Обява

Свий
Няма добавени обяви.

СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

    Търсиш "ранно, студоустойчиво", да се подразбира ли, че си на високо и с късо лято? Ако е така, от Плевен преди години съм вземал за един апапин в Банкя и му се получиха нещата, но не помня точно какви бяха сортовете...
    Иначе Насладата е страхотен сорт, препоръчвам го на всеки. Произлиза от хамбургския, става и за вино. 90-та година като правехме лозето, сложихме два реда Наслада, пръчката я взехме от Плевен, института. Няма грешка! устойчиво и на болест, и на студ. Сега ако си правя лозе за мен, това ще бъде - Сторгозия, Наслада и Хамбургски, и нещо за подобрител. Иска и по-внимателно рязане, особено ако районът ти е особен. На асмите иначе го нямам, засега.

    Коментар


    • #17
      От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

      150м но при мен зимните температури понякога със седмици нямам положителни. Късни сортове си имам, просто вкарвам разнообразие.
      За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
      0878 79 20 61 Борис

      Коментар


      • #18
        От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

        А, ясно. Значи то това е нормалната зима, а не като напоследък - декември/януари слънце, Малък Сечко с минус двайсе студ и айде всичко назад. Насладата по лозарските мерки го дават среднозреещ сорт - към средата на септември. При мен средата и към края. Имаше и един клон на сорта - Августин, то май беше малко по-късно... Истински ранни бели съм имал Мечта и Суперран Болгар. Вземах ги от Сортови семена тогава, узряват края юли, началото август. Не са устойчиви обаче на болест и на студ както Насладата, иначе Мечтата съм доволен, Суперранния - категорично не. Така ги бяхме наредили сортовете, че от нашите рождени дни /средата на юли/ да имаме грозде за опитване и за ядене до Нова година, даже Зарезан. А една година и за осми март бях запазил две-три чепки...
        Асмите заравяш ли ги? Аз заравям само младите едно и двугодишните, другото - не. Климата се промени, едно време заравяхме всичко, лозе, асми, щото мръзнеше как си трябва. Последните години като гледах лозето спрях да го загребвам, тогава спряхме и асмите да заравяме.

        Коментар


        • #19
          От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

          Заравям до третата година след това вдигам нагоре. Асми никога не сме зарявали и имал съм и измръзвания. Суперанния много мръзнеше при мен, от 7 години го мъча да спася една асма и тази година загина. Имам да подменям и едно сензо, много стара асма та за това.
          За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
          0878 79 20 61 Борис

          Коментар


          • #20
            От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

            Еее ти па много си го издържал... Ама то и аз така де - всяка година му се канех да го махам и то като нахвърля едни дебели прътове, айде отлагам за догодина...
            Сензото не можеш ли да го подмладиш? Беше популярен навремето, имахме и от него, става и за вино и за ядене. Баба ми е казвала, че на нейното село много са го имали, а пък там си бяха лозари, че и сега са си.
            Асмите ги заравяхме поголовно, млади и стари - кордоните в земята, дебелите стебла остават над земята и почва едно увиване с чували, черги, найлони, че и керемиди отгоре или па направо затрупване с наръчи царевичак. От 14-15 години някъде съм я спрял тая хамалогия. Само веднъж измръзнаха на 100 % - таман ги бях изрязал и след една седмица падна леден дъжд. Март трябва да е било.
            И сега де, на Гергьовден ни смля градушката и остана всичко само на пръчка.

            Коментар


            • #21
              От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

              Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
              Еее ти па много си го издържал... Ама то и аз така де - всяка година му се канех да го махам и то като нахвърля едни дебели прътове, айде отлагам за догодина...
              Сензото не можеш ли да го подмладиш? Беше популярен навремето, имахме и от него, става и за вино и за ядене. Баба ми е казвала, че на нейното село много са го имали, а пък там си бяха лозари, че и сега са си.
              Асмите ги заравяхме поголовно, млади и стари - кордоните в земята, дебелите стебла остават над земята и почва едно увиване с чували, черги, найлони, че и керемиди отгоре или па направо затрупване с наръчи царевичак. От 14-15 години някъде съм я спрял тая хамалогия. Само веднъж измръзнаха на 100 % - таман ги бях изрязал и след една седмица падна леден дъжд. Март трябва да е било.
              И сега де, на Гергьовден ни смля градушката и остана всичко само на пръчка.
              Суперранния сигурно ме е на 15, като при теб нахвърля едни пръти като палец и ме откаже. Сензото тази няма как да я подновя, то си е винен сорт. С увиването от много години съм спрял. А и режа само пролетно, да мине 20.02
              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
              0878 79 20 61 Борис

              Коментар


              • #22
                От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                И на мен ми предстои нещо такова. Не чак лозе, ама няколко асми десертни и едно две редчета по 20 метра червено за вино. За сега съм заровил за вкореняване едно бяло (не зам как се казва) за юнаци. Не се копае и приска... Взех го от 1000 метра надморска височина Кюстендилско. Това ще е едната асма. Другата може би Дунав. За винското идея нямам. Става въпрос за Банкя. Около 650 м. Моля помагайте с идеи...и посадъчен материал.
                Nissan Pathfinder 4.0L

                Коментар


                • #23
                  От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                  Радва ме и това без семките, ама дали ще вирее на нашия климат?
                  Nissan Pathfinder 4.0L

