Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Борба с Евро 4!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Борба с Евро 4!

    Анатолий благодаря за подробната лекция! Напълно съм съгласен с теб, че това е един много приятен автомобил и би било жалко да се съсипе така безсмислено, но... Колата е служебна и си има шеф на фирмата... Преди три години когато почвах, ми я дадоха в доста занемарено състояние, понеже наистина е много качествен автомобил успях бързо да й върна нормалната форма, но след това шефа реши да я дава за монтажи и аз вдигнах ръце! Проблема с прескачането на веригата се дължи на нейното разтягане, но не само - основният виновник е обтегача, за което има сервизен бюлетин за подмяната му със по-сигурен. Просто механичната му блокировка не излиза докрай автоматично и позволява прескачането още при средно разтегляне което се лекува относително лесно с отваряне на капака на клапаните и ръчно избутване на блокировката - аз щракнах още три зъба! Добрата новина е, че прескача всмукателния вал който е CVVT и там компа може да компенсира донякъде. Естествено при неглижиране на грешките от Чека, прескочилите зъби нарастват - един руснак беше стигнал до 5! Как е работил този автомобил не ми е много ясно?! Та в момента няма време за сериозни ремонти, дано издържи до есента да я оправиме.
    Honda XL600LM, 1987
    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

    Коментар


    • #17
      От: Борба с Евро 4!

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Е със сигурност не са единствени. От доста време се правят и сегменти и хонинговане така че нямат нужда от сработване и след половин час работа (в който се обират някакви части от хилядната като отклонения) тоя мотор вече е "разработен", и заводския хонинг и допуските на сегментите си стоят в номинал примерно 300000км, а доста след това продължават да са в допустимите граници. Вече правят и частично лазерно хонинговане и прочие неща, дето допълнително дават възможност допуските в даден мотор да се вкарат в още по-строги граници и да стоят така дълго време.
      Съ...съ.....Говорим за нов мотор,не за сегменти.

      Изброй няколко марки на които първата смяна на маслото се прави на 15к.
      Според производителя,разбира се.
      Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk
      Последно редактирано от Roninn; 02-06-18, 14:19.
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • #18
        От: Борба с Евро 4!

        Не съ, не съ. Доста автомобили от евро 5 нагоре са така. Например от VW групата. Иначе не могат да покрият евро стандарта по показател HCx. Skoda Octavia, Citygo и прочие например. Ползват се сегменти с хромово покритие, цилиндри с най-различни покрития, геометрията на сегментите и цилиндрите е толкова стриктна че от сработване няма нужда. Още от завода всичко е нагласено до нива, съизмерими с дълбочината на хонинга (няколко десетки микрона), а самите повърхности са си в работно състояние още преди да ги качат на линията за сглобяване. Съответно още с първото палене на тия мотори харчове на масло няма, а миниатюрното сработване се случва или още на стенда за тестване, или след първите 20ина минути работа на тоя мотор, като съответно няма и нужда от съкратен първи сервизен интервал.

        Доста попрпчетох за тия неща в последните няколко месеца. Това отдавна не е някаква рядкост или екзотика.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          От: Борба с Евро 4!

          Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
          Съ...съ.....Говорим за нов мотор,не за сегменти.

          Изброй няколко марки на които първата смяна на маслото се прави на 15к.
          Според производителя,разбира се.
          Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk
          Голф 7 1.6 тди първа смяна на 30000 км или 3 години според представителството.
          За мен това си е чисто безумие,особено с оглед на все по-нефелните маслени филтри които им поставят.

          Коментар


          • #20
            От: Борба с Евро 4!

            Я пак да питам,посочете марка автомобил фабрично разработен от 2006-2007 г.когато излиза сийд 1

            Когато взех сийда, единствено Мазда имаха подобни мотори.

            Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • #21
              От: Борба с Евро 4!

              Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
              Я пак да питам,посочете марка автомобил фабрично разработен от 2006-2007 г.когато излиза сийд 1
              Не е фабрично разработен, а изначално е проектиран и произведен така че да няма нужда от разработване. При такива мотори ремонтни бутала и сегменти изобщо не се предвиждат, блок не може да се разстъргва, дори не може да се хонингова и ако нещо думне, се купуват или номинален размер нови (и отново нямащи нужда от разработване) блок/бутала/сегменти, или направо "short engine", тоест заводски сглобен блок+колянов вал+бутална група в комплект.

              Кой е правил и кой не такива мотори през 2006-та няма да тръгна да търся, щото е безсмислено. Откак има евро 5 стандарт със сигурност не са единствени и уникални по никакъв технологичен критерий. Съвсем естествено е някой да е бил първия правещ такива, а кой и кога няма особено значение към днешна дата.

