Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен проблем е?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен проблем е?

    Днес смятах да обработя едно парче ръжда до колоната, която поддържа предния амортисьор от горната му страна. На пръв поглед не изглеждаше като голям проблем и смятах само да го мина с телена четка, преобразувател за ръжда, грунд и боя, но след като взех да обработвам мястото, за да стигна до метала под ръждата, се оказа, че всъщност ламарината е доста изгнила, и зейна дупка. Премахнах изгнилата ламарина, за да видя какви са щетите, които може да видите и вие от снимките по-долу. В диапазон от 3-4 см. от дупката ламарината е ръждясала, но не е чак толкова изгнила, че да се руши, като я натисна с палец, в каквото състояние беше премахнатата изгнила ламарина.

    Тази подпора очевидно е структурен елемент, затова я прегледах цялата и в по-голямата си част изглежда напълно здрава - с непокътнато гумирано покритие от долната страна (откъм гумата) и с непокътната боя от страната на двигателя. Проблемът е единствено тази ръждясала част. Четох в интернет мнения, че в такива случаи автомобилът е направо за скрап, но така ли е? Не би трябвало да е проблем да се изреже ръждясалата ламарина и да се завари нова, или греша?

    Също така, ако имате препоръки за човек или фирма от София, които могат да извършат тази процедура качествено, ще се радвам да споделите. Ударението е върху качествено, защото ако тази колона поддаде, не ми се мисли какво може да се случи, особено ако се движа с висока скорост.

    Благодаря предварително за всички отзиви!

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:asd.jpg
Прегледи:1
Размер:580.4 КБ
ID:6148260

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:asdasd.jpg
Прегледи:1
Размер:524.0 КБ
ID:6148261

  • #2
    От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

    Това се прави ,но намери някой да го направи качествено от 2мм.ламарина и да го обработи качествено с шлайфане , кит и въшбще няма да се личи.Това е страница на носещия рог,основата или "ботуша"на амортесьора е основно здрава.
    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

    Коментар


    • #3
      От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

      Питай дедо Владо Костинбродски 0877 17 07 70.
      Отваря след 1100 без Понеделник.

      Коментар


      • #4
        От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

        Това трябва да се оправи. В момента структурно още нямаш проблем, но по някое време ще заимаш. Затова трябва да се оправи и забави ръждата (спиране няма).
        Не е трудно и няма нужда да е красиво. Кит и подобни простотии да не се слагат - изкърпване от дебела ламарана за подсилване на структурата, заварките да се запечатат, отдолу да се грундира против ръжда и отгоре може да му намажеш боичка за красота.
        Проверете и от друтага страна, обикновено гният доста симетрично.

        ЕДИТ: Огледайте долу лонжероните, те са ти истинския структурен поддържащ елемент. Тази колона се държи на тях и трябва да е дотолкова здрава, доколкото да не излезе масферсона нагоре. В момента не е стигнала до там за поддаде, но се движив тази посока. Споко, не е за бракуване колата. Сега лятото е добро време за тоя кърпеж.

        Коментар


        • #5
          От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

          Винаги съм се чудел защо се дават умни съвети от рода на "... изкърпване от дебела ламарана за подсилване на...". Детайл се възстановява с ламарина, максимално близка до оригиналната по дебелина. В 99% от случаите, здравината е производна на формата на детайла а не на дебелината на материала, Каква е файдата от 2 мм ламарина, заварена за оригиналния детайл с дебелина от 1 мм? Точно така - никаква!
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #6
            От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

            Ми понеже точно на това място е сложена прилично дебела ламарина,по снимките не може да се каже каква е,но подкалник по-тънък от 1.5мм не съм срещал на каквато и да е сапунерка.Като гледам колегата не е тръгнал по никакъв начин да променя формата на детайла,а за здравината няма как да се съглася,много зависи дали имаш гредичка с еднакви размери сгъната от 0.5 или 1.5мм ламарина.Иначе аз също не съм фен на приплюването на някакво изгнило парче към дебел здрав материал,виждал съм какви ли не красоти,задна вежда на опел от квадратен профил за парапет,изгнил лонженор на лада посилен с 10мм шина от пружина на легло,прилежно заварена с електрожен,дъна от рифелова ламарина с прилична здравина,обшиване задни гредички на опел с винкел и къдраво арматурно желязо и нито един от тея ремонти не беше поддал,лошото е че за сметна на ремонтираното място,което е станало "бетон",трябва да поддаде някое друго място по купето.Но да се завари 2мм към 1.5 или към 1 не виждам никакъв проблем,особено за такава малка кръпка,щом в завода си позволяват да заварят една за друга такива дебелини,значи и при кърпеж не е престъпление.

