Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мотор отписан от данъчното.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мотор отписан от данъчното.

    Здравейте, един въпрос имам. Преди година и нещо купих мотопед без да го прехвърлям, и сега разбирам, че собственика по талон го е отписал от данъчното, за да не плаща данъка. Да обаче, аз си карам и имам всички документи, голям малък талон, гражданска и на полицата пише неговото име, защото "не можело заради ЕГН-то" ми (на 16 съм имам А1 категория). Та въпроса ми е в тази ситуация как е регистриран мотора в КАТ и на кое име е въобще, дали се води на някой ? И застраховката доколкото разбирам абсолютно нищо не покрива в тази ситуация, а пък не може да се кара без нея.

  • #2
    От: Мотор отписан от данъчното.

    Да знаеш, че не е много хубаво да пускаш въпрос в няколко форума едновременно.

    Коментар


    • #3
      От: Мотор отписан от данъчното.

      Ако една вещ не е на разрешителен режим-примерно оръжие, някои медикаменти, химикали и т.н, ,не ти трябва минимална възраст, за да ги притежаваш.
      Вещите, които са на някакъв регистрационен режим-както в твоя случай коли и мотори, могат "да се водят" на различните места, на различни хора, според това кой и кога се е сетил да ги регистрира. Което обаче няма връзка с въпроса към даден момент кой им е собственик. Кой е собственик казва последният съставен по време и съгласно закона акт, с който е прехвърлена собствеността.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        От: Мотор отписан от данъчното.

        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
        Ако една вещ не е на разрешителен режим-примерно оръжие, някои медикаменти, химикали и т.н, ,не ти трябва минимална възраст, за да ги притежаваш.
        Вещите, които са на някакъв регистрационен режим-както в твоя случай коли и мотори, могат "да се водят" на различните места, на различни хора, според това кой и кога се е сетил да ги регистрира. Което обаче няма връзка с въпроса към даден момент кой им е собственик. Кой е собственик казва последният съставен по време и съгласно закона акт, с който е прехвърлена собствеността.
        На 16г. е човека. Паднах от коня как му го обясни

        Коментар


        • #5
          От: Мотор отписан от данъчното.

          Ще трябва да свиква. Простотията в тая държава някой ще трябва един ден да я промени, а за нас вече е късно.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            От: Мотор отписан от данъчното.

            Щом го е отписал и не плаща данък как минава преглед? Без преглед при евентуално ПТП все едно нямаш гражданска(застрахователя не я зачита). При една евентуална проверка на пътя след справка ще лъсне, че спряно от движение или там каквото е. За да го отчислил от данъчното задължително е минал през КАТ.

            Виж ал.3 т.2
            Чл. 5.
            (3) (Нова - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) На водача на пътно превозно средство е забранено:
            1. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 26.09.2017 г.) да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози;
            2. да управлява пътно превозно средство, спряно от движение.



            Чл. 177
            1. (1) Наказва се с глоба от 100 до 300 лв.:
              1. 5. който управлява моторно превозно средство, спряно от движение, без разрешение на службата за контрол на Министерството на вътрешните работи;

            2. (2) Когато нарушението по ал. 1, т. 2 е извършено повторно, наказанието е глоба от 200 до 500 лева.



            Явно не са те спирали за проверка досега.
            "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

            Коментар


            • #7
              От: Мотор отписан от данъчното.

              Е вие бързате да го наковете... Момчето е на 16 и тепърва ще се сблъсква с правни неволи...

              Към хънтер951:
              Съвсем нормално е предишния собственик да си го ОТЧИСЛИ - не само да не плаща данък ами и да не го държат отговорен за ПТП в което ти си участвал.
              От тоя страна пък ти си ЗАДЪЛЖЕН да декларираш че притежаваш въпросното МПС и носиш съответните отговорности.

              Притежаването на МПС не е обвързано със това дали имаш квалификаця, примерно мога да си притежавам багер нищо че нямам право да карам. С мотора е същото.

              Коментар


              • #8
                От: Мотор отписан от данъчното.

                До 350 кубика договорът не се заверява от нотариус. Вписването/отписването му от данъчното няма общо с КАТ.
                МПС, неминало технически преглед, не е неизправно. Кога едно МПС е неизправно-пише в закона и във въпросния текст няма нищо за прегледи. Също и няма никаква връзка между прегледа и ГО. Има с каското.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • #9
                  От: Мотор отписан от данъчното.

                  В ЗДвП доста от членовете започват "водача е длъжен......" или " забранява се......." Ако наистина има СУМПС момчето дори и най ниската категория се е явявал на изпит, че дори го е взел. Незнанието на закона не те оневинява
                  "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                  Коментар


                  • #10
                    От: Мотор отписан от данъчното.

                    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                    До 350 кубика договорът не се заверява от нотариус. Вписването/отписването му от данъчното няма общо с КАТ.
                    МПС, неминало технически преглед, не е неизправно. Кога едно МПС е неизправно-пише в закона и във въпросния текст няма нищо за прегледи. Също и няма никаква връзка между прегледа и ГО. Има с каското.
                    Искаш да ми кажеш, че отивам в данъчното и казвам "Искам да отчисля това МПС" и те веднага се съгласят без дори да ме попитат, защо.
                    "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                    Коментар


                    • #11
                      От: Мотор отписан от данъчното.

                      Попълваш декларация, за чиято вярност отговаряш наказателно. У нас това се смята за достатъчно. Пък и той човекът не е излъгал-продал си е мотора съвсем наистина. Искат копие от акта, с който е прехвърлена собствеността-договор за продажба, за замяна, акт за дарение и т.н...
                      Ако се бракува, искат бележка от КАТ, че е снета от отчет.
                      Последно редактирано от santaclash; 20-06-18, 10:34.
                      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Мотор отписан от данъчното.

                        Първоначално публикуван от dido uzunov Преглед на мнение
                        Искаш да ми кажеш, че отивам в данъчното и казвам "Искам да отчисля това МПС" и те веднага се съгласят без дори да ме попитат, защо.
                        Отиваш в ОБЩИНАТА, не в офиса на НАП, в отдела на ОБЩИНАТА "Приходи", "Местни данъци и такси" или както там се нарича в съответната община и им оставяш ксерокопие от договора за продажба на МПС. Те го отчисляват. Електронната онлайн връзка с КАТ е бош-лаф.
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • #13
                          От: Мотор отписан от данъчното.

                          Електронната връзка между общините и КАТ е еднопосочна - от КАТ към общините и работи само за регистрацията, само с един собственик.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Мотор отписан от данъчното.

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Електронната връзка между общините и КАТ е еднопосочна - от КАТ към общините и работи само за регистрацията, само с един собственик.
                            Има и друга посока, нотариуса ми отписа автоматично продадена кола в общината. Чак не вярвах!
                            Ford Maverick II 2.3 XLT
                            Ford Mondeo MK5

                            Коментар


                            • #15
                              От: Мотор отписан от данъчното.

                              Да, но в случая моторчето е до 350 кубика и няма нотариус.
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X