Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моят първи струг

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Моят първи струг

    Здравейте колеги, мина времето, когато взех книжка и първата ми кола (Фиат Типо, подарък от баща ми) беше паркирана пред блока и те обзема едно такова чувство, което се запечатва за цял живот. Понеже хобито ми са автомобилите, реших, че някой ден трябва да си купя струг. Момента дойде преди две години. Един съсед, цял живот работил в ЗММ Хасково, като пенсионер пак работеше в мазето си, да слага по нещо върху пенсията, вече на доста преклонна възраст, реши да продава струга. Понеже от стругове разбирам колкото и от теоретична физика, забрах чичо ми, който е завършил за стругаро-фрезист ама не го е практикувал. Огледа го, каза ОК и го взехме. Разглобихме го пренесохме частите в моето мазе, сглобихме го и така две години си стои и чака. Почнах да чета из форума съвети, мнения, как да се подходи при покупка на такъв стар струг, изчетох и едни учебници за металообработка. От всичко, което изчетох установих, че има луфт в надлъжния и кръстатия супорт, паралелите при универсала са наранени, винта за самохода е изкривен (може и аз да го изкривих при пренасянето ама не знам). Замерих паралелите с индикаторен часовник и май не са иделно прави ама незнайно защо само в задния карай, в работната зона около универсала са ОК. Ама може и аз нещо да не съм направил както трябва. Днес пуснах маслото от скоростната кутия и изтече около 0,5л. Има още някои неща, които да се понагласят и ще се тества.
    Може и да кажете, че стругчето не заслужава ама то е като с първата кола. Предполага, че дори и да не е много читав поне ще служи за учебен струг.
    Тези дни ще идва бащата на една приятелка, който е стругар да го види да каже кое, как.
    Реших да пиша и тук, защото наистина има хора от които може да науча нещо.
    Когато го купувах си мислех, че купувах Ц5 ама на табелката пише Т4. Нищо не намирам за тези стругове ако някой знае нещо тях моля да сподели. Всяка информация ще ми е от полза.
    Малко снимки

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение023.jpg
Прегледи:1
Размер:298.0 КБ
ID:6148178
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение024.jpg
Прегледи:1
Размер:367.5 КБ
ID:6148179
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение026.jpg
Прегледи:1
Размер:417.2 КБ
ID:6148180
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение027.jpg
Прегледи:1
Размер:285.9 КБ
ID:6148181
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение022.jpg
Прегледи:1
Размер:314.1 КБ
ID:6148177
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение025.jpg
Прегледи:1
Размер:316.4 КБ
ID:6148182
    Съжалявам че снимките излизат така. Пробвах да ги завъртя ама не става.
    Поздрави

  • #2
    От: Моят първи струг

    Скорости, тяло и т.н. са от Ц8.
    Някаква модификация за механотехникумите е това, ама какво му е различно, не мога да се ориентирам така като е полуразглобен. Някой, дето се е учил на такова чудо трябва да каже...
    Последно редактирано от santaclash; 23-06-18, 02:11.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #3
      От: Моят първи струг

      Прав е колегата струга е с 8.

      Коментар


      • #4
        От: Моят първи струг

        Благодаря на хората по-горе за насоката. След като разгледах няколко снимки, май наистина е като ц8. Изчетох няколко мануела за ц8, но не останах удовлетворен от информацията. Маслото в скоростната кутия не може да се източи напълно, защото пробката е на по високо (или може би само при мен е така). Как да източа маслото напълно? Преди да налея новото масло да промия ли с нещо и с какво? Колко масло да налея в скоростите? В мануела пише 1,75л. Толкова ли трябва наистина да се долее? В момента съм свалил подавателната кутия за смяна на гарнитурата, знаете ли колко масло трябва да се налее? На всякъде ли да наливам М10Д?
        Извинявам се, че задавам толкова много въпроси, но искам наистина да направя нещата както трябва. Смятам да се справям с проблемите един по един, а те при мен са доста.
        Поздрави.

        Коментар


        • #5
          От: Моят първи струг

          Имам същия струг . Да споделя мой наблюдения и опит. Та първо го разглобих, измих с бензин. После минах с мечик всички отвори където се захващат скоростната кутия , нови болтове. При сглобяването има една особеност, че центъра на вала скоростната кутия трябва да съвпада със центъра на задното седло. за целта на скоростната кутия се подлагат или отнемат пластини. Приятел , който има същия струг, метна един ден неговата скоростната кутия в колата и ходи в Сливен да му сменят лагерите на вала на патроника и там майстора му обяснил и е видял как става обирането на луфта (аксиален и радиален) и ми помогна и на мен да направим тази операция. Ако смяташ да го ползваш зимата те съветвам да сложиш по тънко масло( аз съм с М10 но зимата по 20 минути го чакам да разбие маслото. Моя приятел , който много усилено си ползва струга го е заредил с вретенно масло. Маслото се налива до прозорчето (стъкленото, пази го, че пада а поняга и се чупи). има си тънкости и при обирането на луфта и на напречното и надлъжното седло. След центроването направихме експеримент: струговахме детайл с дължина 200м до размер фи 6мм и даде отклонения от 0.02 , за стар струг си е постижение. Ако има начин с нещо да съм полезен съм насреща.

          Коментар


          • #6
            От: Моят първи струг

            Каквото не намериш за C8, виж за CU320/325.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X