Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мерене на кардани, мощности и въртящ момент - прехвърлено от невинна тема

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Мерене на кардани, мощности и въртящ момент - прехвърлено от невинна тема

    Не грешиш - като разделиш мощността на оборотите, двете изчезват и частното от това делене се нарича въртящ момент. От дясно остава всичко останало, очевидно без n (оборотите).
    V70-T5 / GR 2,8 / XV1900A

    Коментар


    • От: Мерене на кардани, мощности и въртящ момент - прехвърлено от невинна тема

      Първоначално публикуван от Postman Преглед на мнение
      Легенда
      Ne - ефективна мощност

      Числител от ляво на дясно:
      Hu - долна топлина на изгаряне на горивото
      i - брой цилиндри
      Vh - работен обем на един цилиндър
      Ro (в) - плътност на въздуха
      n - честота на въртене
      eta (i) - индикаторен КПД
      eta (h) - коефициент на пълнене
      eta (м) - механичен КПД

      Знаменател от ляво на дясно:
      tau - тактност на ДВГ
      alfa - въздушно отношение
      Lo - стехиометричен състав на горивовъздушната смес
      С тая формулка, ако не те мързи може да им обясниш и защо въртящия момент достига максимума си около средни обороти, както и за максималната мощност. Там за промяната на индикаторния и механичния КПД, плюс коефициент на пълнене при различните режими и т.н.
      Но като гледам публиката, трябва да почнеш още от как налягането върху буталото се превръща в сила, тя пък в момент.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • От: Мерене на кардани, мощности и въртящ момент - прехвърлено от невинна тема

        ОК
        Напиши я формулата както тази за мощността, с легенда, всичко останало е за триене...
        Най ме е страх от хора без мечти...

        Коментар


        • От: Мерене на кардани, мощности и въртящ момент - прехвърлено от невинна тема

          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
          ...Но като гледам публиката...
          Публиката или пишещите?
          И какво лошо има някой да го обясни като хората, а не само да се дракате...
          Най ме е страх от хора без мечти...

          Коментар


          • От: Мерене на кардани, мощности и въртящ момент - прехвърлено от невинна тема

            Предполагам на всеки му е ясно, че смисълът от познаването на тази формула е единствено човек да си вземе изпита по Теория на ДВГ, и то само ако професорът го попита за нея. И да я разискваме, и да я съзерцаваме, практическата полза от познаването ѝ изчезва в момента, в който човек "бие хикса на браузъра".
            Отворих архивите и я копирах защото се повдигна въпрос за нея и за момент си помислих, че някой иска да я коментира, ма не му се рови да я търси сам - един вид ударих рамо в търсенето, щото знаех, че я имам от доброто старо време, когато чертежите бяха А1 и се опъваха с туш на прозореца вечер на лампа.
            Разбира се всеки е добре дошъл да интерпретира, но трябва да се има предвид, че повечето параметри дефакто са моментна стойност на функции на повече от една променлива (другото име е номограми).
            V70-T5 / GR 2,8 / XV1900A

            Коментар


            • От: Мерене на кардани, мощности и въртящ момент - прехвърлено от невинна тема

              Първоначално публикуван от onufriz Преглед на мнение
              ОК
              Напиши я формулата както тази за мощността, с легенда, всичко останало е за триене...
              Е какво да ти пише, пишеш най-отпред Мв(въртящ момент)=Ne/n= на цялата останала формула както си е, без n(щото си го прехвърлил отпред в знаменател).

              Първоначално публикуван от onufriz Преглед на мнение
              Публиката или пишещите?
              И какво лошо има някой да го обясни като хората, а не само да се дракате...
              Няма лошо, но без малко от малко основа за нещата...
              Това, че има легенда на формулата е ОК, но за този който въобще знае какво значат описаните параметри. Зад някои от тях се крият още други формули, теория и обяснения.

