Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Жътва 2018 г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Жътва 2018г

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    То е било по други причини, не е от това какво са яли тогава.

    Но определено сегашната мода по еко-меко, био, здравословно и т.н. е измислица, следствие на вечния стремеж на всяко живо същество да живее по-добре.
    И когато стане мода-започва масовото блеене в един глас.

    Относно торовете и количествата им-това си е храната за растенията.
    Който иска да яде храна от гладни растения-значи не е в час с физиологията на растенията, и изобщо на живата природа.
    А и съвременните добиви не са единствено плод на торенето, а много голямо значение има генетиката, и успехите в селекцията на нови сортове.

    И не, това не е ГМО, за успокоение на маниаците на здравословното хранене.
    А всъщност и манията по ГМО си е в голямата си част мода, кто вредността на тези култури е силно преувеличена.
    Ака като кажат веднъж нещо за сестра ти...
    Кольо, не е по темата, ама туй да избягваш всякаква там модерна химия е здрав разум, а не лиготия и гейщина. Сума и Е-та са забранени, защото излиза, че са вредни. А ГМО в монсантовския му вид генерира протеини и изобщо вещества, които организмът ти не знае какво да прави. Еволюцията милиарди години се напасва по проба-грешка кое става за ядене, и кое не. И изведнъж експлодира нов набор от съединения, дето толкова се вериш и кълнеш, че са безвредни.
    Та, не ни закачайте по темата, аз почнах да си гледам зеленчуци, само защото знам с какво съм ги пръскал. И че им е спазен карантинния срок на отровите. Иначе няма икономическа полза за мен. Па нека ми се подиграват, че ме влече селянията. Не от блеене и мода, аз модата я презирам, бидейки шаблон да му подражаваш.

    Коментар


    • #32
      От: Жътва 2018г

      Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
      Та, не ни закачайте по темата
      Щом ви влече-никой не може да ви спре.

      Да, има и много вредна химия, но тя е много, много пъти по-малко и по-малко вредна отколкото си мислите.

      Амая нали казах-щом ви кефи да си мислите, че ви тровят-мислете си.

      Ме3жду другото аз също съм голям почитател на домашните зеленчуци-заради вкуса на сортовете които си гледаме(сортове за ядене, а не за бизнес), както и заради кефа от току-що откъснатия зеленчук.

      За прасета и пилета почти нямам претенции, купепшките са ми достатъчно добри.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #33
        От: Жътва 2018г

        От химията няма къде да се избяга, пък и не винаги може без нея, както и без техника.
        Обаче...много стана пустата химия. "Свински бут" от магазина и уличните котки не го искат. Гледам етикета- "...свинско месо-35%"..в свински бут...
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #34
          От: Жътва 2018г

          Когато го чета имам чувство че пише за нашето време!
          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
          Може и 370

          Баща му беше в положение човек, имотен беше и гледаше съответно на живота, а то какво прави, какво струва, не зная, ама замина момче младо и хубаво, като цъфнал гюл, наука да учи в София, стоя колкото стоя, току се върна един ден смачкано, рошаво, мършаво, гаче ли като свети Ивана се е хранило със скакалци и див мед само. Заряза и наука, и всичко и започна със земята да се бори като нас. Питам го веднъж:

          — Стефко бе, че какво, такова, си отпаднал в телосложението и бузите ти залесени тук-там на участъци?

          — Аз — кай, — бай Димо, тъй си живея, такова ми е — кай — убеждението. По природата се водя — кай.

          — Ама не се ли храниш — думам, — не похапнуваш ли си повечко, та си се източил като бобена вейка?

          — Храня се, похапвам си, ама месо не ям и каквото взема — сурово го вземам. С плодове — кай, — със зеленчуци, с ядки и сокове поддържам живота. Орехи ям — казва — много, защото те са четири пъти по-хранителни от месото, четири пъти — от яйцата и повече от десет пъти — от млякото. Имат си — кай — и тлъстините, и захарите, и белтъците.

          Ха сега де! Орех с белтък!

          — Е, хубаво — казвам, — сурови ги ядеш, ама боб суров може ли да се яде? Картофи ядат ли се? Сурови тикви, да речем, само прасетата, да прощаваш, такова…

          — Тъй — казва, — сурови си ги ям, защото огънят — кай — ги разваля. Променя им — кай — химическия и енергическия състав и ги прави — кай — по-мъчно смилаеми.

          И това не бях чувал, и това научих! Бря, пуста наука, бря! Побърка ни хубавите момчета и вер селям!

          Питам после поп Еня вярно ли е, дето го разправя.

          — Вярно е — кай. — Не му знам — кай — каква вяра изповядва, съботник ли е, от жълтото братство ли е, ама и хляб не яде, а кълве житото като мисирек. Леля му Райна разправяла на попадията. Сурово го кълвял, или пък го топял в студена вода и го джвакал като дъвка, песоглавецът му с песоглавец! Сохрани боже!

          Кръсти се попът и разправя, а аз се пуля насреща му и се чудя и мая.

          — А бе какво се чудиш — обажда се Лъжлив Съби, — и бъзуняк яде момъкът, и млечък, и капикоса, и каквото му попадне. На моята нива — кай, — до гробищата, синора го е опасал като магаре до дъно. Ами! И тръне имаше тук-там, и тях ги няма.

          Един ден — кай, — като гледал как сладко пасат конете люцерната в хаджи Дончовата ливада, да вземе да се намъкне и той, че да нагъва люцерна, да нагъва, додето му се издул коремът като на малко циганче, кога яде варени тикви. Щял да се пукне момъкът и да експлодира без малко.

          Разтривали го, церили го, хеле му преминало.

