Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лична лаборатория по изследване на храни.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Лична лаборатория по изследване на храни.

    От много време ми се върти из акъла поне бегла представа да добия що е това и какво може да ми струва да си направя лична лаборатория.
    Да мога да засичам нитрати, пестициди и т.н. от по-гадните химии. Чак на 100% не мога да се откача от купуването на храна.
    Плащам си за консултация, в района на Русе или София. Инфо на ЛС.
    Който прецени, че инфото е публично - ще се радвам да сподели тук.
    Машина за мерене на радиация примерно - един руснак беше успял да засече калия в бананите. Имаше и видео.
    За подобни самоделки питам.
    Mass-spectrometer едва ли мога да си позволя нов, но на старо може и да се огледам.
    Ученето не ми е проблем, досега няма машина, с която да не съм се справил.

    Темата е провокирана от поредната по въпроса, последно беше тази:
    https://www.forum.offroad-bulgaria.c...=228497&page=3

    п.с. Най-евтино ще ми е да получа достъп до съществуваща лаборатория. Да си плащам на парче. Досегашните ми опити са с плачевен изход.

    Явно има интерес по този въпрос. Само намекът в тая посока поражда много коментари.
    Последно редактирано от Ivan Terziev; 19-06-18, 15:34.

  • #2
    От: Лична лаборатория по изследване на храни.

    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #3
      От: Лична лаборатория по изследване на храни.

      Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
      ...
      А, има биорезонансни скенери, народецът вярва, че с 2 електрода му правят изследвания, дето пълна кръвна картина ги не може.
      Де да беше толкова просто... Дори знам един магазин в Лозенец, дето само с такива неща се занимават. Най-култовото е онова устройство дето намалява разхода на колата, само като го бучнеш у конектора на запалката. Не знам как са мотивирали мацката, ама говори сякаш си вярва на "чудесата" дето продава. Някой дори жертва да даде 60 лева, и вътре да намери кондензаторче, резистор и светодиод. Нищо друго.
      Търся (платена) консултация с някой, дето е наясно. Имат някакъв спек да говорят по темата, който не ми е ясен. Конфиденциалността я обещавам, колкото и нищо да не значи от някакъв си ник в нета.
      Последно редактирано от Ivan Terziev; 19-06-18, 15:48.

      Коментар


      • #4
        От: Лична лаборатория по изследване на храни.

        Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
        ... Имат някакъв спек да говорят по темата, който не ми е ясен.
        На никой нормален специалист в каквато и да било област не му се говори с надъхан неграмотник, придобил внезапен и неориентиран интерес към областта му. Ако е арогантен и иска бързи резултати от напъна си - бонус.

        От такъв разговор сигурно е само неудоволствието на двете страни - и едната го знае от горчив опит.

        Коментар


        • #5
          От: Лична лаборатория по изследване на храни.

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          На никой нормален специалист в каквато и да било област не му се говори с надъхан неграмотник, придобил внезапен и неориентиран интерес към областта му. Ако е арогантен и иска бързи резултати от напъна си - бонус.

          От такъв разговор сигурно е само неудоволствието на двете страни - и едната го знае от горчив опит.
          Така е. Неграмотник съм по химия.
          Неграмотници в областта на медицината отиват на лекар, но не биват посрещани с такива подигравки и презрение като твоето.
          Наясно съм каква тема отварям, и какво мога да очаквам. Подигравките ти не ми помагат. Предполагам те движи същата биохимия като моята, и те касае точно колкото мен. Сигурен съм, че купуваш храна от близкия магазин. На доверие.

          Ти, бидейки химик - има неща дето не знаеш по въпроса. В тази тема ще ги премълча.

          п.с. Интересът не е внезапен, от близо година работя по въпроса да се измъкна от градската среда, за момента имам успех. Вече не съм баш на 100% зависим какво ще ми сипят у паничката от големите вериги. Скоро ще ми излезе първа реколта, първа през живота ми имам предвид.

          п.с.2 Неграмотник и по градинарство съм, ама ме приемат приветливо, досега не съм срещнал злоба. Радват ми се на мерака. И помагат.
          Последно редактирано от Ivan Terziev; 19-06-18, 16:33.

          Коментар


          • #6
            От: Лична лаборатория по изследване на храни.

            Академичната специалност по въпроса се нарича "Броматология".

            Домашна аналитична лаборатория?
            Ми убаво. За какво точно?

            Примерно, имаш задача:. "Искам да установявам наличие на нишесте в киселото мляко за бабата"

            Отговор: "капкомер и шишенце йодна тинктура от аптеката"
            Качествено. )))

            Не се сърди на Ясен. Прав е.
            А ти... просто дай параметрите, които искаш да изследваш.


            Установяване на без съмнение "несвежо месо"? Мноо бръз полеви тест.
            Ясене? ))


            После най-вероятно ще те насочим към подходящите ВУЗ, където да придобиваш знанията и уменията. ))))
            Последно редактирано от deyan_h; 19-06-18, 16:33.
            - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
            - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

            Коментар


            • #7
              От: Лична лаборатория по изследване на храни.

