Обява

Свий
Няма добавени обяви.

проблемен алтернатор Toyota 2L-T

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • проблемен алтернатор Toyota 2L-T

    Момчета, дайте жокер че нещо започна да ми писва от цялата тая драма. Накратко, новата ми Жибка Toyota 4runner LN130 *1992", 2.4TD (2L-T) имаше проблем със зареждането като я закупих.
    Демонтирах алтернатора и подмених диоден блок + реле-регулатор + четки. Колектора на ротора е перфектен, статора също няма индикации, че е пробил. Имаше пробили диоди на дидодната плочка. Тогава (преди месец и половина) сглобих всичко и нещата бяха нормални за около месец.

    След това се започна една цветомузика - всички контролни лампи по таблото се разсветиха - тези за турбото, за зареждането, за вода във г-ния филтър, за алтернатора естествено и изчезна подгревната лампа. Подгрев също нямам когато имам тези аномалии, явно е някаква защита от типа, нямаш ли зареждане, няма да имаш и подгрев . Мина се известно време докато точно локализирам от къде идва проблема, а именно масата която излиза от реле-регулатора служеща за захранване на всичките тези контролни лампи по таблото излизаше под мигащо/прекъсваща форма директно от самото реле на алтернатора. В крайна сметка реших, че проблема е от самото реле или от алтернатора. По-лесният и евтина вариант беше да опитам с друго реле, така и така се сменя на място. След това ме удариха и нещата поотвисяха. Тук е редно да отбележа, че със новото реле, когато контролнат лампа светеше, зареждане нямаше.

    Поръчах си ново реле от китай, ся защо баш такова няма да коментираме, дойде тъкмо и вчера го смених така и така бях разхвърлял всичко за ремонта от катастрофата и уж всичко беше точно, но тази сутрин се започна с цветомузиката отновоо. И тук вметвам отново, че със новото старо реле когато лампите мигаха или светеха зареждане нямаше, а с новото китайско лампите светят, а зареждането е 14.4V .

    От тук натам искам да се уверя кое по цялата верига ме еб@ва и да го отремонтирам, защото ми писна. Само да кажа, че замяната на алтернатора е трудна, защото вакуум помпата е на него.

    Най-полезно би ми било ако някой има подробна схема на окабеляването на тая кошница, че да имам база от която да тръгна. Както и всякакви съвети са добре дошли.
    -Утре започва с проверка на всички маси, насоки къде да ги диря ;
    -Проверка за прекъсване на + след контакт до релето;

    Вметвам релето има 3 извода - един към акумулатора, + след контакт, - към таблото за контролните лампи.
    Благодаря много

    Едит: ся мислейки си си зададох въпроса - по кой от трите кабела идва сигнала към таблото за оборотомера . 100% е сигурно че сигнал се взима от алтернатора, щото като разкача буксата и оборотите не се отчитат. Очевидно коректна ел. схема ще хвърли най-голяма яснота по моя въпрос...

    Едит2: когато я купих и установх че алтернатора не зарежда коректно, свалих реле-регулатора и установих че четките бяха наскоро сменяни. Тоест някой се беше мъчил преди мен да го съживи, но явно неуспешно.
    Коетопък ми напомня че докато я транспортирах от автокъщата към нас лампите на таблото ми присветваха, но го отдадох на хлабавите ремъци.
    Искам да кажа, че проблема може да не е в самия алтернатор, а да е комплексвн. Именно затива е и темата. С малко помощ да преборя проблема.


    Релето изглежда така:


    А алтернатора така:


    като ел. схеми намирам само това (виж PDF-a)
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от I.Stoyanov; 20-06-18, 22:41.

  • #2
    От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

    Днес след първата разходка като хората откакто съм взел колата след задълбочено наблюдение и мерене установих, че само и единствено контролните лампи примигват или светят. Всичко друго е перфектно.

    Мисля да сваля таблото и да модифицирам веригата за лампите, без да променям друго. Така оборотомера ше си работи, волтметъра също. Ще се лиша само от лампата за напомняне за смяна на ангренажния ремък и от тази за вода във филтъра. Тоест абсолютно несъществени неща. А и тази за алтернатора, но така или иначе си имам волтметър. За сега май това е единственият вариант.

    Благодаря на включилите се в темата

    Коментар


    • #3
      От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

      Moже пък дискотеката да няма връзка с релето.
      Може да има друг проблем,възможно е след удара да е станало нещо.
      Щом зареждането си е ОК и всичко работи нормално!!!

      Коментар


      • #4
        От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

        Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
        ...Мисля да сваля таблото и да модифицирам веригата за лампите, без да променям друго...
        Някои табла с уреди от VAG групата имат вграден стабилизатор на напрежение (10V) с цел по-малко да лъжат стрелките на аналоговите уреди. Не знам при японския фоксваген как е, но провери първо това - проблем със захранването на лампите, или масата на таблото. Може някъде по куплунзите по гърба на таблото да има лош кокнтакт, или нещо такова. Един визуален оглед като за начало.
        -Чем занимаетесь по жизни?
        -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
        -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

        Коментар


        • #5
          От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

          Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
          Някои табла с уреди от VAG групата имат вграден стабилизатор на напрежение (10V) с цел по-малко да лъжат стрелките на аналоговите уреди. Не знам при японския фоксваген как е, но провери първо това - проблем със захранването на лампите, или масата на таблото. Може някъде по куплунзите по гърба на таблото да има лош кокнтакт, или нещо такова. Един визуален оглед като за начало.
          Тя е така отпреди катастрофата.
          Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
          Moже пък дискотеката да няма връзка с релето.
          Може да има друг проблем,възможно е след удара да е станало нещо.
          Щом зареждането си е ОК и всичко работи нормално!!!
          Ще направя именно това. Но определено ще детерминирам лампите и ще оставя само волт метърчето


          Май, май друг с такъв проблем няма. А чета по австралийскитв форуми за много оплакващи се. Повечето не откриват решение, макар и с чистонов алтернатор!

