Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подпорна стена от дървен материал

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Подпорна стена от дървен материал

    Цената на дървесината е около 4 пъти цената на бетона и крайният резултат ще е нещо с толкова съмнително качество и трайност, че ако въобще има някаква стойност, тя ще е преди всичко естетическа.
    10м х 1,2 х 0,2 = 2,88 м3 бетон.
    С дърво ще ти е по-скъпо, по-трудно и почти със сигурност ще стане по-грозно.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #17
      От: Подпорна стена от дървен материал

      А какво мислиш за габиони? Камъните си го имаш. После затревяване и става джам.
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #18
        От: Подпорна стена от дървен материал

        Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
        Правих подпорна стена от дърво, защото ми трябваше бързо - това преди 5-6 години.
        Не като на снимките, с каквото имах под ръка.
        ...
        Проста бетонна стена се прави сравнително лесно, даже може да е красива. И не гние
        Нямам и най-малкото съмнение, че ако се направи на две - на три, с каквото имало под ръка, една стена ще изгние бързо или ще поддаде още преди да е изгнила.
        Тази тема е за това дали и как може да се направи по-добре, така че да изкара не 5, а поне 15 години.

        А за простите неща ... Когато правиш нещо на отдалечено място, с тежък терен, на който е затруднено дори използването на такава елементарна механизация като ръчна количка, някои неща, които в София са много прости, се оказват мааалко по-сложни. Меко казано ...

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        А какво мислиш за габиони? Камъните си го имаш. После затревяване и става джам. ...
        Габионите ги мислих като вариант и се консултирах с хора, които с това се занимават. Проблемът с тях ми е, че не всеки камък е добър за целта. Това, което имам на терен, не е особено подходящо като състав и размер. Т.е. ще трябва да карам камъни от някъде си. И на всичкото отгоре - виж предпоследното изречение отгоре!
        Последно редактирано от Чавдар (V93); 20-06-18, 16:38.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #19
          От: Подпорна стена от дървен материал

          Значи, най-удачното решение е класическа бетонна подпорна стена. Да влезе малък багер, и с малката кофа да направи траншея 40-50 санта широка и дълга колкото трябва, и дълбока 60-ина санта. Вътре в траншеята през метък да копне по една по-дълбока дупка колкото може, в която да наредиш по едно двойноT / IP ги водят/, да речем 14 или 16 номер. Това е , за да се имитира един вид пилотно фундиране, т.е стената да се държи на нещо, а да не стои. Сетне се пълнят дупките с бетон, и се продължава с армировката и кофража. К;асическите подпорни стени се анкерират и със хоризонтални анкери, но поради липса на техника, а и по-евтино ще излезе в случая подпори, заварени под 45 градуса към пилотите, от същия материал, които завършват в перпендикулярна къса траншея, изкопана от всеки пилот, като на "петата" им, където стъпват се подложи планка да речем 8-10 мм., с размер 20/20 см., след което петите също се бетонират. Остава въпроса за преноса на бетона, а арматурата може да се поръча по размери вързана, и само да се "надене" на пилотите. Общо взето това е механизма на всички подпорни стени, а в зависимост от товара, който носят- различни вариации на дълбочина/ диаметър на пилотите и анкерите. Примерно за укрепване на пътя Пампорово -Смолян правихме стена, хваната със 100- метрови анкери, чиято армировка беше от 6 стоманени въжета, ф20, напрегнати с над 100 тона след изливането, но товара бе огромен...Ако е за символична и по-скоро декоративна употреба, и няма кой-знае какъв товар, това което съм ти дал върши работа. И остави тук-там барбакани, за да се оттича водата, т.е хвърли през 2 метра по едно парче пвц тръба ф50, най долу в стената.
          0899 шест5313нула
          За всекиго по нещо

          Коментар


          • #20
            От: Подпорна стена от дървен материал

            Това за подходящи камъни честно ми се струва малко така улево. Може и да греша, разбира се.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #21
              От: Подпорна стена от дървен материал

              Правих такава стеничка 2008г, от дъбов материала. В имота който закупих имаше стара голяма плевня, коята съборих, и използвах материала от нея. Гредите така са сухи и твърди, че едва се забива пирон.
              Вече 10г не е мръднала, намазах я само с горяло масло.

