Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с изпарител

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем с изпарител

    Здравейте, колеги! Преди няколко дена изпарителят ми след зареждане започна да изпуска голямо количество газ. Става въпрос за Tomasetto AT09(Аляска). Спрях газта, дигнах капака и се оказа, че фучи от капачката с филтъра за течна фаза. Изпарителят е на 40000км, като 3 пъти съм сменял филтър и винаги съм слагал нов О-пръстен. След всяка смяна съм пробвал със сапунена вода и течове нямаше. Като стана белята изпускаше толкова газ, че се беше обледил целият изпарител. След спиране на газта отвих трите болта, държащи капачката. О-пръстена беше цял без видими дефекти, но вътрешната стена на канала за О-пръстена беше отчупена на 3 места, точно около болтовете. Сложих нов пръстен(имам винаги в колата), но отново изпускаше. Явно при затягане О-пръстенът бяга навътре при отчупените места и не може да уплътни.
    Ядосах се, извадих 100лв и взех нов изпарител. С него засега проблеми няма. Имам няколко въпроса.
    1. Каква е причината вътрешната стена на канала да се отчупи? Не съм стягал с 1метър тръба, а напълно адекватно.
    2. Изпарителя имаше живот в него. Може ли да се поправи? Гледах за части, но не предлагат точно чашката с филтъра. Ако има някакво лепило, което да издържа на налягане и газ + 80-90градуса температура. Ако го затворя, може да изкара още 40000 и без да сменям филтър. То толкова му е живота. При всички положения, ако има начин да се поправи трябва да е максимално сигурно. С това шега не бива.
    3. Тъй като бях на път, само качих изпарителя и пробвах. Не му стигаше мощност и дигнах налягането от изпарителя. Колата върви добре. Звънях на няколко газаджии, но само един имаше кабел и софтуер за Europegas. Оказа се, че компютъра бил много стар и не може да го разчете. Някакви идеи за човек, който може да я погледне на компютър. Трябва да работи с Europegas. Колата и така върви и дига макс. скорост, но не ме кефи да я карам така на око и слух.

  • #2
    От: Проблем с изпарител

    Привет колега,

    Карам с томасето изпарител вече над 100 000км. Мои приятели също. Прави ми впечатление, че на всички изпарители направени в италия въпросния "О" пръстен е силиконов. Моят не е подменян никога и все още си върши работата и като го почистя е като нов! Има обаче и турско изпълнение, каквото вероятно сте закупил и сега, защото италианско Томасето за под 130-140лв не съм намирал. Турските са винаги с каучукуви пръстени. Имитацията им е перфектна, направо не се различава. Каучука е доста различен при уплътнителите. Има различни плътности, температури и т.н. Ако случайно пръстена е бил с по-висока твърдост е възможно и да спука някоя стеничка при монтажа. Да се пренатегне не може, защото практически трите винта се завиват до край, а дебелината и твърдостта на пръстена се съобразява точно с това.

    Поздрави.
    Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

    Коментар


    • #3
      От: Проблем с изпарител

      Пазарувам от уж от магазин за АГУ. Не вярвам да са ме нахендрили. Пръстенът, който беше вътре е черен и мисля от NBR. Такъв и купувах. Това подлежи ли на разумен ремонт? Стеничка няма как да се направи. Тя е тънка като лист. По-добре ли е занапред да слагам силиконов пръстен?

      Коментар


      • #4
        От: Проблем с изпарител

        Може би решението е уплътнителя да е шайба.
        Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

        Коментар


        • #5
          От: Проблем с изпарител

          http://www.hubata-seals.com/bg/ разгледай тука за подходящ пръстен и размер
          Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

          Коментар


          • #6
            От: Проблем с изпарител

            О-пръстенът и каналът съответно са с размер 42.5х2.62. Дифтунга да се сложи ми е малко съмнително-отдолу е алуминий, а капачката стомана. По-скоро пръстен от тефлон. Той май издържа на всичко. Ама това означава да купя парче и да ида на стругар. Трудно ще намеря точно с тези размери готов. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8757B23F-BF22-4718-A475-C95C100388E3.jpeg
Прегледи:1
Размер:124.0 КБ
ID:5789816
            Ето схема на изпарителя.

