Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен проблем е?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

    Тези дни се захванах да поизкърпвам Митсубишито. Не знам само Японците ли гният така, но конструктивно е кошмар.
    Задни рогове над ресьорите. Направени от 2-слойна ламарина 1мм. На места на напречни сглобки става и 3-слойна.
    Оставени технологични отвори, през които е влизала вода и Швейцарска сол. Ръждата избива отвътре навън, знаете как. Като започнеш да копаеш се оказва че е изгнило поне на 50% повече.
    Е, все пак стигнах до здраво. Шаблони, парчета от 1,8мм, челни заварки. При всички положения стана по-здраво от дантелата която беше. Ама колко ще издържи...

    Коментар


    • #17
      От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

      Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
      Тъкмо мислех да те питам дали си виждал 2мм. ламарина , пък ти си бил тенекеджия. Ламарината е двойна само където се застъпват за да бъдат свързани , и не само там , а на всякъде по купето където са свързани отделните елементи. Не е проблем да се изкърпи и да стане достатъчно здраво , но не и от 2мм. ламарина , и не с цял шев.
      Много от гредите и носещите пети по много купета са с двойни ламарини събрани с пункшвайц.И ако има възможност цял шеф ,така е качествено .Питай американци дето рециклират купета,аз няма да обяснявам защо.Много колеги майстори ги е страх от цели шевофе заради деформации и дърпания,когато се направи правилно не е проблем ,пък си има и разпъване за целта.Правил съм рециклиране на ВАЗ2101 без смяна на нови панели и тенекии освен калници.Продадохме я с колегата с който работехме на наш съученик ,счупи я от каране над 15 години ,продаде я сам с тръгнала ръжда назаден капак.Гредите ,ботуши ,дъна,всичко беше направено по незаводски начин ,с незаводска ламарина като изисквания,но си струваше резултата.
      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

      Коментар


      • #18
        От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

        По ладите също доста греди са от двойна ламарина,долната дебела,горната тънка.Това нещо с поцинкована каросерия е ОК,но при ладата гние в пъти по-бързо от кърпеж направен с едно парче ламарина обработено от двете страни.Като се сетя как се кърпеха коли с оксижен,арматурна тел и шише пожарогасител и пак се търкаляха по 10-15 години след ремонта,направо ми става смешно като някой заговори за "огромните" деформации,които ще причини телоподаващото.Аз целия шев знам че се прави,когато се кърпи даден елемент,примерно дупка в гредата,а когато се сменя целия детайл се имтира заводския пунктшвайц.По мои наблюдения,завареното с телоподаващо е в пъти по здраво от заводските заварки,а за оксижена въобще няма смисъл да се коментира,при добър майстор въобще няма място за сравнение между заводската заварка и тази от ремонта,единствено остава проблема с корозията.

        Коментар


        • #19
          От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

          Е тогава нямаше телоподаващо ,само окси!Заварката обработи ли се веднага не е проблем.Цели шевове само където трябва,прагове,вътрешни греди на точки,калниците ги слагах с пробити отвори и вътрешна заварка с провар.На един приятел тъст му се усъмни че съм му сменявал калници ,не се личеше въобще,сменени по този начин.Поръчковото винаги е по-добро от заводското.Всичко си свивахме ние ,по шаблони направени от картон с необходимата разгъвка.Та въпросната кръпка на страницата е добре да се направи с цел шеф и да се обработи.Както стана на въпрос и по-горе,това не е трактор все пак.
          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

          Коментар


          • #20
            От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

            Аз мисля, че трябва да се поизреже изгнилото още и после да се прави детайл. Също не съм привърженик на дебелите ламарини. А и там детайла ще с някакъв радиус, което ще го направи достатъчно здрав. Мисля че с малко ентусиазъм детайла може да се изработи и не от "специалист". Остава някой да го завари.

            Скоро гледах на един познат Митсубиши Галант V6 отдолу - човека ми показа фактура за 3000лв за изкърпване. Ами трагично са се справили, в някакъв сервиз в Пловдив. Така че ако има желание и възможност по-добре сам.
            Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

            Коментар


            • #21
              От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

              Първо не се кърпи, а се възстановява. Второ се ползва с 0.1/0.2 по-дебела ламарина, колкото да компенсира механичната обработка и шлайфа на заварките. С по дебела е дива аграрщина, появават се напрежения на места където не са предвидиени и там ако не се къса почва да гние!
              После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

              Коментар


              • #22
                От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                Отделно да фърляш пари за японска/корейска и то за ремонт на тенекии е изключително безмислено. Жълтурковците достатъчно добре са сметнали след колко време точно да изгние... като при Мазда са особено прецизни. 99% от всички заводски застъпвания на ламарините са в същото състояние, след 10-тата година тия коли губят над 20% от структурната си здравина! Лично мнение - отпадъци!
                После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

                Коментар


                • #23
                  От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                  Относно ламарината - никакъв проблем няма да се прави от ламарина от S355 стомана, включително със заваряването. Заваряването обаче често се прави с един друг "жълт" тел, а не със стандартния. Това по спецификации на производителите.

