Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малка соларна инсталация - пилотен проект

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

    Терасата се ползва, а панелите ще са постоянно в това положение.
    ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
    д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

    Коментар


    • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

      Ше ползвам темата да попитам, че не се сещам за друга подобна, каква мощност би била достатъчна за автономност на жилище 60-100m2 като изключим отопление и охлаждане, ако въобще е необходимо ?
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

        Опитът от почти една година експлоатация, при мен в София, показва че са необходими соларни панели с минимална площ от 10 кв. м.,
        ориентирани с подходящ ъгъл на Юг и поне 6-7 kWh акумулаторен блок.
        ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
        д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

        Коментар


        • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

          10m2 какво прави като мощност на панелите, и твоите, които каза, че са 250W, 12 или 24V-ви са ?
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

            10 кв. м. са приблизително 7 бр. панели по 250 W, всеки един от тях е с максимално напрежение 32 V за да може да зарежда 24 V акумулаторна батерия. Всички панели са вързани паралелно за постигане на максимално голям ток на зареждане.
            ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
            д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

            Коментар


            • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

              Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
              Ше ползвам темата да попитам, че не се сещам за друга подобна, каква мощност би била достатъчна за автономност на жилище 60-100m2 като изключим отопление и охлаждане, ако въобще е необходимо ?
              А пране, сушене, почистване, топла вода, когато няма слънцегреене?
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                Какво общо има квадратурата с консумацията, при положение, че отопление и охлаждане не участват?
                Напиши какви уреди и по-колко време ще се ползват. Само с избор на подходящи уреди може да намалиш консумацията и съответно инвестицията няколко пъти.
                Имам някакъв опит с една къща, която работи само на соларни панели от няколко години .
                0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                Коментар


                • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                  Е, квадратурата заради ламбите примерно.
                  Относно битовизмите, да речем, че няма да е основно жилище, но все пак какви тоци биха били необходими за почти ежедневна употреба, без пералня и ел. готварска печка примерно ?
                  Въпроса ми е чисто хипотетичен към този момент, но ме интересува некъв империчен опит, ако някой има такъв де, а не "на сметка".
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                    Опит се намира, ламбите са най-лесни, не ги мисли. По-големия проблем са хладилниците, един или повече. Перална също може, но скупена с шунтиран терморегулатор и откачен нагревател, само през деня, докато има добив . Кажи с пари или с малко пари Може и съвети по телефона .
                    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                    Коментар


                    • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                      Колеги, темата е отворена за споделяне на всякаква полезна информация, който е натрупал някакъв опит в експлоатацията на соларни инсталации нека го покаже.
                      ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
                      д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

                      Коментар


                      • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                        Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                        Опит се намира, ламбите са най-лесни, не ги мисли. По-големия проблем са хладилниците, един или повече. Перална също може, но скупена с шунтиран терморегулатор и откачен нагревател, само през деня, докато има добив . Кажи с пари или с малко пари Може и съвети по телефона .
                        Не тръгват пералните с неработещ нагревател. От около 20 години са доста "умни". Преди много години си купих бойлер с мантел и го свързах към котела. Старата ми пералня купена 1998 г. реших зимата да я вържа към топлата вода на бойлера. Напълни някакво количество вода и даде някаква грешка-датчик топла вода. За сегашната пералня, която е с 2 входа за студена и за топла вода съм дал пари за 2 перални, тези пари нямат избиване от разликата с топлата вода, ако и 20 години да живее. /вече е на 10 и е порядъчно корозирала/ Преди доста години една пералня втора употреба с механичен програматор дошла на скрапа, защото програматора заяжал. Но ако я пуснеш само изплакване и центрофуга работи. Оказа се изгорял нагревател. Докато не нагрее до зададената температура програматора не превърта.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                          ... Оказа се изгорял нагревател. Докато не нагрее до зададената температура програматора не превърта.
                          затова:
                          Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                          ... шунтиран терморегулатор
                          Тия неща са играни от преди соларната епоха.

                          Коментар


                          • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                            Първоначално публикуван от beetle Преглед на мнение
                            Колеги, темата е отворена за споделяне на всякаква полезна информация, който е натрупал някакъв опит в експлоатацията на соларни инсталации нека го покаже.
                            Всъщност си прав, и си е съвсем по темата.

                            Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                            Опит се намира, ламбите са най-лесни, не ги мисли. По-големия проблем са хладилниците, един или повече. Перална също може, но скупена с шунтиран терморегулатор и откачен нагревател, само през деня, докато има добив . Кажи с пари или с малко пари Може и съвети по телефона .
                            Защо се интересувам.
                            Имам място до Вакарел което купих преди почти 25г. с идеята за ежедневна къща, но живота е динамичен и нещата се промениха, та ще го продам, но понеже са два парцела, има вариант по-малкият да си го оставя и да направя нещо пасивно около 60-70m2, и понеже ми е точно на 40км от нас, които са почти само магистрала, печка, хладилник и телевизор ще са ми достатъчни, разбира се и хидрофор. Дали печката ще е от сръбските готварски с дърва и водна риза, или ще има камина и газови котлони, ще се решава допълнително.
                            Интересува ме какви мощности биха ме направили автономен от към ток с тези ми нужди ?
                            Ток има, но малкият парцел се пада навътре в един голям бивш 10дка, та ще трябват няколко стълба за да ме включат и може филма с енергото да ми е излишен за нещо което ще ми е само за да избягам от лудницата на момента.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                              Да инвестираш в няколко стълба е по-добре отколкото да оставиш няколко хиляди лева акумулатири и оборудване без надзор, хем цената на имота ще се вдигне.
                              Ако го правиш соларно първо трябва да избереш колко мощен хидрофор ще ползваш и от там тръгват сметките.
                              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                              Коментар


                              • От: Малка соларна инсталация - пилотен проект

                                Токът "по жицата" определено е най-евтин с днешна дата . И няма алтернатива в близко бъдеще.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X