            Коментар


            • #7
              От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7a946u-960.jpg
Прегледи:1
Размер:556.9 КБ
ID:5792939

              Като илюстрация на изказването, че всички подкалници се правели поне от 1.5мм. Ся, за да не подскочат някои - колата, както знаем, не е изначално руска и е усилена тук там, за да отговаря на по-суровите условия на експлоатация.
              Последно редактирано от коко келеша; 26-06-18, 06:56.
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #8
                От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                Винаги съм се чудел защо се дават умни съвети от рода на "... изкърпване от дебела ламарана за подсилване на...". Детайл се възстановява с ламарина, максимално близка до оригиналната по дебелина. В 99% от случаите, здравината е производна на формата на детайла а не на дебелината на материала, Каква е файдата от 2 мм ламарина, заварена за оригиналния детайл с дебелина от 1 мм? Точно така - никаква!
                Ц!Там ламарината е двойна на точкови заварки ,пункшвайц и поради тая причина подобни детайли гният отвътре -навън!Това го казвам от опит започнах автомонтьорския си стаж като младеж тенекеджия и в последствие съм изправил на крака много гнилочи,много от които са оставали по таван.Много от детайлите като греди,усилване на основи за амортесьори"ботуш",дъна си ги изработвахме сами с помощта на абкант и горелка тройка.На някои места като това има нужда от двойка ламарина,цял шев задължително и обработка с кит отвътре ,защото все пак не е ГаЗка.При още малко изгниване на страницата ще започне подаване на ботуша навътре към ДвГ ,при влизане в дупки става от раз.!
                Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                Коментар


                • #9
                  От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                  Баси Маздите ... А на 3-та серия как им гние гредата, дето държи резервоара ...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                    Благодаря на всички за помощта.

                    До 1-2 седмици ще закарам колата да я закърпят. Трябва да издържи само още 2-3 години, след което ще си купя нова. Макар и на 15 години, колата е на 70 000 реални километра. Съответно механично е в отлично състояние и вози доста комфортно като за Мазда на толкова години. Жалко, че ръждата ще я довърши, а не карането.

                    Иначе от другата страна също е тръгнала ръжда, но е 10-тина пъти по-малко като площ. За щастие засега по-голямата част от носещите елементи нямат никаква ръжда, а на някои места има само повърхностна ръжда (като например по скобите, които държат двигателя и които се виждат на снимките).

                    Коментар


                    • #11
                      От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                      Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                      [ATTACH=CONFIG]961880[/ATTACH]

                      Като илюстрация на изказването, че всички подкалници се правели поне от 1.5мм. Ся, за да не подскочат някои - колата, както знаем, не е изначално руска и е усилена тук там, за да отговаря на по-суровите условия на експлоатация.
                      Мога да ти се закълна че преди два месеца мерих среден праг за такова чудо и беше 1.5мм дебел.Утре ще ги премеря пак,много ме съмнява подкалника да е с дебелина 1мм,а калниците имат една малка гредичка в горния край,играе го водосток под предния капак,тя със сигурност е 1.5мм,на рисунката въобще не е означена.Имай впредвид че литературата за тези коли не винаги е на 100% вярна,доста грешки съм срещал из разните книги,но пък за нито една друга кола не съм срещал толкова богата и достъпна литература.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                        Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                        Ц!Там ламарината е двойна на точкови заварки ,пункшвайц и поради тая причина подобни детайли гният отвътре -навън!Това го казвам от опит започнах автомонтьорския си стаж като младеж тенекеджия и в последствие съм изправил на крака много гнилочи,много от които са оставали по таван.Много от детайлите като греди,усилване на основи за амортесьори"ботуш",дъна си ги изработвахме сами с помощта на абкант и горелка тройка.На някои места като това има нужда от двойка ламарина,цял шев задължително и обработка с кит отвътре ,защото все пак не е ГаЗка.При още малко изгниване на страницата ще започне подаване на ботуша навътре към ДвГ ,при влизане в дупки става от раз.!
                        Тъкмо мислех да те питам дали си виждал 2мм. ламарина , пък ти си бил тенекеджия. Ламарината е двойна само където се застъпват за да бъдат свързани , и не само там , а на всякъде по купето където са свързани отделните елементи. Не е проблем да се изкърпи и да стане достатъчно здраво , но не и от 2мм. ламарина , и не с цял шев.
                        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                        Коментар


