Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подпорна стена от дървен материал

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Подпорна стена от дървен материал

    Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
    Берлински дувар. Недостатъкът му е, че без анкери нищо не държи.

    ...
    P.S. 2 За да не съм извън темата, има и вариант с най-обикновена хидроизолация зад дървената стена. Отпада проблемът с контакта пръст/дърво.
    И какъв е смисълът да се дъвче едно и също и да се спрягат промишлени решения, изискващи тежка механизация, след като неколкократно е казано, че това не е опция по ред причини ?!?

    А "най-обикновена хидроизолация" ще да означава газопламъчна с битумна мембрана? Която обаче се лепи на относително гладка повърхност, каквато общо взето няма да има при използване на обли греди.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #62
      От: Подпорна стена от дървен материал

      За невидимата задна част , след повърхностната обработка на дървото и неговото подреждане като стена, ти предлагам самозалепваща хидроизолационна мембрана.Може да се провери и за противокоренови добавки.Въпроса е да има технологично място/ширината на дренажната призма/ за изпълнение.
      При горната предпоставка,ако си се ориентирал към правоъгълно сечение /да кажем не искаш акациевото кръгло/, то следващите уязвими ще станат допирателните хоризонтални повърхности на гредите. Тук се оформят два варианта:
      -мазана или рулонна изолация. При внимателно изпълнение може и газопламъчно полагане от едната страна. Правил съм го на греди , но с малка горелка .Стопява повърхностно и залепва към дървото.
      -другият -на принципа "който мокри , той суши"-оставят се луфтове х няколко сантиметра , за да може да се обдухва/третира, но пък ще задържа вода.
      С по-малко занимавка за поддържане и по-малко рисков е първият. Така ще остане за периодична поддръжка пред няколко години само челната повърхност.
      Ако не се вземат мерки за тези допирателни, точно оттам ще тръгнат първо бъдещи проблеми.

      Траншейната бутобетонова основа е най-добрият вариант за фундиране, като в нея се залагат поцинковани пети за вертикалните елементи, така че долен край дърво да е над повърхността на основата около 10 см.

      Понеже при мен е същата камениста почва, отделяхме постоянно камъните при всякакви изкопни работи и ги нареждах в каквото има-баки , корита под дъждовете да ги промият , и после ги ползвах за дрениращи пластове и бутобетон.
      И до сега го правим за бъдещите задачи.

      П.п. Сега видях последният ти пост. Значи ли , че се ориентираш към кръгло сечение? Друго, фундирането може да е с единични фундаменти само под носещите вертикали , между тях само армиран пояс. За твоите размери са малки количества.
      Последно редактирано от ALEX_Z; 22-06-18, 19:31.

      Коментар


      • #63
        От: Подпорна стена от дървен материал

        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        И какъв е смисълът да се дъвче едно и също и да се спрягат промишлени решения, изискващи тежка механизация, след като неколкократно е казано, че това не е опция по ред причини ?!?

        А "най-обикновена хидроизолация" ще да означава газопламъчна с битумна мембрана? Която обаче се лепи на относително гладка повърхност, каквато общо взето няма да има при използване на обли греди.
        Най-тежката механизация в този случай е компресорът, а под "обикновена" имах предвид ПВЦ или ХДПЕ мембрана, личният ми опит с нея казва, че не я ли наденеш на нещо остро издържа на доста извращения. Ама както искаш

        П.С. ПВЦ мембраната е това бялото между бетона и...ееее...бетона:

        Последно редактирано от icos; 22-06-18, 20:07.
        And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

        Коментар


        • #64
          От: Подпорна стена от дървен материал

          Как се затревяване 90* - просто като свирка. Алпийски рози и от сорта. Вени ти каза за здравец. Има 134654326 различни растения. Можеш да го залесиш с дървета от горната страна. Корените подминават 1 м вертикал лесно на много видове. Най прости джанки бодни, тва вирее навсякъде. Леска също. Или квото там.
          Друго?
          ПП това което ти го пиша са неща които съм правил и/или наблюдавам от първа ръка резултата. С нулева механизация.
          Последно редактирано от turtey; 22-06-18, 20:34.
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #65
            От: Подпорна стена от дървен материал

