Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малка соларна инсталация - пилотен проект

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

    А не може ли панелите директно да захранват бойлера ? Постоянен консуматор, може и с прав ток, няма нужда от инвертор и батерии. Четох преди време теми по въпроса от по 50 страници и така и не можах да си изясня къде е проблема, че не е по-широко наложило се решение .

    Коментар


    • #17
      От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

      Първоначално публикуван от ивайло Преглед на мнение
      А не може ли панелите директно да захранват бойлера ? Постоянен консуматор, може и с прав ток, няма нужда от инвертор и батерии. Четох преди време теми по въпроса от по 50 страници и така и не можах да си изясня къде е проблема, че не е по-широко наложило се решение .
      Фотосоларите имат КПД около 15%. Тръбните панели, дето топлят вода - близо до 100% КПД.
      Т.е. в пъти по-ефективно е да си грее водата с тръбен панел, дето са с антифриз вътре. .

      Коментар


      • #18
        От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

        А в сметката . да не забравиш, че след около 10-а гониди , ще трябват нови панели
        Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
        За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

        A1+

        Коментар


        • #19
          От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

          Идеята няма да се изплати и след 10 години.

          Това не го казвам за да те дразня,а просто за инфо.Големи консуматори през панели не се хранят,няма смисъл,това върши работа ако махнеш 100 ватовата крушка и пернеш 8 ЛЕДа примерно.
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • #20
            От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

            Привет на всички!Инсталирал съм мегавати ФЕЦ, наскоро писах оферта за 12кW.В момента правя на една нива 2кW.И преди и сега си излиза 5лв./Ват.С уговорката всичко изпълнено както трябва, с качествени материали и без компромис.Аз също съм минал през идеята, щях да си правя 30кW ФЕЦ, ама ми мина мерака при положение, че имам ток от Енергото.Към момента с цел чесане на краста имам 1 панел 250Wp, контролер Щека 10А, инвертор 300W, два акумулатора по 50Аh.Тази комбинация захранва контролер и помпа на соларната система за подгрев на бойлера(150литра) на вилата.Радостното е, че по това време имам автономно производство на гореща вода-около 70градуса.Стойност на всички нужни неща излязоха около 1200-1300лв.Срок на избиване на инвестицията-не съм залагал.Та накратко това е.
            УАЗ 452Д,ML270CDI,Ford Transit, DAIHATSU Terios, Волга 2410 GSM 0898677185

            Коментар


            • #21
              От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

              А я кажете тая дивотия че като връщаш ток в мрежата си го плащаш като да си го харчил още ли я има?

              Изобщо не си представям как са я реализирали технически, при положение че трябва да измерват активна енергия и при доста случаи когато има преходни или не чак толкова преходни връщания на енергия в мрежата. При асансьори примерно.

              Коментар


              • #22
                От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                А я кажете тая дивотия че като връщаш ток в мрежата си го плащаш като да си го харчил още ли я има?

                Изобщо не си представям как са я реализирали технически, при положение че трябва да измерват активна енергия и при доста случаи когато има преходни или не чак толкова преходни връщания на енергия в мрежата. При асансьори примерно.
                Ти не плащаш тока, който си върнал, а цената за пренос, разпределение и т.н. както на другия ток.
                ;-)
                Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
                нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

                Коментар


                • #23
                  От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                  Ако съм разбрала правилно, в случая на въртящите консумери може и малко повечко да е наказанието от ЕРПто, не само пренос-превоз ... разходка на реактивности по мрежата е силно нежелателна и грозно наказуема ...
                  Мир, наше познание и практика имеют системную природу. Мы мыслим. Необходимо согласование системности и мышления. Mышление обеспечивается образованием. Следовательно и оно должно быть системным!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                    Не мога да си представя нещо по-тъпо от това да взимаш прав ток от панела, да го къдриш, преобразуваш, инвертираш с куп електроника (верно вече евтина) за да го подадеш на нагревател на бойлер.

                    100% е кпд-то на хийтпайповете на вакуумтръбните панели пък, но по отношение на ич спектъра от слънчицето, а фотосолара прави 15% от всичкото греене... не знам кое е повече..

                    Но чисто икономически май е по-добре да забиеш едни пари в кое и да е от двете, отколкото да мухлясват в банка.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                      ...
                      100% е кпд-то на хийтпайповете на вакуумтръбните панели пък, но по отношение на ич спектъра от слънчицето
                      Айде да кажем 80-99% в зависимост от режима, но пък за всичкото слънчево греене (не само за ич спектъра).

                      Коментар


                      • #26
                        От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                        Животът на съвременните соларни панели е поне 30 години, предпочетох да правя променлив ток за да намаля загубите от пренасяне из целия апартамент, а колкото до бойлера то за него си има соларни колектори, които могат да се монтират допълнително.
                        ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
                        д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

                        Коментар


                        • #27
                          От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                          Говоря по принцип, не за твоя проект конкретно, защото се чудя в кое е по-добре да се инвестира - фотосолар или обикновен колектор.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                            Какви са ти акумулаторите? На мен ми изглеждат камионски 165А. Ако е така, ще се съсипят бързо. Говоря от опит. Имаме фотосоларна система на вилата от няколко години. Преди това, няколко години ветрогенератор. Батериите са най-слабото звено и са консуматив.
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                              Акумулаторите са 280 Ah/12V, мокри, специално за соларни системи, очакван живот около 1000 цикъла на зареждане и разреждане, разбира се при частично разреждане животът им се удължава.
                              ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
                              д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

                              Коментар


                              • #30
                                От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                                Първоначално публикуван от beetle Преглед на мнение
                                Акумулаторите са 280 Ah/12V, мокри, специално за соларни системи, очакван живот около 1000 цикъла на зареждане и разреждане, разбира се при частично разреждане животът им се удължава.
                                А марка и модел ?
                                Защото акумулатори произведени СПЕЦИАЛНО за такива цели нито са мокри, нито изглеждат така. Нито са и на такива цени

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X