          — А бре, майка — думала му кака Деля, — ами че може ли тъй като добитъка?… Ами че хайде, да речем, прияло ти се е люцерна, ами че посоли си я малко, полей си я с оцет отгоре, че тогава! А то тъй на какво прилича?

          Оттогава — кай — не е хапвал вече люцерна. Кощрава почна да нагъва и по-добре му е на момчето, заглади му се косъмът и брадата му по-честа стана.

          — Ех, Събко — думам му, — смеем се ние и се подиграваме, ама знам ли? Както ми е тръгнало и на мене толкова време без работа, дали няма да се пиша и аз в неговата партия, че да тръгнем кооперативно да пасем по синорите. А?!
          Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

          Коментар


          • #35
            От: Жътва 2018г

            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
            От химията няма къде да се избяга, пък и не винаги може без нея, както и без техника.
            Обаче...много стана пустата химия. "Свински бут" от магазина и уличните котки не го искат. Гледам етикета- "...свинско месо-35%"..в свински бут...
            Котките много неща не ядат, аз също така си тествам месото, което ям.

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            Щом ви влече-никой не може да ви спре.

            Да, има и много вредна химия, но тя е много, много пъти по-малко и по-малко вредна отколкото си мислите.

            Амая нали казах-щом ви кефи да си мислите, че ви тровят-мислете си.
            ...
            Не знам какво да си мисля, ако имам лаборатория ще мога да твърдя. Не напразно толкова се реве по темата. Просто вещество като цианкалия може да те убие, пак в нищожни количества. Зарин и подобни бойни вещества - пък в още по-нищожни. Та, това, че е в малка концентрация не дава гаранция за безвредност. Преди малко пръсках с листна тор, честно казано и аз се зачудих от смешната концентрация от 1 равна супена лъжица на 30 кв. метра, примерно.
            Ама ендокринологията е пълна с млади хора. Не знам що ми трият мнението, като го спомена.

            Коментар


            • #36
              От: Жътва 2018г

              Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
              Не знам що ми трият мнението, като го спомена.
              Е как защо! Отгоре е наредено - ма ного отгоре... (Звездите мо го говорят!)
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #37
                От: Жътва 2018г

                Никой не ти трие мнението!!!

                Времената на глупавото модериране отминаха.

                Тия, дето се правеха на велики, вече не са.

                От читавите останаха Чавдар и Ясен, но и те нямат много работа вече...

                Модерация - в това нямане на участие - какво да се модерира, правописа ли?
                Game over - дано да е ясно на някои хора...

                Коментар


                • #38
                  От: Жътва 2018г

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                  но и те нямат много работа вече...
                  Аз викам да им създадем малко...

                  Нека да изтрият всичко което се отнася за химии, гмо, мода и да оставят само жътварските неща.
                  Иначе по здравословното и безвредното сме спорили в много други теми, а то край няма. Няма смисъл да разваляме и тази тема.

                  Ясене?
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #39
                    От: Жътва 2018г

                    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                    Аз викам да им създадем малко...

                    Нека да изтрият всичко което се отнася за химии, гмо, мода и да оставят само жътварските неща.
                    Иначе по здравословното и безвредното сме спорили в много други теми, а то край няма. Няма смисъл да разваляме и тази тема.

                    Ясене?
                    А Коле , Мани го Терзиев.За един час е написал софт , дето ти два сезона ша сейш и жънеш.Дай му сега сръпа да сижъне природосъобразно.
                    пп Чука му не давай , да си не счупи природосъобразно некой пръст.
                    Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Жътва 2018г

                      Колега Колю, как го докарва на глутен тоя модерен сорт дето го садите.
                      Щото преди години, добив от 500кг/дка бяха само фуражните пшеници с височина около метър и клас 25- 30 см.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Жътва 2018г

                        Първоначално публикуван от v.kostov Преглед на мнение
                        Колега Колю, как го докарва на глутен тоя модерен сорт дето го садите.
                        Щото преди години, добив от 500кг/дка бяха само фуражните пшеници с височина около метър и клас 25- 30 см.
                        Три години държах една фурна и доста работи научих,но няма да ти отговоря на въпроса.
                        .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                        Киа спортаж2000тди 98г
                        Ауди А3 1.9ТДИ
                        Каравана Аdria 390Q

                        Коментар


                        • #42
                          От: Жътва 2018г

                          Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
                          Три години държах една фурна и доста работи научих,но няма да ти отговоря на въпроса.
                          Ами отговори ми на лични, макар че и аз имам познати земеделци....... от новия модифициран тип!

                          Коментар


                          • #43
                            От: Жътва 2018г

                            Имам приятел с пчелин .Днес ми сподели че няма мед ,щото рапицата била нЕква генномодифицирана и не давала прашец.В тоя дух май всички посеви са пре...ни,та какво ядем бог даже не знае.Който Фали добиви над 300 кила /декар както беше по ОНО време да не пише тука.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Жътва 2018г

                              Първоначално публикуван от v.kostov Преглед на мнение
                              Колега Колю, как го докарва на глутен тоя модерен сорт дето го садите.
                              Щото преди години, добив от 500кг/дка бяха само фуражните пшеници с височина около метър и клас 25- 30 см.
                              Еми как? Така , пак с много химия, ама от тая по-хуманната, еврогейската. Да хвъляме тонове торове , фунгициди, инсектициди,пестициди, листни торове и колко още известни и по-малко известни препарати в нивите, да правим успешен бизнес, ама да рупаме краставиците от собствения двор , макар и гладни!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Жътва 2018г

                                Крайно време е Ясен да разчисти!
                                .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                                Киа спортаж2000тди 98г
                                Ауди А3 1.9ТДИ
                                Каравана Аdria 390Q

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X