Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Борба с Евро 4!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Борба с Евро 4!

    Това важи при всеки двигател с верига и горен разпределителен вал.Лекува се по много начини,при по-старите машини където не се менят фазите на газоразпределението,най-често става с раздвижени зъбчатки,ако двигателя не позволява и не се предлагат по-дебели гарнитури се прави по-поръчка,има едни много кадърни момчета в Горна Оряховица,правят се медни подложки.Ползвал съм го този вариант при дизел с шлайфана няколко пъти глава,гарнитурата беше нещо от рода на 3мм в дебелина.Сигурно има и други варианти,но там трябва да пишат колегите,които са се борили с такива двигатели.

    Коментар


    • #32
      От: Борба с Евро 4!

      Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
      Ще се изненадаш в колко сервизни ръководства пише,че главата на дадения мотор не трябва да се шлайфа.А след шлайфа си вървят безгрижно.100 хиляди километра пробег след основен ремонт е несериозно,да не си се повлиял от глупостите на Гагич?Измежду колите които съм правил се сещам за една волга 24ка,която навъртя 380 хиляди след ремонта и отиде на скрап с работещ двигател и един дърт мерцедес,който навъртя над 600 хиляди.Ремонтите са правени в български условия с части,които се намират на нашия пазар,нищо не е внасяно отвън,шлайфа също е правен тук,пък нека хората да разправят,че веднъж като се отвори двигателя,вече не е същия.А колкото до разработката на всяка бензинова кола с изправна горивна система ще източиш маслото съвсем бистро 2000км след ремонта,пък ако е на газ,направо ще го източиш с цвета с който си го налял,но това за мен не е успокоение.
      Дъртата волга и мерцедес имат отношение към темата точно никак. Допуските на всичко са им по 10, режимите на работа, управление, литрова мощност, охлаждане, смазване и т.н. - съвсем. Говорим за двигатели, изпилени до крайност, които може да ги убие един хлабав лагер на коляновия вал с някоя и друга стотна, а въпросните, дето си изброил, могат да работят с години хлопайки на умряло. Тъкмо допреди някоя и друга седмица си играх с мотор, при който масово след ремонт изкарва колкото да се продаде, карайки ремонта "както си знаем", а не с допуски и процедури като от сервизното.

      Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
      Кирил,този мотор е CVVTдвата Вала с верига.Всяко "слизане"на главата охлабва веригата и не...масления обтегач ще я изпъне,но какво се случва със променливата фаза на газоразпределението.Променяш ъглите ,с колко ...незнам,но ги променяш гарантирано.
      Не виждам как шлайфана с една десета глава значимо ще повлияе на нещо. Разтягането на веригата в процеса на експлоатация е на порядък по-голямо.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #33
        От: Борба с Евро 4!

        Дадох ги като пример за двигатели на коли натрупали значителен пробег,понеже тук във форума явно битува мнението,че двигател след основен ремонт вече за нищо не става,не знам защо се опитваш да ми обясниш като на идиот,че не си приличат много с на колегата CVVT-то.Хлабина от някоя друга стотна в лагерите на коляновия вал,не се сещам кой автомобилен двигател може да убие,ако идеята ти е че заради хлабина във лагера буталото ще се срещне с клапана,точно заради хлабина в стотните това няма как да се случи.Ако се случваше при всяко повишение на температурата с 10-15 градуса над работната пак щяха да се срещат клапан с бутало.А главите според идиота,който е прегрял колата,понякога се налага да се шлайфат доста повече от една десета,най-доброто постижение,което съм виждал на глава от лек автомобил беше 0.8.

        Коментар


        • #34
          От: Борба с Евро 4!

          Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
          Хлабина от някоя друга стотна в лагерите на коляновия вал,не се сещам кой автомобилен двигател може да убие,ако идеята ти е че заради хлабина във лагера буталото ще се срещне с клапана
          Двигател с хлабина от някоя и друга стотна във възел, на който лагерите се селектират през 3 хилядни все ми се струва че не е като да няма значение. Като натрупаш няколко такива "обобщения" при ремонта и хавата става твърде нелицеприятна и после се чудиш що тоя мотор не е същия и що някой си лагер след 10-20000км взел че си заминал.

          Колкото до шлайфането на глава - и 2 десети могат да променят значимо горивния процес на мотор с прецизно управление на въпросния, а на мотор с 2-3 заводски гарнитури през примерно 5 стотни, я влезеш в норма, я не. За мен мотор, на който трябва да се изработват подложки или нестандартни гарнитури заради шлайфане на глава значи еднозначно че трябва или нова глава, или целия отива на боклука. Колкото и да са кадърни правещите въпросната подложка, и брой болтове и ред и вид стягане на тая глава са съобразени с оригиналната гарнитура и геометрия на главата и блока и докато при доста двигатели номера минава, при доста други в крайна сметка отиват на боклука като неспасяеми, въпреки хвърлените кинти и време. А с глава, изметната с 6 десети лично аз изобщо няма да се занимавам, освен ако не иде реч за евентуално спасение на 4-цифрена сума, на която първата цифра е доста над 1.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #35
            От: Борба с Евро 4!

            Че се пести от материал в новите двигатели,пести се,но чак толкова че болтовете да не издържат на 1мм по дебела гарнитура от оригиналната,не съм попадал на такива.Явно с теб работим в различни часови зони,тук трудно мога да обясня на някой,че понеже главата му е шлайфана повече от това,за което афтърмаркет производителите предлагат гарнитури,то той трябва да изхвърли главата или целия мотор.Ти как процедираш,когато се наложи да правиш глава с кривина над 6 десети,качваш я на машината и ако не се изчисти до 2-3 десети спираш,сваляш я и я хвърляш при железата за скрап?От моя гледна точка за мен мотор,за който не се продават ремонтни лагери и бутала изначало е конструиран за еднократна употреба.

