Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Жътва 2018 г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Жътва 2018г

    В моя край, ако изкарам 500 чила от декър, то ще иска да дигна банкет на цело село и да се направи паметник на нивата, която е дала този добив. Успех и безаварийно колега!

    Коментар


    • #17
      От: Жътва 2018г

      Първоначално публикуван от Rocco Преглед на мнение
      В моя край, ако изкарам 500 кила от декър, то ще иска да дигна банкет на цело село и да се направи паметник на нивата, която е дала този добив. Успех и безаварийно колега!
      500 кила от декЪр по вашия край е се едно като на Кольо в нивата да бликне минерална вОда .

      ПС. Към Кольо : а откъм ечемика как сте ?
      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

      Коментар


      • #18
        От: Жътва 2018г

        Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
        Почакай да видиш Кольо в действие,тогава ще видиш патардия.
        Ъхъ, в кабината на съвременните комбайни е доста луксозно в сравнение с моята верантия. Все едно да сравняваш ЗАЗ с Мерцедес.
        А моята машина заводски си е без кабина, тази е слагана допълнително, от Fortschrit.
        Естествено ще снимам, ама на видео не си личи на четвърт от реалното.

        Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
        ПС. Към Кольо : а откъм ечемика как сте ?
        Аз нямам ечемик, но гледам към Силистра вече го започнаха. За добивите не знам, но не би трябвало да са нещо особено, имайки предвид тежката пролет.

        П.П. Да кажа само, че Пламен слуша музика в кабината-нещо немислимо в машините с които аз работ. Там от аларма не се чува нищо от радиото, даже и със слушалки. Пробвал съм.
        Последно редактирано от Кольо; 17-06-18, 11:25.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #19
          От: Жътва 2018г

          То затова и рентите им са по 100лв/дка.и нагоре. Ама за тези 500кг. колко тор са хвърляли... и после това е храната, която ядем. Истинското е лимеца, ама 100кг./дка. Без торове , без препарати.

          Коментар


          • #20
            От: Жътва 2018г

            Глупости на квадрати.

            Ма щом ви влече-яжте плява и трици, дано доживеете 270 години.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #21
              От: Жътва 2018г

              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
              ...дано доживеете 270 години.
              Абе, когато така, или иначе това се е правело, средната продължителност на живота е била 35-40 години...
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #22
                От: Жътва 2018г

                То е било по други причини, не е от това какво са яли тогава.

                Но определено сегашната мода по еко-меко, био, здравословно и т.н. е измислица, следствие на вечния стремеж на всяко живо същество да живее по-добре.
                И когато стане мода-започва масовото блеене в един глас.

                Относно торовете и количествата им-това си е храната за растенията.
                Който иска да яде храна от гладни растения-значи не е в час с физиологията на растенията, и изобщо на живата природа.
                А и съвременните добиви не са единствено плод на торенето, а много голямо значение има генетиката, и успехите в селекцията на нови сортове.

                И не, това не е ГМО, за успокоение на маниаците на здравословното хранене.
                А всъщност и манията по ГМО си е в голямата си част мода, кто вредността на тези култури е силно преувеличена.
                Ака като кажат веднъж нещо за сестра ти...
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #23
                  От: Жътва 2018г

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  То е било по други причини, не е от това какво са яли тогава...
                  Море, обусловено е било от начина на хранене, точно толкова, колкото храненето изобщо има значение в хивота ни - демек много. Много-много и фундаментално.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Жътва 2018г

                    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                    Подранили сте доста тая година. Днес си ходих до село-нещата са далече от жътва...
                    – Тази година нещо много рано окосихте ръжта – казва пристигнал в селото журналист.
                    – Нямаше как. Миналата седмица имаше футболен мач. Нашите изгубиха, а съдията се скри в полето.

                    Извинявам се за спама, но не се стърпях...
                    В миналото ще остане, каквито сме били...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Жътва 2018г

                      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                      Море, обусловено е било от начина на хранене, точно толкова, колкото храненето изобщо има значение в живота ни - демек много. Много-много и фундаментално.
                      Е да де, но не всичко е било от храната. Влияние върху продължителността на живота имат много(всички) неща от средата в която се живее, както и от степента на обществено развитие.
                      Като например дадената за пример в една друга тема чума-през онези години вместо да се изолират болните, хората са се събирали на тълпи за да се молят на Бог за оздравяване.

                      Но все пак и храната и начина на хранене си имат своето много сериозно място. И да-днес се храним много по-добре отколкото преди 300-500 години.
                      Ама нали е модно да се плюва по химията и съвременното производство...

                      Добре, че хората от които зависят сериозни неща в живота се поддават малко на тези глупости, та положениет долу-горе се ядва.
                      Ма малко по малко се предават и те-зер електоратът иска да му говориш каквото му се иска да чуе.

                      Ма избягахме от темата.
                      За да сме в нея-и моето жито е сорт Авеню. Може би най-ранния сорт пшеница по нашите земи. И ето-този сорт е готов за жътва(Пламен даже го ожъна), а в същия регион има жита дето отгоре са пожълтели, но стъблата и листата са си зелени.
                      То по принцип си е рано(като дата) за жътва на пшеница, но нали тази година е суша-влагата от класа избяга по-рано от нормалното, а в съчетание с ранния сорт се получии ранната жътва.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Жътва 2018г

                        Коле, валя ли из Вашия край?