              Коментар


              • #22
                От: Подпорна стена от дървен материал

                Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                ... 10м х 1,2 х 0,2 = 2,88 м3 бетон. ...
                Дали да не си провериш сметката? Нали няма да ме съветваш да напърча метър и кусур бетонна стена ей така стъпила на 20-санта върху терена? Щото май тук се изявяваш като професионалист в бранша и такова смятане не ти отива.
                Примерното дейтайлче, което ми е направил проектант-конструктор за бетонна стена, изглежда така

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:beton.jpg
Прегледи:1
Размер:26.4 КБ
ID:5792418

                Т.е. освен това, дето ще се вижда над терена, в земята трябва да има вкопано едно фундаментче широко метър и малко и високо половин метър. Може и аз да не смятам вярно, ама сметката в този случай излиза по 0,9 - 1 м3 на всеки линеен метър стена. Т.е. общо 10 - 12 кубика, вместо твоите 2,88. Отделно в твоята сметка, дето дървения материал бил 4 пъти по-скъп от бетона, май няма място и за армировка и кофраж (съответно с цена за материал, доставка и труд).

                И проблемът не е, че тези 10-12 кубика биха стрували от порядъка на по 150 - 180 лв/кубик (т.е. двойно по-евтино на кубик от дървения материал, ама за 3-4 пъти повече кубици) доставен на обекта, а в това, че няма с какво да се налее, освен ако някой от предлагащите варианта бетон няма стационарна бетон-помпа, която да се закара на 250 км от София и да престои там някой и друг ден, щото това всичкото няма да се налее наведнъж. И, разбира се, при това да не ми отреже главата от глезените.

                Та, сметките са хубаво нещо, ама вече съм гледал един филм с количествено-стойностни сметки, правени от софийски проектанти, които (сметките де, не проектантите ) не можаха да преживеят челния сблъсък с реалността там някъде в планината ...

                Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
                ... Да влезе малък багер ...
                Казах някъде тежък терен ...

                Багерът, който може да влезе, изглежда така



                Явява се дефицитна стока (едно поради малко налични бройки и второ поради липса на квалифицирани багеристи) и цената му би била безумен лукс за изкопаване на една траншея.

                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                Това за подходящи камъни честно ми се струва малко така улево. Може и да греша, разбира се.

                Ами не е. Не ми звучи като особено добра идея да пълниш габиони с нетраен материал, който под атмосферните въздействия за някоя година ще се разтроши от само себе си и ще се слегне.
                Отделно, дето не е като в кариера с надробен до някакъв що-годе еднакъв размер материал. Камъните са каквито са излезли при изкопните работи и каквито е разбил багерът с чука. Т.е. има съвсем дребни, има и такива, та двама мъже се зорят да вдигнат.
                Последно редактирано от Чавдар (V93); 20-06-18, 18:08.
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #23
                  От: Подпорна стена от дървен материал

                  Нали затова ти казвам да го затревиш. Аз поне това бих.
                  Иначе можеш да видиш как се терасира навсякъде около теб. Имам предвид класическата технология.
                  То не че габионите са нещо модерно , стари са като света.
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #24
                    От: Подпорна стена от дървен материал

                    Е, ако съвсем тежък терен, и липса на достъп на малък багер и бетонополагане, то остава единствено ръчния труд и дърво- талпи, дъски, колци..То терена и достъпа винаги може да стане от тежък на лек, но финансово е неуместно в конкретния случай, така е...
                    0899 шест5313нула
                    За всекиго по нещо

                    Коментар


                    • #25
                      От: Подпорна стена от дървен материал

                      Няма какво да им проверявам на сметките-за подпорна стена до 1.2м не трябва разрешение за строеж-съответно не трябва проект. Прави се както прецени на място майстора. Просто намери хора, които това правят. Изобщо не е случайно, че тези неща се строят без разрешение за строеж, което значи без проект и без консруктивно становище.
                      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Подпорна стена от дървен материал

                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        Нали затова ти казвам да го затревиш. Аз поне това бих. ...
                        Може и да ме посъветваш как се затревява обратен наклон?