                        • #13
                          От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          Питай дедо Владо Костинбродски 0877 17 07 70.
                          Отваря след 1100 без Понеделник.

                          Опа! Дал съм грешен номер - верния е 0877 17 07 27.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                            Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                            Винаги съм се чудел защо се дават умни съвети от рода на "... изкърпване от дебела ламарана за подсилване на...". Детайл се възстановява с ламарина, максимално близка до оригиналната по дебелина. В 99% от случаите, здравината е производна на формата на детайла а не на дебелината на материала, Каква е файдата от 2 мм ламарина, заварена за оригиналния детайл с дебелина от 1 мм? Точно така - никаква!
                            Какво има да се чудиш толкова? Смяташ ли, че могат да възстановят заводското антикорозионно покритие? Смяташ ли, че могат да ползват твърда ламарина като заводската? Ей затова, да има време да гние. А не да сложат 0,7mm-1mm или колкото е там и напролет да е на изходна позиция. Хубаво е да си приказваш така "по-принцип, но практиката често показва друго. Каквото и да го мажат, това новото парче ще изгние по-бързо, защото мястото е неудобно и не може да се обработи перфектно, както е на някой калник например. Нито може да се напасне перфектно и да се завари по ръба, а ще стане с презастъпване/припокриване, защото за да стане перфектно - първо струва много пари, второ трябва половината кола да се разглоби, за да има достъп като хората. А те ще го правят на място, с минимално разглобяване, в рамките на деня. Ей затова.

                            Ако искаш му дай съвет да го направи перфектно и точно както от завода, да видим къде и кой ще му го направи това и срещу колко пари.

                            Бога ми, аз съм перфекционист, но животът по брутален начин ме е научил, че с тия 99% малоумници и лъжци по сервизите е трудно да се работи. Така и така ще го изсерат, поне да не го прави всяка година. 2mm да се чете като "по-дебела от оригиналната ламарина".
                            Последно редактирано от Vitku; 28-06-18, 09:44.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                              Колега,като ти чета писаниците,много ме съмнява някога да си хващал ламарина и да си ремонтирал купе.За колко твърда ламарина говорим според теб при пресовани детайли?Знаеш ли за колко време изгнива 1мм ламарина дори без никаква обработка и наясно ли си че и само заварена без да е обработена пак има шансове да надживее колата?Точно на снимката,която е дал колегата има 2-3 скоби за маркучи да се освободят и преместят на страни и да свали гумата.И какво ти пречи да намажеш новото парче?Ако някгоа беше се занимавал с тази работа,щеше да си наясно че 2мм ламарина на това място ще изгние малко след като изгинят стъклата на маздата.

                              @коко келеша
                              Колега,неска специално се постарах да премеря един среден праг и една гредичка на калник,ами руското ръководство не е съвсем точно.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:038660528.jpg
Прегледи:1
Размер:109.7 КБ
ID:5793091Натиснете снимката за да я уголемите

Име:038660529.jpg
Прегледи:1
Размер:142.6 КБ
ID:5793092
                              Инак дебелината на калника си е точно 0.9,но тази гредичка е доста по-дебела.Подкалниците са също 1.5,като разбира се говорим за оригиналните части.И съм напълно съгласен с теб,че пространствената форма и затворените профили правят здравината на купето,ако ще и средния праг да беше 3мм дебел,няма да има особена разлика в здравината,заради формата му която си е просто лист ламарина.Но ако имаме лонжерони с дебелина 0.5 и такива с дебелина 1.5,ако се блъскам предпочитам да съм в колата с по-дебелите

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X