                        И в търговищко и у наше село в началото на седмицата жънаха.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • #27
                          От: Жътва 2018г

                          Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
                          Щъркела и той чака да вземе дял от * храната *
                          Преследват ме няколко на всяка нива,този е неУкъпан(мръсно сив) и много нахален,вре се на сантиметри от хедера.На няколко пъти излита в последният момент,дебне скакалци и си похапва на корем.Днес довърших пшеницата и утре мисля да влизам в рапицата,сутринта ще взема една проба за влага и ако е наред я мятам.Видео от приключването:

                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • #28
                            От: Жътва 2018г

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            ...П.П. Да кажа само, че Пламен слуша музика в кабината-нещо немислимо в машините с които аз работ. Там от аларма не се чува нищо от радиото, даже и със слушалки. Пробвал съм.
                            Има слушалки с активно подтискане на околния шум. Ефектът е повече от добър. Лошото е че всички такива са май само "затворен тип" и не знам дали няма да запарват при продължителна употреба.
                            Не чета коментари и не отговарям на такива.

                            И коментаторите...

                            Коментар


                            • #29
                              От: Жътва 2018г

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Глупости на квадрати.

                              Ма щом ви влече-яжте плява и трици, дано доживеете 270 години.
                              Може и 370

                              Баща му беше в положение човек, имотен беше и гледаше съответно на живота, а то какво прави, какво струва, не зная, ама замина момче младо и хубаво, като цъфнал гюл, наука да учи в София, стоя колкото стоя, току се върна един ден смачкано, рошаво, мършаво, гаче ли като свети Ивана се е хранило със скакалци и див мед само. Заряза и наука, и всичко и започна със земята да се бори като нас. Питам го веднъж:

                              — Стефко бе, че какво, такова, си отпаднал в телосложението и бузите ти залесени тук-там на участъци?

                              — Аз — кай, — бай Димо, тъй си живея, такова ми е — кай — убеждението. По природата се водя — кай.

                              — Ама не се ли храниш — думам, — не похапнуваш ли си повечко, та си се източил като бобена вейка?

                              — Храня се, похапвам си, ама месо не ям и каквото взема — сурово го вземам. С плодове — кай, — със зеленчуци, с ядки и сокове поддържам живота. Орехи ям — казва — много, защото те са четири пъти по-хранителни от месото, четири пъти — от яйцата и повече от десет пъти — от млякото. Имат си — кай — и тлъстините, и захарите, и белтъците.

                              Ха сега де! Орех с белтък!

                              — Е, хубаво — казвам, — сурови ги ядеш, ама боб суров може ли да се яде? Картофи ядат ли се? Сурови тикви, да речем, само прасетата, да прощаваш, такова…

                              — Тъй — казва, — сурови си ги ям, защото огънят — кай — ги разваля. Променя им — кай — химическия и енергическия състав и ги прави — кай — по-мъчно смилаеми.

                              И това не бях чувал, и това научих! Бря, пуста наука, бря! Побърка ни хубавите момчета и вер селям!

                              Питам после поп Еня вярно ли е, дето го разправя.

                              — Вярно е — кай. — Не му знам — кай — каква вяра изповядва, съботник ли е, от жълтото братство ли е, ама и хляб не яде, а кълве житото като мисирек. Леля му Райна разправяла на попадията. Сурово го кълвял, или пък го топял в студена вода и го джвакал като дъвка, песоглавецът му с песоглавец! Сохрани боже!

                              Кръсти се попът и разправя, а аз се пуля насреща му и се чудя и мая.

                              — А бе какво се чудиш — обажда се Лъжлив Съби, — и бъзуняк яде момъкът, и млечък, и капикоса, и каквото му попадне. На моята нива — кай, — до гробищата, синора го е опасал като магаре до дъно. Ами! И тръне имаше тук-там, и тях ги няма.

                              Един ден — кай, — като гледал как сладко пасат конете люцерната в хаджи Дончовата ливада, да вземе да се намъкне и той, че да нагъва люцерна, да нагъва, додето му се издул коремът като на малко циганче, кога яде варени тикви. Щял да се пукне момъкът и да експлодира без малко.

                              Разтривали го, церили го, хеле му преминало.

                              — А бре, майка — думала му кака Деля, — ами че може ли тъй като добитъка?… Ами че хайде, да речем, прияло ти се е люцерна, ами че посоли си я малко, полей си я с оцет отгоре, че тогава! А то тъй на какво прилича?

                              Оттогава — кай — не е хапвал вече люцерна. Кощрава почна да нагъва и по-добре му е на момчето, заглади му се косъмът и брадата му по-честа стана.

                              — Ех, Събко — думам му, — смеем се ние и се подиграваме, ама знам ли? Както ми е тръгнало и на мене толкова време без работа, дали няма да се пиша и аз в неговата партия, че да тръгнем кооперативно да пасем по синорите. А?!
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • #30
                                От: Жътва 2018г

                                Чудомир е велик!!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X