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:skat2.jpg
Прегледи:1
Размер:280.6 КБ
ID:5792419

                        А, тъй като височината на откоса е над 2 м., идеята е точно терасиране с две последователни по-ниски стени. Щото иначе трябва да се изплеска една поне двуметрова, която вече няма как да не е от бетон.

                        П.П. Между другото, до това място се отива само по наклон, който е даже малко по-стръмен, отколкото е склонът на снимката. Т.е. всичко, което ще дойде на мястото, ще дойде на ръчички или на гръб.

                        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                        Няма какво да им проверявам на сметките-за подпорна стена до 1.2м не трябва разрешение за строеж-съответно не трябва проект. Прави се както прецени на място майстора. Просто намери хора, които това правят. Изобщо не е случайно, че тези неща се строят без разрешение за строеж, което значи без проект и без консруктивно становище.
                        Нагледал съм се на лайна, изсрани по схемата "както прецени майстора". Като майсторите обикновено са с големи усти, цял живот това правят и даже кетапи имат.
                        Та, майсторе (викам ти майсторе, щото не ти знам името), не разбрах как по твоя майсторлък трябва да изглежда стената. Паралелепипедче 12 х 1.2 х 0.2, поставено на тясната страна ли? Щото сметката ти е такава.
                        Ако ти е такъв майсторлъкъг, благодаря ти за участието в темата и довиждане!
                        Последно редактирано от Чавдар (V93); 20-06-18, 18:32.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Подпорна стена от дървен материал

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Може и да ме посъветваш как се затревява обратен наклон?



                          А, тъй като височината на откоса е над 2 м., идеята е точно терасиране с две последователни по-ниски стени. Щото иначе трябва да се изплеска една поне двуметрова, която вече няма как да не е от бетон.

                          П.П. Между другото, до това място се отива само по наклон, който е даже малко по-стръмен, отколкото е склонът на снимката. Т.е. всичко, което ще дойде на мястото, ще дойде на ръчички или на гръб.

                          Защо си го причиняваш това?
                          Последно редактирано от Чавдар (V93); 20-06-18, 18:43.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Подпорна стена от дървен материал

                            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                            Защо си го причиняваш това?
                            Защото така ми харесва? Ти, като не можеш да кажеш нещо полезно, защо се смяташ за длъжен да вземеш участие? Айде баста със спама!
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Подпорна стена от дървен материал

                              С гредички това няма да стане. Отпиши ги, не стават. Мисли над другите алтернативни на бетона варианти-примерно габиони....ама и там е проблем-металните каси се продават празни. Сглобяват се и се пълнят на място-т.е. всичките тонове чакъл за тях трябва да се закарат.
                              Не, че няма и екзотични изпълнения, но те са мислени за конкретни условия, които едва ли ще са еднакви с твоите, нито с тези където и да е другаде:
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Arce-muri-in-legno4-795x596.jpg
Прегледи:1
Размер:183.2 КБ
ID:5792422
                              Последно редактирано от santaclash; 20-06-18, 18:46.
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Подпорна стена от дървен материал

                                Терасираш, с камъни, клони, греди или кошници с пръст (по модерно му габиони) с лек наклон и затревяваш стената. Гледам няма свлачища наоколо.
                                Как е терасирано в съседните имоти? Щото как се прави стена за язовир или магистрала е едно. Ти отгоре няма да строиш небостъргач

                                ПП много интересно цитат от уйкито
                                The life expectancy of gabions depends on the lifespan of the wire, not on the contents of the basket. The structure will fail when the wire fails.
                                Последно редактирано от turtey; 20-06-18, 18:57.
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X