              А да търсиш обороти в тази формула за момент, просто означава, че до тук не си разбрал какво се обяснява.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • От: Мерене на кардани, мощности и въртящ момент - прехвърлено от невинна тема

                Дееба и формули, заради тях навремето зарязах МЕИ-то във втори курс и станах икономист.
                Та на въпроса както аз го знам. Въртящия момент е равен на силата по рамото. В ДВГ силата е възпламенената горивна смес, а рамото е коляновия вал. С увеличаване на количеството гориво или хода на буталото /рамото на КВ/ се увеличава и въртящия момент. При работещ двигател КВ е постоянна величина, променлива е горивото. До едно време, примерно до средни обороти. След това пълненето на цилиндрите не може повече да се увеличава по ред причини и става "плато" с тенденция на постепенно намаляване на въртящия момент. Турбото увеличава пълненето на цилиндрите и затова повишава въртящия момент. Съвременните дизели разполагат с почти максималния въртящ момент още от 1400 об/м.
                Мощността е равна на брой въртящи моменти за единица време. Ясен го е написал - въртящ момент по брой обороти. Затова максималната мощност е на максимални обороти за дадения двигател като ако се видят графиките максималната мощност пак леко спада след максималните обороти пак заради проблеми с пълненето.
                Оттук нататък е ролята на трансмисията. Как ще преобразува и колко мощността на двигателя в теглително усилие на колелата.
                Хемито вдига 250, а Беларуса преко сили 20-30 км/ч. Хемито сигурно ще може да оре, но с друга трансмисия, други гуми и още 3-4 тона допълнително тегло.
                Беларуса с 50 коня при 1800об/м при 5000 об/м /ако издържи/ ще бъде около 180-200 к.с. Това по аналогия с графиката за нарастване на мощността като фунция на оборотите, не по формула
                И да много неща при двигателите се установяват и пробват опитно, не искам да намесвам всмукателни колектори, брой и диаметър на клапани, въздушни филтри, гърнета и др.
                Казуса със самолета: Той не лети с гумите, на тях само набира скорост за да се получи подемната сила на крилата. Спирачки, форсаж, двигателя развива тяга но не може да преодолее сцеплението с пистата защото тежи /или може би може на пълна тяга, но не това е целта на занятието/ пуска спирачките и тръгва с пълна тяга. Като на кола автоматик. Знам, че на изстребителите двигателите развиват 10-15 тона тяга, горе-долу колкото тежи самолета /ако е с един двигател/.
                сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                Коментар


                • От: Мерене на кардани, мощности и въртящ момент - прехвърлено от невинна тема

                  Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
                  ...горе-долу колкото тежи самолета /ако е с един двигател/.
                  Няма такава зависимост. На повечето от последните 30-ина години е обикновено между 60 и 120%, независимо от броя на двигателите (справка например F16 и МиГ29, като сравними).
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: WK 3.0 crdi слаби страни

                    Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                    Малии, как съм я пропуснал тая тема? Гагич фен съм ти. Можеш да затролиш всяка тема!
                    Ако не бях аз, темата щеше да си остане на това:

                    Първоначално публикуван от ivaningbg Преглед на мнение
                    въртящият момент е в пряка зависимост от мощността умножена по 9555 и обратна на оборотите.
                    Пък, благодарение на мен стигна до това:

                    Първоначално публикуван от Postman Преглед на мнение
                    Ето една нормална формула, ако нямаш по-важна работа може да опиташ да я преразкажеш с текст .

                    [ATTACH=CONFIG]959856[/ATTACH]
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • От: Мерене на кардани, мощности и въртящ момент - прехвърлено от невинна тема

                      Еретик е бил винаги Явор, предпочитайки сцеплението пред чистенето на грайфера
                      Обикновенно стига до тез формули след минути с поне една от четирите си лопати, под погледи, изпълнени с възхита от мищците, неуморно риещи я кал, я сняг до над колене, скромно придавайки успехите си на марката юпонска
                      Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

                      Коментар


                      • От: Мерене на кардани, мощности и въртящ момент - прехвърлено от невинна тема

                        Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
                        Еретик е бил винаги Явор, предпочитайки сцеплението пред чистенето на грайфера
                        Обикновенно стига до тез формули след минути с поне една от четирите си лопати, под погледи, изпълнени с възхита от мищците, неуморно риещи я кал, я сняг до над колене, скромно придавайки успехите си на марката юпонска
                        Като си нямам Хеми под капака, не само лопати ми и кофи да изнасям изкопаната кал съм принуден да си нося,... инак не мога да приложа формулите .
                        V70-T5 / GR 2,8 / XV1900A

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X