          Коментар


          • #6
            От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

            Ахам, а друго тало с уреди не може ли поне за проба да се смени? Щом отпреди катастрофата е така, може проблема да е в самото табло. Ако ще го разглобяваш поразгледай го отвътре. Все нещо може да привлече вниманието.
            -Чем занимаетесь по жизни?
            -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
            -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

            Коментар


            • #7
              От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

              Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
              Ахам, а друго тало с уреди не може ли поне за проба да се смени? Щом отпреди катастрофата е така, може проблема да е в самото табло. Ако ще го разглобяваш поразгледай го отвътре. Все нещо може да привлече вниманието.
              Ще го разгледам. Ама хич няма да хабя енергия за да го възстановявам или ремонтирам. Друго табло и то работещо е почти невъзможно да си намеря само за пробата.

              Коментар


              • #8
                От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

                Тая цветомузика , при всякакви обороти ли е ? Или само при ниски ?
                TLC: LJ70 2LT ; FJ80 3FE

                Коментар


                • #9
                  От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

                  Първоначално публикуван от didooo Преглед на мнение
                  Тая цветомузика , при всякакви обороти ли е ? Или само при ниски ?
                  Оборотите са без значение. Режимите на работа и температурата също.
                  В движение или на място също няма отношение

                  Коментар


                  • #10
                    От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

                    От релето, един от кабелите служи за да запали контролната лампа на таблото. На някои табла, след даване на контакт и невъртящ се алтернатор, светкат почти всички контролни лампи за няколко секунди, за да ги види шофьора че са здрави, и после си показват "истински".
                    - Определи този кабел.
                    - В положение "на контакт" го дай на "маса" и следи какво става по таблото.
                    Ако е обичайната "дискотека" - значи става нещо по него....

                    Коментар


                    • #11
                      От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

                      Първоначално публикуван от stefsab Преглед на мнение
                      От релето, един от кабелите служи за да запали контролната лампа на таблото. На някои табла, след даване на контакт и невъртящ се алтернатор, светкат почти всички контролни лампи за няколко секунди, за да ги види шофьора че са здрави, и после си показват "истински".
                      - Определи този кабел.
                      - В положение "на контакт" го дай на "маса" и следи какво става по таблото.
                      Ако е обичайната "дискотека" - значи става нещо по него....
                      Това ми е известно колега.
                      Тпзи кабел с масата съм го определил. Дам ли на контакт има маса, паля и сигнала по него е "дискотечен" тогава мигат и лампите.

                      Коментар


                      • #12
                        От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

                        Сложи един осцилоскоп на изхода на динамото.Виж диодите всички ли са ок отново.
                        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                        Анатолий Пейчинов o8875о9815
                        https://dvrbg.com/

                        Коментар


                        • #13
                          От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

                          Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                          Сложи един осцилоскоп на изхода на динамото.Виж диодите всички ли са ок отново.
                          Ще направя и това. Аз също имам/х такива съмнения за кофти диод от новата плочка. Обаче, ако има думнал диод с включени консуматори е много малко вероятно особено това малко динамо да държи над 13V.
                          Знаеш че когато има окъсил или прекъснал диод възможността алтернатора да потдържа напрежението в норми под товар е никаква. По-скоро си мисля и аз в насока кофти диодна плочка, изменила свойствата си да "изправя" генерираното напрежение до "перфектни" стойности. Оттам, умноото реле хваща и най-малките отклонения и хоп дискотекаа. А зареждане си има.

                          Ще го боря де, ама хич не ми се ще да отделям повече време в ремонти. 2 месеца сано ренонти. Иска ми се вече да се наслаждавам на разходки и приключения, а не само ремонт...


                          Поздрави

                          Коментар


                          • #14
                            От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

                            Някои алтернатори си имат съвсем отделни диоди за гасене на лампата да таблото ,та и се сменят отделно ,твоя да не е от тях?
                            Калин Владов,09РСПБЗН

                            Коментар


                            • #15
                              От: проблемен алтернатор Toyota 2L-T

                              Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                              Това ми е известно колега.
                              Тпзи кабел с масата съм го определил. Дам ли на контакт има маса, паля и сигнала по него е "дискотечен" тогава мигат и лампите.
                              Механизма на този кабел е следния:
                              контакт-лампата за зареждане се захранва с + ,а другия и край отива на релето(отделни диоди при някой) ,където има маса-лампата свети.
                              алтернатора започва да зарежда-на извода на този кабел вече нама маса а + ,на лампата стават два +а и лампата гасне.
                              Затова откачи този кабел от алтернатора ,замаси го ,и виж дали има аномалии.
                              Калин Владов,09РСПБЗН

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X