Ако мястото е постоянно влажно, трябва да се избере лозата да е на лозова подложка, издържаща на влага.
                      Suzuki Grand Vitara 2.0 TD 99г.
                      Opel Corsa 1.7д 98г

                      Коментар


                      • #41
                        Това -RZ, някъде бях го чел, че идвало да рече - без растителна защита... Така ли го гледате?В 

                        Коментар


                        • #42
                          Не. Понеже реших да го пробвам, взех само 5 лозички. Пръскам го редовно, тъй като е между другите сортове, но си личи, че е по устойчиво на болести- няма никакви наченки на зарази.
                          Suzuki Grand Vitara 2.0 TD 99г.
                          Opel Corsa 1.7д 98г

                          Коментар


                          • #43
                            Да, така трябва да бъде и такъв е смисълът на сортовете дето "не се пръскат" /както и Сторгозия и Наслада и т.н./ и ги дават за устойчиви - при агрометеорологични условия благоприятстващи развитие на болести след провеждане на адекватни РЗ мероприятия да имаме достатъчно количество и качество накрая.

                            Коментар


                            • #44
                              Аз закупих преди седмица от Института по семезнание в гр.Русе, 3 сорта десертни:
                              -СИЯНА къснозреещ средата на октомври
                              -РУСЕНСКО ЕДРО зрее края на август
                              -РЯХОВО зрее края на август

                              Да видим какво ще излезе...

                              Коментар


                              • #45
                                Сияна – столовый сорт винограда, получен в Институте земледелия и семеноводства «Образцов Чифлик», Русе, Болгария. Автор – Димитр Тодоров. Включен в Государственный реестр сортов Болгарии в 2007 году.
                                Сорт позднего срока созревания, полная зрелость наступает в середине октября. Вегетационный период для южной Болгарии – 151 день, для северной – 180 дней. Цветок обоеполый. Гроздь крупная, средней массой 530 г, ягода очень крупная, удлиненная, средней массой 10 г, сине-чёрного цвета, в среднем с двумя семенами среднего размера. Мякоть мясистая, хрустящая. Сок бесцветный. Средняя урожайность 178 ц/га. Сахаристость 17%, кислотность 5,2 г/л. Механический состав грозди: мякоть 92,3%, кожица 4,46% и семена 1,04 %.
                                Сорт Сияна требует среднерослых и слаборослых подвоев. Имеет среднюю устойчивость к морозу и возвратным заморозкам, также среднеустойчив к филлоксере, милдью, оидиуму, серой гнили, вирусным болезням. Транспортабельность и лёжкость высокие. -19-22°С

                                Русенско едро – столовый сорт винограда. Вегетационный период 139 дня, в Болгарии созревает в конце августа - начале сентября. Гроздь крупная (487 г), крылатая, рыхлая. Ягода очень крупная (7.92 г), желто-зеленая, удлиненная. Кожица средней толщины, прочная. Консистенция мякоти мясисто-сочная, с гармоничным мускатным вкусом. Накапливает 16.4% сахара, при кислотности 6 г/л. Урожайность высокая 170 ц/га. Сорт требует длинной обрезки плодовых лоз – на 14-16 глазков. Коэффициент плодоношения 1.16. К грибным заболеваниям Русенско едро неустойчив. Рекомендуемые подвои Рупестрис дю Ло, СО4, Шасла-41Б. -15-18°С

                                Ряхово - столовый сорт винограда, раннего периода созревания. Продолжительность вегетационного периода 134 дня. Потребительская зрелость в Болгарии наступает около 18 августа. В Болгарии утвержден сортом в 1997 г. Лозы сильнорослые. Гроздь средняя (360 г), коническая, средней плотности. Ягоды очень крупные (7.67 г), продолговатые, жёлто-зеленые, при полном созревании янтарные. Кожица средней толщины, нежная при еде. Мякоть хрустящая, гармоничная, с едва уловимым мускатным вкусом и бесцветным соком. Содержание сахара при созревании 16.5%, при кислотности - 4.51 г/л. Рекомендуется длинная или средняя обрезка. Урожайность высокая около 200 ц/га. При нормальных погодных условиях созревшие грозди Ряхово хорошо хранятся на кустах. Транспортабельный сорт. Хорошо растет на подвоях СО4 и Рупестрис дю Ло -15-18°С
                                Suzuki Grand Vitara 2.0 TD 99г.
                                Opel Corsa 1.7д 98г

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X