            Не знам защо и в тази тема всеки се стреми като да извади някоя велика мисъл, неподходяща за случая изобщо...Какво общо има тук тунелното торкретиране, посочено по-горе ? Или розите ? Или "перфектните хидроизолации'"? Човека иска да не му се рони горния скат и това е...Водата не трябва да се изолира, а напротив- да дренира и отвежда надолу, за да няма хидравличен натиск. Златното правило на инженерната геология неслучайно е -да се даде посока на водата... Верно май по-специалист от българина във всяка област няма...
            Последно редактирано от sonda; 22-06-18, 20:57.
            0899 шест5313нула
            За всекиго по нещо

            Коментар


            • #66
              От: Подпорна стена от дървен материал

              Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
              Не знам защо и в тази тема всеки се стреми като да извади някоя велика мисъл, неподходяща за случая изобщо...Какво общо има тук тунелното торкретиране, посочено по-горе ? Или розите ? Или "перфектните хидроизолации'"? Човека иска да не му се рони горния скат и това е...Водата не трябва да се изолира, а напротив- да дренира и отвежда надолу, за да няма хидравличен натиск. Верно май по-специалист от българина във всяка област няма...
              Оф, мм@@мустара. Нямам друга снимка на ПВЦ мембрана, затова и съм сложил тази, абстрахирайте се от тунела. А ако туриш само дренаж без хидроизолация между него и гредите ...или каквото там дървено се използва, то има да береш ядове. Но всеки си е сайбия на бахчата и има право да научи сам нещата по трудния начин
              And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

              Коментар


              • #67
                От: Подпорна стена от дървен материал

                Чавдаре, струва ми се че трябва да решиш за дървена подпорна стена ли да се говори в темата, или да не хабим патроните само...

                Коментар


                • #68
                  От: Подпорна стена от дървен материал

                  Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                  Най-тежката механизация в този случай е компресорът, а под "обикновена" имах предвид ПВЦ или ХДПЕ мембрана, личният ми опит с нея казва, че не я ли наденеш на нещо остро издържа на доста извращения. Ама както искаш

                  П.С. ПВЦ мембраната е това бялото между бетона и...ееее...бетона:
                  Прочети заглавието на темата и спри да ми пишеш за друго. Дренажна мембрана знам много добре какво е и, ако беше чел по-горе в темата, щеше да видиш какво съм казал по въпроса.

                  Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                  Как се затревяване 90* - просто като свирка. Алпийски рози и от сорта. Вени ти каза за здравец. Има 134654326 различни растения. Можеш да го залесиш с дървета от горната страна. Корените подминават 1 м вертикал лесно на много видове. Най прости джанки бодни, тва вирее навсякъде. Леска също. Или квото там. ...
                  А бе, ти погледна ли изобщо за какво става въпрос, или просто си си навил нещо на пръста и си набрал инерция?!? С какво дървета нагоре по-склона ще ми помогнат да спра роненето на пръстта от откоса?!? Той склонът си стои и не е тръгнал на никъде. Над откоса си има тревна покривка, под която е пълно с преплетени корени, които си държат.

                  Не виждаш ли на картинката, че тънкият хумусен пласт с тревата и корените отгоре си стои по края на откоса, а под него се рони. Даже снимка в едър план съм пуснал на "пръстта", обаче широкопрофилните специалисти Фърчат някъде високо в небесата и не виждат подробностите!

