Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашно сирене - експерименти.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Домашно сирене - експерименти.

    Имам си овца и коза... а те си имат мляко.
    Разбрали сме се сутрин млякото да го пият двете козлета, а вечер от него да правя различни видове сирена.

    До сега съм правила сирене Бри, Скаморца, Моцарела, Пармезан, Сирене с подправки - копър (става като таратор на бучки , или мащерка, или балканска чубрица, чер пипер, саламурено сирене.

    Сладко сирене, като подслаждам млякото преди да сложа маята за сирене и добавям ягоди - то се изяжда веднага почти, не е престоявало повече от 6 часа, но се сгъстява отлично. Прилича като консистенция на млекцата Данонино, но без нишестета, и оцветители вътре. Суроватката която изтича давам като подхранка на кошерите - много и се радват.

    В момента експериментирам в посока - сирене в буркан.
    Топлото мляко току що издоено подсолявам и добавям няколко капки мая и поставям в бъркан с капачка. На следващата сутрин изцеждам суроватката и я давам на Яренцата или на пилците с хляб.. и поръсвам още малко сол. Вечерта изсипвам сгъстеното вече сиренце в буркана със сиренето от вчера, от който също отделям суроватката.
    Резултата е нещо средно между сирене крема, и овче сирене, което зрее за около 3 дни и е супер вкусно.

    Ако и вие експериментирате с мляко и сирена бих се радвала да обменим опит.
    Поздрави!
    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

  • #2
    От: Домашно сирене - експерименти.

    Нито с мляко, нито със сирене съм експериментирал, направо съм си ортодоксален в тая област Но, стана ми интересно, нещо пастьоризация /подваряване/ правите ли му на това мляко?
    Суроватката от сладкото сирене, добре /тя е безсолна, нали така?/, давате на кошерите, ама по колко? Че от определено количество нагоре може да стане и опасно...

    Коментар


    • #3
      От: Домашно сирене - експерименти.

      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
      Но, стана ми интересно, нещо пастьоризация /подваряване/ правите ли му на това мляко?
      Сиренето се прави със сурово мляко. Поне по нашия край.
      יעבור
      «И това ще мине»

      Коментар


      • #4
        От: Домашно сирене - експерименти.

        Точно за това питам и аз, щото нищо не знам по технологиите на тия модерни продукти, па може и да опитам някога, ама сега домашни млекодайни нямам.
        Саламуреното сирене и при нас сме го правили със сурово мляко, да. Ако е охлаждано, само се затопля и се пробва на кутрето... Тъй беше май...

        Коментар


        • #5
          От: Домашно сирене - експерименти.

          Първоначално публикуван от jordanov sv
          Точно за това питам и аз, щото нищо не знам по технологиите на тия модерни продукти, па може и да опитам някога, ама сега домашни млекодайни нямам.
          Саламуреното сирене и при нас сме го правили със сурово мляко, да. Ако е охлаждано, само се затопля и се пробва на кутрето... Тъй беше май...
          Мисля, не съм сигурен за да е по стандарт трябва да пастьоризирано. За домашно както сме правили се загрява до телесна температура.
          За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
          0878 79 20 61 Борис

          Коментар


          • #6
            От: Домашно сирене - експерименти.

            Трябва да се пастьоризира иначе има такива бацили, че се мре от тях. Загряваш до 68-72 градуса С и шоково охлаждаш на 38-42 градуса С, сиренето пак си става.
            Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
            Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

            Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X