                  Понеже имам 2 еднакви автомобила с разлика в годината на производство 7 години - едната е с "черни" заварки, другата (по-новата) - с "цветни", на определени места, още от завода.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Относно ламарината - никакъв проблем няма да се прави от ламарина от S355 стомана, включително със заваряването. Заваряването обаче често се прави с един друг "жълт" тел, а не със стандартния. Това по спецификации на производителите.

                    Понеже имам 2 еднакви автомобила с разлика в годината на производство 7 години - едната е с "черни" заварки, другата (по-новата) - с "цветни", на определени места, още от завода.
                    Значи по-новата ти трябва да е откъде 1967-ма година. Поне оттогава има цветни заварки на некои места. Естествено нямам представа за начина на изпълнение, но ние ги възстановявахме с месинг,боракс и оксижен.

                    П.П. С появата на телоподаващите по частните сервизи, изчезна и "заводското" изпълнение на ремонта с цветни заварки.
                    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                    Из "Златния телец"

                    Коментар


                    • #25
                      От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                      Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                      Винаги съм се чудел защо се дават умни съвети от рода на "... изкърпване от дебела ламарана за подсилване на...". Детайл се възстановява с ламарина, максимално близка до оригиналната по дебелина. В 99% от случаите, здравината е производна на формата на детайла а не на дебелината на материала, Каква е файдата от 2 мм ламарина, заварена за оригиналния детайл с дебелина от 1 мм? Точно така - никаква!
                      Точно така си е .
                      Никакви два мм и никакъв кит.Поизрязваш ръждилката,почистваш малко за заварките
                      Една обикновенна кръпка с ЦО-то и го глиджосваш с БОДИ 930 и колкото изкара.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                        Първоначално публикуван от Desert_Ant Преглед на мнение
                        Първо не се кърпи, а се възстановява. Второ се ползва с 0.1/0.2 по-дебела ламарина, колкото да компенсира механичната обработка и шлайфа на заварките. С по дебела е дива аграрщина, появават се напрежения на места където не са предвидиени и там ако не се къса почва да гние!
                        Първо" кърпи" е наименование от старата школа защото всяко рециклиране на детайл си е кръпка!Второ възстановяване се води цялостния ремонт на купето или детайла!Трето най -тънката ламарина за не силов детайл е 0.5 ,за силов 0.8 и където трябва двойно с пункшвайц!Четвърто ,ТИ можеш ли да го направиш така че да не личи и да изкара повече от 10 години без проблем?Щото някои можеме ,независимо от това че не работиме в момента в този занаят! И аз ,а и доста колеги тук!Който е рециклирал коли внос преди едни 20 години знае за какво става въпрос прави се така че да се продаде на максимална цена ,да е здраво и да не личи!Така беше и така се работеше!
                        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                          Преди 20 години лепилата се ползваха тук-там. В момента 60-70% от конструкцията е лепена като производителите вече откровено си признават, че до 5-6 години изобщо ще изхвърлят от заводите си горещото заваряване като технология и всичко ще остане само на лепила и нитове. Още до 2030-та масата средния автомобил трябва да спадне с поне 20% от сегашното си ниво, за да се освободи тегло за батериите...
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                            Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                            Значи по-новата ти трябва да е откъде 1967-ма година.
                            ОбъркАл си се нещо. Въпросното "цветно" се употребява откак ламарините не са просто черна ламарина, ами с покритие и с повишена якост. И се прави с телоподаващо и автоматизирано. А никой тук не кърпи така, първо щото машината, дето го може, е едни пари, газа е други пари (не става с "ЦО"), а телта е съвсем трети пари, доста пъти над цената на "черното". За сметка на това от заварката не тръгва ръжда и не се нарушава якостта по границата на заваръчния шев, а антикорозионнмото покритие се нарушава много по-малко. То даже трудно минава за заваряване, а е по-скоро запояване (на английски "brazing"). Материала е примерно ESAB OK Autorod 19.30:

                            https://www.esab.co.uk/gb/en/product...e=410368&tab=1

                            Говоря за един и същ автомобил, правен в един и същ завод, с разлика в годината на производство 8 години (или 7 бяха), и заварки на едни и същи места. На новото са цветни, на старото са черни. Новото е 2005-та. За истинско такова заваряване трябва машина за 7-8 бона минимум.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                              Виж темата за жигулата на Момчил (MG) и си отговори на въпроса. Никой не може да ти гарантира 10г. ако някой го прави е лъжец!!! Мазда дават гаранция пробив от корозия 3г! Пробив! А искаш аз да ти дам 10? За да дадеш 10г, ти трябва вана за горещо поцинковане, освен Волво и Ауди, друг автопроизводител не го прави.

                              Това, което мога да предложа 2г. за ежедневка, 5г. за ретро (без каране зимата) и това не е пробив от корозия... а корозия! Това важи за европейски автомобили, японски и корейски имат гаранция до след завоя на гаража.
                              После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

                              Коментар


                              • #30
                                От: Частично изгнила поддържаща колона за преден амортисьор - доколко сериозен пробле

                                Ингилизката техническа терминология със заварките е малък ужас. 12 години съм го учил тоя език и не мога да им хвана никаква закономерност кога е welding, кога е brazing и кога е soldering. Стругарски нож със запоени пластини също го пишат, че е бил с brazing. Но не винаги. И не винаги е ясно защо...
                                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X