Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малка соларна инсталация - пилотен проект

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

    Няма такъв параметър, взимаш един панел мериш на облачно и смяташ колко ти трябват.
    Ако си 12в система и всичко е в паралел не те бърка единия да е на сянка.
    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

    Коментар


    • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

      Само пускам линк от там натам - секи си смета: https://www.solartraders.com/en/mark...RoCt28QAvD_BwE
      Малко по-натам ще пусна и картинка как се променя пикът при облак/слънце/ ... сняг... Да, когато е нартупал сняг на панела и е слънце...
      Публикувайте отговор

      Коментар


      • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

        Ето при мен каква е ситуацията може да ви е интересно по темата.
        4бр. соларни панели по 250w - общо 1kW. Мрежови инвертор 1kW които има wifi модул за следене от където ви пускам снимките. Няма акумулатори, няма контролер, просто панели и инвертор. Свързани сме директно към мрежата, НО НЕ връщаме към нея. Инвертора има лимитер, който изрязва ненужната енергия която не консумираме и не я връща в мрежата. Може да работи и без този лимитер, но тогава връща и видях че вече сте дискутирали може ли/неможе ли. Има и няколко защити за самия инвертор които се правят допълнително. Ето и малко резултати, всеки сам може да сметне има ли смисъл, кога ще се избие и т.н. При мен соларните панели са си били налични и единствената инвестиция е за инвертор. Снимките са за месец Март и за най-силния ден от Март. Тази година е за тестване и събиране на резултати. Смятах да не съм чак толкова подробен но.....

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3914.jpg
Прегледи:1
Размер:51.9 КБ
ID:5813217Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3915.jpg
Прегледи:1
Размер:58.8 КБ
ID:5813218Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3916.jpg
Прегледи:1
Размер:50.3 КБ
ID:5813219

        Големият минус който мога да кажа е само че ако не използвате да кажем 1kw а само 600w в момента, а панелите произвеждат да речем 900w, то разликата от 300w не отива никъде ами си е чиста загуба. Има начини да се избегне но това е друга тема.

        Дано за някой да е било интересно

        Коментар


        • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

          Първоначално публикуван от Калоян Мартин Преглед на мнение

          Големият минус..

          Дано за някой да е било интересно
          НА колко градуса са ти панелите, ориентация и защо не продаваш на енергото - длъжни са да те включат с тази мощност (мисля бе до 20к без проблем) ако имаш удобна точка на присъединяване. НЕ знам тук дали искаха проект и глупости - това ли те спира? Инвертора какъв е?
          Публикувайте отговор

          Коментар


          • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

            Първоначално публикуван от Калоян Мартин Преглед на мнение
            ...
            Големият минус който мога да кажа е само че ако не използвате да кажем 1kw а само 600w в момента, а панелите произвеждат да речем 900w, то разликата от 300w не отива никъде ами си е чиста загуба. Има начини да се избегне но това е друга тема.

            Дано за някой да е било интересно
            Да, интересна и актуална е темата, ел. енергията поскъпва и с електрифицирането на транспорта ще поскъпва още повече.
            А как може да се избегне се сещам за два варианта с акумулатори и като енергото изкупува произведената и излишна ел. енегия.

            Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
            НА колко градуса са ти панелите, ориентация и защо не продаваш на енергото - длъжни са да те включат с тази мощност (мисля бе до 20к без проблем) ако имаш удобна точка на присъединяване. НЕ знам тук дали искаха проект и глупости - това ли те спира? Инвертора какъв е?
            Мисля, че искат проект, но не знам на каква цена изкупуват.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
              Да, интересна и актуална е темата, ел. енергията поскъпва и с електрифицирането на транспорта ще поскъпва още повече.
              А как може да се избегне се сещам за два варианта с акумулатори и като енергото изкупува произведената и излишна ел. енегия.



              Мисля, че искат проект, но не знам на каква цена изкупуват.
              Не изкупуват. Изкупуват ако имаш соларен парк. Ако си случайнопребиваващ покривен производител ти изравняват произведената и консумирана енергия, па ако щеш ! Това е за ЧЕЗ, за другите ЕРП-та не знам.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                Панелите са насочени на Югоизток - на около 150градиса SE ако не се бъркам. От Бургас сме това също мисля че има значение да се спомене.
                За продаване към енергото сами си отговорихте. А и тази година съм решил да е за проба както казах, за в бъдеще може да се мисли за друго. Така или иначе в момента почти през цялото време имам консумация около киловат и загуби почти няма.
                Има схеми и с акумулатори - неизползваната енергия да се зарежда в тях с контролер и когато е необходимо да се изразходват, но аз съм заложил на минимум разходи и поддръжка.
                Както се вижда на последната снимка, началото е много рязко. Това е защото имам таймер с който изключвам инвертора през нощта. Включваше сутринта в 8ч и се изключваше в 17ч. (за зимното време). В момента (и за лятото) съм го настроил от 6:30 до 20ч. и Април месец имам почти 7kwh за един слънчев ден. Лятото мисля че и над 200kwh на месец би трябвало да стига.

                Коментар


                • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                  200 Квч - Това при 20ст/квч -40 лева ли прави? Или бъркам нещо?