              Аз, освен че съм покаял се химик, съм отгледал плодове и зеленчуци повече отколкото човек изяжда през живота си.

              Имам доверие повече на храната от Лидъл и Фантастико, отколкото на тая която съм отгледал сам. И едната, и другата ям без колебание.

              А какво аз не знам - ти можеш да пишеш в която искаш тема.

              Коментар


              • #8
                От: Лична лаборатория по изследване на храни.

                Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
                Академичната специалност по въпроса се нарича "Броматология".

                Домашна аналитична лаборатория?
                Ми убаво. За какво точно?

                Примерно, имаш задача:. "Искам да установявам наличие на нишесте в киселото мляко за бабата"

                Отговор: "капкомер и шишенце йодна тинктура от аптеката"
                Качествено. )))

                Не се сърди на Ясен. Прав е.
                А ти... просто дай параметрите, които искаш да изследваш.


                Установяване на без съмнение "несвежо месо"? Мноо бръз полеви тест.
                Ясене? ))


                После най-вероятно ще те насочим към подходящите ВУЗ, където да придобиваш знанията и уменията. ))))
                Само моля да спрете да спрягате Ясен у всеки пост в тази тема.
                Не търся критика и подигравки.
                Търся консултация от компетентен човек, имам и излишни пари по въпроса. Да ми каже с какво се хващам, или да ми каже при кого да отида. Има неща, дето и прословутия Ясен не е наясно. Залогът е много по-висок от някакви си пари. Аз си смених средата и местообитанието, и засега си струва всяка секунда. Дори не ми струва пари. Обаче не мога толкова рязко да се изолирам от промишлената храна. Не става за година - две.
                Напълно допускам, че Кольо може да е прав, и да се филмирам излишно. Но и не стъпвам на сляпа вяра.

                Коментар


                • #9
                  От: Лична лаборатория по изследване на храни.

                  Аз лично много добре разбирам ОП, аз си направих в двора тук на острова едно малко парцелче и засадих доста неща и дори родиха, повече от доволно, това като за сефте в живота земеделец

                  Превратната точка в живота ми беше когато преди две години се върнах от дълга почивка и след два месеца в хладилника ми само един два продукта бяха развалени, домати, ябълки, салата, броколи след 2 (два) месеца бяха все едно сутринта откъснати... ебем ти и органик/био и всичкото, а не пазарувам от Лидъл.

                  Това лято за пръв път през живота ми страдах в истинския смисъл на думата дни подред от алергии(сенна хрема остра), след много четене и много експерименти стигнах до изводите, по-долу:

                  1. Ядем лайна във всякаква форма, цвят и упаковки. Тия храни с лайна организма ни се опитва да ги обезвреди до колкото може, имунната система и Черния дроб работят овъртайм със всичките му минуси.

                  2. След достатъчно време ядене на лайна, имунната система почва да не насмогва и една лека настинка или едно малко увеличение на количеството алергени, довеждат до криза, просто защото тялото няма способност към момента да се справи с външните дразнители.

                  Точка едно се отнася за т.н. хранителна непоносимост(глутен, млечни, подправки, химии и т.н.) а точка две е вече класическа алергична реакция, която е обусловена от невъзможноста на тялото да се справи и от свръх чуствителността след прекомерна изложеност на гадости.

                  На острова тази година аптеките имат около 4 (четири) ПЪТИ повече продажби на всякакви илачи свързани с алергии, по случайност работя във фарма индустрията и знам някой неща от първа ръка.
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Лична лаборатория по изследване на храни.

                    Броматология се учи примерно на 4-ти курс Фармация. Един или там два семестъра хорариум като за бързо ориентиране. Има го сигурно и във ВИХивипихи-то, и т.н. дедазнам. ))

                    До тук освен общо мрънкане друго не чух.

                    Иначе има лаборатории. Искаш адреси ли?
                    - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                    - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Лична лаборатория по изследване на храни.

                      Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                      Така е. Неграмотник съм по химия.
                      ...
                      Мисля че приемаш нещата твърде лично. "Специалистът и Неграмотникът" са типови персонажи, а не Петко и Иван. От друга страна, ако Иван очаква уред със сонда, и две лампички- червена (ЯЖ) и зелена (НЕ ЯЖ) няма как да стане. Хаптекарят ти е дал пример за качествен анализ на един компонент, но за количествен ти трябват други похвати. Ти споменаваш за спектрален анализ... явно поназнайваш някои неща. Съответно, би следвало да ти е ясно, че откриването и количественото съдържание на всяка гадост изисква първо да знаеш какво търсиш, за да подбереш метод, апаратура, реактиви..., с които да го намериш. Викат му Аналитична химия и за домашни условия не е подходяща.
                      П.П. Уау, много напреднала темата.
                      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Лична лаборатория по изследване на храни.