                  Като бучна нещо в този сипкав чакълесто-песъчлив микс нали това нещо:
                  а) трябва изобщо да се задържи там, като вероятността пръстта около него да се изрони е достатъчно голяма. Ако не на момента, при следващия голям дъжд.
                  б) трябва да се вкорени, което хич не е сигурно, щото на растенията, общо-взето, им трябва и някаква по-плодородна пръст, пък преобладаващото съдържание е камък;
                  в) и да остане на място, и да се вкорени, нали ще му трябва някакво време да се развие. Колко време пък ще трябва за да се оформи някакво покритие, което да държи откоса, е съвсем отделен въпрос.

                  Ей ти здравец на друго място, набучкан в пръст в пукнатините на скала.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P_20180413_175707.jpg
Прегледи:1
Размер:240.6 КБ
ID:5792498

                  Повече от месец си е на това ниво (мъничко зеленичко). Колко ще оцелее и колко време ще му трябва да порастне достатъчно и евентуално да направи по-съществена покривка - предстои да видим.

                  Та така. Бактън от големи разбирачи!

                  От тук нататък ще трия абсолютно всичко, което не е строго по темата. Който иска само да си чеше клавиатурата - да си търси друго място.
                  Последно редактирано от Чавдар (V93); 22-06-18, 21:41.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #69
                    От: Подпорна стена от дървен материал

                    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                    За невидимата задна част , след повърхностната обработка на дървото и неговото подреждане като стена, ти предлагам самозалепваща хидроизолационна мембрана.Може да се провери и за противокоренови добавки.Въпроса е да има технологично място/ширината на дренажната призма/ за изпълнение.
                    ...

                    Траншейната бутобетонова основа е най-добрият вариант за фундиране, като в нея се залагат поцинковани пети за вертикалните елементи, така че долен край дърво да е над повърхността на основата около 10 см.

                    Понеже при мен е същата камениста почва, отделяхме постоянно камъните при всякакви изкопни работи и ги нареждах в каквото има-баки , корита под дъждовете да ги промият , и после ги ползвах за дрениращи пластове и бутобетон.
                    И до сега го правим за бъдещите задачи.

                    П.п. Сега видях последният ти пост. Значи ли , че се ориентираш към кръгло сечение? Друго, фундирането може да е с единични фундаменти само под носещите вертикали , между тях само армиран пояс. За твоите размери са малки количества.
                    Това с лепенето на хидроизолационна мембрана зад стената ще е практически невъзможно при малко отстояние от терена. Така че по-скоро ще мисля в насока мазане.

                    Бутобетонов фундамент е ок за варианта за комбинация вертикални метални профили и дърво, който предложи Дани. Ако се отиде обаче на другия вариант (чисто дървена стена, лежаща на терена), отдолу под дървото по-скоро бих оставил чакъл за да може попаднала там вода да се дренира, вместо да се задържа и да кисне дървото.

                    Към нищо не съм се ориентирал окончателно. Първо ще трябва да проверя в близката околност какво се намира и на какво се обажда. Че неща, които тук човек ги смята за даденост, там не е задължително да са такива.
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Подпорна стена от дървен материал

                      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                      Прочети заглавието на темата и спри да ми пишеш за друго. Дренажна мембрана знам много добре какво е и, ако беше чел по-горе в темата, щеше да видиш какво съм казал по въпроса...
                      Четох. Въпросната дренажна мембрана(зная я под друго име) няма да издържи върху обли греди, изобщо не се разтяга и принципно се къса много лесно. Снимка няма да прилагам, щото се вижда тунел и пак ще ме обвинят в нещо. По повод импрегнация на дърво точно в момента се занимавам с един навес, пробвах обикновен безир и два вида бохемит с леко компромисни резултати, в смисъл след две ръце пропива има-няма два милиметра ...и толкоз. Това на талпи, сушени десетина години, на пресни предполагам ще е по-зле.
                      And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Подпорна стена от дървен материал

                        Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                        Четох. Въпросната дренажна мембрана(зная я под друго име) няма да издържи върху обли греди, изобщо не се разтяга и принципно се къса много лесно. ...
                        Аз имам предвид ето това:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1100308.JPG
Прегледи:1
Размер:314.4 КБ
ID:5792722

                        И нямам впечатления да се къса много лесно, нито пък се сещам защо ще ми е да се разтяга. Не става въпрос за защита на някаква голяма дълбочина, нито за обратен насип с багер, който да стоварва наведнъж по-голямо количество материал, при което да свлече/опъне мембраната и евентуално да я скъса.