            Коментар


            • #7
              От: Проблем с изпарител

              Не не, не сте ме разбрал. Силиконова или каучукова шайба. Има такива много. Както на маслените филтри. На много горивни има "Х" шайби.
              Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

              Коментар


              • #8
                От: Проблем с изпарител

                http://www.hubata-seals.com/fils/e71...eb14c0e_or.pdf

                Има подходящ мисля - страници 62-63
                Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем с изпарител

                  Нещо тези плоски пръстени не мога да ги намеря. Пустия му сайт не мога да се оправя. Намерих х-пръстен със същите размери. Утре ще се разходя до Хубата да видя какво имат. Има ли смисъл да пробвам с плосък или x-пръстен? Според мен трябва да е нещо не толкова меко, за да не излиза при отчупените зони и като стегна да уплътни. Впрочем по широк O-пръстен повече изпуска. Явно най-много излиза настрани при стягане.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем с изпарител

                    Нека уточним! Имаме легло на "О" пръстен. Кой ръб е отчупен всъщност? Вътрешния - към филтърчето или външния към винтовете? Ако е външния спасение няма. Газта напъва от вътре и винаги ще избутва пръстена. Само триенето няма да задържи пръстена какъвто и да е той!
                    Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблем с изпарител

                      Външният ръб не може да се счупи. Дебел е 3-4мм, а вътрешният е като лист. Той е счупен само на местата около болтовете, там и изпуска.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблем с изпарител

                        Днес пробвах с Х-пръстен, но отново изпуска. При отхлабване на болтовете теча намалява. Накрая ще го хвърля в коша и няма да се занимавам да връщам мъртъвци.
                        Остана тефлона като материал, но нямам такова парче. Клингерита знам, че издържа до 15тина атмосфери, но на ръка е абсурд да се изреже-100% ще го скъсам някъде.
                        Хрумна ми едно калпазанско решение. Имам едно лепило Sunfix, двукомпонентно. Уж е устойчиво на масла, бензин и киселини. Разрових се за инфо и се оказа, че издържа 20N/mm2. Това в атмосфери е доста голяма цифра. Отделно държи до 200градуса температура. Ще купя филтър, два пръстена и ще го затворя. Накрая ще намажа отвънка хубаво между капачка и корпуса и ще го надуя с компресора на поне 10atm. Ако издържи, го хвърлям в гаража и ще чака ред, ако не-пак го хвърлям там, но вече за вечни времена. Какво мислите? Най-важното е дали ще е безопасно и ще може да му се има доверие.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблем с изпарител

                          Слагаш обилно силикон виктор-ренз, чакаш един ден да изсъхне силикона и си ти...
                          На моето бившото томасето (на ситроена) го направих така, 20 000 километра никакъв проблем с изпускането..

                          ПС, дали е истинско томасето, или е някакъв ТУрски-локумаджийски дериват, понеже съм засичал много такива!!!
                          Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проблем с изпарител

                            Първоначално публикуван от venkabg Преглед на мнение
                            Днес пробвах с Х-пръстен, но отново изпуска. При отхлабване на болтовете теча намалява. Накрая ще го хвърля в коша и няма да се занимавам да връщам мъртъвци.
                            Остана тефлона като материал, но нямам такова парче. Клингерита знам, че издържа до 15тина атмосфери, но на ръка е абсурд да се изреже-100% ще го скъсам някъде.
                            Хрумна ми едно калпазанско решение. Имам едно лепило Sunfix, двукомпонентно. Уж е устойчиво на масла, бензин и киселини. Разрових се за инфо и се оказа, че издържа 20N/mm2. Това в атмосфери е доста голяма цифра. Отделно държи до 200градуса температура. Ще купя филтър, два пръстена и ще го затворя. Накрая ще намажа отвънка хубаво между капачка и корпуса и ще го надуя с компресора на поне 10atm. Ако издържи, го хвърлям в гаража и ще чака ред, ако не-пак го хвърлям там, но вече за вечни времена. Какво мислите? Най-важното е дали ще е безопасно и ще може да му се има доверие.
                            Не е ли по-добре с този SUNFIX да се опитате да изградите вътрешния ръб? Друга идея е да се направи тънкостенна гривна и да се набие вътре. Като цяло обаче може би всичко е загуба на време и не си заслужава риска.
                            Panda Climbing 4x4 1,2MPI FIRE

                            Коментар


                            • #15
                              От: Проблем с изпарител

                              Сънфикса като изсъхне става твърд и от различните температурни линейни разширения ще се разлепи. Както колегата каза виктор рейнц като изсъхне има някаква еластичност.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X