Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отнет малък талон, как да го получа?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отнет малък талон, как да го получа?

    Здравейте!

    В петък един от служебните автомобили на семейната фирма в София се повреди и дадох на служител моя личен автомобил, защото трябваше да пътува по работа до Варна. Всичко хубаво, момчето ме помоли да остане и уикенда там с автомобила и да се върне в Неделя (приятели сме, познаваме се от години) и аз казах ОК. За съжаление, в Събота сутринта го хващат с 0.60 промила веднага след потегляне с автомобила от някакво заведение (класика), задържат го за 24 часа, отнемат му книжката, повдигат му обвинения по НК, а малкият талон на автомобила също е иззет (тъй като не е собственик и не могат да свалят директно регистрационните номера). Колата е репатрирана до паркинга на районно управление във Варна, в което е задържан, но още в неделя, след като го пускат, колегата качва колата на транспорт и се прибират в София. Във варненското районно му казват единствено, че колата няма смисъл да стои на техния паркинг и може да я извози, а малкият талон трябва да се получи от собственика (т.е. аз) в КАТ София, но без други обяснения или документи.

    Въпросът е какво трябва да правя сега, тъй като освен за издаване и преиздаване на книжка и регистрация на МПС, кракът ми не е стъпвал в КАТ. Никога не съм имал актове, само фишове, които съм получавал по пощата и плащал онлайн.

    Очаквам да ми бъде издаден по презумпция акт по следната буква от ЗДвП:
    Чл. 177. (1) Наказва се с глоба от 100 до 300 лв.:
    3. собственик, длъжностно лице или водач, който допуска или предоставя управлението на моторно превозно средство на лице, което:
    б) е с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или е употребило наркотични вещества или техни аналози;
    При взимане на талона ли трябва си получа АУАН/НП?

    Само мога да предполагам, че автомобилът е спрян от движение за месец по член 171.

    Да не се окаже, че както си карам служебния автомобил ще ме спрат и ще цъфне някой акт, заради който да ми вземат талона и да се вкарам в още по-големи филми...
    Последно редактирано от Celeborn; 14-06-18, 13:59.

  • #2
    От: Отнет малък талон, как да го получа?

    0,6 се обработва административно т.е. глоба. Нещо или ти не си разбрал или той те е излъгал.
    "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

    Коментар


    • #3
      От: Отнет малък талон, как да го получа?

      Кръвна проба?

      Коментар


      • #4
        От: Отнет малък талон, как да го получа?

        Всичко това е за над 1,2 промила.
        Grand Cherokee WJ
        Dodge Caliber
        E 430 4-matic-T(S210)
        GLK

        Коментар


        • #5
          От: Отнет малък талон, как да го получа?

          Съдят го по Чл. 343б (2) - явно за рецидив след предишно такова провинение. Не съм очаквал или дори предполагал, очевидно някои хора не си взимат поука...

          Смекчаващи вината обстоятелства са, че поведението по всички точки при теста е отбелязано като нормално. Но кръвната пробва е потвърдителна над 0,5.

          Иначе първоначалният акт от мястото на проверката по ЗДвП е по член 5, алинея 3, точка 1:

          На водача на пътно превозно средство е забранено:
          1. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 26.09.2017 г.) да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози;
          В графа Доказателства са иззети книжката и талона на водача + малкия талон на автомобила.

          Да разбирам ли, че на мен ми остава да гадая дали ще предприемат допълнителни действия по друг член от ЗДвП (спиране за месец на МПС, глоба на собственика) или пък да се надявам, че просто ще препратят след някакво неразумно дълго време талона към София, за да си го получа обратно без нищо... явно всяка служба си процедира по някакви неведоми техни пътища - каквото реши началника...
          Последно редактирано от Celeborn; 14-06-18, 15:37.

          Коментар


          • #6
            От: Отнет малък талон, как да го получа?

            Колега я прочети акта на тоя юнак... маи не е 0.6
            0-

            Коментар


            • #7
              От: Отнет малък талон, как да го получа?

              Не е ли смекчаващо за теб,това че все пак с твоя човек сте на едни км. един от друг?
              Гледам в ляво- няма нищо, гледам в дясно пак няма нищо и си викам: Аааааа тука има нещо!

              Няма вече Диско,няма вече Pinz...

              Коментар


              • #8
                От: Отнет малък талон, как да го получа?

                Аз нямам съмнение, че какъвто и акт/нп да ми пишат по този параграф ще падне, въпросът е дали си заслужава разправията, парите и най-ценното - времето за обжалването му. Така или иначе той ще го плати, въпросът е каква тежест би имал върху мен за в бъдеще (аз златен талон не гоня...). Май по-скоро никаква...

                Коментар


                • #9
                  От: Отнет малък талон, как да го получа?