              ПП: За конкретния двигател (1600cc gamma, ако съм уцелил) има 3 номера бутала (не знам като размер или като тегло, но ако съдим по коляновия вал, който е само с един номер не ще да е по тегло), един номер сегменти, 2 номера блокове (освен като размер на цилиндри не виждам като какво друго) има оригинални ремонтни основни и биелни лагери (тоест предвиден е шлайф на колянов вал), има 3 номера гарнитури за глава.

              До тук не виждам нищо уникално. За нисанския дизел от 2003-та година, който доскоро разглобявах и сглобявах, програмата е същата. Бутала и сегменти ремонтни няма. Има 2 групи бутала през 1 стотна, сегментите са само едни. Скапе ли се - хвърляш и нов блок като минимум. Гарнитура на главата - 2 размера през 5 стотни, в зависимост от надстърчането на буталата, по случая забравяш за шлайфане на блок - поне половината излизат с дебелия размер гарнитура още от завода, а до тук от 3 поопадали ми пред очите излизат и с втора група бутала, тоест забравяш и за шлайфане на цилиндри с повече от стотна, което значи единствено финишно хонинговане и нищо повече. Не ми е известно да има съкратен първи сервизен интервал, а двигател на 200000км няма ръбче между частта в която са трили сегментите и тая, в която не са. Мерено лично, много пъти, защото и аз бях учуден - стрелкови микрометър не може да хване ръбче, тоест и да има такова е в рамките 1-2 хилядни - това ми е границата на засичане с обикновен микрометър, мерещ стотни. Работилите сегменти са с огледална повърхност само в центъра си, където са трили, ключа и той им беше в заводските норми (не в границите на износване, а в нормите, с които излиза от завода).
              Последно редактирано от sparkybg; 02-06-18, 23:17.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #22
                От: Борба с Евро 4!

                То ако искаш да му направиш ремонт,винаги можеш да го облечеш с нови ризи и горе долу произволен размер бутала,вече друг е въпроса дали ще добута до заводски заложения пробег.Нещо не съм твърде убеден,че колкото и добре да са лъснати цилиндрите от завода и колкото да са напреднали технологиите е добре да се кара 30 хиляди километра с маслото,с което се разработва мотора.

                Коментар


                • #23
                  От: Борба с Евро 4!

                  На алуминиевите блокове ще набиеш ризи, ама друг път.

                  Не го знам конкретния двг. с какъв блок е.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Борба с Евро 4!

                    Отплеснахте се...Я намерете пример за един мотор, произведен в последните 10 години, на който производителя да е дал период на "разработка". Това понятие дори при руснаците вече го няма, при другите го няма от средата на 90-те още.
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Борба с Евро 4!

                      Колега,половината съвременни шофьори не знаят що е то разработка,а има и такива които не знаят къде е щеката за маслото,но това вече не е проблем,защото на по-новите коли е изведена на таблото.Колкото и да няма разработка,все някакви микроскопични частици метал ще се отделят,не мисля че е много добра идея да ги влачим толкова километри в масления филтър.Но явно и на производителя не му пука особено,защото не мисли двигателя да издаяни повече от 10 години,а основен ремонт вече е мръсна дума.Понятието разработка си го има и при руснаците и при американците има страшно много изписано по темата и страшно много начини по които да протече разработката,но в новите коли наистина отсъства,не съм сигурен дали толкова заради напредъка на технологиите или заради идеята,че колите вече са консуматив.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Борба с Евро 4!

                        Мотора на коментирания модел е G4FA със CVVT.
                        Колата е със 7 г.гаранция или 100к.Което настъпи първо.

                        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                        Анатолий Пейчинов o8875о9815
                        https://dvrbg.com/

                        Коментар


                        • #27
                          От: Борба с Евро 4!

                          Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                          То ако искаш да му направиш ремонт,винаги можеш да го облечеш с нови ризи
                          Практиката показва че не винаги можеш да го облечеш с нови ризи. Пилнати са до крайност и нито блока, нито охлаждането, нито гарнитурата са предвиждани за ризи.

                          Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                          и горе долу произволен размер бутала
                          ...и после и вибрациите и горивния процес и изобщо цялото поведение на тоя мотор нямат нищо общо с оригинала. Това ако предположим че изкара 100000 след ремонта, щото за по-малко пробег ремонт не си струва.