            Коментар


            • #36
              От: Борба с Евро 4!

              Kirilpm....не е заради консуматива. Производителя ти дава 100, някъде и 150 хиляди км гаранция за мотора. Практиката показва, че по "ръждивите" държави купетата не карат толкова. А ресурсът на съвременните мотори (говорим за вал-блок-бутала) е огромен. Наистина огромен. Признаци на износване имат над 300-400 хиляди км, на колкото всъщност идват в държави като БГ. И карат още, ако има кой да сменя помпи, компресори и пр. много скъпи чакралаци, чиито ресурс все още не могат да го докарат до ресурса на блока...за което вече ги подозирам в нежелание, а не толкова в липса на възможности. Просто еконормите и като цяло сложнотията по моторите ги наложи тия неща. На производителите не им е никак приятно...но нямат избор.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #37
                От: Борба с Евро 4!

                Блоковете с огромен ресурс ги има доста преди първите еко норми,само че за тях има и части и веригите не са като на велосипед.Наистина в "ръждивите" държави,където има и истински преглед,било то MOT или TUV колите отпътуват за България,предимно заради купета,някой навъртат невероятен пробег тук,макар и в много нелицеприятен вид.Въпрос на желание от страна на производителя е да направи нещо да се ремонтира или не,толкова хитри инженерни решения съм срещал за улеснение на ремонта,но и два пъти повече за обезмисляне или правене на ремонта невъзможен.Прост пример с моята кола,до една година хидравличната помпа си е съвсем ремонтируема пластинчата помпа,лопатките са практически вечни(стоманени в маслена баня),сменя се съчмен лагер в предния край на вала и иглен в задния,нещо съвсем елементарно при наличието на ключе 10 и зегер клещи.От една година нататък обаче,зегерката отпада и лагера е завалцован в корпуса,така че да не може да се избие без да се счупи самия корпус на помпата,остава варианта да се изреже на струг,но след това няма къде да се направи канал за зегерка и лагера може да се осигури само с лепило.Или зегерката е правела колата по-тежка и неикономична или от VW AG предпочитат да продават цяла хидравлична помпа за ХХХ пари вместо лагери за Х пари,дето даже можеш да не си ги купиш от тях.

                Коментар


                • #38
                  От: Борба с Евро 4!

                  Решили са да съкратят производствения процес, което е направило детайла неремонтируем. Обичайна практика, за съжаление.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Борба с Евро 4!

                    Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                    Прост пример с моята кола,до една година хидравличната помпа си е съвсем ремонтируема пластинчата помпа,лопатките са практически вечни(стоманени в маслена баня),сменя се съчмен лагер в предния край на вала и иглен в задния,нещо съвсем елементарно при наличието на ключе 10 и зегер клещи.От една година нататък обаче,зегерката отпада и лагера е завалцован в корпуса,така че да не може да се избие без да се счупи самия корпус на помпата,остава варианта да се изреже на струг,но след това няма къде да се направи канал за зегерка и лагера може да се осигури само с лепило.Или зегерката е правела колата по-тежка и неикономична или от VW AG предпочитат да продават цяла хидравлична помпа за ХХХ пари вместо лагери за Х пари,дето даже можеш да не си ги купиш от тях.
                    Е, има го и обратния пример - на двигателя, дето до преди 2 седмици ремонтирах, до едно време водна помпа + виско са един възел, неразглобяем. От една година нагоре ги отделят и можеш да си купиш смо това, което е сдало. Практиката показва че помпата сдава по-често от виското и в момента за старото ми возило имам 2 протекли помпи, и двете с читаво виско, и една читава мента помпа, но с калпаво още от завода виско.

                    Колкото до ресурса на двигателя - той няма пряка връзка с еко нормите, обаче дадени допуски и технологии, използвани в него, имат. Например въпросните хромирани сегменти, специални твърди покрития на цилиндъра, поизпилено охлаждане, смазване и "спестен" мат'рял, в резултат на което и въпросното разработване практически липсва, а един луфт от някоя и друга стотна над нормата може да умори възел в следствие на нарушен режим на смазване, вибрации и т.н., които при друг по-стар двигател просто няма да се усетят по никакъв начин.

                    А липсата например на ремонтен размер бутала не значи невъзможност за ремонт. Ето ти пример, който видях при суфорумник - дизелов двигател на Toyota 120, известен с калпавите си дюзи. Пробито бутало, в резултат на което по работната повърхност на цилиндъра има само леко огледално заглаждане в работата част широко около сантиметър, без никакви дълбоки наранявания. В тоя случай се прави един финишен хонинг, който отнема 2-3 хилядни, слага се стандартно оригинално бутало от същата теглова група като на изваденото, и с тоя мотор би трябвало много дълго време да няма проблеми, защото де-факто при добре направен финишен хонинг е неразличим от заводски, както и да го мериш. Но мотора е с обикновен чугунен блок, без ризи, нищо че е наследник на друг двигател със същия обем, но предкамерен и с ризи. Ако блока беше сериозно надран - изхода е или неоригинални бутала и сегменти +0.25 или нагоре, вече с шлайфане на всички цилиндри, или търсене на друг мотор. Ако пък цилиндрите бяха със специално покритие направо забравяш за всякакви интервенции.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X