Обява

Свий
Няма добавени обяви.

SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

    Здравейте имам едно Stahlwerk-че което е решило да се поеб*ва с мен.
    Става дума за добре познатото на всички ви Arc 200 популярно и в Булгаристан благодарение на К. Драгозов (Арго).

    Електроженчето "тръгва" вентилаторчето се развърта след кратка пауза (или веднага, ако скоро преди това съм го пускал, явно кондензаторите на входа държат?) но дисплея дори не примигва.
    Опит за заварка: тишина.

    Отворих го на работа, гледах го гледах го умно, поУриентирЪх се ужким за какво иде реч, съвсем леко беше прашасало вътре но нищо страшно (няма видими иглички/стружки от флекс )
    Па стана 6 часа затворих го набързо и го докарах вкъщи...

    След вечеря ми дойде музата, и преди малко взех че го отворих пак, този път с прибора в ръка

    Ръгнах го в mains-а, и меря: от платката която е отдолу ( захранващата ) отива едно симпатично кабелче нагоре към управлението с конекторче, прилежно залепено против разместване/откачване от бай Китаец,
    и какво да видя: 0.08 волта. Хмм, нещо не е таман тука?

    Загледах се и видях едно трикрако в познат корпус, първоначално помислих линеен регулатор ще да е, или нещо от сорта, гледам аз : IRF 224N, викам туй ще да е някакъв полевак...ама какво му пречи да работи като регулатор? А и защо цели 17 ампера???
    Та въпроса ми е: дали от него е цялата работа, преди да тръгна да разпоявам, може би някой преди мен се е сблъсквал с проблема и е намерил топлата вода?

  • #2
    От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

    За да си спестиш излишни емоции, свържи последователно на джаджата яка крушка с нажежаема жичка (100W+) или някоя печка-духалка. Така ако угрешиш нещо, няма да се взривяваш, ами ще светва лампата или ще се отопляваш...
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • #3
      От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
      свържи последователно на джаджата
      Нещо не разбрах последователно на кое да свържа лампата??

      Свалих цялата захранваща платка и я огледах хубаво.

      Там има Реле.

      Доколкото виждам това реле получава управляващ сигнал от управляващата платка (тази най отгоре на машинката).
      Релето не прицъква (включва).
      Значи проблема е или в него, или в това което го управлява! Самото реле включва силовата част? (Не съм съвсем сигурен).
      Предполагам по време на работа, упр. го изключва ако машинката прегрее или се получи някаква грешка (например ниско/високо вх. напрежение).

      За днес стига толкова утре на свежа глава ще гледам и ще мисля....

      Коментар


      • #4
        От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

        Последователно на захранването.
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • #5
          От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

          Ех за къде сме без братята руснаци....

          https://www.youtube.com/watch?v=6JPDCcrZqSY

          Коментар


          • #6
            От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

            The rectifier output charges the main capacitor bank (C5, C6, C7, C8, C9 and C10) to high voltage. Inrush current limiting is provided by a PTC which is then bypassed by relay J1 after a few seconds.
            Значи това реле, прави "байпас" на резисторите които отговарят за зареждане на кондензаторите!!!

            Демек след като бавно се заредят кондензаторите, от въпросните променливи резистори с положителен термичен коефициент PTC, се заобикалят!
            утре ще го видя това реле.....

            Коментар


            • #7
              От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

              Първоначално публикуван от StickWelder Преглед на мнение
              Здравейте имам едно Stahlwerk-че което е решило да се поеб*ва с мен.
              Става дума за добре познатото на всички ви Arc 200 популярно и в Булгаристан благодарение на К. Драгозов (Арго).

              Електроженчето "тръгва" вентилаторчето се развърта след кратка пауза (или веднага, ако скоро преди това съм го пускал, явно кондензаторите на входа държат?) но дисплея дори не примигва.
              Опит за заварка: тишина.

              Отворих го на работа, гледах го гледах го умноа?
              България е една и такова отношение е недопустимо!
              Good guys drive Land Rovers!

              Коментар


              • #8
                От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

                Нямам намерение да влизам в идеологически спорове с никой!

                Аз го казвам не подигравателно ами със съжаление!!
                Защото такива неща съм виждал да стават тука, че понякога ми се щеше да не бях българин!
                Дали има другаде такива хора по света, да се срамуват от своята националност?? Заради идиотите които ги управляват?!

                Темата е за машинката, нека да не я разводняваме, ако искаш да говориш по този повод, моля създай си тема в раздел "Общи приказки".

                Коментар


                • #9
                  От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

                  Забележката не е политическа!

                  България не си е сменяла името от ден Първи.

                  Там, откъдето идва използваното от Вас име, не е ясно към къде вървят - за сега към султанат...

                  Толкова с коментарите.

                  Отношението е недопустимо.
                  Good guys drive Land Rovers!

                  Коментар


                  • #10
                    От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

                    Що не ми го донесеш да го видим?

                    Коментар


                    • #11
                      От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

                      1. Лампа на входа последователно свързана, не те спасява ако се заредят кондензаторите.
                      2. За да включи релето трябва да заработи захранването 24 волта.
                      3. За да заработи 24 волта, трябва да имаш 300 волта на входните електролити.
                      Ако до тук си разбрал какво да правиш - добре, ако не си...по-добре зарежи, да не стане някой сакатлък.
                      Говоря сериозно! Взривяват се доста зрелищно някои елементи по тези инвертори.