                          Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                          ...колкото и добре да са лъснати цилиндрите от завода и колкото да са напреднали технологиите е добре да се кара 30 хиляди километра с маслото,с което се разработва мотора.
                          Писах вече - разработване НЯМА. Цилиндрите не са лъснати, ами са докарани до работно състояние още при хонинга, а сегментите в триещата се част са с дебело твърдо хромово покритие. Докато стигнеш от автосалона до вкъщи мотора вече е в състоянието, в което ще е в следващите 300000км.

                          Точността на всичко това е докарана до съизмерими с дебелината на масления филм числа. Биелни и основни лагери на мотор на 200000км изобщо нямат следи от съприкосновение с повърността на коляновия вал. Геометрията на цилиндъра е с точност хилядни и дори в местата, където приоритетно се износва, е "по-стегната". Изискванията за окръжност са още по-строги. Хонинга е с плато, махнати са всички стърчащи и набити частици метал при хонинга. Като сглобиш така хонингован мотор буталата се движат и уплътняват точно като на мотор на няколко десетки хиляди километра. На такова и да му смениш маслото след първите примерно 2000км, то ще си излезе бистро като вчера сипано. Отделно дето често мотора е тестван примерно 10 минути при всички режими още в завода.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Борба с Евро 4!

                            Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                            Мотора на коментирания модел е G4FA със CVVT.
                            Колата е със 7 г.гаранция или 100к.Което настъпи първо.
                            По каталозите двигателя се води GAMMA. 3 размера бутала през 1 стотна, само един размер сегменти, 5 размера STD биелни лагери през 3 хилядни, 5 размера основни лагери пак през 3 хилядни, 2 вида колянови валове в зависимост от климатичната зона, 3 парт номера гарнитури, 2 партномера за глава и 2 парт номера за блок. Изискване за плоскост на блока 5 стотни и не повече от 2 стотни за участък от 100мм. Гарнитурата се монтира със силикон по края. Затягане 20Nm+90градуса+100градуса.

                            Нищо чак толкова екзотично не виждам, освен лагерите през 3 стотни. Вал не се шлайфа, блок не се шлайфа ако е извън граници за последния размер бутала, глава се шлайфа с уговорки. Играх го това съвсем скоро, само без лагерите през 3 хилядни.

                            В сервизното просто пише "при наличие на дълбоки вертикални драскотони по цилиндъра, блока се сменя". Даже няма никакви съществени изисквания към геометрията на цилиндъра - пише че мерен във всяка посока трябва да е 77.00 - 77.03мм и толкоз.
                            Последно редактирано от sparkybg; 04-06-18, 11:06.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Борба с Евро 4!

                              Ще се изненадаш в колко сервизни ръководства пише,че главата на дадения мотор не трябва да се шлайфа.А след шлайфа си вървят безгрижно.100 хиляди километра пробег след основен ремонт е несериозно,да не си се повлиял от глупостите на Гагич?Измежду колите които съм правил се сещам за една волга 24ка,която навъртя 380 хиляди след ремонта и отиде на скрап с работещ двигател и един дърт мерцедес,който навъртя над 600 хиляди.Ремонтите са правени в български условия с части,които се намират на нашия пазар,нищо не е внасяно отвън,шлайфа също е правен тук,пък нека хората да разправят,че веднъж като се отвори двигателя,вече не е същия.А колкото до разработката на всяка бензинова кола с изправна горивна система ще източиш маслото съвсем бистро 2000км след ремонта,пък ако е на газ,направо ще го източиш с цвета с който си го налял,но това за мен не е успокоение.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Борба с Евро 4!

                                Кирил,този мотор е CVVTдвата Вала с верига.Всяко "слизане"на главата охлабва веригата и не...масления обтегач ще я изпъне,но какво се случва със променливата фаза на газоразпределението.Променяш ъглите ,с колко ...незнам,но ги променяш гарантирано.
                                Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                                Ще се изненадаш в колко сервизни ръководства пише,че главата на дадения мотор не трябва да се шлайфа.А след шлайфа си вървят безгрижно.100 хиляди километра пробег след основен ремонт е несериозно,да не си се повлиял от глупостите на Гагич?Измежду колите които съм правил се сещам за една волга 24ка,която навъртя 380 хиляди след ремонта и отиде на скрап с работещ двигател и един дърт мерцедес,който навъртя над 600 хиляди.Ремонтите са правени в български условия с части,които се намират на нашия пазар,нищо не е внасяно отвън,шлайфа също е правен тук,пък нека хората да разправят,че веднъж като се отвори двигателя,вече не е същия.А колкото до разработката на всяка бензинова кола с изправна горивна система ще източиш маслото съвсем бистро 2000км след ремонта,пък ако е на газ,направо ще го източиш с цвета с който си го налял,но това за мен не е успокоение.
                                Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk
                                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                                https://dvrbg.com/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X