                  Коментар


                  • #24
                    От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                    Без семки вече има доста сортове, хибриди и т.н. Търси по разсадниците. Ранни сортове ти трябват. Преди десетина години за един мой човек, точно за Банкя му взех от ИЛВ Плевен няколко пръчки, бяло/черно и после вика че е станала работата. За десертно обаче говорим. За винени, не знам... Голяма тръпка е да си произведеш грозде и после да направиш вино, ама дядките тука казваха че хубавото вино ставало от хубаво грозде... Винените всичките ги дават че узряват края септември, началото-средата на октомври, макар че и там има съвременни дето зреят малко по-рано... Па то и климата се промени де, вече всичко зрее седмица-две по-рано. Лозарските книжки са ми на село, ама там по спомен Професорите казваха че н.в. подходяща за десертно грозде е до 700-800 метра, ей го ти от 1000 метра си намерил.
                    Абе с две думи, ориентирай се най-добре към два до три или четири десертни сорта ранозрейка, пък за винце ще си купиш нещо от някъде - хубаво и с хубав градус.

                    Коментар


                    • #25
                      От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                      Без семки вече има доста сортове, хибриди и т.н. Търси по разсадниците. Ранни сортове ти трябват. Преди десетина години за един мой човек, точно за Банкя му взех от ИЛВ Плевен няколко пръчки, бяло/черно и после вика че е станала работата. За десертно обаче говорим. За винени, не знам... Голяма тръпка е да си произведеш грозде и после да направиш вино, ама дядките тука казваха че хубавото вино ставало от хубаво грозде... Винените всичките ги дават че узряват края септември, началото-средата на октомври, макар че и там има съвременни дето зреят малко по-рано... Па то и климата се промени де, вече всичко зрее седмица-две по-рано. Лозарските книжки са ми на село, ама там по спомен Професорите казваха че н.в. подходяща за десертно грозде е до 700-800 метра, ей го ти от 1000 метра си намерил.
                      Абе с две думи, ориентирай се най-добре към два до три или четири десертни сорта ранозрейка, пък за винце ще си купиш нещо от някъде - хубаво и с хубав градус.
                      А какви сортове взема на твоя човек от Банкя.
                      Nissan Pathfinder 4.0L

                      Коментар


                      • #26
                        От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                        Там е работата, че не помня.. Бях ги записал някъде ама няма откриване, иначе да съм ги казал. Не бяха от масово предлаганите и познати на всички ни, конкретно бяхме направили запитване там към един човек и той каза какво имат и какво трябва да се вземе.
                        Щото преди това моя познат от Банкя беше вземал оттук оттам по пазарите, ама вика че освен сянка друго нищо не става от тях...

                        Коментар


                        • #27
                          От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                          Най хубавото вино което съм правил беше от грозде Пино ноар. Супер вино стана, но и гроздето си е добър сорт.
                          Много висока захарност, нещо като 27-28%, но това защото малко позакъсняха с брането, и водата беше започнала да се отдръпва от зърното. Та кожичката беше започнала да се сбръчква, демек да става като стафида.
                          Наложи се да му наливам вода, за да му докарам градуса като за ферментация. А виното после беше тъмно, гъсто, силно и ароматно.
                          Абе-тежко вино, аз съм любител на тези вина.
                          Другите подходящи сортове за тежко, плътно вино са Мерло и Каберне совиньон.
                          За мен мерлото си е най-доброто вино, евър. Когато си купувам-гледам да е мерло.

                          Ако искаш по-леко вино-там разнообразието вече е голямо, сортове много, въпрос на вкус е какво вино и с какъв аромат искаш да пиеш.
                          Мерлото иска малко по-топла зима, че не е устойчиво на големи минуси, та май не е твоя сорт.

                          Обаче, аз бих си купувал готово отгледано грозде. Там вече имаш избор на каквото и да е.
                          Ако факторът е цената-няма смисъл за толкова грозде-разликата ще е 10-20 до 50 лева. А в сметката не влизат трудът и нервите. Та с купеното съвсем си излиза.
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #28
                            От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                            Не случайно на мерлото му викат мърльо. А грозде за вино сигурно ще се купува, но десертното искам да ми висне пред очите. Бяло, червено и розе. Бялото вече е вкоренено. Търсят се другите цветове. И кога да ги засадя? Есента или пролетта?
                            Nissan Pathfinder 4.0L

                            Коментар


                            • #29
                              От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                              Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                              Там е работата, че не помня.. Бях ги записал някъде ама няма откриване, иначе да съм ги казал. Не бяха от масово предлаганите и познати на всички ни, конкретно бяхме направили запитване там към един човек и той каза какво имат и какво трябва да се вземе.
                              Щото преди това моя познат от Банкя беше вземал оттук оттам по пазарите, ама вика че освен сянка друго нищо не става от тях...
                              Да не си му купил...магнолия?
                              Nissan Pathfinder 4.0L

                              Коментар


                              • #30
                                От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                                Първоначално публикуван от EWGENI AWRAMOW Преглед на мнение
                                Не случайно на мерлото му викат мърльо.
                                За първи път чувам такова нещо /изчел съм и съм изприказвал иначе много по темата/, това е чутовна глупост.

                                Първоначално публикуван от EWGENI AWRAMOW Преглед на мнение
                                Да не си му купил...магнолия?
                                Много е вероятно да е било точно такова. Пробвай го задължително.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X