                  Коментар


                  • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                    Ако панелите са без пари , смисъл има, ако ще се купуват е съвсем друго.
                    Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                    За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                    A1+

                    Коментар


                    • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                      Инвертор подобен на този на колегата Калоян може да се намери за около 600 лв. на "SUN",
                      за покупки тук: http://www.ev-power.eu/GridFree-Inve...65V.html?cur=1
                      ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
                      д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

                      Коментар


                      • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                        Не е самопроекта, трябва документация на цялото оборудване, предполагам и фактури за покупка.
                        0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                        Коментар


                        • Я да повдигнем малко
                          Към момента потреблението ми е да речем , 1000 квч на месец , примерно 650 са през нощта .( това по фактури, не по светла-тъмна част на денонощието ) . Акумулатори с какъв капацитет ще трябват , да покрият този разход , съответно и каква мощност панели , да ги зареждат ?
                          Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                          За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                          A1+

                          Коментар


                          • Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                            Я да повдигнем малко
                            Към момента потреблението ми е да речем , 1000 квч на месец , примерно 650 са през нощта .( това по фактури, не по светла-тъмна част на денонощието ) . Акумулатори с какъв капацитет ще трябват , да покрият този разход , съответно и каква мощност панели , да ги зареждат ?
                            На пръв поглед, много големи са ти консумациите.

                            Аз тествах и ако НЕ се топля на ток, мога комфортно да сляза под 10Квтч на денонощие.

                            Ако икономисвам и ползвам нискоенергийни уреди у дома и малко икономисвам, тоест спра да разхищавам примерно поне 10тина зарядни за телефони и таблети 24/7/365 включени + телевизори + няколко компютъра с монитори, които не се гасят и т.н. мога да сляза и на едноцифрено число на денонощие.

                            Ако планираш консумацията през светлата част на денонощието може и още да се падне, тоест да се ползват панелите.

                            Освен това е тъпо да се ползва всичко от батерията през инвертор, хубаво е да има доста неща закачени директно на 24/12 Волта, примерно осветление, хладилник, лаптопи, зарядни за мобилни устройства и т.н.

                            10Квт батерии(клетки+другата електроника) са като порядък цени от около 1000лв/квтч като може да е по-евтино ако си ги сглобиш и купиш сам от Китай до повече от марката и доставчика.

                            Хубав инвертор 3-4 квт е четирицифрена сума (1000+ лв)

                            + има още много подробности, разбирай разходи по системата но най най най-големия са батериите, следвани от контролера, после инвертора и най-последно панелите, които са грубо казано около 1лв/1ват, примерно 400 вата панел около 400лв като най-евтин вариант.
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар


                            • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
                              ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
                              Редактиране на коментар
                              Този разход ми е най—високия, през зимата , топля се на ток.
                              Лятото падам под 8 на ден

                            • gy6ter
                              gy6ter коментира
                              Редактиране на коментар
                              Декември 2020 произведената енергия беше 60 часа умножена по инсталираната мощност на солара,декември 2021 година 90 часа работа.

                          • Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                            Я да повдигнем малко
                            Към момента потреблението ми е да речем , 1000 квч на месец , примерно 650 са през нощта .( това по фактури, не по светла-тъмна част на денонощието ) . Акумулатори с какъв капацитет ще трябват , да покрият този разход , съответно и каква мощност панели , да ги зареждат ?
                            650 през нощта са около 22 на денонощие.
                            Като се има предвид че тарифната нощ не съвпада с астрономическата, а е доста по-кратка, особено през зимата - пишеш всичките 1000 и тогава имаш близо 30 квтч на денонощие.

                            Честито, трябва ти минимум 30 КВтч батерия и тя няма да ти осигурява буфер за облачни дни или дни в които си се разпуснал с консумацията.

                            Вземаш си 85 или 100 КВтч от ударена теслА и това е едно добро начало. За колкото си я намериш ама 1 модул от 5кВтч / 24В последно се продаваше къде 1000 евро. Предполагам ако ги вземеш всичките от една кола ще имаш отстъпка.


                            Сега за панелите.

                            1 кв.м. панел е около 200 вата пикова мощност и на едро струват 100лв най-калпазанските. Ама ти си вземи тия от 1лв/ват за да не береш ядове.

                            В ясни зимни дни тия 200 вата пикови събират с много късмет 1 киловатчас ако са правилно разположени.

                            Ама на тебе ти трябват 30 киловатчаса на ден. Умножаваме и добавяме горница.

                            Значи имаме 50 кв. м. панели (7 на 7 метра) които струват 10000лв без железата които ги държат. Дебелата сянка е бонус.


                            И малко електроника (инвертори контролери на батерии алабала) за още няколко хиляди и си независим.

                            И 4-5 облачни дни те прецакват грозно (т.е. ще ползваш аварийни източници).
                            Последно редактирано от Ясен; 24-11-22, 17:55.

                            Коментар


                            • 1кВч прекаран през акумулатор се оскъпява приблизително с толкова колкото струва 1кВч от мрежата (при това на дневна тарифа).
                              Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                              Телефон - в профила!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X