                  Първоначално публикуван от dido uzunov Преглед на мнение
                  0,6 се обработва административно т.е. глоба. Нещо или ти не си разбрал или той те е излъгал.
                  Първоначално публикуван от badboy86 Преглед на мнение
                  Колега я прочети акта на тоя юнак... маи не е 0.6
                  щото

                  Първоначално публикуван от Celeborn Преглед на мнение
                  ... задържат го за 24 часа, отнемат му книжката, повдигат му обвинения по НК, ...
                  Първоначално публикуван от Пламен С Преглед на мнение
                  Всичко това е за над 1,2 промила.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #10
                    От: Отнет малък талон, как да го получа?

                    Е нали точно затова направиха допълнението, че не е задължително собственика да е пияния шофьор... Спрат ли автомобила с пиян шофьор - следва временно спиране от движение на автомобила - да му мисли собственика на автомобила на кого го предоставя:
                    Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:
                    ....
                    2. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) временно спиране от движение на пътно превозно средство:
                    ......
                    и) (нова - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2017 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 26.09.2017 г.) на собственик, който допуска или предоставя управлението на моторно превозно средство на лице, което е с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или е употребило наркотични вещества или техни аналози - за срок от един месец;
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Отнет малък талон, как да го получа?

                      Така е, но аз няма как от петък да знам, че лицето ще употреби алкохол в събота, нали така... написаното в закона предполага наличието на алкохол или употреба на наркотични вещества от водача към момента на допуска/предоставянето на управлението на МПС. Аз в петък съм предоставил автомобил на напълно адекватен човек - макар че нито съм имал дрегер, нито друго техническо средство, за да го установя, а не ми е и работа. Напълно разбираемо е, че и полицията няма как да знае кога съм предоставил автомобила и е напълно в реда на нещата да ми пишат акт по буквата на закона, който аз после мога да оспоря с моята гледна точка и да докажа правотата си и липсата на вина, но... навсякъде е разписано колко време е срока за обжалване, но за всичко останало не намирам информация за срокове и последователност. Т.е. на мен питанката ми е какво се случва с моя талон и кога ще мога отново да управлявам автомобила си...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Отнет малък талон, как да го получа?

                        Да, ама щом са го заключили за 24 часа е духнал над 1.2, като и го карат задължително на кръвна проба, а не е по желание, както е при 0.5-1.2
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • #13
                          От: Отнет малък талон, как да го получа?

                          Първоначално публикуван от Celeborn Преглед на мнение
                          ... Т.е. на мен питанката ми е какво се случва с моя талон и кога ще мога отново да управлявам автомобила си...
                          В поста на Жоро е И отговора на твоя въпрос - след един месец ще можеш да си управляваш автомобила.
                          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                          Из "Златния телец"

                          Коментар


                          • #14
                            От: Отнет малък талон, как да го получа?

                            Чл.171 т.2
                            и) (нова - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2017 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 26.09.2017 г.) на собственик, който допуска или предоставя управлението на моторно превозно средство на лице, което е с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или е употребило наркотични вещества или техни аналози - за срок от един месец;
                            След 1 месец и един ден в КАТ гише 3, 4 или 5 (ако работи 5) с лична карта, голям талон (свид. за регистр. част I), застр ГО, талон за ГТП. Няма да пишат АУАН.

                            п.п. Ааа. И копие на акта и/или Заповедта от провинциалния КАТ.
                            Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                            тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Отнет малък талон, как да го получа?

                              Първоначално публикуван от Celeborn Преглед на мнение
                              Така е, но аз няма как от петък да знам, че лицето ще употреби алкохол в събота, нали така... написаното в закона предполага наличието на алкохол или употреба на наркотични вещества от водача към момента на допуска/предоставянето на управлението на МПС. Аз в петък съм предоставил автомобил на напълно адекватен човек - макар че нито съм имал дрегер, нито друго техническо средство, за да го установя, а не ми е и работа. Напълно разбираемо е, че и полицията няма как да знае кога съм предоставил автомобила и е напълно в реда на нещата да ми пишат акт по буквата на закона, който аз после мога да оспоря с моята гледна точка и да докажа правотата си и липсата на вина, но... навсякъде е разписано колко време е срока за обжалване, но за всичко останало не намирам информация за срокове и последователност. Т.е. на мен питанката ми е какво се случва с моя талон и кога ще мога отново да управлявам автомобила си...
                              На никой не му пука за твоите доводи
                              Това сме го обсъждали многократно - основната причина за тази мярка е да се прекрати порочната практика 'да не караш свой автомобил' (и особено за мургавите сънародници) - спират го, 'ама бате автомобилът не е мой'... Пишат му глоба (която никога не плаща) и след 5 минути можеш да го срещнеш отново със същият автомобил... Докато сега и ти ще се замислиш на кого даваш автомобила си...
                              Както пишат колегите по-горе - вероятно 'служителя ти' го очаква съд, а не само наказателно постановление по нарушение за шофиране с алкохол над 1.2 промила, щом е бил задържан за 24ч...
                              А относно тълкуванията на закона - наистина има много 'ама аз не знаех, че ще пие и т.н.'.... Въртиш сучеш - пак ще си без автомобил известно време...
                              Последно редактирано от slowtraveler; 14-06-18, 18:33.
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X