                        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                        .....
                        На острова тази година аптеките имат около 4 (четири) ПЪТИ повече продажби на всякакви илачи свързани с алергии, по случайност работя във фарма индустрията и знам някой неща от първа ръка.
                        Я какъв савпъдък. И аз.))
                        Тази сензация на пазара обаче не стигнала още до мен, а ми е адски важно...
                        Дай инфо, 4 кратен ръст на MAT срещу миналата пролет?

                        По стойност,по брой опаковки, по INN, по търговско име?
                        - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                        - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Лична лаборатория по изследване на храни.

                          Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                          ... Не става за година - две.
                          Не става изобщо. Не и ако искаш да си част от цивилизацията.

                          А Кольо... редовият гражданин е в по-добра позиция с мъдростта на Кольо, отколкото с истерията на бгмама.

                          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                          ...
                          Това лято за пръв път през живота ми страдах в истинския смисъл на думата дни подред от алергии(сенна хрема остра), след много четене...
                          Честито ти одъртяване.

                          Ама споко.
                          Предците ни, хранили се само с еко и био, рядко са доживявали до тази възраст.

                          Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
                          ...
                          После най-вероятно ще те насочим към подходящите ВУЗ, където да придобиваш знанията и уменията. ))))
                          Липсва ми Стефан. Той щеше да каже същото ама по Стефановски.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Лична лаборатория по изследване на храни.

                            Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
                            Я какъв савпъдък. И аз.))
                            Тази сензация на пазара обаче не стигнала още до мен, а ми е адски важно...
                            Дай инфо, 4 кратен ръст на MAT срещу миналата пролет?

                            По стойност,по брой опаковки, по INN, по търговско име?
                            Аз да ти дам инфото мога ама ти дали можеш да си го позволиш не знам

                            Ще ти подскажа, тук ОТС продуктите са предимно с 1-2 активни съставки с Л и С започват, освен тях яко се харчи преднизолона на таблетки но за рецептите не съм гледал много само за него помня, че добре върви , ОТС са нещата, които се купуват на ангро защото са ОТС инак да вземеш рецепта е преживяване изискващо няколко часа чакане опашки и/или седмици с точен час и много ора си го спестяват.

                            Сега да ми върнеш жеста ми кажи защо спряха Клемастина след като за мен това бе най-доброто ОТС за сенна хрема?

                            А после за да се посмеем/поплачем заедно аз ще ти кажа, защо не се продава йодна тинктура и защо не се ползват багрила за дезинфекция на острова...
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Лична лаборатория по изследване на храни.

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Не става изобщо. Не и ако искаш да си част от цивилизацията.

                              А Кольо... редовият гражданин е в по-добра позиция с мъдростта на Кольо, отколкото с истерията на бгмама.
                              ...

                              Ама споко.
                              Предците ни, хранили се само с еко и био, рядко са доживявали до тази възраст.

                              Липсва ми Стефан. Той щеше да каже същото ама по Стефановски.
                              В тая тема съм съгласен на 100 % с тебе, по фактологията. Малко от малко се пробвам да направя нещо по въпроса. Кольо е 10 обиколки напред от мен, в агро частта. Много вярва в промишлената храна, ама си я приготвя и бере сам!

                              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                              Мисля че приемаш нещата твърде лично. "Специалистът и Неграмотникът" са типови персонажи, а не Петко и Иван. От друга страна, ако Иван очаква уред със сонда, и две лампички- червена (ЯЖ) и зелена (НЕ ЯЖ) няма как да стане. Хаптекарят ти е дал пример за качествен анализ на един компонент, но за количествен ти трябват други похвати. Ти споменаваш за спектрален анализ... явно поназнайваш някои неща. Съответно, би следвало да ти е ясно, че откриването и количественото съдържание на всяка гадост изисква първо да знаеш какво търсиш, за да подбереш метод, апаратура, реактиви..., с които да го намериш. Викат му Аналитична химия и за домашни условия не е подходяща.
                              П.П. Уау, много напреднала темата.
                              Абе върши ми работа и да ме приемат в такава лаборатория, и да ми вземат парите. Ама пък и не съм от хората, дето ходя с протегнати ръце, и пачка м/у палеца и показалеца в дясна ръка. Тия ходят по магазините за бълбукатори.

                              Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
                              Броматология се учи примерно на 4-ти курс Фармация. Един или там два семестъра хорариум като за бързо ориентиране. Има го сигурно и във ВИХивипихи-то, и т.н. дедазнам. ))

                              До тук освен общо мрънкане друго не чух.

                              Иначе има лаборатории. Искаш адреси ли?
                              Търся някой да ме приеме, адресите мога да си ги намеря. Другото не е за публично достояние.

                              И аз познавам магистри по компютри, дето не могат да си копират файл под windows. Ученето не значи знаене, поне в КМБ е така.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X