                      ПП винаги може да го изпратиш при мен за ремонт, ако не се справиш.
                      Панайот Бърдарски
                      0887 60 77 22

                      Коментар


                      • #12
                        От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

                        Панайот, благодаря!! Днес бях по работа и не съм се занимавал още, но снощи огледах хубаво всичко и след като гледах клипчетата на руснака разбрах горе долу за какво иде реч.

                        Горните ми мнения ги виждате, към тях само добавям следното:
                        1)Ти казваш че за да има 24 волта, трябва да са заредени електролитите. Аз ги мерих при включено захранване и дават над 300 волта!
                        2)От управляващата платка идва кабел с конектор (2 жилен), единият отива директно на релето(единият край бобинката), а другото кабелче минава през по горе споменатият IRF 224N и пак на бобинката!
                        3)За мен, това означава че упр. платка "чака" въпросните 300 волта или колкото са там, и чак тогава активира релето!
                        4)Нека приемем че напрежението на електролитите го има и е в норма (320-330 волта беше като го мерих):
                        Това означава че или проблема е в самото реле (към него отива сигнал но то не включва), или въпросната "схемичка" със споменатият полевак получава сигнал но не го усилва и не го подава към релето, или още отгоре самата управляваща платка поради някаква причина не подава сигнал.
                        За мен този полевак работи в нещо като ключов режим?

                        Пак казвам не съм електрончик, просто ми е интересно да чопля такива работи, а и преди се занимавах с хоби схемички и такива нещица.

                        Към Драгозов:
                        не съм от София а и както споменах интересно ми е да пробвам сам. Ако не стане да го оправя и се откажа: пращам ти го или на тебе или на Панайот.

                        Отново към Панайот:
                        Ще сглобя и свържа всичко, и ще почна отпред>назад от към релето да меря и ще се опитам да разбера какво става, и ще пиша отново.

                        Редакция: сглобих всичко, запоих тук-таме жички за да се улесни меренето в сглобен вид, на релето не отиват 24 волта, Електролитите държат стабилно 310 В, продължавам нататък....
                        тъй тъй имах достъп, проверих и грецовете на входа (2 броя паралелно) - ОК са.
                        Последно редактирано от StickWelder; 24-06-18, 14:36.

                        Коментар


                        • #13
                          От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

                          Мамка му да *** тръгна!!!!

                          НЕ знам какво направих, беше включен и мерих по захр. блок на упр. платка с уреда, и изведнъж нещо изцъка и гледам светодиода на упр. платка СВЕТи (зеленият).

                          сега би трябвало да има ток на изхода и да мога за заварявам!!

                          Мерих по този големият транзистор който е отгоре на този клип на 1:46 вдясно.



                          и дисплеят работи, и мога да регулирам тока даже, не мога да пробвам заварка защото нямам кабели под ръка, сега ще измисля нещо....

                          Сега повторих всичко:
                          Значи отгоре, на захр. блок (на упр. платка):
                          Мосфет K3878, при опит за замерване на напрежение между gate-a и drain-a, захр. блок тръгва!
                          След коего транзисторът започва да грее леко, което ме навежда на мисълта че от тука насетне работи изправно.
                          Последно редактирано от Чавдар (V93); 24-06-18, 16:45.

                          Коментар


                          • #14
                            От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

                            Това ти е ключовия мосфет на захранването. Там явно има някъде лоша спойка. Както е тръгнал, така може пак да спре. Трябва да намериш къде прекъсва.
                            Леко се размина, без ремонти...на тези инвертори това им е слабо място, захранването. Всъщност, виждал съм поне три модификации на този 24 волтов захранващ блок.
                            На някои даже им дефектира трафа. Въпроса се решава с друг външен блок на 24 волта 1 или 2 Ампера. И забравяш за този проблем.
                            Панайот Бърдарски
                            0887 60 77 22

                            Коментар


                            • #15
                              От: SW/(Argo) Arc 200....угасна пламъка в очите му....

                              Това ти е ключовия мосфет на захранването.
                              да, но нещо не си ме разбрал:

                              Значи виж, при всяко изключване на електрожена, ако оставя кондензаторите да се разредят релето се изключва и след това пак трябва със въпросния чалъм да го включа!!!

                              Направих замерване на напрежението!!!

                              При нормално включен електрожен, (както досега) (не-работещ) напрежението е 307 волта!!!

                              След като включа релето чрез въпросното "замерване", напрежението става 320 волта!!!

                              Това означава че всичко би трябвало да е наред, просто упр. платка/блока й за захранване чака например 310-315 волта за да включи релето.

                              По пътя на логиката:
                              Поради някаква причина първоначалното напрежение от основния захр. блок (този отдолу с въпросните електролитни кондензатори) не може да вдигне въпросните 310~315~320 волта, за да знае упр. платка че трябва да включи релето! (това е моята логика)

                              Щом кондензаторите не вдигат въпросното напрежение, или има заминал такъв, НО понеже това се случва само първоначално, а след като аз "ръчно" включа релето напрежението е вече по голямо, най-вероятната причина за мен е дефект в схемата за зареждане на кондензаторите!! Демек варисторите!!!

                              Въпросът ми към теб е: как да ги проверя?!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X