                        За импрегнация си мисля в насока 1) обработка с биоциден препарат + 2) обработка с нещо, което да не пуска вода в дървото.

                        Т.е., като цяло, поне 2 линии на защита - първо да не се допуска контакт на дърво с почвата и второ - спиране (затрудняване) на достъпа на вода.
                        Последно редактирано от Чавдар (V93); 23-06-18, 09:25.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #72
                          От: Подпорна стена от дървен материал

                          Същото. Е върху гладка стена със сигурност това няма да се скъса или разтегне, но ти спомена обли греди. На навеса долните греди ги мазах с Бохемит Оптимал срещу гадинки и гниене, препоръчаха ми го дърводелци. Обаче попива без следа, отгоре го минавам къде с Бохемит Естетик, къде с обикновен безир. За резултат като трайност нищо не мога да кажа ...все още.
                          And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Подпорна стена от дървен материал

                            Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                            Същото. Е върху гладка стена със сигурност това няма да се скъса или разтегне, но ти спомена обли греди. На навеса долните греди ги мазах с Бохемит Оптимал срещу гадинки и гниене, препоръчаха ми го дърводелци. Обаче попива без следа, отгоре го минавам къде с Бохемит Естетик, къде с обикновен безир. За резултат като трайност нищо не мога да кажа ...все още.
                            Дори и да се отиде на варианта обли греди, не виждам опасност от скъсване по спомената горе причина - ще е необходима защита на дълбочина не повече от метър - метър и половина и насипването ще се извършва ръчно. Няма откъде да види толкова зор, че да се скъса, което по принцип не е и толкова лесно, ако се използва качествена мембрана, а не някой ментак.

                            Бохемит Оптимал е нормално да попива без следа. Той не е предназначен да придава външен вид. Идеята дори и с цветния му вариант (кафяв) е просто да се вижда къде е мазано и къде не. След изсъхване цветът става розовеникав. Поради което, при необходимост от придаване на някакъв добър външен вид е необходимо някакво финишно покритие. Точно по същата схема си обработих челните дъски - първо Оптимал за защита от буби и после Естетик за защита от влага и за външен вид.

                            Между другото, ето една илюстрация за терасиране с дървени подпорни стенички.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1100369.JPG
Прегледи:1
Размер:274.7 КБ
ID:5792725


                            Разбира се, това като размер е по-малко, естетиката никаква я няма (поради използването на разнороден материал) и силно се съмнявам, че са предприемани някакви що-годе сериозни мерки за защита на дървесината. Просто защото, който го е правил, не го е правил като за себе си, а за да изтръска едни пари. Пък инвеститорът (чужденец) после да си му бере гайлето и, като изгние след някоя година, да викне пак майсторите да го направят наново срещу едни пари.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #74
                              От: Подпорна стена от дървен материал

                              Ако решиш все пак да го правиш от кръгли греди без изолация, виждал съм тук-там из планинските райони ето такива неща, викат му Krainerwand:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:post-52-1128191570_thumb.jpg
Прегледи:1
Размер:62.6 КБ
ID:5792731

                              Изкарва доволно количество години, а рядко някой си прави труда да ги импрегнира.
                              Прикачени файлове
                              And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Подпорна стена от дървен материал

                                Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                                Ако решиш все пак да го правиш от кръгли греди без изолация, виждал съм тук-там из планинските райони ето такива неща, викат му Krainerwand: ...
                                На това ми е интересно колко навътре в склона са перпендикулярните. А иначе, да ги използваш така, като на втората картинка, без даже да махнеш кората, си е жива покана за дървояда.
                                Ние не сме неутрални!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X